www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Footswitch home-made


Guest dark
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi construiesc un foot-switch pt statie pt schimbat dp clean pe overdrive... ma poate ajuta cineva cu o schema si o lista cu componentele pls ???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 years later...
Nu toate ampurile au acelasi sistem de channel switching. in concluzie intrebarea ta e mult prea vaga.

 

Revin eu cu intrebarea. M-ar intreesa footswitch-ul de la VOX AD30VT, adica VFS-2

http://www.esound.ro/Vox-VFS-2,p-5023.html

 

M-a ajutat gugle, da' nu foarte

 

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=621839

 

A mai facut careva?

Link to comment
Share on other sites

Pai un lucru e foarte clar: e footswitch standard cu jack stereo (TRS), intre masa si tip schimbi canalul, intre masa si ring activezi/dezactivezi efectele. Pe thread-ul ala (si ce-am mai gasit) vad ca nu s-au hotarat daca trebuie butoane cu retinere (on-off) sau fara (momentary pushbutton) dar e foarte simplu de solutionat:

Lipesti cablul tau 2+1 (de microfon ar merge cel mai bine) la jack (de ex. rosu la tip, alb ring si ecranul la sleeve/masa) si apoi atingi doar firele intre ele: cand atingi rosu de masa ar trebui sa se schimbe canalul. Daca revine la celalalt canal cand nu mai faci contact iti trebuie cu retinere, daca trebuie sa mai atingi odata pentru a reveni iti trebuie pushbutton (fara retinere).

Link to comment
Share on other sites

Pai un lucru e foarte clar: e footswitch standard cu jack stereo (TRS), intre masa si tip schimbi canalul, intre masa si ring activezi/dezactivezi efectele. Pe thread-ul ala (si ce-am mai gasit) vad ca nu s-au hotarat daca trebuie butoane cu retinere (on-off) sau fara (momentary pushbutton) dar e foarte simplu de solutionat:

Lipesti cablul tau 2+1 (de microfon ar merge cel mai bine) la jack (de ex. rosu la tip, alb ring si ecranul la sleeve/masa) si apoi atingi doar firele intre ele: cand atingi rosu de masa ar trebui sa se schimbe canalul. Daca revine la celalalt canal cand nu mai faci contact iti trebuie cu retinere, daca trebuie sa mai atingi odata pentru a reveni iti trebuie pushbutton (fara retinere).

 

Asa banuiam si eu, da' am zis sa-ntreb pe cineva mai avizat :).

 

10x

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Inevitabilul s-a produs, minunea tehnicii a luat fiinta.

 

Poate ca nu e atat de performanta, dar macar arata bine.

 

post-7878-1247819950_thumb.jpg

post-7878-1247819956_thumb.jpg

post-7878-1247819963_thumb.jpg

 

Datorita acestei reusite exemplare, sunt decis sa urmez un nou drum in cariera. Asa ca sunt deschis la colaborari, comenzi, etc ...

 

Nu-i frumoasa da-i batrana .........hahahaa ..parca ar fi monstrul lui Frankenstein ...cel mai mult i-mi place cum se reidica placajul la colt.

 

Exista cutii de alimonou pe la acareturi de menaj , folosite ptr a face inghetata acestea sunt super ptr footswitch , vopsite cu spray duco de masina arata si bine. cel mai usor le gasesti la mama in frigider ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.