www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Crapat. Care E Problema Si Cum Se Poate Rezolva?


istrategie
 Share

Recommended Posts

Salut. Azi la repetitie am cantat pe un Vox AD50VT. Mai cantasem pe el si inainte, fara probleme, doar ca azi am cantat pe el, am facut o pauza de vreo 5 minute, iar apoi am vrut dinnou sa cant, doar ca in momentul ala nu s-a mai auzit nici un sunet venit din amp, doar o harsaiala foarte inceata, perceptibila de la 2 centimetri departare. Am scos pre-amp-ul prin jack-ul de cabinet si se aude. Ma gandesc ca cel mai probabil a crapat difuzorul, dar nu imi pot explica cum s-a intamplat lucrul asta. Amp-ul are cel mult un an, dar din pacate nu mai are garantie. In caz ca e difuzorul problema, cum as putea sa ies cel mai ieftin din problema asta?

Link to comment
Share on other sites

Daca te-ai gandit ca a crapat difuzorul, ai fi putut sa arunci o privire. Deci fa asta.

Ia cu tine si un aparat de masura ca sa verificici continuitatea atat prin dif cat si prin poweramp.

Primul pas catre solutie e sa afli care e problema (mai in detaliu, nu un simplu "s-a stricat").

 

 

Am scos pre-amp-ul prin jack-ul de cabinet

??? :blink:

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce ti-ar fi crapat difuzorul. Si crapat, tot se auzea, insa aiurea. In orice caz, puteai sa vezi defectul in cazul asta.

Incepe prin a reseta toate setarile. Vezi ca are un factory reset, citeste prin manual. Am observat ca s-au mai lovit utilizatorii de diverse erori din cauza softului.

Lampa nu cred ca s-a dus naibii, daca zici ca ai bagat printr-un cabinet...

Are iesire separata pentru cabinet, draugr, presupun ca a tras cablul de la amp la alt cabinet.

 

Uite ce am gasit pe google, poate te ajuta:

http://bustedgear.co...t_resistor.html

http://www.ultimate-...p?t-330850.html

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Are iesire separata pentru cabinet, draugr, presupun ca a tras cablul de la amp la alt cabinet

Acum m-am prins, doar ca omul a zis ca a scos PRE-AMPUL, nu powerampul.

In fine, o alta idee buna e sa verifice firele de la amp la difuzor (poate e doar ceva desprins, se rezolva imediat).

De asemenea in titlu scrie "amp crapat", iar in post "difuzor crapat"... WTF???

Istragie, ar fi trebuit sa verifici si sa depistezi pe loc problema in cazul in care nu era ampul tau. Proprietarul iti poate spune ca trebuie sa-i platesti difuzorul chiar daca de fapt era doar un contact desprins.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Mai incerc sa explic odata: cand am legat amp-ul la cabinet, prin iesirea din spate, se auzea perfect, iar cand este pe difuzorul din amp, se aude doar un fss, aproape insesizabil. Nu stiu inca sigur daca problema este difuzorul, dar inafara de asta, nu stiu ce ar mai putea fi, avand in vedere ca amp-ul functioneaza perfect pe cabinet extern.

Link to comment
Share on other sites

Mai incerc sa explic odata: cand am legat amp-ul la cabinet, prin iesirea din spate, se auzea perfect, iar cand este pe difuzorul din amp, se aude doar un fss, aproape insesizabil. Nu stiu inca sigur daca problema este difuzorul, dar inafara de asta, nu stiu ce ar mai putea fi, avand in vedere ca amp-ul functioneaza perfect pe cabinet extern.

 

"...cand am legat amp-ul la cabinet, prin iesirea din spate, se auzea perfect..."

 

se auzea si acum nu se mai aude ?,

 

"...iar cand este pe difuzorul din amp, se aude doar un fss, aproape insesizabil..."

 

Cand canti ceva lahitara prin amp ? sau fasaie in ritmul cantatului la chitara cuplata la statie ?..

 

Desfaci ,,,deconectezi diful si il incerci cuplat la alt amplif ...de la careva amplif multimedia ce ai pe acasa ...

 

Sau incerci cu o baterie ...cuplezi doua conductoare la cele doua terminale pe care le atingi de o vbaterie de 1,5V trebuie sa pacane tare diful si sa sedeplaseze membrana,

 

Membrana trebuie sa culiseze liber daca este trasa sau apasata cu degetele si nu are voie sa se frece de magnet ,,,poate au s-au dezlipit si au sarit spirele bobinei de pe suport si sunt inauntru in magnet nemai miscand membrena...

in acest caz trebuie rebobinat diful .

 

sau cumperi alt dif de acelasi tip ...lucru mai greu ...eventual unul mai bun...

Link to comment
Share on other sites

Combo-ul acela are un difuzor Celstion 70/80, nu e top of the line, dar nici rau nu este in nici un caz. Mie unul mi se par e ca au un voicing foarte interesant, am avutacest difuzor in mai multe combinatii si nu am simtit nevoia sa il upgradez. La un moment dat am pus exact intr-un AD50VT un difuzor Scumback M55, e o cpie highend de Greenback, si am revenit la difuzorul lui original, suna mai echilibrat cu 70/80.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.