www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestie Chitara 7 Corzi.


Guest m1ckey
 Share

Recommended Posts

Guest m1ckey

Salut

 

Dupa cum spune si titlul doresc sa achizitionez o chitara cu 7 corzi(noua,nici nu ma gandesc la SH).Am un buget de 400-450 EURO

 

Pana acum m-am gandit la :

1.Ibanez RG7321

2.ESP LTD SC 207

3.Schecter Omen 7

Edited by m1ckey
Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ce canti cu ea.Daca chiar iti trebuie 7 corzi.

Si de ce ''NICI SA NU TE GANDESTI LA SH'' parerea mea e ca poti gasi scule bune la bani astia,mult mai bun fata de ce gasesti in magazin la aceiasi bani.

Si oricum e plin YOU TUBE de reviews si ce vrei tu.

E plin forumul de intrebari intrebatoare in ultima vreme.

Intrebare:

De cat timp canti la chitara?

Link to comment
Share on other sites

Guest m1ckey

Cam de 3 ani juma´.

Da imi trebuie 7 corzi pt ca o multime din trupele mele preferate canta in drop B si pentru a putea canta soloruile am nevoie si de mi-ul subtire...anyways sh nu am in minte pentru ca nu am incredere pur si simplu.Stiu ca pe youtube pot gasi milioane de reviews si demos dar am intrebat aici pentru ca poate cineva dintre voi a avut sau are chitarile puse mai sus sau altele pentru a primi alte recomandari. din ce am gasit pe net toti spun ca cele 3 sunt cam la egalitate..cu Ibanezul fiind primul in top.--

Link to comment
Share on other sites

Eu personal, daca as fi in locul tau, as lua Schectarul, pentru sa are strings throo body (deci mai mult sustain) si dozele unde trebuie, dar nu m-am uitat la lemn si altele. Dar poate tie nu iti place gatul de Schecter ca e prea gros, si vrei un gat mai suptire, ca la Ibanez.

In concluzie, mergi si testeaza, daca ai cum si unde. Pt Ibanez poti sa mergi sa testezi la McMusic, de LTD poate la Guitarshop sau la Muzicastor, dar nu te lasa pacalit daca ai testat o singura chitara, deci cel mai bine testeaza si vezi daca iti place, daca nu iti plale din prima, mai bine cauti altele,+ ca pe forum nu stie nimeni cum iti placa gaturile sau altele, tu sti.

In legatura cu SH, de ce nu ai incredere, atit timp cat testezi chitara, e aproape ca in magazin, doar ca nu ai garantie, lucru care e cu dus si intors.

Oricum faci cum vrei si simti tu, ca o iei pentru tine.:))

Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de chitară cu 7 corzi (Ibanez Apex 2), pot să spun aşa:

- Strings-through-body are şi LTD-ul, dar, sincer, nu ştiu cîtă legătură are cu sustain-ul, în realitate. Poate că e ceva diferenţă, dar mă îndoiesc de faptul că este cu adevărat sesizabilă (cel puţin pentru chitare de această calitate)

- Ibanez-ul a beneficiat de o îmbunătăţire simţitoare de cînd i-au pus Gibraltar bridge. Atenţie, dacă decizi să iei 7321, neapărat să aibă acest model de bridge (introdus de anul trecut, parcă), deoarece este, într-adevăr, mai stabil decît cel de dinainte.

- LTD-ul ar fi pe ultimul loc, pentru mine, în primul rînd pentru că este o chitară "signature". Din cauza asta, plăteşti mult firma şi valoarea chitarei este mai mică.

- Schecter-ul nu mi se pare o idee foarte bună, comparativ cu Ibanez-ul, pentru că, după ce că trecerea o să-ţi fie puţin dificilă la 7 corzi, se mai adaugă şi o scală mai lungă, şi un gît mai "cărnos". Bine, astea sînt cu dus şi intors, adică le poţi privi şi ca avantaje.

 

Din punctul meu de vedere, aş alege Ibanez-ul, pentru că îmi place foarte mult. Are o construcţie destul de solidă şi, dacă vei vrea să îi schimbi dozele, în timp, o să obţii o chitară pe cinste.

