www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplif-uri all-tube vs. procesoare


Guest elmusicante
 Share

Recommended Posts

Guest elmusicante

 

Domnule elmusicante,

 

Am investit in scule pana acum aproximativ 3000$ (bani munciti de mine si stransi in ani de zile, nu capatati de ziua mea de la parinti). Am un numar oarecare de chitari (mai multe decat tine si unele unicat in Romania), am ca si tine GT8, amp-uri, un setup de pedale, cabluri si alte jucarele. Trupa mea a investit aproximativ 6000$ (repet, munciti de noi) numai in scule pana acum (nu pun la socoteala aproximativ 8 ani de chirie la sali de repetitii, bani pentru inregistrari, pentru videoclip, etc.). Te intreb eu pe tine, crezi ca daca muncesc non-stop ca sa acopar cheltuielile pe scule, as mai avea timp sa fac o muzica de calitate? Castig lunar de 10 ori salariul minim pe economie dar asta imi ocupa tot timpul. Crezi ca il intereseaza pe Gigi pe ce scule canta Satriani atat timp cat suna bine? Iti dau sculele lui Satriani si vei vedea ca suni mai prost pe sculele lui decat el pe un Reghin cu zoom 505. Asta e marea greseala pe care o fac cei care se cred mari muzicanti. Isi cumpara o caruta de scule si nu canta nimic. Trupele de afara suna beton pentru ca dintre cele 100.000 de garage bands din USA, la urechile tale ajung aia care au dormit prin salile de repetitii si au mancat instrumentele pe paine. De restul se ocupa casele de discuri care investesc in ei o caruta de bani ca sa ii faca sa ajunga pe un CD la celalalt capat al lumii. Acolo exista sunetist cu diploma de Universitate nu Costel care s-a nascut si si-a dat seama ca daca invarte de un buton, e mare inginer de sunet. Un produs adevarat (album) se face in luni de inregistrari si masterizari, se trag tobele de cel putin 20 ori cap coada la fiecare piesa si nimeni nu se opreshte pana nu iese totul perfect. In spatele unui sound stau mult mai multe chestii decat o chitara si un amp pe lampa (sunetisti, electronisti, producatori etc.). Si ca sa te lamuresc, in toate studiourile serioase exista cel putin un procesor de chitara digital (cel mai des intalnit este Line6 Pod). Habar nu aveti cate albume s-au tras cu POD si voi credeti ca e o mare inventie de scule.

 

1) Nu cred ca au rost afirmatiile de genul

"... Am investit in scule pana acum aproximativ 3000$ (bani munciti de mine si stransi in ani de zile, nu capatati de ziua mea de la parinti). Am un numar oarecare de chitari (mai multe decat tine si unele unicat in Romania), am ca si tine GT8, amp-uri, un setup de pedale, cabluri si alte jucarele. Trupa mea a investit aproximativ 6000$ (repet, munciti de noi) numai in scule pana acum (nu pun la socoteala aproximativ 8 ani de chirie la sali de repetitii, bani pentru inregistrari, pentru videoclip, etc.). ",

pentru ca poate noi ca trupa am investit mai mult, nu am facut inca un calcul ca n-are rost, dar nu ne laudam cu asta...nu ne facem un titlu de glorie din asta. Am luat-o ca o investitie inainte de a incepe "afacerea"...Dar nu ne-am plans niciodata la nimeni.

2) Sau faze de genul.... "Iti dau sculele lui Satriani si vei vedea ca suni mai prost pe sculele lui decat el pe un Reghin cu zoom 505. " pt. ca nu ma cunosti si nu cred ca ai dreptul sa jignesti inainte sa cunosti lumea. Eu nu am deschis topic-ul ca sa iti spun ca tu canti bine sau prost.

Baiul era cu cei care nu reinvestesc.... si se intreaba dupa 15 ani de cantat de ce nu li se vand CD-urile ca lumea.

3) "Un produs adevarat (album) se face in luni de inregistrari si masterizari, se trag tobele de cel putin 20 ori cap coada la fiecare piesa si nimeni nu se opreshte pana nu iese totul perfect. In spatele unui sound stau mult mai multe chestii decat o chitara si un amp pe lampa (sunetisti, electronisti, producatori etc.)"

Chestiile astea le stiu si eu f. bine dar spune-mi si mie un album tras cu POD, dar nu de trupe, de care nu a auzit nimeni, si care au intrat in studio dispunand de un buget foarte mic? Pt. ca pt. alea e POD-ul in studiouri.

Cam asta e... si sa ne vedem la o bere, poate mai uitam de orgoliile si tensiunile astea.

Serios

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam asta e... si sa ne vedem la o bere, poate mai uitam de orgoliile si tensiunile astea.

