www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proper Pick-Ups From Them Ol Blues...?


Cognek
 Share

Recommended Posts

eu nu cred ca am zis sa aiba vreo legatura una cu alta... am dat doar 2 exemple care imi definesc stilu meu prima e texas blues a doua se incadreaza la genul badass blues ... ambele fiind guitar slingin... tot ce vreau sunt pickupuri care sa fie mai bune decat cele stock si sa fie pentru texas blues... tot ce vreau e numele pentru treble si rythm pickup... daca nu si nu tot m-am interesat la seymour da pana vin alea ma manca toti sfintii...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea cea mai umila e ca,decat sa iti iei un set de doze pentru genul X mai bine iti iei ceva cat mai versatil.Nu de alta,dar peste 2 luni poate bluesul nu mai e singura prioritate.Gusturile se mai schimba sau uneori se impune sa canti si altceva.

Asta pentru a evita topicuri de genul "Well,acum vreau doze pentru hard rock".

Plus ca de cele mai multe ori,potentiometrele de pe chitara fac minuni in obtinerea anumitor tonuri.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea cea mai umila e ca,decat sa iti iei un set de doze pentru genul X mai bine iti iei ceva cat mai versatil.Nu de alta,dar peste 2 luni poate bluesul nu mai e singura prioritate.Gusturile se mai schimba sau uneori se impune sa canti si altceva.

Asta pentru a evita topicuri de genul "Well,acum vreau doze pentru hard rock".

Plus ca de cele mai multe ori,potentiometrele de pe chitara fac minuni in obtinerea anumitor tonuri.

 

... asta inseamna alta chitara... PASS (motivul e ca am un feeling ca pot sa fac minuni cu prima si singura iubire)

... gusturile?... nu stiu daca e gust sau e vocatie. Inainte de blues ascultam orice... acu nu mai ascult nimic in afara de asta si ma axez doar pe chestia asta fara teama ca poate nu o sa apuc sa-mi cumpar o paine, niste tigari si bautura din asta... deci inca un PASS

... am frecat butoanele alea de m-au luat dracu si chiar reusesc sa obtin si ceva din stratocaster pe rythm pickup in anumite poziti pe anumite parti ale gatului ... deci stiu ce poa sa faca butoanele alea. Eu vreau sa sune mai impunator... mai nerusinat... si cat mai neobisnuit de interesant si ciudat dar pe felie in acelasi timp... vreau sa ii fac pe alti care au chitari de mii de euro sa-si toarne motorina pe chitarile lor si sa le dea foc de draci... oricum vad ca multa lume schimba chitara ca pe sosete... Incep sa ma obisnuiesc cu ea... incep sa o cunosc din ce in ce mai bine si imi place din ce in ce mai mult...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa sune mai impunator... mai nerusinat... si cat mai neobisnuit de interesant si ciudat dar pe felie in acelasi timp... vreau sa ii fac pe alti care au chitari de mii de euro sa-si toarne motorina pe chitarile lor si sa le dea foc de draci... oricum vad ca multa lume schimba chitara ca pe sosete... Incep sa ma obisnuiesc cu ea... incep sa o cunosc din ce in ce mai bine si imi place din ce in ce mai mult...

Schimbarea dozelor n-o sa faca minuni. Schimbarea atitudinii mai degraba. Ca sa ii oftici pe altii e de ajuns sa devii mult mai bun decat ei. Deci, cum ar zice Gillan: "work your fingers to the bone"! Parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa fac un magazin ce inchiriaza doze ptr schimburi ..incercari .

 

Pe de alta parte LP100 este Vintage copie LP ...nu?...pai astea sunt excact ptr blues bune ...

 

Daca vrei alt fel de sound mai de "Strat " trebuie sa splitezi dozele existente daca nu au acesta optiune.

 

Alt ton din scandura ta nu ai cum sa scoti ...cum suna asa suna .

