www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplif-uri all-tube vs. procesoare


Guest elmusicante
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Cristi Gram? :)

 

Da Da :):)

 

Am putea spune totusi ca in Romania nu exista meseria de muzician

 

Exista si unii prospera... si sunt muzicieni, nu muzicanti... vrei sa iti dau si nume ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest MrJackson

Uite... Florin Barbu de la Proconsul de exemplu. Omu castiga mai mult decat suficient din muzica. Si este un muzician adevarat (ajunge sa te uiti prin lista de trupe pe unde a activat). Ar trebui sa stai sa ii asculti povestea sa vezi ce sacrificii a facut pentru muzica... daca vrei poti!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Majoritatea trupelor care le-am vazut acolo sunt trupe care nu sunt in underground. credeam ca vb de oameni care canta un rock ceva mai agresiv nu pop-rock. Ma indoiesc ca o sa vad , sa zicem Avatar(care sunt foarte cunoscuti) , in asa de multe concerte ca si proconsul, sa nu mai spun atat de mari

Si despre sacrificii .. crede-ma stiu destule. role,bicicleta,calculator, mobil si multe alte chestii am vandut ca sa pot avea cat de cat scule si sa pot supravietui.

Apropo mrjackson ... misto site .. de fapt misto articol .

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Si despre sacrificii .. crede-ma stiu destule. role,bicicleta,calculator, mobil si multe alte chestii am vandut ca sa pot avea cat de cat scule si sa pot supravietui.

 

Nu la sacrificii d-astea ma refeream...

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, sound-ul si-l fac muzicienii, nu ascultatorii lor. Daca si-l scot din procesoare sau din rig-uri cat casa e numai treaba lor. Parerea mea.

 

koerekt geologu :)

 

In ton cu moda rgc, propun deschiderea nui topic cu urmatorul subiect:

 

Am si eu o intrebare... am cumparat un Gibson Les Paul Custom si am si un amp marshall JCM800... ce parere aveti, ce corzi sa pun pe chitara si ce cablu sa imi iau?

 

lol

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am si eu o intrebare... am cumparat un Gibson Les Paul Custom si am si un amp marshall JCM800... ce parere aveti, ce corzi sa pun pe chitara si ce cablu sa imi iau?

 

Cat mai groase! :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... am cumparat un Gibson Les Paul Custom si am si un amp marshall JCM800... ce parere aveti, ce corzi sa pun pe chitara si ce cablu sa imi iau?

challenge accepted ;):(

pai io zic asa... inainte de a-ti pune groupies (coarde B) ) pe chitara tre' sa te duci la un profesionist ( :o:) ... nu fac recomandari ca ies iar cu shukar) sa ti-o regleze. Poate afli si din ce lemn e facuta :)

abia dupa aia coarde .... pentru care ar trebui sa faci un pool, din voturile respective sa elimini variantele cel mai mult si cel mai putin votate, iar din ce-ti ramane sa alegi mij..locu' ;)

la cabluri e mai grav... ca alea afecteaza tonu'... da' pan' la astea, lampile din Maresal nu tre' cumva schimbate? :)

 

 

 

.... aberatia de luni..........

Link to comment
Share on other sites

challenge accepted :oB)

pai io zic asa... inainte de a-ti pune groupies (coarde ;) ) pe chitara tre' sa te duci la un profesionist ( ;):) ... nu fac recomandari ca ies iar cu shukar) sa ti-o regleze. Poate afli si din ce lemn e facuta :(

abia dupa aia coarde .... pentru care ar trebui sa faci un pool, din voturile respective sa elimini variantele cel mai mult si cel mai putin votate, iar din ce-ti ramane sa alegi mij..locu' ;)

la cabluri e mai grav... ca alea afecteaza tonu'... da' pan' la astea, lampile din Maresal nu tre' cumva schimbate? :)

.... aberatia de luni..........

