www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stabilizator


skunky
 Share

Recommended Posts

Salut.

Am ceva pb. cu tensiunea electrica acasa, sunt fluctuatii mici ( 3-5 V), moment in care se restarteaza sau blocheaza amplificatorul (este un modeling amp.). Daca insa ma alimentez dintr-un ups deconectat de la retea, totul este ok.

Am luat un stabilizator http://www.azerty.ro...ird-eg-avr-1001 , insa nu "simte" diferentele mici de tensiune si nu se apuca sa ridice tensiunea atunci cand aceasta fluctueaza doar putin la bornele de intrare... amplificatorul insa simte si tot se restarteaza.

Ar fi bun oare un stabilizator digital, sau nu stiu.... unul care sa fie mai sensibil la tensiunea de intrare.

Sincer sa fiu, daca statia avea alimentare de 110 V, preferam sa iau un transformator si rezolvam pb. . Insa nu are.

Caut ceva oarecum tot in 100-150 Lei.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Ideea e că ori PSU-ul amplificatorului a fost proiectat pentru toleranțe prea mici (ceea ce e stupid și necaracteristic pentru inginerii de la Peavey) ori al tău are o problemă care l-a făcut mai puțin "tolerant". Altfel ar trebui să accepte variații de 7 V fără probleme (per specificațiile tensiunii de rețea).

În schimb dacă zici că variația tensiunii duce la efecte vizibile în intensitatea luminozității becurilor (incandescente sau CFL?), aș pune pariu că e mult mai mare de 7 V, și e posibil să fie prea rapidă pentru stabilizatorul tău, nu prea subtilă.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am ceva pb. cu tensiunea electrica acasa, sunt fluctuatii mici ( 3-5 V), moment in care se restarteaza sau blocheaza amplificatorul (este un modeling amp.). Daca insa ma alimentez dintr-un ups deconectat de la retea, totul este ok.

Am luat un stabilizator http://www.azerty.ro...ird-eg-avr-1001 , insa nu "simte" diferentele mici de tensiune si nu se apuca sa ridice tensiunea atunci cand aceasta fluctueaza doar putin la bornele de intrare... amplificatorul insa simte si tot se restarteaza.

Ar fi bun oare un stabilizator digital, sau nu stiu.... unul care sa fie mai sensibil la tensiunea de intrare.

Sincer sa fiu, daca statia avea alimentare de 110 V, preferam sa iau un transformator si rezolvam pb. . Insa nu are.

Caut ceva oarecum tot in 100-150 Lei.

 

Daca il tin pe ups este totul ok. Sau direct in priza, ziua cand nu este consum mare in zona.

Seara "flambeaza" becurile prin casa, deasemenea amplificatorul.

 

Sigur diferenta de tensiune este doar de 3-5V?La o fluctuatie asa de mica nu stiu daca se observa "flambarea" becurilor din casa sau a amplificatorului.

Cu ce ai masurat?Cu un aparat de masura digital?

Solutia data de @dudu este foarte buna.

Stabilizator de 500W gasesti aici:

http://www.mediafun.ro/Stabilizator-de-tensiune-cu-servomotor-Well-AVR-SRV-500VA-15352

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am luat un stabilizator http://www.azerty.ro...ird-eg-avr-1001 , insa nu "simte" diferentele mici de tensiune si nu se apuca sa ridice tensiunea atunci cand aceasta fluctueaza doar putin la bornele de intrare... amplificatorul insa simte si tot se restarteaza.

Pai, echipamentul nu este stabilizator . Efectul fluctuatiei de tensiune coroborat cu problemele retelei electrice face ca acel curent din priza sa contina armonice(distorisiuni) . Aceste distorsiuni afecteaza frecventa de clock a uC din amp si-l duce in reset .uC-ul (sau ce o fi ca si ALU) nu mai este in stare sa genereze regulat combinatii de biti care reprezinta instructiuni / opcodes ce ar fi trebuit executate. Problemele astea ar trebui sa dispara daca in instalatia electrica a locuintei exista o impamantare facuta la standard , de 4 Ohm .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Scuze, dar...

 

buckling_1.gif

 

Continuati, va rog.

