www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jazz Festival


karpi
 Share

Recommended Posts

Probleme cu deja binecunoscutul Festivalul de Jazz de la Garana !!

 

Primaria Timisoara nu mai vrea sa sponsorizeze un festival din alt judet ..sau ?????

 

?????????

 

http://www.pressalert.ro/2013/03/exclusiv-fondatorul-festivalului-de-jazz-de-la-garana-il-acuza-pe-robu-de-rautate-si-paranoia-vezi-ce-spus-muzicienii-timisoreni-despre-jazz-tm-ul-pregatit-de-primar/

Link to comment
Share on other sites

Mi-a fost facuta o oferta sa il aduc pe Allan Holdsworth si echipa sa.

 

4500 E + Flights + Local Transport + 2-3 Nights Hotel sau whatever

 

Sunt curios daca nea Robu ar dori pe ,,plan local'' sa dea suma necesara, doar pt grupul lui Allan.

 

Probabil ca nu...dar bine ca e certat cu situatia ,,Garana"

 

:facepalm:

Link to comment
Share on other sites

Asa am auzit si eu, si e pacat sincer. Vad ca e ordin de sus. http://www.hotnews.r...din-romania.htm

 

Mie-mi pare rau si de festivalu de Jazz de la Sibiu, care mi s-a parut suberb acum cativa ani, 4,5 nu mai stiu. Era Lucian Fabro la tobe intr-un big band din care nici sa cad in cap nu mai tin minte alt membru ( prostia mea ). Poate stie cineva de ce trupa vorbesc. Sa fi fost editia din 2008, 2009.

* Dar atunci la Sibiu oricum am platit intrare, asa ca nu stiu in ce masura se sprijina un asa festival pe banii publici. Legat de alea din

Timisoara, sunt oarecum de acord cu cativa din articolu citat de @Karpi.

 

"Pianistul timişorean Teo Milea salută iniţiativa unui nou eveniment cultural, dar e de părere că publicul ar trebui să plătească pentru un asemenea festival" .

Dudu(anonimTM) : "Evenimentele private din bani publici sunt cele mai rele după părerea mea, ele nu fac de fapt decât să finanţeze un grup mic din banii tuturor. Nu este corect. De aia trebuie sau privat sau public“ Si un festival de jazz nu e chiar public, oricat am vrea noi.

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Mi-a fost facuta o oferta sa il aduc pe Allan Holdsworth si echipa sa.

 

4500 E + Flights + Local Transport + 2-3 Nights Hotel sau whatever

 

Sunt curios daca nea Robu ar dori pe ,,plan local'' sa dea suma necesara, doar pt grupul lui Allan.

 

Atăta-i trebe' ! De banii ăia mai bine mai ia nişte freze , să le dăm din mână-n mână, pentru deszăpezire, că uite a venit iarna...

 

Auzi la el , Holdsworth !...

:P

 

Poate trebuia să contactezi nişte organizatori, cu puteri de organizare, dacă zici c-ai primit ofertă ...( dar cum adică "Mi-a fost făcuta o ofertă ..." ? )

 

Late edit : Ce pe muchie a fost şi TIMROCK-ul, vara trecută... Dacă nu erau alegerile chiar atunci, nici ăla nu cred că se mai ţinea...

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Pai se face un festival Timisorean , dar pare-se asta va anula celelalte doua ce erau in proiect

Jazz Blues @Kamo organizat de Johny Bota si Festival Jazz Timisoara ce era organizat tot de Marius Giura ?

 

Caci , trei cantari de Jazz nu o sa sponzorizeze primaria .

 

Festival fara plata fara bilet de intrare nu este OK .!!!.

 

Pui bilet si vine pe cine intereseaza mai dai si invitatii ptr iubiitori de jazz . studenti , elevi ....

 

Altfel e ca si la celelallte bairamuri populare FREE ..vine public se imbuiba cu bere si mici ( de cal ) majoritatea sunt .manelisti , muzica de birt ,folk , folklor , muzica de petrecere , muzica usoara , hip-hop , metale ,rap , si zic /striga in cor :

--..Ce-i cu Jazz-ul asta de c%$##% pe cinde drac$%#^ intereseaza sa cante cineva muzica ca lumea ....pe aiureala asta a dat primaria bani ? !!

 

 

Ieri am fost la "Arte " ( Razvan nu ai venit !!!) dupa scurtmetraje ale studentilor de la Arte ,,a cantat a facut muzica ad hoc trupa KooperativA ..cu efecte luminoase proiectii ..Cu sintetizatoare ,controlere MIDI ..keyboard ,,,Gore la "cutie " Doru Iosif la mai multe instrumente de suflat si voce ...muzica electronica , ambientala , cu multe influente din mai multe genuri de la folklor la jazz .

Numai invitati , atmosfera faina , o seara interesanta si placuta ,,

Daca se tinea in cardul unui bairam in piata publica nu avea acest efect .. si majoritate a publicului si ar fi exprimat nemultumirea ..cea ce arunca o imagine proasta asupra unei trupe sau act artistic caci vrei nu vrei crezi nu crezi merge vorba si te ingroapa .

 

Deci fiecare act artistic se tine ptr publicul care este atras si asteapta il intereseaza sa vada auda un acel concert -show happening .

 

Astfel suntem martorii de ani de zile cum se pierd zeci de trupe bune talentate in bairamurile FREE din pietele publice care majoritatea nu au nici o tinuta artistica ..de obicei se canta doar un comert ordinar ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Lucruri interesante se petrec la voi. Sincer, va invidiez . Aici in sud , exista multe cluburi si cam atat. Apropos de jazz, In Bucuresti stiu un singur club exclusiv de jazz, dar care nu prea isi permite sa invite artisti. In schimb se asculta muzica buna cand stai la o bere cu prietenii .

Altfel proprietarii cluburilor se bucura de orice trupa de rock sau blues care nu costa mult . Chiar si trupele cu ceva pretentii financiare , cedeaza in fata nepriceperii proprietarilor de cluburi. In schimb DJ -ii sunt foarte fericiti in zona asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.