www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Foarte Curand Apare Pe Piata - "descantece De Blues" - Noul Album Semnat Marcian Petrescu & Trenul De Noapte


marcianpetrescu
 Share

Recommended Posts

CURAND !!! FOARTE CURAND !!! Apare pe piata NOUL ALBUM !!!! disponibil pe - www.mycd.ro

 

MARCIAN PETRESCU & Trenul De Noapte

 

“desCANTECE DE BLUES” – Soft Records 2012

 

1) ZI DE ZI CU PRIETENII CANT BLUES(featuring Charlie Musselwhite) - 5:49

2) CICALEALA EI M-A INNEBUNIT - 5:12

3) SUNT SARAC SI MI-E FOAME - 5:24

4) VECINUL DE LA DOI - 3:29

5) DEPENDENT DE POKER(featuring Charlie Musselwhite) - 5:59

6) NU MA MAI STRESA - 4:38

7) DIN ACEST ORAS EU AM SA PLEC - 7:41

8) NESFARSITE DRUMURI - 4:50

9) MA INTORC ACASA - 6:12

10) PE ACELEASI STRAZI - 10:28

 

Distributia a fost urmatoarea:

 

Marcian Petrescu – muzicuta acustica & amplificata, voce, texte

Rares Totu – chitara, mandolin, orga Hammond

Robert Ardeleanu – bas

Constatin Barbaselu – baterie

 

Invitati:

Cosmin Farcas – orga hammond

Adrian Tetrade – baterie, congas, timbales, shaker, chimes

Joo Sandor Sebestyen(Sheby) – bas

 

Cu participarea extraordinara a legendarului bluesman american CHARLIE MUSSELWHITE - muzicuta acustica & amplificata

 

Producator muzical: RARES TOTU

Aranjamente orchestrale: Rares Totu & Marcian Petrescu

Inregistrari efectuate in perioada august-octombrie 2011, la STUDIO ATTIC Bucuresti.

Inginer inregistrari - Valeriu Serban

Mixaj - Rares Totu & Valeriu Serban

Masterizat de Cristian Varga la MASTERVARGAS New York

 

 

Curand voi posta piesele pe MYSPACE , REVERBNATION si pe www.youtube.com

 

Stati pe receptie pentru noutati !!!

 

============================================

 

in atasament aveti poza copertei principale a albumului + comunicatul OFICIAL al casei de discuri SOFT RECORDS

post-5714-0-73070900-1330172381_thumb.jpg

COMUNICAT OFICIAL ALBUM - desCANTECE DE BLUES.pdf

Link to comment
Share on other sites

Exact asta mi-am spus si eu cand am vazut. Adica mi se pare aiurea sa munceasca atatia oameni la un album si sa faca ceva interesant iar coperta sa se faca in Paint... Ideea nu-i neaparat proasta, dar fonturile alea imi zgarie retina.

Si nu mi se pare doar un moft, sa ai o coperta bine facuta. Am ascultat foarte multe albume doar pentru ca mi-a atras atentia coperta, logo-ul sau elementele grafice de pe CD.

Link to comment
Share on other sites

Pe prietena lu' nevastă-mea o cheamă Puşa şi-o mai "necăjesc" fredonându-i :

"Vecinu' de la doi bea cot la cot cu tanti Puşa " :)

 

Cât despre copertă, daţi pe Google la coperta albumului "Undercover" de-a Stones-ilor, the most f'kin ugly cover in the world, dar un album dat naibii...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca nu mi se pare foarte urata. Insa, fii constient ca aia la vremea lor munceau destul de mult la o coperta. Acum suntem la doua click-uri distanta de materiale de calitate. In orice caz, intr-adevar, continutul e important.

@Ironside - sunt sigur ca daca erau in engleza ti se pareau ok. Dar na, daca vorbim romaneste, sunam "manelistic". Pe Whitesnake, Scorpions si mai toate trupele si interpretii de blues si country, nu tin minte sa-i fi facut careva manelisti, cu toate ca numele pieselor tot pe-acolo sunt.

 

1) DAY BY DAY BLUESING WITH MY FRIENDS

2) HER BIG MOUTH GOT ME CRAZY

3) I'M POOR AND HUNGRY

4) SECOND FLOOR NEIGHBOUR

5) POKER ADDICT

6) DON'T STRESS ME!

7) I'M GONNA LEAVE FROM THIS TOWN

8) ENDLESS ROADS

9) I'M COMMING HOME

10) ON THE SAME STREETS

 

Imi cer scuze pentru traducerile din topor, nu prea stiu engleza, intentia conteaza. Ei, Iron, suna mai bine? :flowers:

 

Eu unul am ascultat vreo 2-3 piese pe youtube si mi se pare foarte interesant, chiar imi place. Felicitari pentru album, la mai mare. :respect:

La urmatorul album, angajati un designer ca nu-i prea scump :) .

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

ma bucur mult ca deja se vorbeste despre album. chiar si de rau. eu am ales sa fac texte in limba romana tocmai pt. ca sunt foarte multi oameni care habar nu au de subtilitatile limbii engleze ! intrebati multi oameni daca au cu adevarat habar despre ce spun de fapt versurile piesei HOOCHIE COOCHIE MAN... o sa aveti o surpriza !