 

Astea-s fazele "lunii" in cazul gatului de chitara " flambat" ! (Flamber )

 

 

Dar exista si "Clatite Flambate "

 

Flame -Flama , flacara...foc ...VAPAIEEEeeee

 

Deci cand ai vapaie prin amplif e pe nasoale ..hehe

 

 

Se zicea oe atuncea cand ne invatau cu "flambatul " ..doua forte egale si perpendiculare pe un corp

 

dar a uitat sa spuna pe un corp "neomogen" sau cu variatii in sectiune pe axa lungitudinale ..sau alte imperfectiuni ,.....caci daca totu-i perfect nu se flambeaza doar se taseaza .

Si nu era nici vorba ca fortele sa se deplaseze in plan vertical pe directia de aplicare ....apoi profu mi-a spus ca ptr dat aviitoare va lamuri problema ....dar a lasat-o moarta si nici pana acum nu ne-a explicat cum credea el ..m-am intalnit cu el acu o luna ..nu l-am intrebat daca a aflat ce l-am intrebat cand aveam varsta de 20 de ani

..asa ca m-am flambat degeaba .

 

hehe

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am ceva pb. cu tensiunea electrica acasa, sunt fluctuatii mici ( 3-5 V), moment in care se restarteaza sau blocheaza amplificatorul (este un modeling amp.). Daca insa ma alimentez dintr-un ups deconectat de la retea, totul este ok.

Am luat un stabilizator http://www.azerty.ro...ird-eg-avr-1001 , insa nu "simte" diferentele mici de tensiune si nu se apuca sa ridice tensiunea atunci cand aceasta fluctueaza doar putin la bornele de intrare... amplificatorul insa simte si tot se restarteaza.

Ar fi bun oare un stabilizator digital, sau nu stiu.... unul care sa fie mai sensibil la tensiunea de intrare.

Sincer sa fiu, daca statia avea alimentare de 110 V, preferam sa iau un transformator si rezolvam pb. . Insa nu are.

Caut ceva oarecum tot in 100-150 Lei.

 

5V -/+ ..nu conteaza la 230V ...

 

Problema este la tine ca ESTE STRICAT UN STABILIZATOR DIN SCULA TA !!!!

 

 

Asa ceva nu mai exista pe pamant la sculele moderne sa fie sensibile la !!!!!!!

 

Dau niste exemple ......se opreste curentul de la retea si TV-ul mai functioneaza aprox 4 secunde , si asa la mai toate sculele "casnice" deci nu ceva special profesioniste .

 

Toate sculele moderne au stabilizatoare in comutatie si nu sunt sensibile la fluctuatii de 15-20% .

 

Nu prea am mai vazut in afara de cateva "Stomp Box " scule ce nu aveau stabilizatoare sau convertoare CC-CC .

 

In punctele "cheie" toate circuitele au generatoare de tensiune de referinta "super stabila " ce nu este influentata de fluctuatii ale tensiunii de alimentare in anumite limite .

 

La tine un circuit din acesta sau un comparator o ia razna ...

 

Zici ca este un :"modeling ...." deci relativ scula moderna ... astea-s pline de stabilizari ..si deparazitari ...

 

Etaje finale de putere de tip mai vechi /analogice se poate sa nu aiba stabilizator ca sa nu fie prea scumpe .acestea au ca si "stabilizare " de fapt un mic ajutor .. Condensator Buffer "enorm" ..10000 uF --->100000uF ..in functie de wattaj ce nu compenseaza caderi de tensiune din retea ci doar furnizeaza curent in varfurile dinamica de consum ale amplifului cand curentul este maxim si apare cadere de tensiune pe blocul de alimentare ...

 

 

Deci pe scurt inca odata

 

Ai probleme cu unul din stabilizatoarele interne ..din scula ta .!!!

 

Ce se bloocheaza ce see reseteaza nu am inteles ..in orice caz acel circuit care face aceste "fitze" este defect !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ok. Diseara voi incerca sa masor ce tensiune imi arata in momentul in care sesizez problema - poate ca intradevar sun caderi mai mari decat 5-7V; va fi perfect momentul pentru ca va fi un consum mare.

Revin cu date concrete.

 

Deja vorbisem la McMusic in vederea remedierii pe garantie, insa prefer sa ma asigur ca alimentez corect toata instalatia.

 

Am uitat sa fac o precizare :

Aceasta statie are conectata o pedala (controller midi). Pedala are display, se alimenteaza bineinteles tot din amplif. Restart-urile in sine si le ia de cele mai multe ori pedala, iar in momentul in care sesizez caderea de tensiune (lumina are intensitate f. mica, cuprorul cu microunde nu incalzeste de loc, centrala intra in eroare) acest display nu mai are putere sa afiseze nimic - se aprinde doar back-light, si nici partea de semnalizare midi nu functioneaza. Amplif-ul in sine se blocheaza/restarteaza mai rar ce-i drept. Asta desi in primul post am scris ca "statia se restarteaza"; am vrut sa generalizez un pic, fara a intra in detalii. Imi cer scuze, insa nu m-am gandit ca voi primi atatea sfaturi in detaliu - multumesc mult pentru asta.