 

Nu poti sa ai voce ca si Rod Stuart daca canti pe microfon pe care canta si el.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Observ la gearul tau "Fender 15g". Cred ca mai degraba in zona amplificatorului ar trebui sa schimbi ceva. Dozele au o importanta destul de mica.

In orice caz, ce auzi de pe la Seymour Duncan, Dimarzio, etc, sunt, in mare parte, mesaje de marketing. Ei nu au facut altceva decat sa produca doze, pe care au pus brand. Reteta este fix aceeasi ca la dozele chinezesti pe care nu scrie nimic, doar ca, decat sa alegi 10 doze chinezesti, sa le incerci, sa vezi care te satisface, gasesti de cumparat, mergand dupa specificatiile producatorilor. Oricum, la schimbarea dozelor, intervine si placebo. In majoritatea cazurilor, observi o schimbare, ca este in bine sau in rau, de cele mai multe ori nu prea conteaza, doar ideea ca este "altceva" satisface cumparatorul. Reactie pe care ai putea s-o ai si daca ti-as vinde o doza no name pe care as pune un sticker cu "Seymour Duncan".

 

In concluzie, as zice sa nu-ti bati prea tare capul cu dozele si sa incerci sa schimbi amp-ul ala mic.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca dozele sunt importante. Intr-adevar conteaza in primul rand chitaristul, chitara si amplificatorul, dar nu poti sa spui ca dozele stock de pe o chitara low-level sunt la fel de bune ca nishte doze Seymour Duncan, DiMarzio, EMG, sau alte doze profi (sunt mai multe firme, dar eu numai de la astea am doze momentan).

Nu vreau sa dau sfaturi la alegere, pentru ca eu cant metal/hard rock, dar de exemplu SD au o aplicatie care te poate ajuta pe site: http://www.seymourduncan.com/support/tone-wizard/

 

Bine-nteles eu sunt doar un om din multime, dar punand la o parte faza cu cei care au doze signature, la care multi o sa sara ca ei primesc bani ca fac reclama, ce e cu cei care platesc pret dublu (fata de un SD standard sa zicem) pentru doze facute in custom shop? Aia de ce nu se multumesc cu ceva doze chinezesti?

 

Astept oamenii care sa spuna ca un Logan e la fel de bun ca un Golf, doar reteta e la fel, restul e placebo...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca dozele sunt importante. Intr-adevar conteaza in primul rand chitaristul, chitara si amplificatorul, dar nu poti sa spui ca dozele stock de pe o chitara low-level sunt la fel de bune ca nishte doze Seymour Duncan, DiMarzio, EMG, sau alte doze profi (sunt mai multe firme, dar eu numai de la astea am doze momentan).

Nu vreau sa dau sfaturi la alegere, pentru ca eu cant metal/hard rock, dar de exemplu SD au o aplicatie care te poate ajuta pe site: http://www.seymourdu...rt/tone-wizard/

 

Bine-nteles eu sunt doar un om din multime, dar punand la o parte faza cu cei care au doze signature, la care multi o sa sara ca ei primesc bani ca fac reclama, ce e cu cei care platesc pret dublu (fata de un SD standard sa zicem) pentru doze facute in custom shop? Aia de ce nu se multumesc cu ceva doze chinezesti?

 

Astept oamenii care sa spuna ca un Logan e la fel de bun ca un Golf, doar reteta e la fel, restul e placebo...

 

Ba exact asta vreau sa spun, ca sunt la fel de "bune" sau de "proaste". Producatorii consacrati vand insa in functie de preferintele clientului. Le construiesc in functie de lemnul din care este facuta chitara, in functie de bridge, in functie de preferintele fiecaruia. De-asta se duc artistii de isi fac doze "signature", pentru ca alora le poate spune "vreau sa obtin rezultatul asta dupa ce-mi montez dozele", pe cand chinezilor nu le poate cere nimeni asa ceva.

La un blind-test, n-o sa-ti poata spune nimeni "asta e SD, asta e Dimarzio, asta e chinezeasca".