 

Ca fapt divers, cînd am cumpărat Apex-ul, aveam de ales între acest Apex la mîna a doua şi un 7321 nou :) Şi subscriu la ce au spus cei de mai sus, anume că nu trebuie neglijată varianta SH. Probezi chitara cu atenţie şi aia e. La 400E cît ai tu, poţi lua o chitară de peste 500E nouă, cum ar fi chiar un Apex, care, într-adevăr, este "din altă ligă" faţă de 7321, şi datorită PAF-urilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Warhead Alex

Alegeti gatul si dozele care suna cel mai bine pentru tine!!!Gasesti chitari foarte scumpe si foarte proaste in ziua de azi!Nu te lua niciodata dupa pret, ci dupa calitatea si sunetul oferite de un 7 string in cazul nostru!

Eu personal ca 7 string folosesc Bc rich Stealth cu doze EMG 81-7 in bridge si 707 in neck si Floyd rose....Super chitara, nu ca e a mea dar suna ca atare!!Depinde si ce stil vrei sa abordezi pe ea, e foarte important!Iti recomand Apexul cu toata increderea si corzi Jim Dunlop heavy core 10-60/Ernie ball 10-52 plus un heavy bottom tot ernie aceeasi categorie Slinky de 60 sau Dean markley Korn signature!Suna demential trust me!

 

Si exact cum spune Silviu paf-urile sunt doze pasive de output f mare si de o calitate si un sunet exceptionale!Asadar o chitara extrem de buna, numai sa fii atent cum ti-o setezi(E foarte important un ajustaj de trussrod si de punte la o chitara noua!)-nu vrei fretbuzz prea mare crede-ma!, corzile, foloseste numai ce ti-am recomandat, am cantat pe toate si Daddario sunt mediocre, ghs asemenea si Sith tot pe acolo...Presetul din amplificator trebuie realizat cu o atentie deosebita!De asemenea efectele sau procesorul, trebuiesc setate ca atare sa sune in concordanta cu chitara!Daca respecti aceste principii poti canta ce vrei de la hard rock la extreme metal fara probleme!!!vei suna la nivel de cel mai bun studio vu o interfata usb, un shure SM 57 si o izolatie peste cabinet si microfon!!!!Succes!

 

Nu recomand nimanui acordaj A#(La#) pe 7 string, suna extrem de prost!Numai standard B, drop La, adica lasam si-ul in la sau ptr cine doreste desii nu foloseste la ceva prea concret acordaj La ca in cazul lui Munky de la Korn....atat!

 

Si atentie ca avem de a face cu gaturi mult mai late la chitara cu 7 corzi! tehnica trebuie sa fie cristal ptr a canta f bine pe un 7 string si articularea notelor mult mai buna decat pe un 6 string standard! Asadar spor la studiu!

Edited by Warhead Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu am de vanzare un apex2 la fix banii care vrei tu. stiu ca ai zis fara SH dar daca te razgandesti poti sa o probezi in bucuresti pe mai multe amplificatoare la mine la sala si sa te uiti la ea pana crezi tu ca e ok sau nu. asta daca vrei, nu te forteaza nimeni :)http://forums.rgc.ro/topic/74863-chitara-ibanez-apex2/ in magazin la noi apex2-ul e cam 620 de euro, adica 28 de bastoane. eu zic ca e combinatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Warhead17

Cu outputul ai dreptate, nu m-am informat, nu sunt fan dimmarzio...Dar in legatura cu acordajul orice prost stie ca se poate canta in Si de 10 ori mai bine ceea ce auzi tu la nenea Jeff Loomis in La#, si am spus ca e prost acordajul fiindca nu suna la fel de cursiv si bine ca Mi-ul cu un B a 7-ea coarda, am facut covere dupa Jeff loomis si Rusty Cooley si la fel canta si Behemoth unele piese si Meshuggah, daca e atata de bun acordaju de ce canta in Si putin lasat(half step down) cu Nevermore?????De ce toate trupele mari prefera acordaju standard sau cu ultima coarda in La????Forbidden, Soulfly si toti greii???? LA-ul# e numai un acordaj intermediar care permite sa suni ceva mai greoi si atat, asa pot sa cant si in Sol cu acordaju si care e faza?????Sunt mai bun chitarist???Nu!Orice dobitoc poate sa cante in low tuning,dar nu oricine poate sa cante si corect o compozitie!