 

Si va rog sa-mi permiteti a folosi termenul "flambeaza" in cadrul acestui forum ca si jargon tehnic. Daca nu se poate il voi folosi doar la friptura.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Ok. Diseara voi incerca sa masor ce tensiune imi arata in momentul in care sesizez problema - poate ca intradevar sun caderi mai mari decat 5-7V; va fi perfect momentul pentru ca va fi un consum mare.

Revin cu date concrete.

 

Deja vorbisem la McMusic in vederea remedierii pe garantie, insa prefer sa ma asigur ca alimentez corect toata instalatia.

 

Am uitat sa fac o precizare :

Aceasta statie are conectata o pedala (controller midi). Pedala are display, se alimenteaza bineinteles tot din amplif. Restart-urile in sine si le ia de cele mai multe ori pedala, iar in momentul in care sesizez caderea de tensiune (lumina are intensitate f. mica, cuprorul cu microunde nu incalzeste de loc, centrala intra in eroare) acest display nu mai are putere sa afiseze nimic - se aprinde doar back-light, si nici partea de semnalizare midi nu functioneaza. Amplif-ul in sine se blocheaza/restarteaza mai rar ce-i drept. Asta desi in primul post am scris ca "statia se restarteaza"; am vrut sa generalizez un pic, fara a intra in detalii. Imi cer scuze, insa nu m-am gandit ca voi primi atatea sfaturi in detaliu - multumesc mult pentru asta.

 

Si va rog sa-mi permiteti a folosi termenul "flambeaza" in cadrul acestui forum ca si jargon tehnic. Daca nu se poate il voi folosi doar la friptura.

 

Becurile "palpaie " ....flambatui e cand ia foc "situatia"

 

Fluctuatii de tensiune de la retea cat de mari si cat de lungi ?

 

Stabilizatoarele in comutatie pot sa tina tensiunea o anumita perioade de timp pana au energie in componentele de "stocare ",

 

Normal fluctuatii scurte cu lungimea de 1-2 secunde trebuie sa nu fie o problema.

 

Asta se observa si cand becul din candelabru palpaie si scade lumiozitatea mult , iat TV-ul sau PC-ul functioneaza normal nu se observa nici o umbra de schimbare p eecranele acestora ...Deci este clara ca fluctueaza in draci tensiunea de la retea si TV-ul sau PC-ul nu-i afectat in functionare normala . Avand stabilizatoare compenseaza caderi variatii pe un timp limitat .de catevaecunde .

 

Dar dac aai cadere de 50% al retelei nu mai poate sa compenseze ..

 

Totusi sunt scule americane ce au stabilizatoare ce functioneaza intre 80-250V !!! ca sa-l le poti utiliza atat in retelele de 110 V cat si in Europa la 230 V ..

Link to comment
Share on other sites

dar a uitat sa spuna pe un corp "neomogen" sau cu variatii in sectiune pe axa lungitudinale ..sau alte imperfectiuni ,.....caci daca totu-i perfect nu se flambeaza doar se taseaza .

 

Flambajul este un fenomen care se poate produce in cazul barelor zvelte (au raportul intre aria sectiunii si inaltimea lor subunitar) care sunt solicitate la compresiune pe directie axiala. Daca solicitarea la compresiune depaseste tensiunea admisibila la flambaj, atunci bara flambeaza.

In limbaj informal, daca bara este mai mult lunga decat groasa si este solicitata la compresiune pe directie axiala peste un anumit prag, aceasta se indoaie (incovoaie) si se produce flambajul. Flambajul este un fenomen distructiv, iar odata inceput nu poate fi oprit.

 

Scuzati divagatiile de la subiect.

 

apoi profu mi-a spus ca ptr dat aviitoare va lamuri problema ....dar a lasat-o moarta si nici pana acum nu ne-a explicat cum credea el ..m-am intalnit cu el acu o luna ..nu l-am intrebat daca a aflat ce l-am intrebat cand aveam varsta de 20 de ani

..asa ca m-am flambat degeaba .

 

Haha!

