www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Durere Degete Mana Stanga ( Haios Nu? )


katurev
 Share

Recommended Posts

Pur si simplu... pot sa cant la chitara limitat ... :)) .. cam 3 ore pe zi din cauza durerilor de la degetele de pe mana stanga.

 

Ma gandeam sa pun ceva pe ele.. gen leucoplast ( nush cum se scrie ). Dar il pun cu grija sa nu ma incurce cand fac acordurile etc.

 

Voi vati intalnit cu problema asta? Ati gasit vro solutie? In cat timp a disparut durerea?

 

Ms:d

Link to comment
Share on other sites

da... recunosc apas foarte tare pe corzi... pur si simplu, ma doare degetul f rau, si eu apas cat de tare pot. Ca altfel se aude urat coarda.. mai ales cand trebuie sa apas pe aceeasi tasta, 2 corzi una langa alta... gen degetu 2 si 3 din A minor... daca nu apas tare, pur si simplu nu se aude bine.

Link to comment
Share on other sites

Am o Hora Reghin Stardard M... cumparata acum 2 saptamani ;)).. de 2 sapt cand si eu la chitara

 

hm.. dap, asa am auzit si eu.. ca o sa se intareasca buricele la degete.. si dispare durerea.

 

Eram foarte curios daca cineva a incercat ce am spus eu... adica sa puna ceva pe degete ( gen leucoplast ) ... :D

Link to comment
Share on other sites

Se folosesc tehnici de genul, dar, de cele mai multe ori, de profesionişti. Mulţi folosesc Super Glue pe buricele degetelor. Dar trebuie să înţelegi că ăia fac treaba asta ca să poată finaliza concertul. Ăia nu-şi iau banii dacă nu termină concertul, aşa că apelează la tot felul de procedee de genul. Ţie, acasă, nu-ţi recomand. La început ţi se poate părea necesar să exersezi cât mai mult, dar rişti să ajungi într-o perioadă în care ţi se va părea că nu faci progrese oricât de mult ai cânta şi te mai şi chinui. Cântă din plăcere. Te doare, simţi un disconfort, ia o pauză, fă altceva, dă o tură de parc, ieşi la o plimbare.

Încearcă să apeşi mult mai uşor. Îţi spun sigur, îţi sună unele note mai ciudat nu pentru că nu apeşi destul de tare. Eşti la început şi nu eşti prea precis. Un deget îţi atinge altă coardă, nu poţi să distribui o presiune egală în toate degetele. Lucrurile astea îşi vor da drumul cu timpul. Încearcă să găseşti presiunea cu care trebuie să apeşi ca să-ţi sune notele şi să nu apeşi mai tare decât trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Eram foarte curios daca cineva a incercat ce am spus eu... adica sa puna ceva pe degete ( gen leucoplast ) ... :D

 

Da, eu am incercat :blush:, acum vreo 6 ani si jumatate, pe o chitara clasica... insa nu recomand asa ceva - eu am incercat pe o chitara clasica, si chiar si asa, cu corzile mai departate una de alta, tot imi atingea leucoplastul corzile si se auzeau nasol (chiar mi le muta in anumite pozitii)... asa ca am preferat sa suport durerea (care, cum era de asteptat, a disparut in timp) decat sa-mi fie incomod sa cant si sa se auda oribil.

 

Cum s-a zis si mai sus, daca te dor degetele, ia o pauza, si abia apoi apuca-te din nou de cantat. Iar durerea va disparea in timp, pe masura ce vei exersa.

 

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

problema este ca durerea nu dispare complet... adica.. ieri seara am cantat intro`ul guns`n`roses.. pana nam mai putut .. pur si simplu ma usturai degetele.. imi spun.. ma culc, maine dimineata ma trezesc si mai exersez... da` de unde.. dimineata mam trezit cu aceeasi durere, .. adica sa nu intelegem gresit.. ma dor degetele doar daca apas eu pe buricele degetelor sau daca cant .. daca le las libere nam treaba, seara cand cantam ma dureau.. dimineata la fel.. cum am pus pana pe chitara.. ma dureau degetele.

 

Am mai patit odata asa..acum vro sapt si ca sa imi treaca complet.. a trebuit sa iau pauza 2-3 zile..

 

In orice caz, voi asculta de sfaturi... nu voi folosi leucoplast sau ceva de genul .. :D mai cu o pauza , mai asa... trec eu peste.

