www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet - Inlocuire De Difuzor


EminBastea
 Share

Recommended Posts

am un head behringer de 100w / 4ohmi...si am o incinta de cabinet (fara difuzoare)

 

credeti ca se preteaza sa cumpar doua difuzoare din astea:

 

http://www.partysound.ro/difuzor-profesional-blue-tech-ew10-p-5272.html

 

as vrea stiu daca scot destul fara sa baraie ...sau alte neplaceri

Link to comment
Share on other sites

Behringer face multe amplificatoare: de chitară, de bas, de PA. Exact ce model ai și la ce îl folosești?

Acum, în caz că e amplificator pentru chitară și folosești distorsiune, ține minte că particularitățile difuzorului (și cab-ului) sunt critice pentru formarea "tonului" specific. În principiu pune orice woofer cu răspuns în frecvență adecvat, și modelul menționat s-ar încadra aproximativ în specificații. Dar nu garantează nimeni că va suna pe placul tău sau al publicului. În cazul difuzoarelor uzuale pentru chitară (V30, G12T-75, P10R etc.) găsești diferite demo-uri și nenumărate piese înregistrate, ori ăsta Blue Tech e anonim.

Dacă te hotărăști să folosești respectivul difuzor până la urmă chiar sunt curios să-l aud.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În cazul difuzoarelor uzuale pentru chitară (V30, G12T-75, P10R etc.) găsești diferite demo-uri și nenumărate piese înregistrate, ori ăsta Blue Tech e anonim.

 

Nu e anonim, este profesional, scrie acolo pe sait. ;)

Putere maxima.... watti

Putere garantata :w00t: .... watti

 

 

Salut Emin, toate bune?

 

Difuzoare similare cu cel prezentat de tine gasesti si in bazar, dar mult mai ieftine. Tie iti trebuie, asa cum a spus si Mihai mai sus, niste difuzoare "de chitara".

Mai util ar fi sa de arati cateva imagini cu acea cutie, plus niste dimensiuni in centimetri, pentru lungime, latime, grosime, diametrul gaurilor pentru difuzoare.

 

Pentru ce vrei sa folosesti amplificatorul si boxa, bas ori chitara?

Edited by George M.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am un head behringer de 100w / 4ohmi...si am o incinta de cabinet (fara difuzoare)

 

credeti ca se preteaza sa cumpar doua difuzoare din astea:

 

http://www.partysoun...w10-p-5272.html

 

as vrea stiu daca scot destul fara sa baraie ...sau alte neplaceri

De barait , nu o sa baraie. Dar care este volumul cabinetului???Ma gandesc sa nu rezonenze prea rau la frecventele de bass. Frecventa de rezonanta este la 51 Hz si sensibilitate de numai 91 dB . Oricum , la cat costa , difuzorul este foarte bun .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

headul este : http://www.zzounds.com/item--BEHVT100FXH..

 

cat despre incinta m-am mai gandit ...am niste pal si aparatura si pot sa-mi fac dupa placul meu una..

 

.deci dimensiunea difuzorului nu importa...

 

headul scoate si 8 si 4 ohmi

 

daca leg in paralel din doua difuzoare cu 8 ohmi am sa obtin o impedanta de 4 (din cate stiu)..compatibila cu headul.

 

deci in conditiile astea se merita sa le cumpar..si sa dau sonorul la maxim fara sa-mi apara teoretic probleme...?

 

multumesc oricum pt raspunsurile anterioare !!!!!

 

http://www.thomann.de/gb/behringer_vt100fxh_virtube.htm

 

Behringer VT100FXH Virtube

Link to comment
Share on other sites

unde anume canti de-ti trebuie sa dai "sonorul" la maxim...?

cand vine vorba de difuzoare pentru chitara, marimea conteaza :D pana la urma, difuzorul iti va reda "tonul", sunetul pe care il vrei... recomandat ar fi sa folosesti difuri de cel putin 10 inci, deci din punctul asta de vedere esti acoperit. cele mai uzuale, ca sa zic asa, sunt cele de 12... dar, din nou, treaba tine foarte mult si de gusturile fiecaruia... sunt oameni carora le plac difurile mici, de 6 sau 8, si sunt multi care sustin ca un ton "adevarat" de chitara electrica se obtine cel mai bine cu difuri de 12...

cel mai ok ar fi sa incerci diferite incinte, cu diferite difuri, daca ai ocazia, sa vezi care-ti place...

Link to comment
Share on other sites

este clar ca incer ceva cu buget restrans..de altfelcumparam cabinet..nou-nout!

 

sigurul cost pe care mi-l asum este pt achizitonarea difuzoarelor , suruburile si eventul vopseaua. :D mc oricum am sa mai caut..ma sfatuiti sa cau difuz pt medii ca full-range(gama larga) specializate pt instrumente nu gasesc prea diverse. si la preturi rezonabile...

 

eu sunt bassist : set-up-ul de la bass e ok, dar am si o chitara elecreica si un head pt ea..si vreau sa-l duc la sala unde cant cine stie poate mai vine un indraznet fara amplificator si na..sa nu setea sa se uite ..pt asta intentionez a-l confectionez.

 

multumesc din nou tuturor pt sfaturi in info !

 

dar astea

 

http://www.telecomenzi.ro/difuzor-blue-tech-ew12ep-p-2145.html?osCsid=3105bb95063aebad87b98375472bd193

 

?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea-i ok nici acesta.

 

Raspuns in frecventa (Hz): 53-3000

3 KHz este putin pentru chitara, se preteaza mai bine pentru chitara bas.

 

Sensibilitate (dB): 90

Putintel, iarasi, nu se va auzi foarte tare

 

Ba chiar cel din prima legatura, care-i si mai ieftin, ar fi mai ok: :lol:

 

Raspuns in frecveta (Hz): 51Hz-6Khz

 

Sensibilitate (dB): 91

 

Serios, mergi pana in bazar, intr-o zi mai insorita si sigur gasesti difuzoare lafel de "bune", numai ca mult mai ieftin, si nici nu platesti transportul pe ele, daca tot este restrans bugetul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

am finalizat pana intr-un final proiectul...la bugetul de cam 250+ de ron sunt destul de multumit. :yay:

 

difuzoarele scot volum dar calitatea sunetui e asa si asa :drum:

 

pe clean corzile 3,4 se aud mult mai incet decat pe 1,2 / 5,6

 

la distorsie se mai amelioreaza putin

 

costuri:

 

vreo 5 lei max pe sutrubarie

 

colatre 16 lei

 

manere 6 lei

 

pal 50 lei

 

bada cant 10 lei

 

difuzoare 110 + transp 135

 

material textil 5 lei

 

restul amanunteleor le-am mai luat de prin casa..la aspect i-as da un 9.5

 

la sunet un 7...6,50...rezonabil pt pretul asta

post-23347-0-01669500-1372369634_thumb.jpg

post-23347-0-01869600-1372369635_thumb.jpg

post-23347-0-13692300-1372369636_thumb.jpg

Edited by EminBastea
Link to comment
Share on other sites

difuzoarele sunt blue tech..

 

fata textila am uat-o de la un magazin din ala de croitorie.

 

daca nu am sa fiu chiar mltumit am sa fac invetitie cand voi avea bani si am sa incerc sa inghesui acolo doua celestioane....dar momentan nu vad rostul unei astfel de investitie...sa vad daca apare vreun proiect serios in iasi

 

 

MULTUMESC FRUMOS, din nou!

 

toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.