www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Ritm


thebluefalcon
 Share

Recommended Posts

Am o problema. Am ajuns in acel punct cu chitara, in care am inceput sa am ceva viteza, ceva tehnica, numai ca, in anii in care am exersat la chitara am cam ignorat partea de ritm, nu am exersat cu metronomul si in consecinta imi e greu sa tin ritmul corect; ba o iau prea repede ba prea incet. ( tentatia de obicei este s-o iei mai repede decat ar trebui ).

 

De exemplu cand invat un solo, ajung in punctul in care stiu notele, stiu sa-l cant, numai ca nu suna deloc ca originalul. Dupa ce stau si-l exersez ma mai prind eu ce si cum, dar, cam simt, ca ritmul este punctul meu cel mai slab, tinerea ritmului corect.

 

N-am prea exersat cu altcineva, cu un tobar mai ales, asta mi-ar fi ajutat mult; sau macar metronomul.

 

Ce se poate face pentru a invata sa tii ritmul corect?

Link to comment
Share on other sites

 

Ce se poate face pentru a invata sa tii ritmul corect?

 

Da, cum ai zis, dar e mai antrenant pe lângă backingtrack-uri, jam along, dar ce vroiam eu să zic e că îl poţi exersa şi corecta, chestia e să şi fie undeva în sânge.

Am, de exemplu, un amic canadian de jam virtual, care cântă la chitară de câţiva ani buni si e destul de bun la improvizaţii, dar se chinuie de vre-un an de zile si nu reuşeşte să bată pe timing corect riff-urile de la "Highway to Hell"...

 

Nici nu ştiu altă metoda de învăţare decât practica, la chestia asta... Sau, am citit undeva că negrii au ritmul în sânge. Poţi să-ncerci, dacă ai o cremă de ghete neagră, să... ştii ? :P..........[ sorry, kiddin'...]

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ai metronom in aproape toate DAW-urile .

Ai secvente de ritm batute la tobe ..inregistratre ...postate pe net ..le copiezi le pui intr0un track al unui DAW dai Play in Loop si exersezi .

 

Ai metronom free cate vrei ...

Programele ce au si MIDI au sequencere ,pianorol

Program "tracker" free BUZZ Machine ,,,, in care poti sa faci cam orice ...

 

Cu aceste programe feci BT-uri simple peste care sa exersezi ...

 

dar cum am scris exista si doar metronom si drum loop free ..

 

GOOGLE ( pana mai exista_)----> cuvinte cheie ....drumloops ..drum sample ...rhythm sample .. Free soft drummachine .

 

Gasesti multe free drummachine ...cu sa zicem 16 timpi cu minim de pisese; Snare,HH,Bass Drum, Crash, Tom1 Tom2 ... suficient ptr a face un drumloop ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.