www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Madrigal Strat


Șnilã
 Share

Recommended Posts

Buna seara!

una dintre chitarele mele este un madrigal strat (reghin...cred). am customizat-o si suna ok.

as vrea sa va intreb in ce ani au fost produse aceste chitare, din ce lemn sunt facute, daca stie cineva.

pun si niste poze.

mersi!

 

post-19909-0-41344800-1355340841_thumb.jpg forma aproximativ initiala(avea doze SSS)

post-19909-0-55651700-1355340810_thumb.jpg

post-19909-0-01764000-1355340792_thumb.jpg

post-19909-0-75058000-1355340756_thumb.jpg

post-19909-0-80400500-1355340732_thumb.jpg

post-19909-0-69601700-1355340694_thumb.jpg

post-19909-0-31223000-1355340573_thumb.jpg dupa ce i-am pus hummbucker in bridge si am vopsit-o

post-19909-0-26390300-1355341089_thumb.jpg pe masa de operatii

post-19909-0-52039500-1355341119_thumb.jpg forma finala

post-19909-0-08598300-1355341049_thumb.jpg seria(31-scris mai mare; 555-scris mai mic)

 

ah...nu luati in seama dozele...am scris cu markeru seymour duncan si am pus un actibild cu dimarzio... :trosc:

Edited by Șnilã
Link to comment
Share on other sites

@stratosaurus

a fost sunburst cu configuratia dozelor SSS

acum este neagra cu configuratia dozelor HSH

era un amanunt peste care se putea trece.

am pus intrebarea topicului foarte clar sper: DIN CE PERIOADA ESTE SI DIN CE LEMN E FACUTA?

nu este iris, este madrigal, tot din familia reghin.

si nu mai doresc raspunsuri deam pixu. pastrati-le pentru voi.

multumesc.

Edited by Șnilã
Link to comment
Share on other sites

Cu atat mai mult trebuia sa ai respect pentru ea indiferent de cat a costat.

Oricum,am mai zis odata.Nu noua trebuie sa ne placa.

SI ca sa iti raspund si la intrebare,am vazut chitare asemanatoare produse de reghin si majoritatea erau de prin anii '90.

Link to comment
Share on other sites

prin 94 cand eram in liceu singura chitara electrica disponibila intr-un magazin in valcea era una barclay identica cu a ta, am vorbit cu vanzatorul si zicea ca sunt reghin de export era vopsita ceva groaznic o spoiala de sunburst dar spre mov un coleg a primit una neagra cadou am reconditionat una si am observat ca sunt facute din doua trei bucati de tei sau alta esenta moale si pe fata spate sa nu se vada imbinarile are lipit furnir de fag grif din artar si tastiera din palisandru taste joase si subtiri, componente in general slabe cu toate ca bridgeul de la reghinul la care am lucrat era mai bine lucrat cu suruburi mai de calitate si mai mult metal decat la un stagg nou pe care l-am retastat unui coleg http://forums.rgc.ro/topic/66319-reconditionare-stratocaster-reghin/

Link to comment
Share on other sites

@stratosaurus

a fost sunburst cu configuratia dozelor SSS

acum este neagra cu configuratia dozelor HSH

era un amanunt peste care se putea trece.

am pus intrebarea topicului foarte clar sper: DIN CE PERIOADA ESTE SI DIN CE LEMN E FACUTA?

nu este iris, este madrigal, tot din familia reghin.

si nu mai doresc raspunsuri deam pixu. pastrati-le pentru voi.

multumesc.

 

Prietene, ca ai vopsit-o si i-ai schimbat configuratia dozelor am vazut, dar chiar am crezut ca este o gluma, vazand pick guard-ul cum arata, la h-ul de bridge bucatile alea de plastic alb ( in loc de saibe, banuiesc), pe spate banda adeziva care acopera marginile capacului de arcuri tremolo.

Ca ai scris pe doze nici n-am mai luat in calcul !

Citind postarile tale de dupa mi-am dat seama ca nu-i gluma, si imi cer scuze daca te-am jignit, fara intentie.

 

Ca si raspuns la intrebarea de baza, confirm ce scrie @hemmy, cu singura mentiune ca lemnul din care este construit corpul este paltin.

Productia chitarelor de genul asta a inceput dupa '90, iar Madrigal era un model de top la Reghin, destinat exportului.

 

Dar eu am avut din intamplare o chitara absolut identica cu 'originalul' pe care l-ai prezentat, doar ca nu avea inscriptionare pe head-stock, si era un Hora Iris.

