www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Noua


Guest Kerkevos
 Share

Recommended Posts

Pai avand in vedere ca vorbim de doze active, sunetul nu o sa prea fie influentat da alti factori. Ambele chitari sunt bune dar din cate stiu eu modelul de la Jackson este mai bine facut si daca nu ma insel nu e Made in China (nu sunt sigur de asta).

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc, dar poate ca nu am fost clar. Nu o sa fie influentat de factori precum: esenta lemnului, tipul bridge-ului, etc. Asta am observat eu jucandu-ma cu doze active.

Se poate sa gresesc dar tin sa subliniez ca vorbim de o treaba foarte subiectiva avand in vedere ca nu poti testa exact aceeasi chitara cu doua esente de lemn diferite.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Din alea doua, doar Charvel are doze active, EMG-HZ-urile de pe Jackson sunt pasive.

 

Referitor la intrebarea initiatorului, eu habar n-am. Depinde la ce vrei sa o folosesti, ce obiceiuri ai privitor la chitara, ce preferinte. Le probezi pe amandoua, vezi care iti place mai mult si aia e. Amandoua sunt in regula. Eu, daca ar fi sa aleg asa, de pe internet, as alege Charvel. Nici un motiv special, am vazut o gramada de review-uri in care cei care le-au incercat le ridica in slavi si chiar imi place seria asta Desolation.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Daca nu e al N topic ,asteapta mult si bine pareri si sugestii,google ,youtube,cauta frate,daca nu dute si ia chitara in mana la magazin zdragane cateva ore la ea si te decizi.pe bune cand va vad cu asteptatul parerilor si sugestiilor parca sunteti culmea.Nu poate sa iti zica nimeni ce chitara sa iti iei,tu trebuie sa te decizi,sa vezi daca iti place sunetul,daca merge cu ceea ce vrei tu sa canti cu ea,bla bla bla , bla bla bla bla,si bla bla bla bla,etc.etc.etc..................

Link to comment
Share on other sites

Noi iti zicem ca cea mai buna chitara in suma X de bani ii chitara Y . Tu vii si ne zici ca nu vrei culoarea rahatie ca vrei aurie . Pe urma iti recomandam alta chitara aurie ,si tu ne zici ca vrei fara floyd (cu toate ca nu stii ca se poate bloca si devine cam aceasi chestie , si cand aud ca ii mai greu de pus corzile daca ai floyd crap de ras ,nu alta).

 

Dupa ce primesti 2-5 pagini de raspunsuri +ironiile de baza nelipsite evident, iti cumperi o chitara care n-are nici o treaba cu ce ti-am recomandat noi , asta se intampla in 90% din cazuri . Succes tot ce pot sa zic e sa te uiti printre topicurile vechi , si sa tragi singur concluziile , iar dupa ce ti-a facut acest mic bagaj culturat te orientezi pe probate spre o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Noi iti zicem ca cea mai buna chitara in suma X de bani ii chitara Y . Tu vii si ne zici ca nu vrei culoarea rahatie ca vrei aurie . Pe urma iti recomandam alta chitara aurie ,si tu ne zici ca vrei fara floyd (cu toate ca nu stii ca se poate bloca si devine cam aceasi chestie , si cand aud ca ii mai greu de pus corzile daca ai floyd crap de ras ,nu alta).

 

Dupa ce primesti 2-5 pagini de raspunsuri +ironiile de baza nelipsite evident, iti cumperi o chitara care n-are nici o treaba cu ce ti-am recomandat noi , asta se intampla in 90% din cazuri . Succes tot ce pot sa zic e sa te uiti printre topicurile vechi , si sa tragi singur concluziile , iar dupa ce ti-a facut acest mic bagaj culturat te orientezi pe probate spre o chitara.

Mai bine de atat nici nu puteai sa zici.

