www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lick-Uri Si Idei Pentru Marirea Vitezei Pe Chitara Si Rezistenta Mainii


GuitarTovaras
 Share

Recommended Posts

Incet cu un metronom de preferinta sau acompaniat de tobe gen ez- drummer. Personal sunt de parere ca atunci cand am inceput sa cant chitara, mi se parea o prostie sa cant andri popa, si ritmica pe 3-4 acorduri , asa ca am inceput cu chestii dificile, insa acum dupa 1 an se simte , daca as fi ramas sa cant ritmica , eram papa la benduri si vibrato-uri , de solo-uri nu mai vorbesc ( si pt aia de o sa zica aaa pai nu tii ritmu, si in partea de solo sau unele licku-uri se ascunde un ritm ). Pentru ritmu de la master of puppets , iti trebuie antrenament zilnic, si ceva experienta la chitara , sa nu ai impresia ca unu care se apuca de chitara o canta dupa 1 an la speed, poate daca sta in fiecare zi cu orele, repet CANTATUL LA CHITARA SE INVATA IN MULTI ANI ! metallica canta de multe decenii.

 

 

Inca n-am vazut chitarist cu experienta de 1-2 ani sa cante orice, sau sa fie celebru ,voi?>

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi amandurora pt raspunsuri!

Eu cant la chitara de 2 ani si umpic si m am gandit ca ar trebui sa incep sa invat riffuri mai grele.Imediat m am gandit la Holy Wars sau Master of Puppets ,am ales Master of puppets si am incercat sa cant cu ei si dupa putin timp am simtit o durere in zona cotului dar in fata (intre antebrat si biceps)

Topicul ramane deschis pentru lickuri si exercitii de tot felul.

Multumesc din nou tuturor care m-au ajutat.

Puteti sa-mi mai spuneti si care este tempo-ul de la master of puppets la full-speed?

 

acompaniat de tobe gen ez- drummer

Mersi si pt programul asta xD

Link to comment
Share on other sites

am simtit o durere in zona cotului dar in fata (intre antebrat si biceps)

 

Esti probabil prea incordat. Incearca sa executi miscarea de panatie doar din incheietura mainii. Poti sa incerci de asemenea sa te "ancorezi"* de corpul chitarii (sau chiar de corzile pe care nu canti) cu degetele libere, ajuta si la precizie si la relaxarea muschilor.

 

*la asta ma refer :http://img.ehowcdn.co.uk/article-page-main/ehow/images/a07/li/vl/play-guitar-speed-picking-800x800.jpg

Link to comment
Share on other sites

S

Esti probabil prea incordat. Incearca sa executi miscarea de panatie doar din incheietura mainii. Poti sa incerci de asemenea sa te "ancorezi"* de corpul chitarii (sau chiar de corzile pe care nu canti) cu degetele libere, ajuta si la precizie si la relaxarea muschilor.

 

*la asta ma refer :http://img.ehowcdn.c...ing-800x800.jpg

 

Perfect de acord cu colegul manbearpig , exact asta voiam sa scriu dar mi-a luato inainte! +1 . Canta relaxat, nu-ti tine respiratia si nu incorda mana ,si in special NU APASA TARE PE TASTE (apesi putin cat sa iasa sunet , e o mare greseala cu care ne obisnuim ,asta cu apasatu ). Poti canta fie din cot / fie din incheietura/ fie din articulatiile degetelor, lumea canta diferit dupa cum ii place (multi spun ca daca e sa canti din incheietura suna mai bine decat din art .degetelor ) .

 

Din ce citesc iti lipseste antrenamentul mainii drepte, pentru asta gasesti materiale garla pe net , torrente si asa mai departe , ia un metronom sau ceva sa te acompanieze, si executa zilnic rifful principal ,sau exercitii pentru mana dreapta . Totul vine de la sine insa necesita foarte mult exercitiu . Nu e nevoie doar de viteza ci si de acuratete . Succes si spor la repetat .

 

 

LE: un program pentru incetinirea tempo-ului ca sa-l poti canta in paralel se numeste amazing slow downer (sper ca merge linkul) : http://www.ronimusic.com/amsldowin.htm

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Viteza este Garantata cu ADIDAS TORTION !!!!!!!!

 

In primul rand ai nevoie de un schimbator de viteze ...la o chitara cu mai multe viteze ..exact ca si la automobilele de curse .

 

 

" Exersati , Exersati , Exersati " .

....................................... .(..Lenin sau Lemmy )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Din ce citesc iti lipseste antrenamentul mainii drepte, pentru asta gasesti materiale garla pe net , torrente si asa mai departe

 

partea asta mi s-a parut geniala :)) m-am prapadit de ras :))

 

revenind on-topic, un exercitiu bun pentru panatie (in special alternativa) si dezvoltarea vitezei este ciupirea corzilor in mod alternativ fara sa tii nicio nota. astfel te poti concentra exclusiv la mana dreapta fara sa te chinui cu o activitate in plus. la fel cum au zis si colegii, viteza trebuie schimbata progresiv (cu un schimbator de viteze :D ) si un metronom face foarte mult si ti-l recomand cu caldura pe acesta http://search.4shared.com/postDownload/NE2EdrZd/amazing_metronome.html

Link to comment
Share on other sites

master of puppets nu mi se pare prea rapida... asta-i numa de incalzire. plus ca piesa are o gramada de pasaje unde te poti odihni.

nu sunt un adept al genului, dar incearca-l pe chuk shuldiner (death). omul nu mai este, dar e incredibil ce mostenire de riffuri sincronizate cu pedala dubla a lasat... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.