 

Iti respect munca de pana acum, trebuie doar mai multa atentie la detalii

 

Spor.

 

PS Griff-ul nu-l poti regla din truss rod ? sa-i corectezi curbura aparuta ?

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Nu te-as sfatui sa comanzi un grif - pe vremea aceea griful si cu corpul erau imperecheate, adica griful de la un corp nu se potrivea/nu avea unghiul corect la alt corp, numarul ala pe care l-ai gasit in neck-pocket reprezinta chiar asta, numarul perechii corp-grif.

Preferabil ar fi sa probezi cu un grif standard si apoi sa cumperi. S-ar putea chiar ca si scala sa fie diferita.

Link to comment
Share on other sites

Nu tin minte sa fi vazut pana in '90 tipul acesta de Strat .de la Reghin .Probabil se fabrica dar in magazine nu am vazut .

Mai toate modelele se fabricau ptr export , probabil ceva contract/subcontract cu vre-o firma germana ...

In cataloagele lanturilor de magazine universale apareau instrumente ptr tineri amatori ceva mai ieftine chiar sub sigla magazinului ...sau nu aveau brand de loc ..Presupun ca asemenea contracte o fi fost .Pentru intern apareau in magazin cele din loturi refuzate sau negociau sa poata sa vanda si la noi cateva bucati .Dar .Unele serii nu aveau instalatia electronica si nici hardware-ul "de export " .Probabil din cauza ca nu puteau sa vanda chitara in tara la ptretul ei , asa ca au facut modificari si erau inzestrate cu piese mai ieftine ( de calitate mai slaba.) ce se incadrau in pretul aprobat de la noi .

Componentele originale hardware si electronica puteau sa ajunga la 500DM cea ce era foarte mult ptr buzunarele noastre ..

 

Din cataloagele ec ajungeau la noi ,pe atunci o chitara Fender Strat Standard originala era pe la 1100 DM ....sau ...Chitarele Framus doar cele de lux ajungeau la 700 DM

Link to comment
Share on other sites

Nu te-as sfatui sa comanzi un grif - pe vremea aceea griful si cu corpul erau imperecheate, adica griful de la un corp nu se potrivea/nu avea unghiul corect la alt corp, numarul ala pe care l-ai gasit in neck-pocket reprezinta chiar asta, numarul perechii corp-grif.

Preferabil ar fi sa probezi cu un grif standard si apoi sa cumperi. S-ar putea chiar ca si scala sa fie diferita.

 

Masoara gatul si face comanda in functie de rezultat. Altfel este adevarat ca daca nu a fost respectat proiectul de Strat ci chitara doar seamana cu un Strat se poate ca vibratorul /calusul sa fie mai "in spate " deoarece gatul poate fi mai scurt .

Deci masoara gatul , si cate taste are .

Unghiul si inaltimea se poate aranja ..

Link to comment
Share on other sites

@BogdanLiviu

repet...a fost prima mea chitara. atunci am auzit si eu de sd-uri si dimarzio si am vrut sa ma dau mare. mno...asta este.

1.am lipid actibildul acela galben pe pickguard pt ca pickguardul era destul de decolorat si avea urme(de la stickere).

2.gaurile de la doze nu sunt de o acuratete extraordinara si nu am gasit saibe de grosimea corespunzatoare surubelelor de la doze.

deci, nu ma intereseaza prea mult aspectul, ci mai mult sunetul.

@EugenRo2001

am incercat sa strang truss rod-ul, dar nu s-a intamplat nimic. plus ca atunci cand am facut gaura in corp pentru h-ul din neck mi-a zburat freza si am cateva santuri si pe freturi si pe lemnul grifului

va rog sa imi spuneti cum as putea seta griful nou. (originalul are 21 de freturi, iar cel care vreau sa il achizitionez are 22)

http://www.ebay.com/itm/New-Maple-Neck-Fingerboard-22-Fret-Fender-Strat-Stratocaster-Electric-Guitar-/300769445757?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D4030680792102704302%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D4%26sd%3D150904466031%26

 

ah...era sa uit. la truss rod se ajunge foarte greu si se misca foarte foarte greu.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa masori griful tau sa afli ce scala are. Masoara distanta de la nut sau fretul zero daca are, pana la fretul 12, masori intre fata nutului sau mijlocul fretului zero pana la mijlocul fret-ului 12 (mijlocul fretului in lungul grifului nu in lat). Inmultesti cu 2 si astfel afli ce scala are chitara. Daca vrei in inch inmultesti centimetrii cu 2,54.