Ambele sunt faine avantaju la prima sunt dozele personal imi plac mai multe activele alea,sunt foarte faine dar si Hz nu lasa de dorit (cica sunt versiunea pasiva la emg-uri). Eu as merge pe jackson ...acum na :) depinde de tine ! Bft multa

Man tu acum 2 luni nu stiai ce doze sa iti pui pe ibanezu tau si acuma esti mare expert in doze?pe bune cate din modelele enumerate de tine mai sus ai probat personal?sincer?eu zic sa mai inveti game si sa nu mai postezi la sectiunea ''inregistrarile noastre'' improvizatii facute de altii si apoi sa zici ca le faci tu ca sa te dai ''rotund'' in ale chitarii si apoi mai stam de vorba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca exersezi mult stind jos, nu-ti lua V. Te chinuie rau de tot.

 

Hai ca eu sunt ala cu offtopicul :

 

tu cumva suferi de...

 

6447-2.jpg?w=370&h=

 

Nu vreau sa sparg gura targului si sa vad toti copii care isi iau V "pentru ca arata misto" si atat.

 

Am cantat pe cele normale(adica orice inafara de V) foarte mult timp, insa stiind faptul ca pentru mine designul chitarii este ultimul lucru la care ma uit, cand am testat pentru prima oara un V, a fost dragoste la prima vedere. Pe scaun, pe pat, in picioare, pe jos, atarnat cu capul in jos, etc, imi este extrem de comfortabil.

 

@Kerkevos

 

Nu-ti lua nici o chitara. Dupa cum a spus si un user mai sus care pare un personaj dubios, de incredere:"Man tu acum 2 luni nu stiai ce doze sa iti pui pe ibanezu tau si acuma esti mare expert in doze?"

 

A doua la mana ar fi ca daca ti-ai fi dorit cu adevarat o chitara ai fi mers pana la capatul tarii sa probezi zeci de chitari. Asa... din ce observ probabil esti plictisit de soundul "vechi", de ce? Pentru ca nici macar n-ai scos untul din chitara aia a ta.

 

95% din sunet, este omul, deci tu.

 

Nu de putine ori mi s-a intamplat(n-am fost invatat sa am mai mult de 10 lei in portofel pe saptamana), sa scot sunete mult mai faine, cu un Dimavery copie de Fender, in comparatie cu un amic care canta la un ibanez destul de bine dotat de 25 de milioane, un Line 6 de 30w. Diferenta aia de 95% dintre noi doi o facea tocmai abilitatea de a scoate untul din vaci(chitari, in cazul nostru).

 

Insule, ca sa nu fiu mai batjocoritor decat este necesar, sfatul meu este sa inveti pe chitara asta a ta pana cand vei avea un "love at first sight" chitaristic. Atunci nu va mai fi nevoie sa intrebi pe nici un forum.

 

:gnight:

Edited by vodevil
Link to comment
Share on other sites

Da, m-am lamurit de ce nu se mai baga oamenii mai "copti" in astfel de conversatii.

 

Clocaie de minti odihnite pe aici. Unul mai odihnit ca altul.

 

Imi place ca s-a aplicat propozitia: Un prost găseşte totdeauna unul mai prost, care să-l admire - Nicolas Boileau :lolsign:

 

Aspectul. La design n-ai cum să te uiți. În același sens în care iei medicamente, nu farmacologie.

 

defapct cred ca tu ar trebui sa iti dai rpd o palma peste frunte...

 

 

 

E stiinta vidului la tine :lol:

Link to comment
Share on other sites

That's OK, nu mă deranjează :lol: chiar mă așteptam oarecum la o astfel de reacție.

Vodevil, înțeleg că pentru tine poate părea trivial dar eu sunt unul dintre foarte puținii designeri cu preocupări academice din țară și tratez subiectul ontologiei design-ului și imaginea acestuia în ochii aspiranților și publicului larg de vreo cinci ani. Așa că scuză-mă dacă profit de fiecare ocazie pentru a încerca să înlătur ignoranța față de profesia mea și a colegilor mei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.