Link to comment
Share on other sites

Decat mustang sau alte chestii cu efecte mai bine strangi bani si iti iei un amp pe lampi.O sa fie exact ce vrei tu.De cele mai multe ori degeaba ai chitara de 2000 de euro daca o canti printr-un amp de 1 milion jumate...Cum zicea cineva "o chitara cacacioasa printr-un amp bun o sa sune mai putin cacacios decat o chitara divina printr-un amp cacacios" :D

 

Btw,prin "ceva mai versatil" ma referisem la combo de doze in postul anterior,nu la alta chitara.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Decat mustang sau alte chestii cu efecte mai bine strangi bani si iti iei un amp pe lampi.O sa fie exact ce vrei tu.De cele mai multe ori degeaba ai chitara de 2000 de euro daca o canti printr-un amp de 1 milion jumate...Cum zicea cineva "o chitara cacacioasa printr-un amp bun o sa sune mai putin cacacios decat o chitara divina printr-un amp cacacios" :D

 

Btw,prin "ceva mai versatil" ma referisem la combo de doze in postul anterior,nu la alta chitara.

 

Interesant... poti sa-mi dai exemple de astfel de amplificatoare?... Mersi de info... la btw... daca e asa cum zice lumea aici las de-oparte ideea cu doze

Link to comment
Share on other sites

Interesant... poti sa-mi dai exemple de astfel de amplificatoare?... Mersi de info... la btw... daca e asa cum zice lumea aici las de-oparte ideea cu doze

 

Orienteaza-te pe ceva cu diff mare, de la 10'' in sus. Poate ai sansa sa si testezi, tragi si tu o fuga pana la Bucuresti si testezi mai multe, si pe tranzistori, si digitale si pe lampi si vezi care-ti place.

Normal, toata lumea de pe forum o sa-ti spuna ca daca n-ai lampi nu existi. Cel mai bine incerci singur si vezi ce ti se potriveste. Si Fender Champ e "pe lampi", insa nu stiu cat de "bun" e...

Depinde ce bani ai. Daca nu dispui de prea multi, uita-te pe la Mica Publicitate, iei ceva, vezi cum e, nu-ti place, vinzi, iei altceva, etc.

Eu am ramas la Vox Pathfinder 15R, volum destul de mare, trezesc vecinii daca-l dau putin mai tare si imi place cum suna. Pentru inregistrare, cand ma mai scalambai pe un BT, folosesc Guitar Rig sau Amplitube. Ai putea sa le incerci si pe astea din urma ca nu musca. Daca le incerci si cu diferite impulsuri de cabinete poti obtine rezultate foarte bune.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Kustom Double Barrel cu 2 difuzoare de 12" pe tranzistori.Suna de plangi pe clean in opinia mea si ca volum nu m-a dezamagit niciodata.Cu o pedala gen Marshall GV'2 in fata cant de la cele mai potolite crunchuri pana la distorsuri cu gain "sa puta" :death: .

Link to comment
Share on other sites

... aoleu stai ca nu sti despre ce e vorba... al doilea videoclip e pusa poza aiurea. Pete canta la o aria pro 2 din anii 80 iar pickupurile sunt stock... dennis canta in primu pe un prs ... nu are absolut nici o legatura cu stratu...

 

Bine (asa-mi trebuie daca ma apuc sa dau sfaturi unde nu trebuie).

Asculta-i pe ceilalti incepatori ca se pricep mai bine si la blues si la achitare de-astea de 100 de lei pe care le faci sa scoata foc cu o pereche de doze, mai ceva decat cele de 2000$.

