www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Atentie Incepatori


katurev
 Share

Recommended Posts

Scriu topicul asta ca un advertisment pentru ceilalti incepatori si pentru a auzi parerea celor "batrani".

 

Deci 2 saptamani am cantat la chitara in fund si cu capu sucit, adica aplecat in fata sa pot vedea bine corzile.

 

Doamne deci azi ma luat o durere de gat incredibila si nu ma mai lasa... ma avertizat cineva de chestia asta. Dar nu credeam.

 

O sa iau pauza cateva zile 2-3 sper sa imi treaca.

 

Voi ce parere aveti de chestia asta?

Link to comment
Share on other sites

Scriu topicul asta ca un advertisment pentru ceilalti incepatori si pentru a auzi parerea celor "batrani".

 

Deci 2 saptamani am cantat la chitara in fund si cu capu sucit, adica aplecat in fata sa pot vedea bine corzile.

 

Doamne deci azi ma luat o durere de gat incredibila si nu ma mai lasa... ma avertizat cineva de chestia asta. Dar nu credeam.

 

O sa iau pauza cateva zile 2-3 sper sa imi treaca.

 

Voi ce parere aveti de chestia asta?

 

Da cu ben gay, tre' sa te mai lase durerea...

 

Corzile se pot privi cel mai bine de la vreo 10-20 cm maxim, intradevar, daca distanta e mai mare nu se mai pot distinge foarte clar.

 

 

"Advertismentul" e foarte bun, si pentru incepatori, si pentru batrani.

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Pai parerea mea e ca tu te-ai ales cu o durere de ceafa iar ceilalti incepatori vor tine cont de sfatul tau cind or zbura porcii.

 

Stii, poti face intindere la git si cind stai la trecerea de pietoni si intorci capu' sa te uiti daca vine vreo masina, sau cind te uiti dupa p**de. Te poti trezi soimanit si din cauza pernei, poti sa dai de dracu chiar si din cauza pozitiei in care stai, de exemplu, la calculator. Ma rog, daca esti tu convins ca din cauza "la chitara" esti paradit, nu-mi ramine decit sa te cred pe cuvint si sa-ti recomand insanatosire grabnica si putere de exercitiu.

 

Bafta! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci 2 saptamani am cantat la chitara in fund si cu capu sucit, adica aplecat in fata sa pot vedea bine corzile.

 

Doamne deci azi ma luat o durere de gat incredibila si nu ma mai lasa... ma avertizat cineva de chestia asta. Dar nu credeam.

 

O sa iau pauza cateva zile 2-3 sper sa imi treaca.

 

Voi ce parere aveti de chestia asta?

 

Nu existã ! Ai tras curent sau ceva... Poziția normalã a elevului, pâna la 24 de ani, când termina facultatea de exemplu, este în ºezând (**) cu capul aplecat peste mânã, ca sa vezi ce scrii, dar n-am avut ºi nici n-am auzit de "dureri incredibile" de gât...

 

În altã ordine de idei, pauzele în studiul chitarei sunt ok ( "Pauzele lungi ºi dese / Cheia marilor succese" ). :)

 

 

** M-am amuzat maxim la prima lecturare, vãzând cã tu "cânți la chitara în fund ºi cu capu' sucit"... Perversule ! :P

 

.

Link to comment
Share on other sites

are logica si ce spui tu cu elevul :)) ca sta cu capul aplecat ... eu totusi tind sa cred ca este de la chitara.. din fericire durerea a persistat toata ziua aceea , tot cu durerea aia mam culcat ( fara perna :)) sa stau cu gatul drept ) si mam trezit ok.

 

Totusi 2-3 zile o sa o las mai moale cu chitara :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Razorkiss

Daca ai stat cu capul coborat prea jos e posibil sa fie de la coloana. In general nu ar trebui sa ai dureri asa mari decat daca ai avut probleme cu coloana inainte. Foarte tare topicul:))

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca exista niste punctulete pe gatul chitarei, special facute sa nu-ti rupi gatul. ;)

Bine, asta presupune sa stii la ce naiba folosesc.

Nu cred ca cineva dupa 2 saptamani de cantat la chitara ajunge la statiul sa foloseasca "punctuletele"

Cred ca el deocamdata se uita pe ce coarda sa-si aseze degetele...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.