www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Chitara


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Taie tot, rostogolește-te de trei ori și spune Tatăl Nostru. Apoi vii și ne explici problema cum trebuie:

"Salut, sunt Daniel, dețin procesorul X și amplificatorul Y. Am cumpărat alimentatorul Z pe care scrie W, U și V dar nu funcționează. Se/nu se aprind LED-urile și/sau display-ul procesorului. Declar că am citit manualul de utilizare." ș.a.m.d.

 

PS: de ce se cheamă thread-ul "Probleme la chitară" dacă alimentatorul e factorul relevant? Vă mai plângeți că "am căutat dar n-am găsit nici un thread despre subiectul ăsta".

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca atunci cand am facut postul , eram la tara.. Si am postat de pe un telefon care abia mergea... scuze daca nu m-am facut inteles ! Procesorul si chitara erau la tara..

 

Edit: Faza e ca mi-e frica sa nu ard procesorul... de aceea am postat.. am cautat pe telefon o ora.. dar la cat de tare mergea internetul , am gasit tot ce imi trebuia

 

L.E: Salut, sunt Daniel, dețin procesorul Behringer X V-Amp și amplificatorul Behringer K900FX. Am cumpărat alimentatorul asta pe care scrie - Tensiune de intrare: 100-240V~ 50/60Hz (CA) Tensiune de iesire: 3 / 4.5 / 6 / 7.5 / 9 / 12V (CC) Curent de iesire: Max. 1000MA dar nu funcționează. Se aprind LED-urile și display-ul procesorului iar cand bag in amplificator se aude doar un zgomot de fond iar chitara nu se aude deloc. Declar că am citit manualul de utilizare!

 

Amu' e bine ?:))

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Altă viață. Iar suspiciunile mele au fost confirmate: ai nevoie de un alimentator cu curent alternativ (AC). Dacă te uiți cu atenție la mufa de alimetare de pe procesor vei vedea că scrie "9 V~", ~ fiind simbolul pentru AC. Cel pentru DC e ăsta.

 

la polaritate am fost atent si am pus bine

Cum ai ajuns la concluzia asta?

 

Iar în manual la pagina 8 ai scrisă legenda butoanelor și conexiunilor: (22) AC IN.

Deci cum rămâne, l-ai citit sau nu?

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Altă viață. Iar suspiciunile mele au fost confirmate: ai nevoie de un alimentator cu curent alternativ (AC). Dacă te uiți cu atenție la mufa de alimetare de pe procesor vei vedea că scrie "9 V~", ~ fiind simbolul pentru AC. Cel pentru DC e ăsta.

 

 

Cum ai ajuns la concluzia asta?

 

Iar în manual la pagina 8 ai scrisă legenda butoanelor și conexiunilor: (22) AC IN.

Deci cum rămâne, l-ai citit sau nu?

 

Nu l-ar ajuta sa inverseze cablurile..ca sa ivnerseze polaritatea??

Link to comment
Share on other sites

Dac ai un adaptor de AC/DC in loc de AC/AC rezolvarea este sa inversezi legatura la intrarea de alimentare al procesorului cu firele de iesire din adaptor de 50 de ori pe secunda .

Poti incerca manual , daca numerge manual trebuie un intreruptor rotativ si dai la manivela sau pui un motoras ce invarte contactorul ca sa faca inversarea cu 50Hz..

Dar poti cumpara inca un adaptor ce face din DC --> AC se gasesec din acelea ptr automobilisti ce pot face din 12V DC 230V AC poate gasesti si o versiune ce face 9-12V AC din 9V DC ....

 

Sunt nenumarate posibilitati ..

 

 

Deci .

 

Este nevoie de un adaptor AC-AC ( transformator coborator de tensiune ) de la 230V AC la probabil 9V AC .

 

Vad ca NU se citeste nici raspunsul dat de @FiveseveN .dar mai "manualul "

 

"....Altă viață. Iar suspiciunile mele au fost confirmate: ai nevoie de un alimentator cu curent alternativ (AC). Dacă te uiți cu atenție la mufa de alimetare de pe procesor vei vedea că scrie "9 V~", ~ fiind simbolul pentru AC. Cel pentru DC e ăsta...."

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.