www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antrenamentul Zilnic La Chitara


Guest andreeasx
 Share

Recommended Posts

Guest andreeasx

dupa cum spune si titlul as avea nevoie de niste ajutor in legatura cu felul in care cei mai avansati isi fac exercitile zilnice (folosesc acelasi set de exercitii in fiecare zi , sau in fiecare zi repeta cate un exercitiu diferit), as dori sa precizez ca eu studiez chitara electrica de aproximativ 2 ani si as avea nevoie de ajutor pentru a reusi sa inteleg mai bine felul in care trebuie sa repeti acasa si care este cel mai bun mod in care sa te antrenezi pt a te mentine in forma si pt a progresa.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Cumperi un echipament de sportiv ..rucsac , cort ,bocanci ..si mergi in cantonament la munte .

 

Zilnic faci un traseu cat mai lung , ca sa ai antrenament si mai bun cari si husa de chitara pe care o umpli cu pietre si faci traseul in pas alergator .

 

Daca nu mergi la munte faci acelsi lucru pe scaril unui bloc cu 10 etaje urci si cobori de 10 ori zilnic .

 

Dupa apros un an pote ajungi la performantele din tinerete ale lui David Lee Roth

 

sau macar la unduirile lui Stev Vai

 

http://www.youtube.com/watch?v=A_KeCa9MmTY

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest andreeasx

Imi cer scuze pentru ca am deschis un topic, ce pot sa spun altceva deca ca le multumesc celor 2 useri de mai sus pentru sfaturi care mi-au fost de mare ajutor. Oricum acum se vede cu adevarat valoarea acestui forum daca in loc sa ne ajutam cu un raspuns ne luam la misto.......nu cred ca asta e scopul. Desigur ca am sa ignor cele scrise mai sus deoarece am pus aceste intrebari profesionistilor care stiu cu adevarat nu mediocritatii care defaimeaza acest site prin comentarii inutile, dar ce sa mai spun fiecare cu cat are, stiti vorba aia de unde nu este nici Dumnezeu nu cere , si asta se aplica foarte bine in acest caz

Link to comment
Share on other sites

... cel mai bun mod in care sa te antrenezi pt a te mentine in forma si pt a progresa.

 

A progresa unde? E domnul google plin de tot felul de exercitii si lectii despre problema asta. Insa, contrar acestor lucruri, nu am vazut niciodata un chitarist sa vina sa spuna "am urmat lectiile de pe www.xxx.com si acum am scos al 3-lea album, vandut in 100.000 de copii.

Daca vrei treaba serioasa, un profesor te ajuta mai bine decat o gramada de practici.

Pentru inceput, cel mai bine e sa-ti stabilesti niste obiective. Ce vrei sa faci cu cantatul. Sa canti la gagici in parc sau sa scoti in 2 ani un album... Fiecare intelege chestia asta diferit si perceptia fiecarui individ difera. Poate tu reusesti sa inveti tapping-ul in 10 minute, iar eu ma chinui de 10 zile si tot nu-mi iese.

 

Sa stii ca recomandarile colegilor, chiar daca sunt usor ironice, au un dram de adevar, in orice exercitiu mental sau fizic te ajuta miscarea...

 

Cat despre mesajul tau, ai optiunea sa dai logout, nu te obliga nimeni sa pierzi vremea pe-aici cu toti mediocrii. Apesi X-ul si ai scapat de noi. Nu si-a facut RGC cont sa intre in discutii cu tine, ci invers. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand ii aud pa astia cu studiu mor.... si eu mai studiez chitara din cand in cand sa vad daca s-a mai zgariat sau nivelu prafului dintre pickupuri da "antrenamentu" la mine inseamna sa pun mai multe backing trackuri si cateva ore sa ma joc cu ele... cateodata le mai si inregistrez... si cand am pauza de 5-10 minute repede o bere ceva si o tigara... cand sunt in pauza ascult melodiile cantate de adevaratii artisti si imi vin idei noi... ba aud un lick pe care nu l-am incercat ba un bend ceva... Cam asta e antrenamentu meu zilnic. Dupa vreo 7 luni de cantat la chitara eu personal sunt multumit ca am ajuns sa cant chestii care inainte nici nu visam sa le pot reproduce...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu-i chiar "grab the guitar and play". Daca vrei sa faci chestii mai complicate decit un solo de blues, tre' exercitiu, tata. Ia sa va vad pe voi astia cu "grab the guitar" facint saisprezecmi la 190bpm, cit de curat va ies. Sau sa incercati o melodie din aia, tot asa, pe la vreo 200 bpm, numa' galop... dupa 5-6 minute de galopat iti cam cade mina. In cazul asta, "grab the guitar" nu-i de ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Ia sa va vad pe voi astia cu "grab the guitar" facint saisprezecmi la 190bpm, cit de curat va ies.

