www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Telecaster Affinity Vs Classic Vibe


skunky

Recommended Posts

Salut.

Inca nu am pus mana pe un Telecaster insa intentionez sa o fac. Ba chiar sa imi cumpar unul.

Fiind impins low budget, tendinta ma face sa aleg un Squier. Affinity sau Classic Vibe.

Acum:

In afara de diferenta de pret, considerente tehnice, finisaje, sunt curios daca este cineva in masura sa-mi poata da perceptia de ansamblu a chitarii d.p.d.v al tonului, al twang-ului specific tele, al feeling-ului overall....

Spre ex: la Guitarshop avem la oferta un Classic Vibe 50's cu 1220 Lei,

 

http://guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-classic-vibe-telecaster-50s_p588.html

 

iar aici pe forum un Affinity nou modificat, la acelasi pret.

 

http://forums.rgc.ro...__1#entry750877

 

Which of one ?

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, eu as merge pe Classic Vibe.Iti spun din experienta proprie.Am cantat pe un Tele Classic Vibe, insa acela era Deluxe, parca, putin mai diferit, insa am fost lasat masca de finisari, comoditate si toate cele.Chitara te indemna sa o canti, ce mai.Insa nu este de neglijat nici Affinity-ul prezentat aici.Dupa parerea mea, este un plus ca trec corzile prin corp, mai mult sustain, body si toate cele.Spre deosebire de CV, Affinity-ul saddle-uri pentru fiecare coarda in parte, ceea ce iti ofera o reglare a intonatiei mai buna fata de CV, care are 3 saddle-uri, cate unul pentru doua corzi.Insa daca nu esti perfectionist nu te afecteaza.Bridge-ul de la CV e mai vintage, mie imi place mai mult si totusi nu cred ca se pune problema unei incompatibilitati ale intonatiei intre cele doua corzi.Nu stiu ce sa spun despre doze.Totusi cele de pe Affinity sunt Fender, iar cele de pe Squire, nu stiu...probabil tot ceva de la Fender, dar mai entery level.Cat despre twang...well, din cate am cantat eu in ultimi ani, Tele-urile nu au acel "twang".Tele-urile suna mai cald, mai plin.Daca vrei ceva cu "twang", mergi pe stratocaster :)

 

Sper sa te fi ajutat "cantarirea" asta pe care am facut-o eu.Sfatul meu este sa mergi pe CV, deoarece Affinity-ul mi se pare si putin cam scump si nu se compara calitatea unui Affinity cu a unui CV.Sa zicem ca doar upgrade-ul ar fi de el, lucru care daca il faci la un CV te vei alege cu o chitara extraordinara :)

 

Noroc! :)

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Salut,eu nu am cantat pe clasic vibe dar am un prieten ce are un strat clasic vibe,2 chiar :) si sunt foarte multumiti calitate/pret,recomand serios vibeul deoarece este peste affiniti.Spor! :)

 

N-ai cântat dar eşti mulţumit... :huh:

 

Răspuns mai pe scurt, ia-o pe-aia care îţi place. Având în vedere că "Location:Bucuresti", ai da dovadă de puţină inteligenţă dacă te-ai duce, ai pune mâna şi ai pleca acasă cu ce îţi place decât să ne asculţi pe noi vorbind prostii pe forum.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tele-urile nu au acel "twang".Tele-urile suna mai cald, mai plin.Daca vrei ceva cu "twang", mergi pe stratocaster :)

 

 

 

 

E putin invers vis a vis de ce zici tu despre twang, nu degeaba predomina chitara asta in muzica country si country-rock.

 

Vorbesc doar din proprie experienta...nu din ce folosesc unii si alti la diferite genuri. :)

Link to comment
Share on other sites

Oau. Twang. Warm.

Parca doza de neck prea jos ? Diferente cam mare de volum intre cele 2. Cam greu de inaltat, pickguard jos, corzi jos...

Pe LP am SD Pg in neck si SD sh6 in bridge, care au deja un output mai mare decat bridge-ul de pe Tele.

 

/later:

My bad. Doar pick-guard jos, e ok.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

ce amp ai?

chitara e importanta mai mult in din punct de vedere al "feel"-ului, un affinity poate suna foarte bine printr-un amp bun (daca ai un amp high-gain s-ar putea sa ai probleme cu dozele de pe tele - mai ales cu ecranarea).

Oricum cel mai importanta ar fi sa le testezi pe amandoua si sa vezi care iti place mai mult si care suna mai bine cu dozele stock.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.