www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Doze


andreyush01
 Share

Recommended Posts

Salutare...

Am un Epiphone Sg Special :banana5: ...si am niste doze foarte foarte nasoale...

As vrea sa cumpar niste doze....dar nu prea stiu de care...nu ma pricep

Eu cant metale si rock....

Am auzit ca DiMarzio D-Activator sunt bune....dar in rest nu prea le am...

 

As dori niste sfaturi

Multumesc :D

Link to comment
Share on other sites

Salutare...

Am un Epiphone Sg Special :banana5: ...si am niste doze foarte foarte nasoale...

As vrea sa cumpar niste doze....dar nu prea stiu de care...nu ma pricep

Eu cant metale si rock....

Am auzit ca DiMarzio D-Activator sunt bune....dar in rest nu prea le am...

 

As dori niste sfaturi

Multumesc :D

 

prima mea chitara era un epi special LP . Nu merita un upgrade de genul , mai bine strangi sa schimbi chitara

Link to comment
Share on other sites

Hai sa o luam mai logic , cat de implicat esti in ale muzicii? dai concerte, esti chemat la party-uri la deschideri . Esti intr-o trupa?de cat timp canti la chitara ? nu vreau sa fiu badaran incerc doar sa gasesc cea mai buna solutie.

 

 

57 , pune intrebari bune, adaug la intrebarea lui , daca le vinzi cine crezi ca le cumpara? (toti vor emg 81 drujbe in copaci, sau doze de top - astea ce costa 500 ron + )

 

 

Vezi de asta e nevoie de o documentare inainte de dat cu banu , toti isi cumpara instrumente si pe urma le scot la vanare dupa nici 2 luni , asta am facut si eu recunosc (doar ca am fost inspirat sa iau un epiphone les paul standard cu 1000 ron - traiasca piata second hand- si sa-l dau cu 1200 ron .)

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Man ...gandestete bine daca chitara merita doze bune !

daca schimbi coada la lopata nu o faci neaparat mai buna daca are botu stramb..

2. gandestete bine la ce canti ...poate dai bani pe doze metal si te apuci de blues.

3.D`activatoarele sunt doze bune ..sunt pe xpt700 rcm set si pe xpt rosu in combinatie cu air norton daca nu ma insel :-?? suna bine de tot ..daca vrei metal adevarat bagate pe X2N cea mai bun doza de metale! daca te tine ..iti recomand doze active daca vrei performanta ..:) Evo2,Invader,Air noron,Paf Pro,Fred ( varianta paf ) si lista poate continua ..majoritatea cei dimarzio suna superios unor doze stock de chitara ieftin ..

 

Eu zic ca o chitara merita doze noi daca :

1.E peste 16-17 mil

2.Dozele stock nu fac fata

3.Are floyd bun / punte fixa buna

4.Are un lemn bun

5.Se potriveste cu echipamentul tau ..geaba ai EMG-URI daca canti pe cleanul din line in-u microfonului :banana5:

 

In concluzie ...mai bine schimbi chitara epiphonu nu mi se pare o chitara de metale sa rupa ...go to ibanez/bc rich/jackson flying

 

:rock: Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Eu pot canta pantera/ metallica / beneath the massacre/ despised icon si bla bla-uri pe o chitara squier bullet cu humbucker si corzi potrivite acordajului respectiv. Raspunde te rog la intrebarile puse de mine. Sunt sigur ca n-ai nevoie de alta chitara sau de alte doze pt cantat acasa.

 

 

Tehnologia , prceosoarele, software-urile permit azi o paleta de tonuri larga, cu o chitara poti canta orice , cu aceleasi doze, bineinteles ca nu o sa sune 100% ca si originalul pt ca nici cu sculele lor nu o sa suni 100% asa. Daca nu ma crezi intreaba-l pe Dumnezeu, la propriu.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Da aveti dreptate nu trebuie sa arunc cu banii aiurea...dar am fost la o proba de amplificator la MC Musical si cand a dat ala volumul mai tare a inceput o microfonie de toata frumusetea....zbiera ala pe acolo DOZE PROASTE DOZE PROASTE....eu am ramas :wacko: ....bine asta a fost acum un an....dar totusi daca le-as pune la vanzare le-as da cu 20 ron doza ...promotie set 30 ron :|....

Multa lume mi-a spus ca am doze proaste asa ca orice upgrade mic ar fi de folos...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca, in loc sa dai 400 lei pe o doza dimarzio sau sd, mai bine ia un set de aici. http://www.ebay.com/...=item27c53752a6

Intr-o saptamana le ai acasa. Nu-s asa de multi bani pentru un experiment, daca nu-ti plac pui inapoi originalele. Dar eu as zice ca fac fata.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

io vin usor impotriva "curentului"...ai bani? ia-ti bre ce doze vrei. parerea mea este ca cele mai bune doze pt orice sunt cele medium, nici hot, nici vintage... sunt o gramada, dimarzio sau seymour duncan...nu se compara cu cele stock. vei suna mai clar si mai cu oo.

merita? pt sunet, probabil. dpdv financiar nu, avand in vedere ce chitara ai, si avand in vedere ca la revanzare le dai la jumatate. dar e mai ieftin decat o chitara mai buna.

acuma ce spun colegii in parte e adevarat. conteaza f mult sa stii sa canti si sa stii cum sa setezi chitara si ampul pt a scoate ce trebuie din doze.

da, teoretic cel mai ok este sa ai o chitara buna, si pe ea sa ai doze bune.

dar totusi nu prea inteleg de ce esti "certat". care-i faza, omu pune o intrebare si se trezeste ba unul sau altul sa il ia la palme pt "a-l trezi la realitate" ? in fond sunt banii lui, face ce vrea cu ei.

 

poate ca o abordare mai civilizata e mai potrivita, nu?

Edited by barbarossa
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pai n-ai zis ca iti trebuie la metale? Pantru asta sunt perfecte. Eu am luat de la ei una de genul, au scoase toate firele si la mine i-am pus swich serie/paralel. Nu fluiera si nu are zgomot de fond mai mare decat alte doze. In Romania oricum nu gasesti decat Dimarzio, SD sau Fender, restul ce am mai vazut prin magazine sau pe net is doze ieftine si foarte proaste chinezesti, cu nimic mai bune decat ce ai tu...

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Da aveti dreptate nu trebuie sa arunc cu banii aiurea...dar am fost la o proba de amplificator la MC Musical si cand a dat ala volumul mai tare a inceput o microfonie de toata frumusetea....zbiera ala pe acolo DOZE PROASTE DOZE PROASTE....eu am ramas :wacko: ....bine asta a fost acum un an....dar totusi daca le-as pune la vanzare le-as da cu 20 ron doza ...promotie set 30 ron :|....

Multa lume mi-a spus ca am doze proaste asa ca orice upgrade mic ar fi de folos...

 

Chitara n-ai luat-o tot de la ei? Cand ai luat-o si i-ai facut proba ala nu a putut sa zbiere la fel?

Edited by alinu_tau
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu pentru ca vand eu dozele, dar le tot recomanda toata lumea, asa ca uita-te si la anunturile astea:

 

http://forums.rgc.ro/topic/77199-set-dimarzio-super-distortion-super-2/page__fromsearch__1 sunt dozele care au lansat metalul la inceputul anilor '80 si au ramas si azi o referinta ca ton

 

http://forums.rgc.ro/topic/76212-dimarzio-fred-paf-pro-set/page__fromsearch__1 un set extrem de versatil, potrivite pentru cam toate genurile de muzica

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.