www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Push / Pull Pe Ton Sau Volum...


skunky
 Share

Recommended Posts

Salut.

Nu prea imi dau seama daca exista "o regula" privind montarea potentiometrelor push/pull.

Vreau sa splitez 2 Humb. Seymour Duncan (SH6-B si PG-N) iar conform schemei de aici se pare ca trebuiesc puse pe ton.

Acum.... trebuie sa stiu ce fel de pot-uri sa cumpar pt. LP (sau sunt identice volume/tone... ? ).

Trebuie sa caut volum push/pull sau ton push/pull ?

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Sarcasm

Suficient de clar?

 

Potențiometrele push-pull au pe lângă potențiometrul obișnuit un comutator. Circuitul acestora e separat, așa că electronic nu contează deloc pe care dintre pot-uri alegi să le înlocuiești, atâta timp cât e valoarea și legea de variație corectă. Contează doar care ți se pare mai accesibil, mai confortabil.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca potentiometrle pot fi logaritmice sau lineare si ambele tipuri se pot folosi pe volum sau ton in functie de rezultatul dorit.

Articole interesante de citit:

http://en.wikipedia....i/Potentiometer

http://www.singlecoi.../docs/paula.pdf

 

Astea sunt draciile pe care le gasesti la MC:

http://www.seymourdu...riple_shot_swi/

dar vezi ca sunt mai multe modele (pentru Arched top si Flat top respectiv pt Neck si Bridge)

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Tu si stii... cand vrei sa cumperi "pot de volum" sau "pot de ton " mai ai pretentii ca intelegi si sarcasmul.

Singurul lucru care poate fi gresit la o gluma/sarcasm e sa nu il intelegi tu.

 

Pfffff, sapa mai incolo ca aici e beton.

Colegu' las-o mai moale. Se vede ca tu esti cel pe langa subiect, nu ai contribuit cu nimic discutiei si doar te-ai acoperit de glorie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ramele de la Duncan sunt complet nepractice pentru schimbat live in mijlocul unei melodii.

Nici potentiometrul up down e prea practic pentru live, mai ales pe volum. Cand vrei sa faci un efect de finete din volum si apesi pe el din greseala si ti se schiba complet sound-ul (mai ales ca de obicei se aude mult mai tare ca iti intra tot humbucker-ul si doza devine mult mai hot) nu e funny deloc.

Ai grija ca spllit-ul dozelor nu e o chestie pe care sa o prea comuti live pentru ca trebuie mereu sa ajustezi din volum diferenta intre diversele configuratii. In cazul unei melodii lente merge dar in mijlocul unui solo inflacarat e destul de nasol. Si mai apare si zgomotul diferit care in configuratia singlecoil poate fi foarte suparator si atunci tre sa modifici repede nivelul Noise Gate-ului.

...

Ia toate astea in calcul cand te gandesti la o cantare live.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o sa-mi pun un push-pull pe ton.

Mai bine decat sa zaca nefolosit.

Switch-urile alea micutze de pe ramele SD mi se par mai putin ergonomice, desi par mai smechere.

 

Eu le gasesc utile. Este adevarat ca in mijlocul soloului nu se pot folosi, dar chiar si asa, cine ar umbla la ele in timpul unui solo plin de show off? Cum spunea Serban mai sus, poate la o piesa lenta sa mai schimbi bobinele dozei.

Insa cred ca nu dureaza mai mult de 3 secunde pentru a se umbla la ele, in pauza dintre piese. Mai departe, de reglajele functie de output nu vorbim, pentru ca ele oricum trebuie refacute, daca este cazul, indiferent de ce comutatoare avem montate pe chitara.

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti.

Pe acesta cale tin sa le multumesc si celor care vorbesc/scriu pentru ca le place sa se auda/vada.

Fara ei, nu am mai stii care sunt oamenii normali.

Cred ca voi opta pentru potentiometre push/pull totusi...

Le voi trimite unui bun amic mai intai sa le miroasa. Am auzit ca-i place.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.