www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Game Deathcore


Tildiu
 Share

Recommended Posts

Mersi am vazut dar eu ma refer strict la niste game folosite la deathcore..

 

Mă îndoiesc foarte tare de faptul că în deathcore se respectă vreo "regulă" muzicală și cu atît mai puțin ca s-ar folosi cu precădere anumite game. Pasajele cromatice sînt omniprezente în metalul modern (și nu numai), atît la riffuri, cît și la solouri. Ideile generale (obiceiurile, să zicem) recomandă gamele minore (naturale sau, mai bine, armonice), cele diminished (nu știu traducerea, scuze), precum și moduri gen lidian, locrian sau frigian (dominant)

 

Dar totul ține de chitarist, adică de ce vrea el să exprime. Cunoscînd "personalitatea", expresivitatea fiecărui mod, gamă, acord, arpegiu și chiar interval, vei compune din aproape în aproape ceva care să sune cum vrei. Sigur, expresivitatea (mesajul, "mood-ul" transmis) mai e sporită și de frazare, accentuare, celelalte instrumente și mulți alți factori.

 

Dacă nu te satisface acest răspuns, îți ofer 2 alternative: 1) întreabă-l și pe colegul @Gifenrich, că le are cu genul sau 2) studiază taburile formațiilor preferate și încearcă să extragi teoria din spatele lor, vezi dacă apar tipare.

 

Succes!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mă îndoiesc foarte tare de faptul că în deathcore se respectă vreo "regulă" muzicală și cu atît mai puțin ca s-ar folosi cu precădere anumite game. Pasajele cromatice sînt omniprezente în metalul modern (și nu numai), atît la riffuri, cît și la solouri. Ideile generale (obiceiurile, să zicem) recomandă gamele minore (naturale sau, mai bine, armonice), cele diminished (nu știu traducerea, scuze), precum și moduri gen lidian, locrian sau frigian (dominant)

 

Dar totul ține de chitarist, adică de ce vrea el să exprime. Cunoscînd "personalitatea", expresivitatea fiecărui mod, gamă, acord, arpegiu și chiar interval, vei compune din aproape în aproape ceva care să sune cum vrei. Sigur, expresivitatea (mesajul, "mood-ul" transmis) mai e sporită și de frazare, accentuare, celelalte instrumente și mulți alți factori.

 

Dacă nu te satisface acest răspuns, îți ofer 2 alternative: 1) întreabă-l și pe colegul @Gifenrich, că le are cu genul sau 2) studiază taburile formațiilor preferate și încearcă să extragi teoria din spatele lor, vezi dacă apar tipare.

 

Succes!

 

Diminished = diminuat.

 

Ba, ce plm, toti vor game pentru deathcore, ba pentru metal nu'sh de care (core, evident)... Da' niciunu' nu studiaza ce trebuie. Frate, urechea e de baza. Poti sa asculti backingtracku' de citeva ori inainte si iti cinti un solo in gind, ca si cum ai cinta la chitara, da' faci cu mintea. Daca tu n-auzi muzica, n-are niciun sens sa inveti gamele p**lii. Trebuie sa stii ce vrei sa faci peste ala, "ba, vreau sa cint asta AICI, ACUM!". Daca ai urechea buna (plm, nu'sh daca urechea... e vorba de abilitatea de a reda pe instrument melodia aia pe care o auzi cu urechea interioara), atunci nu prea ai nevoie sa stii gamele.

 

Si inainte sa-mi sara vreun expert la git "CUM BA NU E BUNE GAMELE, CA EU STIU ZECE SI IA UITE CE SOLO FAC?!!!". Ce vreau eu sa zic e ca gamele sint inutile daca nu stii ce vrei de la ele. Si cum tu intrebi de gama pentru [insert shit], ma gindesc ca vrei sa faci ceva si nu stii ce. Intrebi de game in ideea ca poate cumva, o gama te va ajuta sa ajungi undeva unde nici tu nu stii ca vrei.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul lui Adi M acopera si intrebari pe care nu le-a pus Tildiu. Raspunsul scurt si punctual ar fi fost "minore si diminished" (daca intuiesc ce inseamna deathcore) si ar fi fost unul nesatisfacator, cu siguranta, pentru ca intrebarea e gresita. In plus, daca Tildiu ar fi stiut ce inseamna minor sau diminished, ar fi stiut sa le identifice in piesele lui preferate care apartin stilului deathcore.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.. doar ca sunt la inceput si nu am reusit sa recunosc gamele va multumesc!

 

Şi atunci ai întrebat ca să ştii la ce game te limitezi cu studiul? :P (Asta îmi aminteşte de bancul acela cu copilul care întreabă pe mămica lui ce i-a călcat pt mîine la şcoală, tricou cu mînecă scurtă sau lungă, să ştie pînă unde se spală :) ).

 

Dacă eşti la început, mi se pare o idee greşită să te limitezi la un gen şi la o listă de game. Dacă n-ai habar nici măcar de cele majore şi minore (naturale) sau pentatonice pe tot gîtul chitarei, e un punct foarte bun de început. Nu mai gîndi "vreau game de deathcore", învaţă elementele de bază, de care o să te loveşti peste tot. Acestea ar fi, cum am spus, gamele minore (naturale, armonice), majore (care sînt baza modurilor) şi pentatonicele (minore şi majore). Dar nu le exersa mecanic, ia-ţi, de exemplu, nişte bucăţi de tobe şi improvizează peste ele "solo-uri" în acele game, în diverse poziţii. Aşa îţi rămîn mai bine în cap (mînă).

 

Ca la şcoală...pînă ajungi la facultate unde ai să faci numai materia de profil, treci prin cîţiva ani cu generalităţi. E ideea pe care eu o susţin şi pe care cred că au aplicat-o mai toţi chitariştii.

 

Succes şi spor!

 

P.S. Nu cumva acum ceva timp întrebai despre tehnici etc specifice thrash metal? Sau te confund? Dacă te confund, scuze. Dacă tu ai întrebat, iată un argument în plus pentru a studia cît de cît diversificat. Sigur, nu te pune nimeni să înveţi slap, country, folk etc, dacă tu vrei rock/metal. Dar există generalităţi specifice tuturor genurilor şi le-am menţionat (pe unele dintre ele).

Link to comment
Share on other sites

da eu intrebam am vrut sa iau mai multe subgenuri ale metal-ului sa invat tehnici si game..

 

Cum ziceam, dacă tot eşti la început, nu o lua aşa, ci mai bine începe cu elementele comune acestor subgenuri şi omniprezente în rock/metal, cum sînt cele pe care le-am exemplificat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.