 

Mersi frumos

 

P.S.: Am uitat sa mentionez.. cred ca chestia asta tine si de corzi... nu stiu daca mi sa parut, dar cand am luat in mana chitara unui prieten..se simtea altfel.. el avea o stagg de 500 de lei, dar ia cumparat separat corzi la 100 de lei... si eu acu le`as lua.. de as sti ce a luat el.. dar el fiind foarte mic (12 ani) nu stie ce a luat.. parintii au uitat...

 

ce spuneti? am dreptate? tine si de corzi chestia asta, nu?

Link to comment
Share on other sites

Încearcă să-ţi fragmentezi mai mult timpul în care cânţi. Dacă 3 ori cânţi în continuu, e normal să-ţi apară dureri. Cânţi o perioadă, mai faci o pauză, tot aşa.

Nu în ultimul timp, încălzeşte-te înainte de a te apuca de cântat. Fă nişte exerciţii ca să-ţi încălzeşti muşchii spatelui, umerilor, braţele, degetele, palmele. Ai grijă să ai o postură corectă.

 

http://www.justinguitar.com/en/BC-106-PostureFingerPlacement.php

 

http://www.justinguitar.com/en/BC-105-PracticeTips.php

Link to comment
Share on other sites

problema este ca durerea nu dispare complet... adica.. ieri seara am cantat intro`ul guns`n`roses.. pana nam mai putut .. pur si simplu ma usturai degetele.. imi spun.. ma culc, maine dimineata ma trezesc si mai exersez... da` de unde.. dimineata mam trezit cu aceeasi durere, .. adica sa nu intelegem gresit.. ma dor degetele doar daca apas eu pe buricele degetelor sau daca cant .. daca le las libere nam treaba, seara cand cantam ma dureau.. dimineata la fel.. cum am pus pana pe chitara.. ma dureau degetele.

 

Am mai patit odata asa..acum vro sapt si ca sa imi treaca complet.. a trebuit sa iau pauza 2-3 zile..

 

In orice caz, voi asculta de sfaturi... nu voi folosi leucoplast sau ceva de genul .. :D mai cu o pauza , mai asa... trec eu peste.

 

Mersi frumos

 

P.S.: Am uitat sa mentionez.. cred ca chestia asta tine si de corzi... nu stiu daca mi sa parut, dar cand am luat in mana chitara unui prieten..se simtea altfel.. el avea o stagg de 500 de lei, dar ia cumparat separat corzi la 100 de lei... si eu acu le`as lua.. de as sti ce a luat el.. dar el fiind foarte mic (12 ani) nu stie ce a luat.. parintii au uitat...

 

ce spuneti? am dreptate? tine si de corzi chestia asta, nu?

Ai rabdare, usor usor o sa dispara de tot durerea, o sa fac niste bataturi de toata frumusetea, dar macar n-o sa mai simti durere. Daca durerea e insuportabila, ia pauze, canta putin mai rar. Daca tu canti ore in sir, e normal sa te doara, mai ales cand esti incepator. Tu continua sa canti, si in cateva saptamani/luni n-o sa mai ai probleme de genul asta. Referitor la corzi, da , ele sunt organizate pe diferite grosimi, diametre,eu de exemplu,folosesc printre cele mai moi corzi la acustica, 10-46, sau 10-50. Unde 10 ( .010 ) reprezinta diametrul in inch a corzii Mi subtire( E subtire) , iar 46 (sau .046) diametrul in inch a corzii Mi gros, sau E, in alfabetul muzical englez, international.

Cu cat mai groase= cu atat mai multa putere iti trebuie ca sa le apesi, si sa obtii o nota. Nu cumpara corzi foarte scumpe, n-are rost. 100 de lei e absurd de mult. Pentru acustica eu iti recomand marca GHS sau si mai bine, Elixir.

Edited by Jean793
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu... pot sa cant la chitara limitat ... :)) .. cam 3 ore pe zi din cauza durerilor de la degetele de pe mana stanga.

 

Ma gandeam sa pun ceva pe ele.. gen leucoplast ( nush cum se scrie ). Dar il pun cu grija sa nu ma incurce cand fac acordurile etc.

 

Voi vati intalnit cu problema asta? Ati gasit vro solutie? In cat timp a disparut durerea?

 

Ms:d

Deci inteleg ca te doare varful /buricul degetelor ..si nu tendoanele .

Canti prea crispat , strangi prea tare de gat/corzi .

Pune-ti corzi mai subtiri /light ,,

 

Pe buricul degetelor ar trebui sa se formeze "bataturi " cand am inceput sa cant la chitara se faceau besici daca nu cantam o luna doua in cauza corzilor prea tensionate plus forta de strangere prea exagerata .