 

am o sugestie... cui nu-i place albumul, sa nu-l cumpere ! OK ?!!!? accept orice observatie de la cei care vor cumpara albumul. de la restul... care asculta doar pe youtube sau descarca ilegal muzica.... mai bine sa se abtina. este FOARTE USOR sa stai pe tusa si sa comentezi... fara sa ai habar uneori de cata munca se ascunde in spatele unui album...

 

daca si numele astea de piese suna manelistic... sau titlurile... BE SERIOUS my man !!! cred ca ne-am cam obisnuit sa gandim sau sa citim doar in engleza...

 

eu nu fac muzica pt. piata americana ! e oricum ocupata de altii si nu are nimeni din Romania sanse sa faca o cariera ADEVARATA in USA ! eu vreau sa popularizez bluesul aici... cam asta am avut de spus.

 

DUPA, DOAR DUPA CE O SA ASCULTATI ALBUMUL (!!!) , astept pareri pertinente... nu doar de genul... "mi se pare mie ca...."

 

vad ca de prezenta pe album a unui mare muzician american nu spune nimeni nimic... ciudat... sau asta e un bagatel ???

 

eu o sa promovez oricum albumul in continuare. va invit sa-l ascultati si sa judecati textele si adevarul din spatele lor... multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Ok, cum zici. Daca nu esti capabil sa accepti o parere cit se poate de sincera (si eventual sa tii cont de ea - sintem trei care am aratat interes pentru albumul tau si culmea, niciunuia nu-i place coperta), n-ai decit sa te inconjori de oameni care-ti spun numai ce vrei sa auzi si sa fii fericit. Success.

Link to comment
Share on other sites

Simplul fapt că cineva refuză să cumpere un album înseamnă că are o părere despre el. Sau greşesc? :) Dar cred că deja ne îndepărtăm de subiect.

 

@ramurel: Rolling Stones pot să îşi facă coperta în Paint şi să pună discul într-o pungă de plastic, albumul se va vinde la fel de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand. :respect: Era o vorba "don't judge a book by its covers". Ei?

Felicitari pentru curaj...E ceva sa scoti un album de blues pe vremurile astea cand tot ce se asculta e lala lala.

 

De unde se poate cumpara? Chiar il vreau.E vreo retea de magazine care sa-l distribuie in Ploiesti?

 

te salut. multumesc pentru mesaj. iti recomand sa-l cauti incepand de saptamana viitoare(dureaza un pic pana intra in magazinele din tara !). din ce stiu eu, se va gasi la CARTURESTI si HUMANITAS. daca ai asa ceva in Ploiesti, acolo se va gasi.

 

Daca vrei sa-l comanzi fara sa-ti bati capul, iti recomand sa faci comanda online pe - www.mycd.ro ! e foarte simplu si-ti vine albumul la posta !

 

multumesc mult pentru interes. sunt sigur ca o sa-ti placa muzica. sunt piese scrise si cantate din suflet ! toate cele bune. Marcian

Link to comment
Share on other sites

Îmi cer scuze că intervin din nou. Care este sensuri UP-urilor sau al repostării aceluiaşi text? E cumva un anunţ publicitar? Dacă da, atunci mută-l la Mica Publicitate. Dacă nu, care e sensul? Mulţumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

Îmi cer scuze că intervin din nou. Care este sensuri UP-urilor sau al repostării aceluiaşi text? E cumva un anunţ publicitar? Dacă da, atunci mută-l la Mica Publicitate. Dacă nu, care e sensul? Mulţumesc. :)

Anuntul, dupa cate vezi, e de promovare. Ar merita un sticky.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

daca deranjeaza atat de mult, atunci poate e cazul sa-l stergeti... stiu si eu... ? sau poate faceti o rubrica gen "NOUTATI DISCOGRAFICE" ... ? nu-i o idee mai buna ?

pe de alta parte, pe acest album canta un chitarist foarte talentat pe nume RARES TOTU... daca asta nu conteaza... atunci... nu stiu ce sa zic... merci pt. interes :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UP!

 

 

Pentru cei din provincie, care vor sa comande NOUL ALBUM semnat

MARCIAN PETRESCU & TRENUL DE NOAPTE - "desCANTECE DE BLUES" -

cea mai buna este varianta online, pe - www.mycd.ro !

 

asta daca nu aveti in orasul vostru librarie CARTURESTI sau HUMANITAS !

 

alte detalii despre album aici: http://www.myspace.com/trenuldenoapte

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dragi iubitori de blues si de TREN DE NOAPTE.

 

albumul "desCANTECE DE BLUES" a intrat oficial la vanzare in toate librariile Carturesti din tara si in cele cu care colaboreaza acestia.

 

Puteti insa sa comandati si online albumul pe - www.mycd.ro - caz in care va vine la posta albumul !

 

Va multumim ca "ne luati acasa" sa ne ascultati si va uram auditie placuta.

 

o preascultare puteti face aici: http://www.myspace.com/trenuldenoapte

 

respectele noastre tuturor iubitorilor de muzica de calitate ! Marcian Petrescu & Co.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.