Serios

Bafta

 

Daca te-ai simtit jignit in vreun fel, nu este problema mea. Daca vroiam sa ma laud cu scule si investitii, deschideam un topic separat.

 

Eu nu vorbesc neaparat cu tine pe forumul asta (vorbesc cu lumea de aici, la modul general), dar te rog sa ma crezi, ca Satriani suna beton si pe o acustica de 2 lei. Despre tine n-am comentat ca nu stiu ce si cum canti si chiar daca as sti, nu mi-as permite. SI acolo nu ma refeream la tine ci la chitaristi in general. Nu stiu ce trupe trag pe POD2 si nici nu ma intereseaza. Atat timp cat suna bine, poata sa cante si din drâmba. Cert este ca in fiecare studio exista un procesor (rack) de chitara iar cel mai uzual este POD2.

 

Acum spune-mi tu mie care e trupa aia care nu investeste in scule desi castiga o carutza de bani din muzica?

 

N-am orgolii, n-am tensiuni, iesim la BR cand vrei tu. RGC is a nice playground :)

 

bafta!

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Draci... ne-ai mirosit. Poate vezi ca ne luam amandoi warn pentru off-topic :)

 

Da io oricum i-am mai promis o bere lu marcel, asa ca hai sa ne grupam si sa facem paranghelie :)

Link to comment
Share on other sites

1) Nu cred ca au rost afirmatiile de genul

"... Am investit in scule pana acum aproximativ 3000$ (bani munciti de mine si stransi in ani de zile, nu capatati de ziua mea de la parinti). Am un numar oarecare de chitari (mai multe decat tine si unele unicat in Romania), am ca si tine GT8, amp-uri, un setup de pedale, cabluri si alte jucarele. Trupa mea a investit aproximativ 6000$ (repet, munciti de noi) numai in scule pana acum (nu pun la socoteala aproximativ 8 ani de chirie la sali de repetitii, bani pentru inregistrari, pentru videoclip, etc.). ",

pentru ca poate noi ca trupa am investit mai mult, nu am facut inca un calcul ca n-are rost, dar nu ne laudam cu asta...nu ne facem un titlu de glorie din asta. Am luat-o ca o investitie inainte de a incepe "afacerea"...Dar nu ne-am plans niciodata la nimeni.

2) Sau faze de genul.... "Iti dau sculele lui Satriani si vei vedea ca suni mai prost pe sculele lui decat el pe un Reghin cu zoom 505. " pt. ca nu ma cunosti si nu cred ca ai dreptul sa jignesti inainte sa cunosti lumea. Eu nu am deschis topic-ul ca sa iti spun ca tu canti bine sau prost.

Baiul era cu cei care nu reinvestesc.... si se intreaba dupa 15 ani de cantat de ce nu li se vand CD-urile ca lumea.

3) "Un produs adevarat (album) se face in luni de inregistrari si masterizari, se trag tobele de cel putin 20 ori cap coada la fiecare piesa si nimeni nu se opreshte pana nu iese totul perfect. In spatele unui sound stau mult mai multe chestii decat o chitara si un amp pe lampa (sunetisti, electronisti, producatori etc.)"

Chestiile astea le stiu si eu f. bine dar spune-mi si mie un album tras cu POD, dar nu de trupe, de care nu a auzit nimeni, si care au intrat in studio dispunand de un buget foarte mic? Pt. ca pt. alea e POD-ul in studiouri.

Cam asta e... si sa ne vedem la o bere, poate mai uitam de orgoliile si tensiunile astea.

Serios

Bafta

 

Un produs adevarat se canta bine nu se tot trage aiurea , asta fac neprofesionalisti si trupele slabute.

Care cred ca un CD produs "bine" suplineste MUZICA .

 

CUM?interpreteaza o asa trupa ceva "live" , ceva in genul ."..nu pleaca nimeni pana nu ne iese macar o data .".....hehe.

 

 

Muzica este importanta , interpretarea originala feelingul , nu repetarea aiurea pana iese "ceva".

 

Am observat cum multe trupe actuale se duc la repetitii sa piarda vremea , sa invete sa cante .Pierdere de timp .

 

Deci , daca nu ai talent degeaba se trage de 100 de ori , tot o nimica iese.Exemplul al aveti ascultand muzicile de pe la noi .

 

Nu sculele " fac muzica "

 

este fals cea ce cred uni , ca instrumente "profi" si studiouri " profi" fac treaba.

 

Este demonstrat ca oameni asculta muzica preferata , interpretul preferat si pe Gramafon cu ace de lemn ( Patefon) nu-i intereseaza de calitatea super HiFi , vezi mp3 mania ,Ipod etc..

 

Pe de alta parte toata tevatura aceasta cu "tonurile" copiate si preluate arata o lipsa acuta de originalitate si

demonstreaza ca oameni fara nici o conceptie cred ca daca copieaza ceva vor fi si ei "profi" .