Link to comment
Share on other sites

chiar vroiam sa ma abtin da nu pot... pai ca sa comentezi la cea ce am intrebat eu nu era de ajuns sa te uiti doar la videoclip fara sa auzi despre ce e vorba sau esti surd? Al doilea lucru, eu cunosc personal pa Guitar Pete (chiar e un tip de gasca) si daca asta a zis ca se poate sa canti cu o chitara de 100 de dolari luata dintr-un pawnshop si sa canti si ca lumea apai se poate (totusi e de pe vremea cand o chitara era chitara...)... Chitara lui are cred aproape dublu varstei mele si a mai scos un album acu la sfarsitu lui 2011. Iar daca asta nu e tatic la blues ai o problema. Concluzie... daca nu ai de gand sa-ti pierzi timpu cu mine du-te in pace frate... Nu as fi pus astfel de intrebari da nu mai gasesc chitari identice ca a lui si daca tot o am pe a mea am vrut sa stiu ce sa fac... "Incepatorii" de aici spre deosebire de tine m-au ajutat intr-o anume masura sa vad ce si cum sa fac.

Link to comment
Share on other sites

dap... am tras linia si am consemnat. Multumesc tuturor pentru ajutor!

 

Intreaba-l pe Pete cat vrea pe mainile lui... Si daca tot te apuci intreaba-l si care e ala Texas Blues sau (Blews daca vrei).

Pana una alta pune mana si canta si daca gasesti o pereche de doze de 3-400 euro bucata, nu te mai gandi, cumpara-le in cea mai mare viteza. Sa vezi ce improvizatie iti iese doar cu ele in sertar, ce sa mai vorbim daca le si pui pe chitara.

 

Si fi (cu un singur i) mai politicos atunci cand ceri un sfat si ti se raspunde la obiect.

Link to comment
Share on other sites

cum spui tu frate... ah asta nu prea canta texas blues... de la Rev. Muddy sau Dennis Dullea sau Rev. Mudbone Gibson III cum vrei tu sa-i spui (unul si acelasi... ) am prins ideea.

 

ah... P.S. ... am fost azi la magazinu cu instrumente muzicale sa-mi iau corzi etc.etc. Si omu de acolo mi-a confirmat ceea ce au spus si baietii mai sus... chitara dupa gust se ia si (atata timp cat sti sa canti ...) nici dracu nu are cum sa te opreasca sa faci show cu orice chitara si sa o faci sa sune nemaipomenit... crucial aspect il reprezinta amplificatorarele totusi... deci un amp ca lumea e primu lucru pe lista acu...

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Si fi (cu un singur i) mai politicos atunci cand ceri un sfat si ti se raspunde la obiect.

 

N-ar trebui sa accentuezi ideea asta.

 

Imperativ afirmativ

(tu) fii!

(voi) fiți!

 

Imperativ negativ

(tu) nu fi!

(voi) nu fiti!

 

Conjunctiv

eu sã (nu) fiu

tu sã (nu) fii

el sã (nu) fie

noi sã (nu) fim

voi sã (nu) fiți

ei sã (nu) fie

 

Condițional-optativ

eu aș fi

tu ai fi

el ar fi

noi am fi

voi ați fi

ei ar fi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, s-au mai schimbat regulile de cand am terminat scoala.

Desi mi se pare stupid ca negativul sa fie cu un i si afirmativul cu doi i.

La fel si oficializarea regionalismului indicativ prezent singular persoana 1 "eu is". (na ca n-am semne diacritice).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

E corect gramatical fii (ia fii om) .

 

E corect gramatical din 80' , de pe vremea lu' nea' Caragiale.

 

Nush ce scoala ai facut tu.

 

Daca ai mai fi analizat , scopul unui mesaj nu este acela de a fi corect , ci de a fi inteles. Vei intelege poate atunci cand vei fi in razboi si vor zbura gloantele deasupra ta , unde o secunda economisita inseamna totul, si nu numai.

 

Introducand cat mai multa informatie in cat mai putine cuvinte poate insemna progres intelectual(citeste Plumb) dar nu totdeauna.

 

In cazul tastaturii e mai eficient sa trimiti mai multa informatie cu mai putine cuvinte.Ipotetic, mi-ar placea sa ma doara mana mai putin cand scriu. Unora li se pare gresit poate cei care impart lumea in doar doua globuri ,in bine si rau.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.