 

da, dar cred ca trebuie sa cumpar si o pagina in Romania Libera si sa fac si nishte bannere pe net sa afle lumea ce scule cacatoare am io.

 

.... aberatia de luni.......... malex&felix productions srl.

 

PS: sa vezi cata warnul ne luam si ce exil in deshert ne pashte :))

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... am cumparat un Gibson Les Paul Custom si am si un amp marshall JCM800... ce parere aveti, ce corzi sa pun pe chitara si ce cablu sa imi iau?

lol

Io zic sa-l intrebi pe baiatu' ala de la Voltaj (n-am nimic personal cu Gabi Constantin, doar cu ce canta acum). La ce i-o trebui Gibson pentru doua-trei riff-uri? Cred ca vrea doar sa-si respecte fanii. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nah... ce l-am vazut eu avea Jackson. Adevaru e ca nici nu prea m-am uitat. Poate gasesc clipu pe net... cum ii zice ?

Link to comment
Share on other sites

^Asta ziceam si eu, in Romania nu prea are sens sa te astepti sa iesi in castig din treaba asta

 

Pixy, e socant ce aud de la tine cu Luna Amara, nu credeam ca-s chiar in halu asta, cacanarii astia chiar castiga bani :)

De curiozitate, ei ce echipament aveau?

pai bine ca aveau kitari pe ce sa cante, ma mir ca nu le-au cerut si palea :) au venit cu strictu necesar a.i sa nu care un batz in plus. (bine asta nu e de condamnat daca are organizatoru ce-ti trebuie, e de condamnat ca vine sa mi le ceara pe ale mele si nu pe-ale organizatorului,...... ca fiecare trupa s-a inteles personal cu organizarea in legatura cu rideru tehnic si totusi...)

Link to comment
Share on other sites

Voi priviti muzica ca pe un mod de a face bani?

 

Eu nu pentru ca nu cant nicaieri. In afara de cateva jam-uri cu prietenii, chitareala e pur personala (a se citi 'in casti' - deh, copil mic acasa). Dar daca vrei sa traiesti din muzica, as spune ca da, e un mod de a face bani. In functie de piata poti sa fii un superstar cu milioarde de cocostarci sau un parlit cu fiat 2nd hand. Lasati naivitatile liceene: chiar trupele o recunosc - money, chicks and booze.

 

Ultima data cand am citit eu ziarele, muzica, pentru cei ca noi, era un mod de exprimare, un mod de viata... un ceva superior.

 

Inca o dovada ca ziarele mint de sting. Cre'ca de la securisti :)

 

Nu inca o modalitate de a face bani din piatra seaca.

 

Pai, cred ca am lamurit problema in postul initial. M-am referit la trupe care au ceva de spus. Manelistii nu au. Iar cine isi inchipuie ca manelistii fac bani din muzica (ma refer la milioardele de coco) mai are de gandit. Femei, bautura si p*a taxe. Restul e de show, pentru fetitele care dau din popou.

Link to comment
Share on other sites

Guest elmusicante

Vad ca s-a pierdut o mare parte din ideea topic-ului...

1) Era vorba doar... De ce nu reinvestesc trupele care canta , unii de chiar f. mult timp, si chiar castiga din asta.

As vrea sa nu mi se "puna vorbe in gura" pt. ca nu am zis niciodata, ca tre' sa ai mii de Euro de la inceput ca sa te apuci de cantat. Fiecare incepe cum vrea, dar mi se pare jenant ca dupa ce canti de ani sau zeci de ani sa nu ai sculele proprii, sa imprumuti de la altii... si sa mai si castigi din muzica. Vii cu un procesoras in buzunar (ca e mai usor de carat), si canti pe ce gasesti acolo.