Mai ramane sa copieze miscarea scenica si costumul de scena , apoi te poti inscrie la concursurile imitatorilor ...de ELVIS de pilda..

 

Nu trebuie sa suni ca cei de "afara" incearca sa suni ca tine , pe nimeni nu intereseaza cum incearca disperat o trupa sa suna ca o altra trupa .

 

Bineinteles ca industria de scule alimenteaza aceste "nazuinte' ale incepatorilor si se vand la scule si efecte in veselie .afacere buna .

 

Cantati pe ce vreti DAR incercati sa faceti muzica , cu macar o firimitura din conceptia proprie.

 

Iar in privinta vanzarilor este alta treaba nu are nimic cu calitatea inregistrarilor ci este vorba de , marketing , promovare , reclama , bani investiti in editare si fabricare CD este o industrie , nu la noi .

 

Turneele si concertele nu aduc bani doar se cheltuie pentru a face reclama la CD , DVD etc...

La noi se incearca sa se supravietuiasca din "cantari " , utopie .

 

deci , la bere si "discutii " despre ...in loc sa se faca cea ce ar trebui.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Un produs adevarat se canta bine nu se tot trage aiurea , asta fac neprofesionalisti si trupele slabute.

Care cred ca un CD produs "bine" suplineste MUZICA .

 

Inseamna ca un nene cretin pe numele lui Ulrich care trage tobe de 20 de ori minim la o piesa, habar nu are ce face. Long live one our god karpi!

 

CUM?interpreteaza o asa trupa ceva "live" , ceva in genul ."..nu pleaca nimeni pana nu ne iese macar o data .".....hehe.

Muzica este importanta , interpretarea originala feelingul , nu repetarea aiurea pana iese "ceva".

 

Ne lasam de repetitii, karpi is our god a doua oara!

 

Am observat cum multe trupe actuale se duc la repetitii sa piarda vremea , sa invete sa cante .Pierdere de timp .

 

A canta se invata cel mai bine in grup, nu scotand tabulaturi de pe net, repetand la nesfarsire game si cantand in baie. Hail our god karpi, third time in a row!

 

Deci , daca nu ai talent degeaba se trage de 100 de ori , tot o nimica iese.Exemplul al aveti ascultand muzicile de pe la noi .

 

Arta e 99% munca, 0.9% talent si 0.1% noroc. Hai noroc, deschid o bere :)).

 

Nu sculele " fac muzica "

 

este fals cea ce cred uni , ca instrumente "profi" si studiouri " profi" fac treaba.

 

N-ai decat sa tragi pe patefon si sa asculti la gramofon. Eu prefer sculele bune si studiourile profi.

 

 

Este demonstrat ca oameni asculta muzica preferata , interpretul preferat si pe Gramafon cu ace de lemn ( Patefon) nu-i intereseaza de calitatea super HiFi , vezi mp3 mania ,Ipod etc..

 

Ciudati au fost mereu. This is live, get used to it.

 

Pe de alta parte toata tevatura aceasta cu "tonurile" copiate si preluate arata o lipsa acuta de originalitate si

demonstreaza ca oameni fara nici o conceptie cred ca daca copieaza ceva vor fi si ei "profi" .

Mai ramane sa copieze miscarea scenica si costumul de scena , apoi te poti inscrie la concursurile imitatorilor ...de ELVISI de pilda..

 

Nu trebuie sa suni ca cei de "afara" incearca sa suni ca tine , pe nimeni nu intereseaza cum incearca disperat o trupa sa suna ca o altra trupa .

 

Bineinteles ca industria de scule alimenteaza aceste "nazuinte' ale incepatorilor si se vand la scule si efecte in veselie .afacere buna .

 

Cantati pe ce vreati DAR incercati sa faceti muzica , cu macar o firimitura din conceptia proprie.

 

E prima data cand ai dreptate, ma dezamagesti. :)

 

hai norock :)

Link to comment
Share on other sites

Ne lasam de repetitii, karpi is our god a doua oara!

A canta se invata cel mai bine in grup, nu scotand tabulaturi de pe net, repetand la nesfarsire game si cantand in baie. Hail our god karpi, third time in a row!

 

Hmm, nu ai dreptate aici. Chiar tu mi-ai zis ca ai invatat sa canti bine la chitara stand dupa repetitii cu impresarul care te tot punea sa canti.

 

Ideea asta cu 'invatatul la repetitii' se simte cel mai tare pe la noi la tobosari, care in marea lor majoritate sunt - in cel mai bun caz - mediocri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

asta asa e

toti tobari in marea lor majoritate..invata sa cante la repetitii pt ca acasa nu au tobe.. .si asta se vede...