Link to comment
Share on other sites

Stabilizatoarele in comutatie pot sa tina tensiunea o anumita perioade de timp pana au energie in componentele de "stocare ",

 

Normal fluctuatii scurte cu lungimea de 1-2 secunde trebuie sa nu fie o problema.

 

Nu am stiut asta... Inseamna ca am o problema. Caderea de tensiune apare seara in jurul orelor 18.00 si dureaza toata seara.Fluctuatiie apar pe fondul tensiunii deja scazute. Cel putin, in weekend e dezastru.

Era ideal daca puteam sa ma alimentez la 110V si cumparam un traf. Masor diseara si revin.

Link to comment
Share on other sites

Si va rog sa-mi permiteti a folosi termenul "flambeaza" in cadrul acestui forum ca si jargon tehnic. Daca nu se poate il voi folosi doar la friptura.

Desi am inteles ce ai vrut sa spui prin "flambeaza", totusi, cuvantul nu merge folosit ca jargon, cu atat mai putin in domeniul tehnic. In schimb, daca ne gandim la friptura si, in acelasi timp, la rezistenta materialelor, "flambaj" devine cuvant omonim.

 

Daca spui ca ai problema si cu alte aparate din casa, nu mai cheltui banii de stabilizatoare de tensiune! Adreseaza-te (fa reclamatie) furnizorului de energie electrica si solicita o verificare a parametrilor tensiune si putere, care trebuie si fie conform contract de furnizare/ normative nationale. Pentru consumatorii casnici, contractul, din cate imi amintesc, presupune furnizarea a 220-230 V si 8 kW putere. Trebuie intrebat la ei.

 

Era ideal daca puteam sa ma alimentez la 110V si cumparam un traf.

 

Nu. Un transformator de 220-110 V are raportul de transformare de 1:2. Asta inseamna ca, daca la priza ai 200 V, la iesirea transformatorului vei avea 100 V. Deci nu rezolvi nimic.

A, daca dai comanda de traf special (adica nestandardizat), poti solicita tensiunea de intrare 190 V si tensiunea de iesire 110 V.

Link to comment
Share on other sites

daca ne gandim la friptura si, in acelasi timp, la rezistenta materialelor, "flambaj" devine cuvant omonim

Asta-i haioasa luata ca atare !

 

Partea cu contractul de furnizare a energiei este un pic mai incurcata, nu are sens sa intru in detalii. Ideea de baza este ca nu sunt titular, este o problema generala in zona in care locuiesc, toata lumea stie, asteptam sa se faca ceva, etc...

Sper sa o rezolv cumva. Desi pe la Peavey pe forum ziceau unii ca pb. similare au fost rezolvate schimband "midi card" in aplif., as prefera sa nu fie aplif-ul/pedala de vina, sa mai merg si cu ele in spate la McMusic si "iete dom'ne ca merge".

Multumesc George.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Daca toti vecinii au probleme si toata aparatura o ia razna cand scade tensiunea, atunci nu cred ca are rost sa mai deschizi subiectul pe la McMusic, Peavey sau alte locuri. Trebuie mai intai rezolvata problema cu alimentarea. Pe amplificator scrie 220-230 V, 50 Hz? Ei bine, asta trebuie sa-i dai ca sa functioneze in parametri.

Daca reusesti sa gasesti o solutie sa pacalesti amplificatorul (acele "mini carduri"), atunci mult noroc!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca prin stabilizator intelegem acel UPS pe care il punem la compiuter, s-ar putea sa ajute, fiindca are in componenta lui o baterie Pb-acid (din cate imi amintesc). Bateria poate functiona ca tampon si atunci cand scade tensiunea acesta ar putea s-o mentina la 220 V, dar nu pentru mult timp (functie de capacitatea bateriei).

 

Daca prin stabilizator intelegem un dispozitiv care taie tensiunea atunci cand aceasta depaseste 220 V, atunci nu te ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Dudu, am luat de 500VA, e oarecum rezolvata problema (cel putin pt exersat acasa). Dupa un timp cand ajunge pe input la 203 V nu prea mai poate nici el, insa se chinuie, si o aduce in 218-219V. Mult mai rar, se mai reseteaza pedala un pic si gata. Pb. e ca e f. posib sa o prajesc daca si-o tot ia in freza asa...

Acum, pe partea de cantare live (no way). Poate sa mai pun ceva buffer dupa ea. Incerc un UPS. Sau 2. Sau 9. :)

Din nou, va multumesc pentru sfaturi.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.