www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare.


Duduone
 Share

Recommended Posts

E posibil sa trebuiasca sa umbli putin la trussrod, sa il mai strangi un pic (ma rog, acum depinde si daca vrei sa treci intr-un acordaj mai jos sau sa ramai la acordajul pe care l-ai avut pana acum). Din cate stiam eu intonatia se regla dupa ce setai truss-rodul, actiunea etc.

Link to comment
Share on other sites

Daca in prezent am corzi de 9-46 pe chitara, dupa un an in care am folosit doar 9-46 si vreau sa trec la 11-48 trebuie sa fac modificari chitarei?Daca da, ce?Mersi!

Ce chitara ai? Daca ai floating bridge pe ea si vrei sa acordezi la fel ca inainte, tensiunea mai mare, necesara corzilor mai groase, va determina ridicarea bridgeului, crescand astfel actiunea. Remedierea acestui lucru se face strangand putin arcurile tremoloului sau slabirea suruburilor de la sadlle (cele mici, cu imbus). Solutia din urma necesita o atentie mai mare, deoarece trebuie sa pastrezi corzile in relatie cu radiusul grifului. Deasemenea, colegii au dreptate spunand ca s-ar putea sa trebuiasca sa umbli la truss rod, tensiunea mai mare pe grif, cautand sa-l indoaie.

De curand, pe Squier, am inlocuit corzile 9-42 cu 10-46 si am fost nevoit sa pun al treilea arc la tremolo si sa reglez actiunea din suruburile de la sadlle.

Nu stiu e se face in cazul unei chitare cu bridge fix.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa ne spui ce chitara ai (sau macar tipul cordarului) si in ce acordaj vrei sa canti cu noile corzi. In principiu, daca o sa canti acordat cu un semiton mai jos nu vei avea probleme cu tensiunea exercitata de corzi asupra gatului.

Eu as proceda asa: as monta corzile, as acorda chitara, as trage de corzi de cateva ori pentru a le intinde, as acorda din nou, as regla actiunea dupa gustul meu si apoi as verifica intonatia.

Daca totul e in regula, as verifica a doua zi curbura gatului. Cum se face asta? Se consulta manualul (de obicei se gaseste pe site-ul producatorului) sau se gaseste un tutorial de incredere pe Youtube.

Ai mai jos un exemplu de la Ibanez:

 

http://www.ibanez.co...Maintenance.pdf

http://www.ibanez.co...tars/EG2013.pdf

 

Daca e cazul as regla curbura cu ajutorul truss rod-ului.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Scuzati-ma ca am omis aceste detalii...Chitara are bridge fix (tune-o-matic) si vreau sa cant in acelasi acordaj, E standard.Multumesc mult de ajutor, mai am o intrebare.Credeti ca daca duc chitara la MC music, de unde am luat-o (mai am garantie), mi-o seteaza ei?Avand in vedere ca n-am luat corzile de la ei.Si recomandati sa pun corzile noi pe chitara si sa o duc asa sau sa le dau lor setul, sa-l puna dupa ce seteaza chitara?Mersi!!!

Link to comment
Share on other sites

Scuzati-ma ca am omis aceste detalii...Chitara are bridge fix (tune-o-matic) si vreau sa cant in acelasi acordaj, E standard.Multumesc mult de ajutor, mai am o intrebare.Credeti ca daca duc chitara la MC music, de unde am luat-o (mai am garantie), mi-o seteaza ei?Avand in vedere ca n-am luat corzile de la ei.Si recomandati sa pun corzile noi pe chitara si sa o duc asa sau sa le dau lor setul, sa-l puna dupa ce seteaza chitara?Mersi!!!

 

Probabil nu o să ţi-o seteze gratis, indiferent de unde ai cumpărat corzile. Observ unde vrei să baţi, dar îţi spun sigur că nu intră în garanţie. În plus, presupun că nici nu te-ar lăsa să vezi ce fac ei pe-acolo. Sfatul meu este să citeşti pe net, să te uiţi la filmuleţe pe youtube, cum se pun corzile, cum se setează truss rod, acţiunea, intonaţia şi să faci tu singur treaba asta. Dacă nu te simţi în stare, găseşte un amic chitarist de prin Constanţa, te duci la el şi îţi arată ce înseamnă un setup. Sunt setări destul de simple, toată ideea este să înţelegi ce anume se modifică atunci când faci treburile respective.

