www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Sl-5C Slash Combo


barbarossa

Recommended Posts

combo-side.jpg

S-ar parea ca asta e varianta finala, ce va fi prezentata la NAMM in week-end-ul ce vine

 

 

 

The SL-5C is an all valve 5 watt amplifier incorporating various features, but above all else that distinctive Slash tone.

 

 

 

Working closely with Slash after the success of the AFD100, it was deemed appropriate to make a more accessible amplifier that is ideal for home or studio use. The SL-5C has two channels; Clean and Overdrive. A single volume control for the clean takes you from authentic Slash clean to Marshall crunch. The Overdrive channel, consisting of volume and gain, nails the AFD style tone and more. Both of the channels have obviously been approved by Slash himself. A master EQ section of Bass, Middle, Treble and Presence is included, as well as high quality custom voiced digital reverb. On top of providing 5 Watts of valve power, the SL-5C can also be switched to just 1 Watt at any time giving you perfect Slash tone at bedroom volume. The amp also has high and low sensitivity inputs.

 

 

 

At the heart of the amp are three ECC83 preamp valves and a single EL34 valve for its power stage. Slash’s favourite Celestion ‘Vintage 30’ 12” speaker brings the amplifier to life.

 

 

 

Features;

 

2 Custom Voiced footswitchable Channels – Clean & Overdrive (footswitch included)

 

Green/Red Channel Status LED’s

 

Full EQ section

 

Presence Control

 

Digital Reverb (footswitchable)

 

High/Low Sensitivity Inputs

 

Celestion Vintage 30 Speaker

 

Dual Output – 5 watts or 1 watt

 

8 & 16 ohm speaker outputs

 

Front panel includes Slash signature and fonts

 

Available Spring 2013

Edited by barbarossa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

faina treaba is curios de sunet...

eu am probat acel marshall tube de 5 w combo si mi s-a parut o horjaiala nefericita total, nu mai zic ca la vol de camera obtii niste crunch-uri chinuite si stranse de oua :))

 

Anuntal si pe Joe Bonamassa :)

 

Si eventual spunei si lui Rob Chappers

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Dar halatul, cat e halatul??

Sa vedem daca ma orientez pe Marshall, momentan am in minte Orange OR15, care suna extraordinar, dar e cam puternic pentru apartament.

Si reverbul daca suna bine....nu mai am nevoie de nici o pedala in afara de un boost.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

una este ce vezi pe youtube, altceva este cand il ai la tine acasa, nu prea seamna una cu alta.

am avut un Class 5 si nu semana cu nimic ce am auzit pe net.

 

Il am . Ce e drept am schimbat diful din combo cu un WGS Veteran 10 . Suna la fel de bine ca unele mult mai scumpe pe care le detin si pe care nu le cumparam daca ar fi aparut mai repede .

Link to comment
Share on other sites

poate are si fx loop, cine stie...

nu stiu daca am inteles bine, dar cica e in discutii si un alt amp slash sig.

pretul pare sa fie 699$. am gasit undeva o lista unde spune ca ar fi 523 euro pretul

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place cel mai mult !!!

 

,,,,,,,On top of providing 5 Watts of valve power........1,3865 ratpower or 0,134 catpower ... la robinet ....sau 1 man power la valva cazanului de rachie .

 

5 Watts Eu ,....10Watts USA ...25000 Watts Honolulu ....353633737watts Pago Pago

 

E un amplif micut bun ptr exersat .Epitetele fantasmagorice sunt ptr copii care asteapta pe Mosu care cere aceste elemente de departajare ca sa nu incurce cadourile ..

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu ma refeream la cum prezinta produsul si ce poate face produsul, in cazul asta ce poti face cu un amp ca ala ce tip de sound-uri poti scoate. :)

intr-o tara civilizata 500-600 euro pentru un combo bun de la o marca de prestigiu e chilipir, nimeni nu sta pe ganduri, pentru lumea a treia e o avere e clar :-|

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ii combo decent si daca tie ti se pare ca-i ok sai dai 475 de lire atunci ii treaba ta, da' n-ar trebui sa aiba nicio legatura marca/brand-u/prestigiu cand alegi un instrument sau amp sau pedala sau ce-o fi, oricum, pentru cei care cunosc nici in tarile "civilizate" nu-i un chilipir si nu stiu ce conditie ai tu, dar te asigur ca in Romania nu traim in conditii de lumea a treia.

In tarile "mai civilizate" (ca sa nu zic ca noi nu suntem civilizati deloc), care au ca moneda oficiala euro (poate sa si lira, dolar, etc. Ceva de cateva ori mai mare ca leul, asta zic), oamenii isi pot cumpara scule mult mai usor.

Ei primesc 1000 e cum primim noi 1000 ron, cheltuielile sunt proportionale cu moneda (daca la ei kg de rosii e 5 e, este bine, daca la noi e 5 ron)

Cand dau 500 e pe un amp fac acelasi efort financiar cum face un roman cand cumpara un amp de 500 ron, dar cere e rezultatul? Pai ei iau un amp bun, noi un ra*at.

Nu este as mult pentru ei 500 e, cum nici pentru un roman un amp de 500 ron nu este mult (nu zic ca 500 ron e o suma neansemnata, dat pentru un amp e foarte putin)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

are dreptate Vale cu ce zice :)

afara , in EU in Sua unde vrei is multi amatori care au un job "stabil" si nu li se pare nimic "nelaloc" sa aiba 3-6 chitari de 2000-4000 fiecare, si 2-3 ampuri de cate 100 w si un axe fx.

asa ca is hobby-isti si pot :))

ei un amp ca asta de care povestim il iau asa de moft eventual , rar is cei ce il iau ca main amp si asa numa pentru acasa

nu zic ca toti afara o duc fabulos si curge lapte si miere dar daca ai un job decent, sau esti student si lucrezi pe vara te asigur ca ai ce chitara vrei tu de 2000-3000 doalri si un amp pe masura. :)

 

si din apcate traim in lumea a treia , vezi numai ca ex cati km de autostrada are germania, cati are sua, cati romania si cati trinidad tobago :)))

si apoi revii si ne zici daca nu suntem in lumea a treia :))

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.