Link to comment
Share on other sites

Guest Warhead17

Si hai sa nu o mai romanim, postul se refera la ajutarea baiatului sa isi ia 7 stringul, nu la toti smecherii ca tine care mai canta 50 de ani si nu sunt in stare sa scoata un arpegiu corect!daca erai profesionist nu te-ai fii luat de mine ca nu imi place mie personal La#, esti amator de toata senzatia!daca ma faci tu pe mine la chitara(Riff, game si arpegii) iti cumpar apartament in Primaverii! Sa stai si tu in prahova ca mine, sa nu ai nici macar un ***** de garaj unde sa poti repeta linistit , de trupa nu mai zic sa ajungi sa canti extraordinar de bine pe 7 corzi singur(munca asidua de 8 ani de zile) si mai discutam! daca eram vreun incepator taceam in **** mea din gura, dar nu ma inveti tu pe mine de chitara electrica, nici Loomis nu are ce **** mea sa ma invete! canta si tu macar la nivelul lui Cristi Gram si vorbim apoi!

 

Si ca sa dau cum spun Nevermore "Final Product" ia-ti chitara Ibanez Apex 2 de la butnariustefan!Daca e in conditie ok bineinteles.....ibanezurile oricum sunt de calitate asa ca poti sa ii dai si foc, tot o sa sune!

 

Nu mai conteaza ca e Second hand!deabia are freturile mai "rodate" si nu o sa intampini probleme tehnice.....e foarte ok!Ca sa ai ton f bun trebuie luat fretboardul la cantari calumea........trebuie un setup de trussrod bun si ca ultim ajustaj puntea sa fie mai ridicata in zona corzilor groase.....toate astea or sa-ti dea un rezultat excelent daca sunt facute bine!

Link to comment
Share on other sites

Si hai sa nu o mai romanim, postul se refera la ajutarea baiatului sa isi ia 7 stringul, nu la toti smecherii ca tine care mai canta 50 de ani si nu sunt in stare sa scoata un arpegiu corect!daca erai profesionist nu te-ai fii luat de mine ca nu imi place mie personal La#, esti amator de toata senzatia!daca ma faci tu pe mine la chitara(Riff, game si arpegii) iti cumpar apartament in Primaverii! Sa stai si tu in prahova ca mine, sa nu ai nici macar un ***** de garaj unde sa poti repeta linistit , de trupa nu mai zic sa ajungi sa canti extraordinar de bine pe 7 corzi singur(munca asidua de 8 ani de zile) si mai discutam! daca eram vreun incepator taceam in **** mea din gura, dar nu ma inveti tu pe mine de chitara electrica, nici Loomis nu are ce **** mea sa ma invete! canta si tu macar la nivelul lui Cristi Gram si vorbim apoi!

 

Si ca sa dau cum spun Nevermore "Final Product" ia-ti chitara Ibanez Apex 2 de la butnariustefan!Daca e in conditie ok bineinteles.....ibanezurile oricum sunt de calitate asa ca poti sa ii dai si foc, tot o sa sune!

 

Nu mai conteaza ca e Second hand!deabia are freturile mai "rodate" si nu o sa intampini probleme tehnice.....e foarte ok!Ca sa ai ton f bun trebuie luat fretboardul la cantari calumea........trebuie un setup de trussrod bun si ca ultim ajustaj puntea sa fie mai ridicata in zona corzilor groase.....toate astea or sa-ti dea un rezultat excelent daca sunt facute bine!

 

http://www.helpguide.org/mental/anger_management_control_tips_techniques.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest Warhead17

Ba, pagina asta e ptr chitaristi metal sau de critici de arta?????am nimerit gresit am impresia......

 

Alt bagator de seama 'mnezau asta!Ti-a cerut cineva sfatu care e faza????Ba, ori studiati si studiati ori discutati in contradictoriu si bagati-va in seama ca prostii in continuare.....

 

Voi nu pricepeti ca omu are nevoie de ajutor nu de comentariile voastre de *****?

 

E cumva forum de bulangii emo???Nu se poate descuta deschis???

 

discuta

Link to comment
Share on other sites

Guest Warhead17

Nu am jignit pe nimeni, am vorbit in generalitati, ar trebuii un ban mare cat Calarasiul, nene admin nu vezi ca ala jigneste?????

 

 

 

Ban!

 

Puteti sa scrieti prosteli pana maine....eu nu citesc aberatiile la oamenii cu lipsa de ocupatie si lipsa de viata.....e ultimul meu post aici...cine vrea sa aibe respect sa mi se adreseze, restu priviti in oglinda!earth succesfully erased!

Edited by Warhead17
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.