www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Construiesti Un Amplificator?


Guest Stratulat Robert
 Share

Recommended Posts

Guest Stratulat Robert

Buna! Mi-am cumparat vara asta o chitara electrica si am ajuns la concluzia ca imi trebuie amplificator .

Pana am sa imi cumpar unul as vrea sa imi construiesc unul.

Ar putea cineva sa imi spuna sau sa imi trimita un link cu cele necesare si cum ar trebui sa construiesc unul ?

P.S.: Nu as vrea sa aiba putere prea mare , in jur de 20w si nici sa fie prea sofisticat ,doar strictul necesar.

Edited by Stratulat Robert
Link to comment
Share on other sites

Buna! Mi-am cumparat vara asta o chitara electrica si am ajuns la concluzia ca imi trebuie amplificator .

Pana am sa imi cumpar unul as vrea sa imi construiesc unul.

Ar putea cineva sa imi spuna sau sa imi trimita un link cu cele necesare si cum ar trebui sa construiesc unul ?

P.S.: Nu as vrea sa aiba putere prea mare , in jur de 20w si nici sa fie prea sofisticat ,doar strictul necesar.

 

Foarte buna initiativa.

In cazul in care ai ceva cunostinte in domeniul electronicii si un atelier cu dotare medie cred ca poti sa te apuci.

Dar in felul in care ai abordat problema...

Poti cauta aici pe forum.Sunt destule topicuri deschise pe aceasta tema.

Ok, daca nu ai experienta, nu vreau sa te dezamagesc, dar... NU AI NICI O SANSA!

 

PS:Sa sti ca 20w este o putere maricica, depinde daca vorbesti de tub sau tranzistori.

 

Ai perfecta dreptate.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

"Un amplificator" poate însemna de la un proiect relativ simplu (dacă ai uneltele necesare) la unul foarte complex (multe canale, preset-uri, comenzi pe footswitch, tensiune mare, putere mare).

Nu știm nimic despre ce vrei să faci, ce competențe ai sau ce reurse ai la dispoziție așa că e imposibil să te ajutăm în acest punct.

Dar aș putea presupune că nu ai experiență în acest domeniu, altfel n-ai fi pus problema atât de vag. În acest caz dacă încerci să construiești un amplificator din alte motive decât a începe să înveți cum se face (de exemplu dacă crezi că ieși astfel mai ieftin), evită.

Edited by FiveseveN
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, daca nu ai experienta, nu vreau sa te dezamagesc, dar... NU AI NICI O SANSA!

 

 

Eu nu am nici o experienta in electronica si stuff.. Si totusi mi-am construit un amp.. Cum ? Pai lol , l-am intrebat pe tata :lol:

 

Deci daca nu ai un "tata" care e bun la electronica si montaje si din astea atunci cauta un electronist.. Iti iei un montaj stereo , tre sa stii cum sa le pui , unde sa le pui , si apoi le cositoresti si le legi la boxe.. Daca cunosti pe cineva intr-o zi ( sau cateva ore ) ai avea amp.. Am eu un amplificator care l-am facut intr-un "butoi" legat la 2 boxe de la o masina veche ^_^

 

http://forums.rgc.ro...cei-incepatori/

 

poate iti mai vin niste idei pe parcurs..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Cand eram si eu "mai tanar" am vrut si eu sa ma apuc de asa ceva.Am si cunostinte de electronica, la momentul respectiv aveam si un kit de amplificator si o boxa, insa am lasat-o balta.Pentru a face o treaba calumea e nevoie de cunostinte profunde.Trebuie sa studiezi inclusiv dimensiunile incintei acustice pentru o rezonanta optima.Sunt multi factori ce trebuie studiati foarte amanuntit si daca stai bine sa te gandesti daca aduni un difuzor mai de calitate + kit de amplificator + materiale incinta acustica+ alte chestii nu prea faci economie.

 

Think about it.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nici o experienta in electronica si stuff.. Si totusi mi-am construit un amp.. Cum ? Pai lol , l-am intrebat pe tata :lol:

 

Deci daca nu ai un "tata" care e bun la electronica si montaje si din astea atunci cauta un electronist.. Iti iei un montaj stereo , tre sa stii cum sa le pui , unde sa le pui , si apoi le cositoresti si le legi la boxe.. Daca cunosti pe cineva intr-o zi ( sau cateva ore ) ai avea amp.. Am eu un amplificator care l-am facut intr-un "butoi" legat la 2 boxe de la o masina veche ^_^

 

http://forums.rgc.ro...cei-incepatori/

 

poate iti mai vin niste idei pe parcurs..

 

Canistra se numeste, ca-nis-tra.

 

Buna! Mi-am cumparat vara asta o chitara electrica si am ajuns la concluzia ca imi trebuie amplificator .

Pana am sa imi cumpar unul as vrea sa imi construiesc unul.

Ar putea cineva sa imi spuna sau sa imi trimita un link cu cele necesare si cum ar trebui sa construiesc unul ?

P.S.: Nu as vrea sa aiba putere prea mare , in jur de 20w si nici sa fie prea sofisticat ,doar strictul necesar.

 

Procedezi, in felul urmator:

- iei asta

- eventual si asta (si o conectezi la prima)

- alimentezi cu asta

- imediat dupa alimentare pui asta si imediat dupa filtrezi tensiunea continua

- legi totul la asta

 

Acum ai amplificator.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.