 

... pai in cazu asta mai bine vin cu drujba ca se aude cam la fel...

Oricum, ai dreptate in ceea ce priveste exersatul si asa mai departe, e valabil si cam in tot ceea ce inseamna rocku si chiar si bluesu (parte solo) ca nu ai cum sa nu te lovesti de zdranganit rapid... chiar adineauri ma indeletniceam cu niste exercitii d-astea. Mai fac si eu cand imi aduc aminte... da sincer nu as putea sa privesc un solo ca trebuie facut snur cu precizie elvetiana... poate in alte genuri dar in blues & rock/blues cu siguranta ca atunci cand ai sucit treaba faci un mic impro ca sa redresezi situatia (daca nu e foarte grav)...

Link to comment
Share on other sites

Glume sau nu , modelul de entrenament eset valabil si exercitiilor de cantat la chitara .

 

Cate ore poti sa tii constant in 2/2 -a acompaniament (rhythm guitar) , sau fingerpicking bas/armonie ..?

 

Mergi la o nunta tre sa acompaniezi 15 ore non stop .

 

Daca canti hardcore , trash , heavy and speed ...cum spune @ ironside ai nevoie in afara de sincron de conditie fizica ca sa poti macina fara greseala(macar )ritmica doua ore la un concert .E suficient sa incerci cum canta Zakk Wilde la Ozzy ...

 

Daca cauti clipuri cu exemplificari Steve Vai vei vedea cum spune ca cel mai greu la piesa sa care incepe cu taping la doua maini, a fost problema ca neavand conditie fizica nu mai putea tine mana stanga ridicata ..

 

Daca mai faci si joc de scena ( chiar si fara sa fii crispat ) vezi malmsteen in tinerete ..tre sa ai ceva conditie fizica.,..

 

Exercitiile de orice fel au aceiasi algoritm ...se repeta miscarile incet de sute si sute de ori ca sa-ti intre in reflex.. la fel se invata si o poezie ,sau o melodie , si cam orice ce trebuie memorat in orice fel..

 

In rest partea de tehnica chitaristica a mai fost discutata de sute de ori ...cauta si citeste prin forum..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Vidovic

Exercitiile zilnice constau in a diversifica, altfel intervine oboseala/plictiseala si degeaba te chinui caci creierul refuza sa asimileze. Regula printre reguli este aceea ca a canta la chitara nu trebuie sa "te" transpire, contrar afirmatiilor de mai sus, desigur nu vreau sa supar pe nimeni. Asa ca daca vrei sa faci chitara intr-un mod serios trebuie sa iii rezervi macar 2 ore pe zi, uneori 3-4 si asta ar fi suficient, cu pauzele de "aer", literalmente chiar, iesi pe balcon, uita pt 10 minute, iar daca impulsul tau iti spune sa te duci inapoi caci te framanta de mori ceva ce nu-ti iese si vrei sa mai incerci neaparat atunci inseamna ca trebuie sa te tii, daca insa abia astepti sa mai iei urmatoarea pauza si nu ti-e gandul la ceea ce faci mai bine cauta alta pasiune. Cam asta inseamna chitara pt cei "seriosi". Eu fac clasica si nu e usor deloc, cateodata imi vine sa zbor pe geam, dar imediat ce am plecat de acolo ma intorc inapoi caci mi-a venit o idee care sa-mi usureze munca. Andres Segovia spunea odata ca nu conteaza atat de mult repetitia in sine, ci unde ti-e gandul in timp ce o faci si restul zilei dupa aceea. A canta la chitara este un mod de viata nu un moft ca sa agati fetele, pt aia ai nevoie sa-ti notezi cateva tab-uri pe o foaie si sa le urmaresti cantand la o petrecere in fata fetelor.

Cam asta e, practica zilnica, cu devotament din interior venit, cate ...hai macar o jumatate de ora sau 1 ora daca esti la inceput, dar pe masura ce incepe sa se prinda de tine acorda mai mult. Si repeta pana ce iti iese foarte bine, pana ti se da mana aproape de perfect, desigur asa cum am mai spus, trebuie sa diversifici, intr-o sedinta nu inveti doar un acord, ci mai bine in cateva sedinte inveti cateva acorduri, daca ma intelegi. Mult succes! Iar daca vrei ceva si mai serios, dupa o vreme in care ai facut cat ai putut de unul singur, ia-ti un profesor ieftin, macar sa te ghideze, crede-ma esete necesar pt a fi foarte bun si a canta "perfect".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.