Si faze de genul cum a zis Pixy am patit si noi in multe live-uri, cu trupe mai "rasarite" ca noi cotate mult mai bine. La un live undeva prin tara, mi s-a cerut chiar si chitara pt. imprumut, pt. ca omu' si-o uitase acasa...Ei cantau acolo pe onorariu, noi moca. Nu spun nume pt. ca nu-imi place sa barfesc daca omu' nu e de fata, dar dupa ce a cantat a "uitat" sa o acordeze la loc... pt. ca ei cantau in Do. Deci aici e problema... respectul pt. fani.

2) Nu am deschis acest topic pt. a ma lauda cu ce scule am eu... poate chiar sunt f. "slabe" dar totusi din putinul pe care l-am castigat am reinvestit in trupa. Deci nu e vorba de investitia initiala, cum au inteles f. multi, ci de reinvestire .

Link to comment
Share on other sites

Pai bine, reinvestire, dar ti-ai pus problema ca sunt trupe care reinvestesc in altceva decat instrumente (ex: studio de inregistrari, cheltuieli auxiliare, PA, scena, lumini, sala de repetitii proprie etc?). Faptul ca ai o chitara si un amp nu se numeste trupa.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Uite... Florin Barbu de la Proconsul de exemplu. Omu castiga mai mult decat suficient din muzica. Si este un muzician adevarat (ajunge sa te uiti prin lista de trupe pe unde a activat). Ar trebui sa stai sa ii asculti povestea sa vezi ce sacrificii a facut pentru muzica... daca vrei poti!

 

 

 

??????????

Link to comment
Share on other sites

koerekt geologu :)

 

In ton cu moda rgc, propun deschiderea nui topic cu urmatorul subiect:

 

Am si eu o intrebare... am cumparat un Gibson Les Paul Custom si am si un amp marshall JCM800... ce parere aveti, ce corzi sa pun pe chitara si ce cablu sa imi iau?

 

lol

 

Sau ....CE PANA SA FOLOSESC la GLP cat ? CALCIU sa contina UNGHIILE ?

 

CAT ? da adanc sa atarn chitara ? daca am corzi DAdario ?

 

Cum se foloseste "cureaua" cauciucata ? la GLP fata de alte chit mai usoare .

 

Cablu satelit cu 126 programe + internet si telefon daca se poate optic , e bun la Metale ?

 

Vad ca s-a pierdut o mare parte din ideea topic-ului...

1) Era vorba doar... De ce nu reinvestesc trupele care canta , unii de chiar f. mult timp, si chiar castiga din asta.

As vrea sa nu mi se "puna vorbe in gura" pt. ca nu am zis niciodata, ca tre' sa ai mii de Euro de la inceput ca sa te apuci de cantat. Fiecare incepe cum vrea, dar mi se pare jenant ca dupa ce canti de ani sau zeci de ani sa nu ai sculele proprii, sa imprumuti de la altii... si sa mai si castigi din muzica. Vii cu un procesoras in buzunar (ca e mai usor de carat), si canti pe ce gasesti acolo.

Si faze de genul cum a zis Pixy am patit si noi in multe live-uri, cu trupe mai "rasarite" ca noi cotate mult mai bine. La un live undeva prin tara, mi s-a cerut chiar si chitara pt. imprumut, pt. ca omu' si-o uitase acasa...Ei cantau acolo pe onorariu, noi moca. Nu spun nume pt. ca nu-imi place sa barfesc daca omu' nu e de fata, dar dupa ce a cantat a "uitat" sa o acordeze la loc... pt. ca ei cantau in Do. Deci aici e problema... respectul pt. fani.

2) Nu am deschis acest topic pt. a ma lauda cu ce scule am eu... poate chiar sunt f. "slabe" dar totusi din putinul pe care l-am castigat am reinvestit in trupa. Deci nu e vorba de investitia initiala, cum au inteles f. multi, ci de reinvestire .

 

trupele in primul rand NU AU MUZICA si respectul pentru fani se manifesta prin a canta fals , prost si de nici un fel , cu slogane de tip ....energie....atitudine....groove...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.