www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass cu tremolo :)


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Hetfield_escu

Super tare frate!!!Sper sa prinda noua idee si in curand sa devina la fel de popular precum chitarele cu tremolo

Link to comment
Share on other sites

Super tare frate!!!Sper sa prinda noua idee si in curand sa devina la fel de popular precum chitarele cu tremolo

Eu cred ca e de mult timp pe piata inventia asta, numai ca nimeni nu a fost interesat de ea.. hmm... si mie mi se pare marfa.. poate in curand o sa se ajunga la floyd rose si la locking tuners :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest _Theo_

bas cu tremollo...ce zici de bas cu synth pe acelasi corp? avea philip bynoe in concertu cu vai :) tot felu de tampenii...nici nu ma mai mir

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
Guest Sylviu

era o trupa Spin Doctors paca.. si cand l-am vazut pe bassist cu asa ceva ma uitam, wtf ? :) pe urma am cautat pe net si se pare k mai multi au tremolo la bass..

Link to comment
Share on other sites

vezi Les Claypool

http://www.phillesh.net/philzoneimages/pho...010724-lesx.jpg

joey demayo? nu te cred :) i-am studiat indeaproape basu, pe cand eram disperat dupe domnii de la manowar. si nu e :)

Dar in schimb, omu' asta si-a tunat basu asa demult ca acu cica ar avea asigurare de douaj' de mii de para pe an pe bas. folclor. sau nu.

Edited by viktorslama
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

habar n-am... interesant e ca basul era fretless.. adica all-in-one :) ... ma intreb ce s-o fi intamplat cu Marchizu'

 

habar n-am... interesant e ca basul era fretless.. adica all-in-one :( ... ma intreb ce s-o fi intamplat cu Marchizu'

 

habar n-am... interesant e ca basul era fretless.. adica all-in-one B) ... ma intreb ce s-o fi intamplat cu Marchizu'

 

Salut,ut, înk mai trãiesc! Shi cînt pe acelashi bass cu tremolo pe care mã simt extrem de bine! K veni vb., vibratorul e inspirat nu de Floyd Rose (care nu tzin prea mult la tãvãlealã), ci de produsul similar al firmei Kahler - American Precision Metal Works, despre care am auzit k ar fi dat faliment. Se impun cîteva precizãri. Spre deosebire de vibratoarele Kahler, apãrute pe bass-urile Carvin, care nu aveau fine tunning shi nici menghinã, al meu are, pentru k am considerat k sunt necesare shi pe bass, iar deceniul de practicã pe bass-ul meu m-iadovedit k am avut dreptate sa le pun. ^In rest, mã ratez k ziarist - n-am sa-tzi spun la ce cotidian, mã asacund sub un pseudonim, pt k nu prea mai am chef de nimeni shi de nimic...

Zvonurile despre "arestul la domiciliu" sunt cam exagerate, ca de altfel shi cele despre :) moartea mea :) (p-asta mi s-a spus k ar fi scos-o fosta mea logodnik, dar am auzit atîtea altele despre mine, k mi-a picat falca-n cizme!!!!). ^Intr-adevãr, în februarie 2003 m-a atacat un bou în club A,dar shi-a luat-o dupa merit, iar Clanul Mafiot Garcea - cunoscut shi sub numele de polimilitzie - a preferat sa considere k "pletosul e de vinã". Dar povestea s-a sfîr-shit cum am vrut eu, nu cum au vrut ei!!!!

Something more: nici mie nu-mi plac cele 2 bass-uri Carvin postate aici... Cît despre Cliff Burton, IMO Metallica a murit odatã cu el. De fapt, nici eu nu ma simt prea bine, vorba ãluia... ;)

 

Sorry, Prostifer Cretinivici iar a luat-o razna, cer scuze pt. repetitzii...

 

Cine crede k PC vine de la Persional Computer ishi face iluzii...

Link to comment
Share on other sites

Multzumesc de urare, Catalin!

 

Cu Arrant-ul, din apcate, statzionar, din 2 motive.

Primul e ca nu mai am chitarist (am ramas doar cu Radu pe tobe) iar al doilea e k toate amplificatoarele din casa s-au bushit - inclusiv Marshall-ul. Are circumstantze atenuante: m-a servit timp de 15 ani, saracu'! Oricum, in curind va fi din nou functzional - ghici cine e singurul in stare sa-l repare... ^Incerc sa vad partea plina a sticlei: am ocazia sa-l shi upgradez.

Nasol de tot cu timpul - I have to work for a living, shi, vb. ultimei din colectizia de "foste", munk mea e teribil de sechestranta. Cu putzina baphta, p^an' la toamna le dreg pe toate...

 

Constat ktrebuiesa-mi rescriu postul precedent. Am incercat sa-l scriu cu diacritice (am deformatzii profesionale, vb. lui Tase) shi a ieshit ce se vede - adik varianta hittita a lb. pasareshti. Credeam k e de vina Prostifer Cretinovici shi minunata lui tastatura, darconstat k shi altzii au avut probleme.

 

Revin deci cu unele precizari.

 

Bass-ul meu este echipat cu o versiune proprie a vibratorului Kahler 2320, care, spre deosebire de cele cu care au fost echipate bass-urile Carvin [cum sunt cele din poz(n)ele de mai sus], are menghina (hoding nut) + fine tunning. Nu am vrut sa-i ascult pe cei care mi-au zis k "dak nu shi-a pus menghina Billy Sheehan, tzie la ce-tzi trebuie?" Shi bine am facut!

Cu ceva ani in urma, mi-am schimbat shi dozele (aveam o pereche de humbuckere Di Marzio) cu unele facute de mine - "inspirate" fara nici o jena dupa Di Marzio, dar cu ^imbunatatziri. Au ieshit perfect, dar a doua oara nu mai fac o astfel de nebunie, orice ar fi! Am mumcit de mi-au ieshit ochii k la melci!

 

For the rest, asha cum spuneam, ma ratez ca ziarist. Cu elegantza, chipurile...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.