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu o să ţi-o seteze gratis, indiferent de unde ai cumpărat corzile. Observ unde vrei să baţi, dar îţi spun sigur că nu intră în garanţie. În plus, presupun că nici nu te-ar lăsa să vezi ce fac ei pe-acolo. Sfatul meu este să citeşti pe net, să te uiţi la filmuleţe pe youtube, cum se pun corzile, cum se setează truss rod, acţiunea, intonaţia şi să faci tu singur treaba asta. Dacă nu te simţi în stare, găseşte un amic chitarist de prin Constanţa, te duci la el şi îţi arată ce înseamnă un setup. Sunt setări destul de simple, toată ideea este să înţelegi ce anume se modifică atunci când faci treburile respective.

Mersi mult 'mnezau, o sa fac cum ai zis, o sa o duc unui prieten care stie mai bine, corzile, actiunea pot sa le reglez, dar intonatia si truss rod-ul deocamdata n-am incercat, nu o sa ma bag eu, las pe seama unu i prieten care sper ca-mi va si explica.Mersi inca odata!

Link to comment
Share on other sites

Lasa-l in pace pe prieten! Si cand o sa ai patruj` de ani ai sa te duci tot la el sa-ti invarta un fucking imbus?

 

Domnul doctor Mircea Negulici ti-a indicat doua materiale foarte bune din care poti invata foarte usor cum se regleaza corect o chitara, foloseste-le!

 

Puneti mana si invatati sa va reglati chitara singuri. O gramada de lume se scarpina-n cur dupa 30 de lei ca sa-si cumpere un set de corzi, dar imediat mai scot inca un milion pentru, vezi-doamne, setap, la renumiti lutieri de cartier, iar a doua zi ii vezi aici pe forum ca se plang, ca le-a cerut inca un milion fiindca le-a sters praful de sub doze.

 

Dinnou legaturile:

www.ibanez.co.jp/world/manual/guitars/Maintenance.pdf

www.ibanez.co.jp/world/manual/guitars/EG2013.pdf

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca in prezent am corzi de 9-46 pe chitara, dupa un an in care am folosit doar 9-46 si vreau sa trec la 11-48 trebuie sa fac modificari chitarei?Daca da, ce?Mersi!

 

Depinde .

 

De fapt schimbi corzile si ne spui tu daca se intampla ceva si daca trebuie ceva reglaje .

 

Noi de unde sa stiim ce chitara ai din ce-i facuta si cum se va comporta ..

 

Tinem pumnii ca sa nu ai probleme .

 

Daca ai gat relativ "subtire" din paltin probabil se va simtii orice schimbare a tensiuni exercitate de corzi ,,,

 

Din cate am vazut pana in 3000 Ron materialele sunt mai ieftine .

 

La chitare 8000 - 10000 Ron era alt material ..

 

Deci vei vedea ...

 

Oe de alta parte din cate nu cunosti esti incepator de incepator .

 

O sa-ti fie greu sa exersezi fente de electrica daca pui corzi groase .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Alin Puscasu

Salutari :D:D . am si eu o intrebare !... Am nevoie va rog de un sfat/ parere . Am suma de 1300 lei... si am de gand sa achizitionez o chitara electro acustica :D M-am informat si tot informat... Concluzia o reprezinta aceste 2 chitari Epiphone EJ-200CE http://www.guitarsho...00ce_p2265.html si Takamine EG440C http://esound.ro/tak...a-acustica.html

 

Va rog sa ma ajutati sa aleg ...Epiphone pare sa foloseasca tehnologie buna la amplificatoare dar vad ca mai toti artisti folosesc Takamine ... Daca aveti si alte variante astept:D:D

Edited by Alin Puscasu
Link to comment
Share on other sites

Guest Alin Puscasu

Salutari :D . am si eu o intrebare !... Am nevoie va rog de un sfat/ parere . Am suma de 1300 lei... si am de gand sa achizitionez o chitara electro acustica M-am informat si tot informat... Concluzia o reprezinta aceste 2 chitari Epiphone EJ-200CE http://www.guitarsho...00ce_p2265.html si Takamine EG440C http://esound.ro/tak...a-acustica.html

 

Va rog sa ma ajutati sa aleg ...Epiphone pare sa foloseasca tehnologie buna la amplificatoare dar vad ca mai toti artisti folosesc Takamine ... Daca aveti si alte variante astept:D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.