www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalboard-Uri!


bandibalog

Recommended Posts

Eu zic ca ar fi o idee buna sa postam niste poze cu pedalboard-urile noastre. :) Incep eu:

 

la bcb-60 daca bagi un semnal in A de exemplu , ai posibilitate sa iese la output A si B sau ii stric A la A si B la B ?

 

Also: esti multumit de power supply-ul de la pedalboard ?

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

la bcb-60 daca bagi un semnal in A de exemplu , ai posibilitate sa iese la output A si B sau ii stric A la A si B la B ?

 

Also: esti multumit de power supply-ul de la pedalboard ?

 

Cred ca este strict A A si B B, nu am incercat alta varianta, sunt ok asa!

Sunt multumit de power supply!

 

Merci, am vazut dar asta e strict pentru "pedalboard-uri" si te rog termina cu a atrage atentia alandala. E gresit ce am facut? Succes!

Link to comment
Share on other sites

Merci, am vazut dar asta e strict pentru "pedalboard-uri" si te rog termina cu a atrage atentia alandala. E gresit ce am facut? Succes!

 

Sunteti cam prea defensiv/agresiv cateodata. N-am atras atentia "alandala", ci asupra unui topic care-l include pe acesta. Dar daca vreti unul separat pentru a va lauda pedalboard-ul, aveti libertate totala.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ar fi o idee buna sa postam niste poze cu pedalboard-urile noastre. :) Incep eu:

 

De ce ???

 

 

Concurs FOTO ??

 

poza postata de tine este ??? , nu are "aperture" , aranjamentul compozitia este ???? , culorile cutiiloir nu se asorteaza , cablaraiul ese montat inestetic acel "FET dream" albastru ce atarna in dreapta sus strica si farama de dinamica ..incadrarea este fantastica si expunerea ...??? ...

 

Ce lentile ai folosit ...?

 

Prezinta si tu un SOUND apoi poti sa explici ce efecte si cum ...asta ar fi de interes poze ..nu prea inteleg de ce ar interesa pe cineva ?

 

Aaaa ,,daca se pozeaza instalatia de scena a lui Steve Vai , Malmsteen, ......si auzi acolo un "sound de sound " live ...mai inteleg ....dar asa poze cu cutii cu ceva butoane ..care este rostul ?.

 

Sau urmeaza un SOUND !!! nemaiauzit ,,,?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi esti tantalau, nu te supara! Uite sound-urile si poti sa le comentezi pana iti vine acru, imi pare rau dar n-am gasit gagici pentru tine! Topicul se poate inchide, merci!

 

 

Sunteti cam prea defensiv/agresiv cateodata. N-am atras atentia "alandala", ci asupra unui topic care-l include pe acesta. Dar daca vreti unul separat pentru a va lauda pedalboard-ul, aveti libertate totala.

am inceput un topic peaceful, fara a ma lauda fiindca nu e pedalboard-ul meu mai deosebit decat al altora. Iar topicul asta e dedicat doar pedalboard-urilor, si de ce nu? Nu stiu ce atitudine aveti unii pe-aici, invidie, rautate fara motiv sau nu stiu ce sa zic...Topicul se poate inchide, merci!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prezinta si tu un SOUND apoi poti sa explici ce efecte si cum ...

Nea Karpi ! Ai dat'o cu muci'n fasole . Te-ai gandit ca Bandi este tocmai persoana potrivita de care sa te iei ??? Sa fiu sincer, inainte sa-l intreb pe Bandi de vreun oarecare ton , le-as asculta mai intai , pe ale mele .

Nu vrem sa iesim din amatorismul asta si pace . Asta este ....fatalitate !

Inteleg ca scopul acestui topic este ca fiecare sa arate ce pedale foloseste . Bandi, avand atatea imprimari , este exact persoana care nu avea nevoie sa justifice de ce foloseste acele pedale....zau asa !

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi macar o clipa ...

 

Maine o sa caut cutia cu piese sa pozez circuitele OPA si OTA speciale de aparataj de masura cu zgomot extraordinar de mic ..super bune ptr preamplif .

Mai am si rezistoare MLT ( cu metal oxid ) , condensatoare super speciale cu pierderi foarte mici .

Fire de conexiune argintate , cu particole dirijate ..releuri miniatura , releuri digitale , ...nici nu mai stiu ce nu am in cutii si pungi ....etc etc ...

