www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hardware Chitara La Comanda


TheZKD
 Share

Recommended Posts

Salutare. Vreau sa va impartasesc un proiect pa care il am in cap de o vreme . Un bun prieten de al meu are o firma de prelucrat metal , fabricare de diferite proteze . Au multe tipuri de masini cnc si el se ocupa cu partea de programare si prelucrare ( adica aproape tot ) . Am tot vorbit cu el ca ar fi fain sa facem piese pentru chitare la comanda , sau personalizate . Cam tot ce tine de chitara de la neckplate , backplate , strap buttons si ne-ar placea sa ajungem chiar sa facem bridge-uri on-off la comanda . Nu stim daca exista oamenii interesati , sau daca lutieri nostrii ar fi interesati asa ca deocamdata am inceput sa facem niste butoni de strap . Am incercat mai multe modele si am ramas cu un anumit tip de la epiphone , deoarece acela tinea cel mai bine curelele de chitara . Dupa ce le termina pe acelea saptamana viitoare cand are timp le scoatem la vanzare si intre timp o sa personalizam neckplate-ul de la stratul meu . Daca vedem ca exista oamenii interesati de aceste lucruri poate incepem sa fabricam si alte lucruri . Scopul ar fi sa vedem daca exista oamenii interesati de piese personalizate de la butoni de strap , la neckplate-uri pana la bridgeuri ... O sa vedem . Voi posta aici butoni dupa ce am terminat cu ei si neckplateul . Bafta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca puteti sa le faceti mai ieftine decat chinezii, ati putea sa le vindeti. Dar nu in Romania. Mai exact nu doar aici. Le puteti pune pe ebay, iar europenii vor fi incantati sa cumpere de la voi, avand in vedere ca produsele le-ar ajunge mult mai repede decat din China.

Dupa aceea, cine stie, poate prindeti pe cineva care produce corpuri si neck-uri la preturi mici, le puteti lua si completa cu celelalte elemente pentru kit-uri, facute de voi.

 

Mi se pare o idee buna.

Link to comment
Share on other sites

Dintre toate strap buttonurile fara lock cred ca astea sunt cele mai eficiente: http://www.thomann.de/ro/gotoh_gurtpin_deluxe_bk_ep12b.htm ,sau cele de pe ibanezurile acustice http://images03.olx.com.ph/ui/5/71/18/1271883942_89186318_1-Ibanez-Type-Strap-Buttons-Newport-1271883942.jpg .

Au forma aia de "ciuperca" si e cam greu sa iasa cureaua de pe ele mai ales daca sunt usor supradimensionate.

Link to comment
Share on other sites

Evrika ! Le-am primit azi in mana . Pun niste poze aici . Sper sa va placa . Le pun la vanzare , prefer sa le cumpere cineva cine construieste/repara chitare adica sa le cumpere in cantitati mai mari . Sunt fabricate din inox .

post-18913-0-82166900-1347566107_thumb.jpg

post-18913-0-23497900-1347566119_thumb.jpg

post-18913-0-85889200-1347566131_thumb.jpg

post-18913-0-27299500-1347566156_thumb.jpg

 

Din ce zici seamana ca idee cu partea de button din straplockurile dunlop.Suna bine,sunt curios sa vad :D!

 

Ce parere ai ? le-am postat :)

 

Vreau sa mentionez ca saptamana viitoare personalizam neckpalteul meu . Daca exista interes fata de butoane trecem mai departe la neckplate-uri (personalizate sau nu ) si diferse altele .

 

Ce otel folositi? Ce tratament aplicati la exterior? Le si cromati?

 

Am pus imagini cu cele facute acum din inox .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Au urme de prelucrare vizibile. Ar trebui slefuite inainte de a fi folosite.

 

Se vad cam prost in fotografiile acelea in fine , am fender pot sa fac poza si la gibson si la nici una nu sunt mai fine decat cele pe care le-am facut . Desigur sunt dispus sa le fac ca oglinda daca imi cere cineva , dar nu vad rostul cu niste butoni de strap . Poate cer o camera foto mai buna sa fac niste poze mai clare . Eventual le vopsesc in toate culorile curcubeului just for fun :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nush cine ar vrea sa cumpere , ma refer la clienti oameni obisnuiti si nu producatori de chitare, strap locks fara locking ca upgrade.