 

asta asa e

toti tobari in marea lor majoritate..invata sa cante la repetitii pt ca acasa nu au tobe.. .si asta se vede...

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca un nene cretin pe numele lui Ulrich care trage tobe de 20 de ori minim la o piesa, habar nu are ce face. Long live one our god karpi!

Ne lasam de repetitii, karpi is our god a doua oara!

A canta se invata cel mai bine in grup, nu scotand tabulaturi de pe net, repetand la nesfarsire game si cantand in baie. Hail our god karpi, third time in a row!

Arta e 99% munca, 0.9% talent si 0.1% noroc. Hai noroc, deschid o bere :)).

N-ai decat sa tragi pe patefon si sa asculti la gramofon. Eu prefer sculele bune si studiourile profi.

Ciudati au fost mereu. This is live, get used to it.

E prima data cand ai dreptate, ma dezamagesti. :)

 

hai norock :)

 

exercitiile , studiul individual acasa , nu inveti sa canti sau nu inveti piesa la repetitii sau mai ales in studio unde se plateste bine ora de inregistrare .Si atuncea se plange lumea de bani .

 

In trupa trebuie sa canti nu sa inveti piesa !!

 

Cu arta si talentul trebuie sa te nasti , chestia asta cu 99% e neintelegere , caci nu se refera la arta ci la "munca" si perseverenta in promovare !!!

Adica degeaba esti artist si talentat daca nu te ocupi de promovare , autopromovare in prima instanta.

Dupa ce te descopera un manager trece promoul la el .

 

Prima data sa ai compozitii ce se cer pe piata ptr care sa-ti trebuieasca sculele acelea bune si studioul profi .

 

Apoi vreau sa vad cine cumpara CD -ul ? poti sa scrii pe el ce vrei , super pro hifi stereo natural scump cel mai profi si scump ....cine se uita la el ?caci pana la ascultat e cale lunga.

 

 

 

Altfel cu am mai scris , amatori si incepatori cred ca scula face pe "artist " , sculele nu sunt decor si nici "haina" .Doar uni cred ca daca asi atarna de gat o chitara de $5000 sunt artisti .

 

Doar dupa 10 ani de studiu si cantat ar trebui sa vada incepatorul daca merita sa investeasca in scule mai scumpe .( adica dupa ce asi da seama singur daca e bun de ceva , daca are ceva chemare , talent , are priza la public se descurca cu instrumentul si are ceva conceptie proprie )

 

Daca esti artist talentat poti sa faci arta din orice si cu orice mijloace .

 

Daca vrei sa te dai balon , fara a fi obligatoriu artist , poti sa-ti atarni un lant de aur de 1Kg de gat , o chitara de $5000 si sa tragi dupa tine pe roti un Stack Marshall pe care scrie si ..." iata ce mare artist sunt " cam asa e moda la ora actuala .

 

am fost la un session unde am cantat si mi s-a rupt o coarda , am luat alt Strat de pe scena ( era plin de chitare) unul verde , mi se parea mai OK .Si era cuplat la un procesor cu o groaza de pedale , pai habar nu aveam ce este setat .Asa ca am scos cablul si l-am bagat direct in Marschall si am cantat , dupa show am fost incomjurat de tineri chitaristi care nu intelegeau cum se poate canta cu un Strat bagat intr-un Marschall de 200W fara nici un efect sau procesor .

Dupa aceasta patanie am dus cu mine la cantat o chitara facuta de un prieten , o facatura improvizata , doze facute de mine din sarma de la relee din telefonie , cu magnet din HDD , vibrator facut tot din piese de HDD si Relee , ceva aratare de groaza , dupa ce am cantat a INCEPUT SHOW-UL TOATA LUMEA CANTA PE FACATURA MEA .. si trebuia sa explic la prieteni cu scule de mii de $ de ce suna .Pai le am spus ca ..." scandura uscata ..taste ..doze fecute ..lac nitro negru ..chei de reghin si niste sarme pe post de corzi ( ceva corzi bulgaresti ) Nu este gluma .Nu dau nume caci nu se cade toti sunt chitaristi cunoscuti .uni foarte bine cunoscuti.

 

Si nu prea se observa mare diferenta intre chit de $2000 si facatura mea .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

am gasit si raspunsu la intrebarea "De ce nu reinvestesc artistii banii in instrumente"?

 

-eu am o varianta.. pt ca nu e usor sa canti pe un Marshall pe lampi dat la maxim :) si atunci de ce sa-ti cumperi daca habar n-ai sa canti pe asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

exact:) eu dupa ce mi-am luat amp pe lampi am realizat ca habar n-am sa cant:)..nu zic ca asta e motivu principal.... si nici ca cei care canta pe procesoare nu sunt in stare sa cante si pe lampa la fel de curat :).. dar in mare asa se intampla:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.