Daca chitara ta nu este contruita la aceeasi scala cu griful pe care il cumperi va trebui sa muti bridge-ul, sa modifici locasul grifului, etc....

Link to comment
Share on other sites

@hateri

na, chitara mea principala are in neck single-ul de pe madrigal(pt ca are ton ft cald si imi place enorm cum suna) si in bridge are DOZA SEYMOUR DUNCAN SH-6 DISTORTION ORIGINALA!!! :trosc:

 

 

post-19909-0-69950200-1355404372_thumb.jpg

 

@EugenRo2001

multumesc foarte mult. :respect:

Edited by Șnilã
Link to comment
Share on other sites

@BogdanLiviu

repet...a fost prima mea chitara. atunci am auzit si eu de sd-uri si dimarzio si am vrut sa ma dau mare. mno...asta este.

1.am lipid actibildul acela galben pe pickguard pt ca pickguardul era destul de decolorat si avea urme(de la stickere).

2.gaurile de la doze nu sunt de o acuratete extraordinara si nu am gasit saibe de grosimea corespunzatoare surubelelor de la doze.

deci, nu ma intereseaza prea mult aspectul, ci mai mult sunetul.

@EugenRo2001

am incercat sa strang truss rod-ul, dar nu s-a intamplat nimic. plus ca atunci cand am facut gaura in corp pentru h-ul din neck mi-a zburat freza si am cateva santuri si pe freturi si pe lemnul grifului

va rog sa imi spuneti cum as putea seta griful nou. (originalul are 21 de freturi, iar cel care vreau sa il achizitionez are 22)

http://www.ebay.com/...150904466031%26

 

ah...era sa uit. la truss rod se ajunge foarte greu si se misca foarte foarte greu.

 

Daca zici ca griff-ul nu prea poate fi reglat din truss rod, nu vrei sa-l vinzi ?

Am un corp care s-ar potrivi de minune cu neck-ul respectiv.

 

Daca te aranjeaza "combinatia" da-mi un pm cu pretul .

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o chitara din aceea. Am cumparat-o prin 2001 de la MOS si era noua. Am dat 3.500.000 lei. Configuratia era H-S-S si avea corp din tei. Initial avea un action de 13 mm la tasta 12 si orice incercare de a il micsora ducea la buzz. Pe ea mi-am facut scoala in materie de reglaj. Dupa ceva munca si primul meu neck reset a iesit o chitara ok. Calcaiul gatului era bine lucrat si buzunarul era prelucrat foarte precis dar totusi prost calculat. Pot spune ca gatul, desi cam gros, era lucrat impecabil, si truss-ul mergea perfect. Avea raza ceva in jur de 430. Fret-urile erau bine prelucrate dar din pacate dintr-un material moale. Cu niste doze bune chitara suna excelent (dozele originale sunau oarecum interesant pe clean). Bridge-ul era dintr-un otel extrem de moale.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o chitara din aceea. Am cumparat-o prin 2001 de la MOS si era noua. Am dat 3.500.000 lei. Configuratia era H-S-S si avea corp din tei. Initial avea un action de 13 mm la tasta 12 si orice incercare de a il micsora ducea la buzz. Pe ea mi-am facut scoala in materie de reglaj. Dupa ceva munca si primul meu neck reset a iesit o chitara ok. Calcaiul gatului era bine lucrat si buzunarul era prelucrat foarte precis dar totusi prost calculat. Pot spune ca gatul, desi cam gros, era lucrat impecabil, si truss-ul mergea perfect. Avea raza ceva in jur de 430. Fret-urile erau bine prelucrate dar din pacate dintr-un material moale. Cu niste doze bune chitara suna excelent (dozele originale sunau oarecum interesant pe clean). Bridge-ul era dintr-un otel extrem de moale.

 

13 mm ?...incredibil, vad bine ? si cum ai adus-o la un action confortabil ? avand in vedere ca orice incercare de reducere a action-ului ducea la fret buzz, precum spui/scrii .

 

:respect:

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

@stratosaurus: Am refacut pragusul si am reasezat gatul care avea cavitatea cioplita complet stramb. Dar nu trebuie sa te miri pentru ca 13 mm e treaba obisnuita la Reghin. A impriumutat fratele meu un Bass acustic care are la tasta 12 cam 17mm (vorbim de distanta cu coarda libera) si nu se poate ajunge la trussrod decat daca dezlipesti gatul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.