www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Orange Dual Terror Head


levi.h
 Share

Recommended Posts

salut,

orice amp se poate modifica pentru a contine un "fx loop";

aceasta se face prin inserarea catorva componente ( AO sau lampa+rezistori+jack uri 6.3 and stuff);

daca se adauga "fx loop" sunetul original al amp ului nu se modifica;nu este nici o legatura intre pedalele adaugate in fata amp ului si existenta unui fx loop hand made (adaugat ulterior);

bafta!

dan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Efecte de modulatie (delay,chorus,flanger,leslie,...etc) suna absolut execrabil conectate prin fata si folosind canalul de distors . Trebuie un FX montat . Problema este ca din cauza etajelor de limitare , semnalul este defazat destul de serios. Daca mai pui si un FX , nu stiu ce s-ar mai alege de acel semnal. Cred o solutie este implementarea unui FX care sa functioneze in paralel cu semnalul din preamp. Probabil ca nu este usor de adaugat un FX pt acest tip de amp. Pe de alta parte ma intreb , de ce tocmai cei de la Orange nu au facut un FX ??? Pt ca din punct de vedere tehnic , nu este vreo mare branza .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Acum cativa ani mi-a facut @overdrive un FX loop paralel la un Tiny Terror. Nu cred ca a fost complicat si nu i-a luat mult timp sa-l monteze.

Acum exista si "terori" cu bucla (vezi Dark Terror si Jim Root Sig).

Cat despre comportamentul efectelor de modulatie in loop sau inainte de amp in overdrive, tind sa cred ca-i doar o chestiune de gust, ca si in cazul altor reguli nescrise ale ordinii efectelor intr-un lant.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Referitor la FX loop cred ca se va putea contura o idee lecturand de aici:

 

http://www.egnateramps.com/TechTalk/Volume3.html

exista si multe alte surse de informare despre FX and stuff ... just google it!

 

din postul de mai sus eu am inteles despre FX loop :

" din punct de vedere tehnic , nu este vreo mare branza"

Orange are implementat FX loop (ex rockerverb 50 etc); in cazul acestui amp cred ca ar trebui intrebati chiar ei de ce nu au implementat FX ul!! presupunerile sunt inutile;

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

in cazul acestui amp cred ca ar trebui intrebati chiar ei de ce nu au implementat FX ul!! presupunerile sunt inutile;

Exact, motive pot fi multiple, în special dacă ții minte că face parte dintr-un ecosistem de produse, nu e un model singular a cărui scop e să ofere cât mai multe facilități.

 

Adăugarea loop-ului într-adevăr e în mare simplă dar poate lua diverse forme, cu dificultăți diverse: de la o simplă deviere a semnalului la cele cu buffer (cu operațional, discret, cu lampă?), cu adaptare a nivelului semnalului, cu nivel reglabil, paralel cu mix reglabil, selectabil serial/paralel sau programabil pe canal sau controlabil din footswitch. Nici cea mai complexă dintre variante nu e mare brânză pt. un electronist. Faptul că nu e foarte mult spațiu liber în interiorul amplificatoarelor compacte de acest gen poate limita însă opțiunile.

Link to comment
Share on other sites

dan, de ce sa nu-i mearga? mai are un 200k la masa, asa ca formeaza si un divizor, cu imp de iesire de vreo 80k.

eu am ceva asemnator, cu rezistenta "aceea" de 3 mega si merge de n-are aer.

bine... bypasata cu un condensator de 24 pici.

 

ps: daca loopul e pus exact inaintea defazorului, n-o sa-i mearga efecte de doilei alimentate la 9 v

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Orange are implementat FX loop (ex rockerverb 50 etc); in cazul acestui amp cred ca ar trebui intrebati chiar ei de ce nu au implementat FX ul!! presupunerile sunt inutile;

Ma refeream strict la modelul din acest topic . Motivul pt care nu este implementat FX la acest model , este cunoscut .

 

Acum cativa ani mi-a facut @overdrive un FX loop paralel la un Tiny Terror. Nu cred ca a fost complicat si nu i-a luat mult timp sa-l monteze.

 

La TT este altceva . Preampul nu este la fel si nici factorii de amplificare . Este cu totul alt amplificator.

 

Scuză-mă dar sunt nenumărați artiști care folosesc chorus, flanger și phaser înaintea distorsiunii, în frunte cu Van Halen, Satriani și Paul Gilbert. Appraently they didn't get the memo.

Corect . Numai ca ei combina anumite pedale OD cu un gain ponderat din amp .Dar este simplu de facut un test, ca tot ai Mesa Boogie . Pune un delay in fata , iar pe canalul 3 seteaza gain-ul la maxim . Ia "vezi" cum se aude echo . Este si el distorsionat sau nu ?

Sunt de acord ca este vorba si de gusturi . Poate unora place sa se auda cu gajaiala aia ...

