www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Chitara Oarecum Versatila?


Guest Qubix
 Share

Recommended Posts

Guest Qubix

Salutare, am de ales intre:

 

http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=345&BrandProductID=2784

 

si

 

http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=347&BrandProductID=3202

 

In mare parte m-ar interesa prog rock / metal, dar ocazional as vrea sa poata duce si ceva blues/blues rock, macar pana-mi iau un lp :D Nu prea stiu cum e cu dozele, vad ca ambele au doze ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Nu m-am facut inteles, imi doresc una din cele doua de mai sus. Inclin mult spre S:

 

 

Intrebarile erau legate in special de doze. Ibanez sunt renumiti pentru dozele "bune" , pe care le pun pe modele sub 1000 eur.

Link to comment
Share on other sites

suna mai bine rg chiar si cu doze mai slabe.s are un minus la lemn.nu are un sunet plin.eu am avut s540 american,iar acum am un casio mg510.diferenta dintre ele e uimitoare si la sunet dar si la lucratura.griful de s series pare comod dar este de fapt un grif foarte incomod daca canti mult, plus ca la corzile mi o sa ai surpriza sa le agati in taste daca tragi de ele.per total s series mie mi s-a parut o chitara foarte slaba cel putin in comparatie cu ce am acum,iar dintre cele 2 rg este mult peste(nu stiu daca e valabil si pt modelul pus de tine pt ca nu il cunosc)si cel mai bine cauti un rg sh mai bun ca si nr de model ...pt blues nu se prea preteaza nici un model de ibanez din cate stiu eu,iar legat de clean nici atat.dozele bridge de la ei sunt splitabile dar nu stiu sa aibe si comanda pe chitara.(repet nu cunosc modelele noi)

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Pai daca vrei versatilitatea descrisa de dudu, Ibanezul merge la fix. Face cite putin din toate, dar nu exceleaza nicaieri. Totusi, ai si alte variante, cum ar fi Jackson (care, dupa parerea mea, la banii astia sint mai bune decit Ibanez si au si doze Seymour Duncan) sau Gibson LP Studio Faded (3000 de lei la Guitarshop).

 

Da' daca te incapatinezi, fa-te Ibanezist. :) Nothing wrong with that.

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Vad ca ai posibilitate sa splitezi humbuckerele:

 

HSH_SPLIT_5WAYLEV_1V1T.jpg

 

Bine, pentru blues, blues/rock foarte probabil imi voi lua altceva. Dar m-ar interesa asta pentru metale si ceva hard rock. Nu ma astept la S sa sune ca un RG, avand in vedere ca , in punctul cel mai gros, corpul are 14 mm grosime. Sunt chiar curios cat de mare e diferenta, de comoditate, intre S570-ul asta si un strat normal.

Oricum nu voi cumpara nimic pana nu le testez pe ambele. Sincer, ca aspect (conteaza si asta, ce sa-i facem :D ) S-ul e genial, dar nici RG-ul nu e rau. Ca sunet, RG-ul ar suna , intr-adevar, ceva mai plin. Deci sunt si eu inclinat spre RG, dar decid doar dupa ce le incerc, si vad cu care din griff-uri ma inteleg mai bine.

 

 

 

 

 

Pai daca vrei versatilitatea descrisa de dudu, Ibanezul merge la fix. Face cite putin din toate, dar nu exceleaza nicaieri. Totusi, ai si alte variante, cum ar fi Jackson (care, dupa parerea mea, la banii astia sint mai bune decit Ibanez si au si doze Seymour Duncan) sau Gibson LP Studio Faded (3000 de lei la Guitarshop).

 

Da' daca te incapatinezi, fa-te Ibanezist. :) Nothing wrong with that.

 

Gibson da, si m-am uitat si la un Vintage V100, chiar daca sunt cam la jumatea pretului de care vorbesti, se aud chiar foarte bine. Sa zic ca ar fi si asta o optiune. Jackson in niciun caz, motivul e jenant, dar nu pot trece peste....urasc capul ala ascutit :)) Stiu ca important e cum suna, etc....serios, capatzana aia ca un varf de lama, ma scoate din pepeni...

Edited by Qubix
Link to comment
Share on other sites

La obiect intre cele 2:

RG are grif din 5 piese ranforsat cu titan, S numai din 3

RG are doze mai "noi"

RG are ZERO II sistem mai nou.

 

RG este mai recent ca proiect

S este mai eleganta si mai comoda.

 

Ambele sunt foarte bune la pretul lor.

 

mai comoda la ce ?

 

Presupun ca la transport .

 

Si eu ma gandesc la o statie mai comoda ,,adica mai usoara doar ca trebuie sa cumpar difuzoare moderne scumpe si sa proiectez o incinta usoara si elastica .O statie portabila comoda care o pot cara singur dar sa am SPL suficient .

 

Chitara mai comoda este problema caci nu va mai suna .Odata ce este vorba de rezonanta proprie atenuare etc nu se poate face din orice material .

In rest masurile sunt STANDARD ..daca le faci mai comode nu mai este cea ce trebuie .Poate ptr pitici si copii chitare custom ca sa poata canta normal de comod ,

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Stai asa, 14mm, adica 1.4 cm. 1.4 cm in punctul cel mai GROS?

 

Measuring a mere 14mm at its thinnest point, there's barely any bulk at all, resulting in a very light guitar overall.

 

Scuze, am scris eu cacaturi, in punctul cel mai subtire.

 

Mda, ramane sa ma decid intre cele doua. :)

Link to comment
Share on other sites

La obiect intre cele 2:

RG are grif din 5 piese ranforsat cu titan, S numai din 3

 

 

Din cate stiu doar RG-urile prestige cu neck ultra wizard (sau cum se mai cheama) au ranforsari de titan.. deci cam de la 3550 in sus.

 

La variantele prestige, S-urile cu 24 de fret-uri nu au fost foarte bine primite (probleme la sustain, printre altele). Cele cu 22 de taste sunt ok, la fel si toate RG-urile. Deci dintre cele doua, si eu as recomanda tot RG-ul.

 

Oricum, arunca o privire si pe la mica publicitate ca mai apar RG-uri japoneze la preturi bune. Ar trebui sa fie un pic peste cele coreene ca si calitate...

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Dap, dupa multe consultari , discutii cu amicii, review-uri pe net si documentare legata de doze, ramane..................................................... RG-870QMZ - Red Desert :D Fenq tu ol for ior help :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.