www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Videoclip Phoenix


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

no offence, dar Phoenix astia mereu au fost in fata mea niste non-valori.Muzica proasta, multe aprecieri... nu am sa inteleg succesul lor niciodata. 3 acorduri 4 prostii

Link to comment
Share on other sites

Bai Abuser no offence dar tu cred ca nu ai ascultat phoenix.. ci ai auzit si tu cantate in parc andri popa si flugur de muier.. dar nu asta e phoenix.

Daca ai stii putina muzica si daca ai avea ceva cultura muzicala probabil ai avea alta parere despre phoenix. Mie unul mi se pare cea mai originala formatie romaneasca in care modulatiile, schimbarile din 4/4 in 3/4 si in 6/8 ti le canta fara sa-ti dai seama si canta la concerte toata lumea in 6/8 .

Cand o sa faci tu o melodie cantabila de toata lumea .. in care strofa e in 4 si refrenu e in 6 .. atunci sa mai zici de phoenix ca e 4 acorduri 3 prostii.

De fapt eu sunt sigur ca tu nu esti in stare sa interpretezi o groaza de melodii phoenix.

 

Puteai sa spui ca nu-ti place stilul .. dar nu ca sunt niste non-valori.

Link to comment
Share on other sites

hei, baieti, am ascultat albumul asta si il gasesc foarte bun, chiar valoros. mai multe stiluri, virtuozitate (deh, infuzia de Cristi Gram se cunoaste!), melodicitate, de toate in aproape toate piesele. Nu pot sa cred ca e cineva care poate spune (sincer) ca nu-i place deloc "Haituit", ca sa dau exemplu doar de o piesa mai simpla... altele care sunt in 6/8, 7/8 sunt si mai si, dar asta e alta poveste deja.

clipurile inca nu le-am prins, ca nu prea stau la tembelizor, n-am timp si pentru asta, dar va veni si vremea aia, poate...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am eu ceva cu aceste "foste glorii". La fel ca si la Iris am fost "huge fan". Ce au facut ei pe Cantafabule nu a mai facut si probabil nu o sa mai faca nici o trupa romaneasca. Ce s-a intimplat insa dupa ...

Voi chiar nu v-ati saturat de toti "obositii" ? Cred ca exista trupe tinere mult mai valoroase in momentul asta pe care nu le baga nimeni in seama. Fara ce au in spate nici Phoenix si nici Iris nu ar mai atrage atentia nimanui. Citi dintre voi se duc la concerte sa sculte piesele post 89?

Ca sa nu mai vorbim ca am o parere EXTREM de proasta despre calitatile ...morale si umane ale domnului Nicu Covaci.

Legendele care nu isi asuma si nu isi conserva acest statut cad foarte usor in derizoriu.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact despre ce videoclip este vorba..., dar eu am vazut de curand unul care nu pot spune ca nu mi-a placut Eu nu am fost niciodata mare fan phoenix dar i-am apreciat intotdeauna iar clipul despre care vorbesc e destul de bum Cel putin ca imagine sunt multe clipuri la tv care nu se pot compara cu el.

Apoi imi place pentru ca e din nou Mircea Baniciu pe acolo si la varta lui are ceva cojones in voce. Eu sunt de acord ca sunt trupe tinere care tre sa aiba o sansa sa se afirme dar sunt mult mai multe care nu merita sansa asta pentru ca nu ar fi prima si nici ultima irosita. Eu unu am cunoscut o groaza. Nu-l cunosc personal pe Nicu Covacs dar pana la urma e vorba despre muzica. Oricum pana la a spune ca sunt niste non-valori e ceva...,( si cand faci o astfel de afirmatie ar trebui sa ai si ceva argumente)..., mai ales in situatia in care mai mult de trei sferturi din muzica de la tv e furaciune si interpretata prost pe deasupra.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

no offence, dar Phoenix astia mereu au fost in fata mea niste non-valori.Muzica proasta, multe aprecieri... nu am sa inteleg succesul lor niciodata. 3 acorduri 4 prostii

 

Eu cred ca nu se poate vorbi in general despre muzica rock romanesca fara a pune formatia Pheonix in primele randuri.

Ar fi cazul ca Abuser sa ne spuna si noua ce fel de scara a valorilor foloseste, sa ne lamurim, ca altfel, eu cel putin, ma simt ca in proverbul ala cu piatra aruncata in apa, daca stiti ce vreau sa spun.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu se poate vorbi in general despre muzica rock romanesca fara a pune formatia Pheonix in primele randuri.

Amen to that ;)

 

 

Videoclipul nu imi place nici mie, dar albumul e foarte bun (mai bun decat "in umbra...").

Mai nereusite ultimele 2 melodii (bonus track), dar restul ... well ... se cunoaste si Cristi Gramm ( :) ) cat si Ionut Contras (voce), care chiar reuseste sa il acopere pe baniciu si care suna mult mai bine in duet cu Covaci .

 

PS - Nu mai comparati albumele post-90 cu cele de dinainte de a parasi tara ... nu sunt in acelasi registru stilistic

PS2 - Cristi Gramm rules !!! :(:):)B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.