 

O sa fac poze artistice apoi le postez .............pe cine ar interesa asa ceva ??? De ce ar interesa pe cineva ?

 

Ai o instalatie faci inregistrari cu diferite sounduri , configuratii postezi aici mp3 sau pe soundcloud wave sa ascultam si noi sa vedem cum suna ...mai furam cate o idee daca descrii cum este setat ..

 

Altfel ? Nu vad rostul sa punem poze cu pedale . rack-uri si sarme ..si .nici chitara sa o pozez si aa postez nu vad rostul ....

 

Inteleg tinerii care se bucura de o chitara noua sau prima chitara se mai lauda ..fiecare ar vrea ca chitara lui sa fie cea mai valoroasa , frumoasa ..etc etc ..si posteaza o poza sa vada lumea ...toata.

 

Eventual la mica publicitate daca vrea sa vanda cineva face poze ca sa arunce o privire cumparatorul sa vada cam ce ar putea sa cumpere .

 

Este foarte multa munca sa faci un review la un "rig" si sa faci si demonstratii cu multe setari sounduri reglaje,,,configuatii ..etc explicatii cu masterizare /mixare ..soundul initial apoi cel rezultat dupa finisare etc etc .. dar asta ar fi de interes .

Link to comment
Share on other sites

karpi esti tantalau, nu te supara! Uite sound-urile si poti sa le comentezi pana iti vine acru, imi pare rau dar n-am gasit gagici pentru tine! Topicul se poate inchide, merci!
am inceput un topic peaceful, fara a ma lauda fiindca nu e pedalboard-ul meu mai deosebit decat al altora. Iar topicul asta e dedicat doar pedalboard-urilor, si de ce nu? Nu stiu ce atitudine aveti unii pe-aici, invidie, rautate fara motiv sau nu stiu ce sa zic...Topicul se poate inchide, merci!

 

Ibanez-ul si Tele suna la fel , la piesa Gary Moore suna cel mai bine .Cealalta chitara este ceva super !Ast ada sound de chitara solo !!

 

Nu stiu la ce sa raportez soundul . background-ul nu se aude e doar un vajait tzarait ..un sound trebuie sa se incadreze in background ..in trupa sa fie de acolo altfel ? ...de cine apartine ? Este aproape ca si cum ai canta singur solo chitara ,,iar daca esti singur aceste tonuri nu se justrifica ..daca nu ai treaba cu alte instrumente poti sa faci un sound mai bun mai estetic " mai bogat "deoarece nu umbresti pe nimeni si nu te bruiaza nimeni ..

Nu inteleg de ce nu fac multi chitaristi inregistrare cu microfonul in DAW care reda BT-ul iar intr-un track tragi chitara solo , ca apoi sa mixeze /masterizeze un sunet bun care sa scoata in evidenta muzica , melodia , cantatul , feeling-ul .. Nu este cu nimic mai greu sau mai complicat .

 

Cantatul e OK sunetul chitarelor e OK ..

Eu personal am alte conceptii despre soundul chitarei ......dar asta nu conteaza .

 

Multe sounduri nu am observat doar mai multe piese /teme , de fapt doua sounduri.

 

Acum ar trebui sa descrii ce ai setat cum ca poate din zecile de chitaristi mai tineri sunt multi pe catre ii intereseaza ce si cum ai folosit ca sa faci acest sound .

Link to comment
Share on other sites

De ce ar interesa pe cineva ?

Pe mine de exemplu mă interesează aspectul efectelor (ca studiu de piaţă, de mijloace de producţie şi de modă) şi implicaţiile pentru design de interfaţă şi de produs în general.

Alţii mai sunt pur şi simplu curioşi să vadă ce efecte mai folosesc colegii şi cum le-au organizat. Sunt sigur că sunt şi consumatori estetici, numărându-mă şi eu printre ei. Da, un pedalier poate fi şi vizual frumos, independent de sunetele la care poate contribui.

Edited by FiveseveN
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O mica reglementare, corectie care nu ajuta pe nimeni insa o fac, in clipuri sunt 99% sigur ca apar 2 chitari CARVIN ( foarte bune dpdv al calitatii) si 1 Fender Telecaster , si daca nu ma inseala memoria , carvinul rosu/maron(a nu se citi mahon) e ultima chitara achizitionata , iar celelalte doua ( carvin natur + fender telecaster au fost vandute aici pe forum) . Sanatate si e de apreciat tehnica de executie .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.