 

Ai putea sa incerci sa faci un design cu blocate insa cea mai tare chestie si utila pe care op poti face si pe care ar fi multi interesati ar fi tremolo blocks din materiale de calitate, alama sau otzel , in genul KGC sau CALLAHAM. nu sunt f greu de facut si reprezinta un upgrade serios mai ales pe chiari low end unde ala vine facut din zinc sau alte mizerii.

Eu am asa ceva pe 4 chitare si crede-ma ca e mare diferenta.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nush cine ar vrea sa cumpere , ma refer la clienti oameni obisnuiti si nu producatori de chitare, strap locks fara locking ca upgrade.

 

Ai putea sa incerci sa faci un design cu blocate insa cea mai tare chestie si utila pe care op poti face si pe care ar fi multi interesati ar fi tremolo blocks din materiale de calitate, alama sau otzel , in genul KGC sau CALLAHAM. nu sunt f greu de facut si reprezinta un upgrade serios mai ales pe chiari low end unde ala vine facut din zinc sau alte mizerii.

Eu am asa ceva pe 4 chitare si crede-ma ca e mare diferenta.

 

....Unde ai vazut ca e vorba de strap locks ? Sunt strap buttons obisnuite nu strap locks . Referitor la tremolo block : facem asa ceva doar daca ni se cere , o facem fara nici o problema dar Doar daca ni se cere . Am inceput cu niste lucruri simple ca butoni fiindca nu irosesc material mult , in 20 de butoni nu este atat material cat intr-un tremolo block . Totodata threadul asta si butoanele sunt un experiment sa vedem daca exista lume care ar cere sa le facem hardware de orice fel . Referitor la nu stii cine o sa cumpere azi am vandut 10 la cineva cine repara chitare , a 2-a zi cand le-am dus acasa , sper ca o mai are cineva nevoie de un lucru aparent banal , dar indispensabil la o chitara ca butoni

 

PS : am sa iau in considerare sa facem si niste strap locks :)

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Oki sa nu crezi ca am vrut sa fiu agresiv. Eu sigur as vrea niste straplocks. Ass vrea si un tremolo block sa vad ce iese. Bridgeuri tip Gibson din material bun ai putea incerca. Din titan de ex

 

Daca ai nevoie de matritze cauta-ma.

 

Trimite niste matrite sa ne uitam la ele

 

Ai vazut cum arata strap buttons de la PRS? Sint ceva mai mari si mi se par un upgrade bun pentru cineva care nu vrea strap locks.

post-227-0-92755200-1347703511_thumb.jpgpost-227-0-19903600-1347703526_thumb.jpgpost-227-0-83832300-1347703536_thumb.jpg

 

Un tremolo block din otel m-ar tenta si pe mine, sa ne anunti daca faci si asa ceva.

 

Interesante strap buttons , dupa ce scap de astea , facem si din acelea . Daca te interesaza un tremolo block da-mi un PM .

 

 

 

Cred ca da , dar necesita mai multa programare si nu stiu cat timp are colegul . Poti sa pui mai multe poze sa arat colegului de ce ai nevoie ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cineva m-a intrebat daca utem face un headstock pentru lapsteel . Da am fi putut fara nici o problema este o lucrare usoara ( este vorba despre asta http://forums.rgc.ro...stocpk-aluminiu/ ) . Domnu' a spus ca sta prost cu banii ( cam ca noi toti aproape ) . Ca referinta ma gandeam sa va spun ca ar fi costat cam 500 de lei , sau usor mai mult . Totusi mie nu mi se pare mult pentru asa ceva facut la comanda !

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumim tot celor care au avut incredere in noi si au cumparat piese one-off dar o vreme NU LUAM COMENZI!!!!! Motivul principal ar fi facultatea , scriu si aici deoarece primesc multe PM-uri si nu stiu cum dar s-a raspandit nr meu de telefon ( how ?... ) , abia am ceva timp de niste proiecte personale , topicul nu este inchis voi incerca sa postez ceva in legatura cu subiectul dar suntem amandoi destul de ocupati , de asta nici nu am postat poze sau diverse altele .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.