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sorin,

Daca ai un cablu lung in FX loop vei insera in analog path un filtru trece jos care va afecta semnalul (impedanta de iesire a unui astfel de etaj nu poate fi de ordinul sutelor de kohmi);restul le estimezi tu!!!

daca vei consulta configuratii "output_send" vei vedea ca rezistorul serie este de cativa kohmi (iar acest rezistor dicteaza Zout);

 

 

GGG

"Ma refeream strict la modelul din acest topic . Motivul pt care nu este implementat FX la acest model , este cunoscut "

imi cer scuze daca inca nu stiu motivul (de toata lumea cunoscut se pare!!) neimplementarii FX ului in acest caz!

l-ai putea aminti te rog?

bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect . Numai ca ei combina anumite pedale OD cu un gain ponderat din amp .Dar este simplu de facut un test, ca tot ai Mesa Boogie . Pune un delay in fata , iar pe canalul 3 seteaza gain-ul la maxim . Ia "vezi" cum se aude echo . Este si el distorsionat sau nu ?

Sunt de acord ca este vorba si de gusturi . Poate unora place sa se auda cu gajaiala aia ...

 

faza e ca toti o vor si pe ma-sa, sor'sa var'sa.

un amp trebuie sa fie cat mai simplu. un fx loop oricum e o solutie amputata, care merge bine pe clean, dupa corectorul de ton.

daca tot se folosesc pt loop doua triode repetoare pe catod, mai bine folosesti lampa pt doua etaje de amplificare, cu aceeasi intrare cu semnalul dry, care au intre ele efectele din loop - aici e vb de delay in primul rand si alte time based effects, si iesirea o duci in grila a doua din defazor. care oricum sta degeaba si la jim, leo sau mike :))

 

Sorin,

Daca ai un cablu lung in FX loop vei insera in analog path un filtru trece jos care va afecta semnalul (impedanta de iesire a unui astfel de etaj nu poate fi de ordinul sutelor de kohmi);restul le estimezi tu!!!

daca vei consulta configuratii "output_send" vei vedea ca rezistorul serie este de cativa kohmi (iar acest rezistor dicteaza Zout);

 

 

 

dan, asta e valabil oriunde in amp! 57 a dat o solutie simpla, tap-pac. normal ca daca vrei sa sune inginereste, un cathode follower is a must. dar ampul e plin de filre, cabluri care se duc si de intorc la si dela potentiometre, comutatoare, relee, optocuploare etc.

de aceea un amp cu multe canale va suna mai prost pe clean decat unul ultra simplu cu un pot care e si gain si master. bine, si un corector simplu - e deajuns un cut sau un comutator rotativ cu condesnsatoare. daca vrei high gain ii bagi o pedala "intubata" pe post de preamp. care, daca esti ager o faci la marimea footswitchului pe care oricum trebuie sa-l ai :)

pt mai multe canale si loop care sa sune bine, poti incerca solutia cu pseudoloop pe grila 2 din defazor - vezi mesajul de mai sus.

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca inca nu stiu motivul (de toata lumea cunoscut se pare!!) neimplementarii FX ului in acest caz!

l-ai putea aminti te rog?

bafta!

Am si scris mai devreme . Semnalul dupa etajele de clipping este defazat cu peste 130 de grade . Multi au incercat neutrodinari , tot felul de circuite, chiar si reactii pozitive cu care sa readuca semnalul in faza ca sa poata adapta FX loop...fara succes. S-a schimbat sunetul de overdrive .

Modari sunt mai multe precum si acesta http://www.juleamps.com/the_amps/dualterr.html numai ca FX a putut fi montat doar pe un canal .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Pune un delay in fata , iar pe canalul 3 seteaza gain-ul la maxim . Ia "vezi" cum se aude echo . Este si el distorsionat sau nu ?

 

Tu ai pus delay-ul în aceeași oală cu celelalte, observă că eu nu. Deși nu-i exclus nici ca cineva să fi găsit un sound util folosind delay sau reverb distorsionat. Dar limitându-ne la situații obișnuite și nu excepții, diferența dintre efecte "de modulație" (chorus, flanger, phaser, tremolo, vibrato) și cele "time-based" (reverb, delay) rămâne reală și determină posibilitatea folosirii lor înaintea sau după distorsiune.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sorin;

"dan, asta e valabil oriunde in amp! 57 a dat o solutie simpla, tap-pac"

solutia lui 57 este ...;

poate ca se stie din audio handbook sau din alte publicatii specifice audio engineering ca Zin>>Zout in astfel de cazuri;restul's doar povesti!

GGG \

'Am si scris mai devreme . Semnalul dupa etajele de clipping este defazat cu peste 130 de grade "

poti argumenta aceasta afirmatie de a ta?

poti lista vreo configuratie ptr. care stii gama de frecvente ptr care semnalul are faza de 130 grade

sau este doar o impresie....