Benduri nu puteam sa fac pe acele corzi groase numai din vibrator se puteau intinde corzile .

Dupa un timp am acordat chitara in "C" ca sa am corzile mai moi si asa am cantat vre-o trei patru ani pana ce nu am dat de corzile Fender ptr Rock ..

Link to comment
Share on other sites

Lasa-le sa doara. Asa e pana ti se intaresc degetele. Mai ales daca ai corzi de metal, stiu si eu cum era la inceput si simteam ca mai e putin si imi intra corzile cu tot in degete. Si nu incerca sa le acoperi cu ceva. E normal sa doara si daca nu le lasi nu o sa ti se intareasca. O sa scapi de dureri dupa inca o saptamana sau 2 daca exersezi tot asa

Link to comment
Share on other sites

Dai la minutu 6 si vezi de ce te dor degetele :

 

Greseala asta o fac pana si oamenii care canta de multi ani , hai sa-ti dau un exemplu: minutul 2:21

uita-te la tipu asta ce tare si inutil apasa pe taste la solo ( de tehnica invata prost nu mai zic , nici la vibrato nu se apasa asa tare de sa-ti intre coarda in carne , asta e o prostie totala , la chitara se canta comod si lejer , nu-ti tine respiratia cand canti si nu sta crispat cu degetele inclestate cand tii acordurile .

 

 

Si inca ceva, daca esti incepator puneti corzi subtiri ca sa-ti fie mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Dai la minutu 6 si vezi de ce te dor degetele :

Greseala asta o fac pana si oamenii care canta de multi ani , hai sa-ti dau un exemplu: minutul 2:21 uita-te la tipu asta ce tare si inutil apasa pe taste la solo ( de tehnica invata prost nu mai zic , nici la vibrato nu se apasa asa tare de sa-ti intre coarda in carne , asta e o prostie totala , la chitara se canta comod si lejer , nu-ti tine respiratia cand canti si nu sta crispat cu degetele inclestate cand tii acordurile .

 

 

Si inca ceva, daca esti incepator puneti corzi subtiri ca sa-ti fie mai usor.

Cel de-al doilea nu cred ca este un exemplu foarte bune...are si degete foarte lungi si probabil ca si asta duce la o pozitite vicioasa.

Edited by Matei
Link to comment
Share on other sites

Deci inteleg ca te doare varful /buricul degetelor ..si nu tendoanele .

 

Intrebare (scuze ca dau buzna!):

 

Daca dor tendoanele, se poate face altceva decat pus corzi mai subtiri?

 

cu 10-46 in acordaj standard dupa vreo 10 minute de benduri de un ton mai rapide de un ton combinate cu mini-barre-uri pe doua corzi incep sa ma doara tendoanele. Intai mana, dupa aia se duce pana spre cot daca nu fac o pauza scurta. Bun, acum am invatat de pauza, prima oara a trebuit sa las chitara cateva zile, ca ma durea mana.

 

E chestie de tehnica? sau de mana? In ambele situatii, ce exercitii ar ajuta?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Daca te dor tendoanele inseamna ca fortezi. Fa exercitii de incalzire, de crestere a fortei in degete, etc.

Cu incalzitul m-ai cam prins... pentru ca nu prea am timp sa acord chitarei o ora-ntreaga legata, mai sar incalzirea.

Pentru forta, frec un PowerBall, insa n-am vazut mare diferenta.

 

O sa insist si cu una, si cu alta, multumesc. :)

 

Iar dacă se duce spre cot, bănuiesc că nici nu ai o poziţie prea corectă.

 

Si aia se poate, insa am problema in jurul tastei 12, locul unde mi-e cel mai comod. Si-apare indiferent daca stau jos, in picioare, turceste, samd, si indiferent cum tin chitara: pe piciorul stang, pe dreptul, de gat - in dreptul curelei, atarnata foarte jos, sau dimpotriva, ridicata foarte sus, cu griful orizontal, la diferite inclinatii, ma rog :)

 

Suspectez ca mini-barre-ul e de vina, posibil sa apas prea tare cu varful aratatorului. O sa examinez problema mai in detaliu :)

 

Multumesc tuturor!

 

PS. Nu e o tragedie, daca dupa 5-10 minute scutur mana 10-20 secunde, e ok. Sau cant altceva, fara combinatia aia bend-barre-vibratto legate rapid :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.