"chiar si reactii pozitive cu care sa readuca semnalul in faza ca sa poata adapta FX loop...fara succes"

din afirmatiile tale se pare ca FX loop este un dezastru!

nu tin sa gasesc vreun raspuns!ma opresc aici cu argumentele/intrebarile....

concluzia ete clara! sunt oameni aici care stiu si pot face un fx loop ptr. amp ul lui levi.h!!!

Link to comment
Share on other sites

poti lista vreo configuratie ptr. care stii gama de frecvente ptr care semnalul are faza de 130 grade

sau este doar o impresie....

Offf...pai are vreo legatura cu vreo configuratie ? De ce se dafazeaza semnalul in preamp ? Discutam in cauza despre semnal amplificat sau nu !?...ne pricepem la asa ceva ? Ca daca nu...chiar nu are sens sa dezvoltam subiectul.

In forum sunt multi care stiu sa agate o rezistenta si sa aplice legea lui Ohm. Asa ca , nu-i bai mare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

solutia lui 57

 

Fraților, eu am enumerat o întreagă serie de opțiuni, de la cea mai simplă la cele mai complexe. N-am zis că una sau alta ar fi optimă în această situație, despre care nu știm mare lucru. Evident toate au avantaje și dezavantaje.

 

 

Nu.

 

Normal că nu, probabil Mr. Vintage a înțeles greșit funcționalitatea acelei unități, ca să fiu îngăduitor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Explică-ne atunci, maistre, cum reușești să afectezi semnalul post-distorsiune cu această pedală magică. Conține cumva un atenuator și amplificator de putere? Știam eu că n-avea rost să fiu îngăduitor, doar nu-i prima dată când te bagi ca Moș Ion Roată într-o discuție tehnică.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa ma iertati dar sunt in ceata rau,eu unul habar n-am cu ce se mananca toate detaliile de mai sus........

Eu am vrut doar cateva detalii despre acest Head,daca-l are cineva,cum suna,merita,nu meriata,bune,rele etc, nu am vrut in nici un caz sa generez un conflict intre pasionatii de electronica.

Recunosc ca vreau sa stiu daca exista o solutie pentru fx-loop dar degeaba imi dati detalii tehnice, eu atat vreau sa stiu: este posibila o modificare decenta sau nu.

 

Multumesc si No'Rock!

Link to comment
Share on other sites

loop folosit de mine in toate ampurile construite de mine,a fost montat si pe alte ampuri care nu ereau dotate cu loop

se poate adapta la ORICE amplificator

acest loop se poate cupla in lant ,e comutabil

poate fi loop serie sau paralel,aceasta optiune este comutabila,reglajul de mix lucreaza numai pe loop paralel

 

erata

potentiometrul de 100k/log montat in grila triodei 2 este LEVEL RETURN

 

Sa ma iertati dar sunt in ceata rau,eu unul habar n-am cu ce se mananca toate detaliile de mai sus........

Eu am vrut doar cateva detalii despre acest Head,daca-l are cineva,cum suna,merita,nu meriata,bune,rele etc, nu am vrut in nici un caz sa generez un conflict intre pasionatii de electronica.

Recunosc ca vreau sa stiu daca exista o solutie pentru fx-loop dar degeaba imi dati detalii tehnice, eu atat vreau sa stiu: este posibila o modificare decenta sau nu.

 

Multumesc si No'Rock!

e posibila,o ai mai jos

post-7787-0-07891500-1352140169_thumb.gif

post-7787-0-66621700-1352140186_thumb.gif

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

loop folosit de mine in toate ampurile construite de mine,a fost montat si pe alte ampuri care nu ereau dotate cu loop

se poate adapta la ORICE amplificator

acest loop se poate cupla in lant ,e comutabil

poate fi loop serie sau paralel,aceasta optiune este comutabila,reglajul de mix lucreaza numai pe loop paralel

 

erata

potentiometrul de 100k/log montat in grila triodei 2 este LEVEL RETURN

 

 

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Omule, nu asta e "funcția unui loop". De asta ești pe lângă, ai plecat de la o premisă greșită.

 

iar matale să fi cântat pe pedală

Pentru ce? Pe situl Lehle scrie clar ce face: e un mixer. Iar eu știu foarte bine cum funcționează un mixer. Ce informații suplimentare mi-ar fi adus investigația empirică?

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@vintage... nu are legatura ca pui in paralel niste efecte in fata ampului cu discutia de aici. la fel de bine cu ce spui tu face orice pedala care are si loop - gen Boss NS-2. tu ai un fel de mixer care blenduieste semnale wet /dry pe mai multe canale.

 

o discutie interesanta care lamureste oarecum ce s-a discutat inainte - loop serial / parallel / delay / phasing .. aici: http://forum.tcelectronic.com/topic/1513/why-parallel-loops-and-digital-fx-are-a-bad-match/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.