www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce-I Ala Setup?


Guest Alexx_guitarist

Recommended Posts

somebody please delete/close these topic.

 

Inainte de a te apuca de chitara, sau de a face posturi stupide cu intrebari prostesti (prostesti = stupide) pe care puteai foarte bine sa le scrii si aici (alaturi de "cum ma machiez" si "ce inseamna cock"), cauta intr-un dictionar EN-RO ce inseamna cuvantul "setup".

 

Iti dau cadou de Craciun link catre alt "forum" . - E unul foarte educativ si e gratis : www.wikipedia.org

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Alexx_guitarist

Auzi mai vezi-ti de treaba. Am dreptul sa fac orice topic vreau atata timp ce nu incalca regulile. Daca nu-ti convine intrebarea mea, treci peste ea si gata. Tu esti ala care pierde reputatia nu eu. Eu pe celelalte topicuri am scris ca sunt incepator si pe topicu asta se subantelege. Nu cred ca intrun dict. Ro-en scrie cei aia setup la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Corect, intr-un dictionar n-o sa-ti scrie ce-i ala. Insa ai google si sute de site-uri in care s-a vorbit despre asa ceva. Pun pariu ca daca dai un search dupa "setup chitara", chiar aici, pe rgc, gasesti o gramada de informatii utile.

Care-i problema cu facutul topicurilor aiurea? Pai acum daca dau search dupa "setup chitara", primul topic care imi apare e asta al tau, browserul lasandu-mi in coada topicuri cu mai multe informatii utile decat asta. Forumul si asa e plin cu tot felul de aberatii si devine destul de dificil sa cauti niste informatii, ar fi bine sa nu-l facem si mai varza...

La 90% din intrebarile care se pun am observat ca am gasit fara nici un fel de greutate raspunsuri pe google...

Nu zic sa nu pui o intrebare care te macina si careia nu i-ai gasit un raspuns, insa, de cele mai multe ori, dialogurile se poarta ca intre membrii unei comunitati si un copil de 4 ani. Eugen ti-a dat raspuns. Sunt sigur ca, natural, ar urma alte topicuri "ce-i ala truss rod?", "ce-i aia actiune?", "ce-i ala tremolo?", "ce-i ala neck?"

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Hai, cã dacã tot e pe glume, sã zic ºi io ... Dupã mine, setup se poate traduce bãbeºte în "reglaj la zi" sau, pentru anglofili "update la reglaje"...

 

ªi-am sã dau un exemplu : având în vedere cã în weekend demolez blocu' cu o petrecere, zilele astea o sã fac un update la frigider. :P

 

[ Cu beuturã ºi cu de-ale gurii... ( fluiere, trompete, saxafoane... ) ]

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ce-i ala setup?

Echipare,configurare ,pregatire ,pozitionare , reglaje premergatoare ...actiuni pregatitoare ptr ...poate avea diferite intelesuri ca si expresie.

 

setting:

 

cadru

instalare

reglaj

aşezare

punere

aranjare

situaţie

montare

poziţie

apus

asfinţit

instalaţie

direcţie

 

setup :

de configurare

schemă

amplasare

organizare internă

ţinută dreaptă

cuib de hoţi

meci de box aranjat dinainte

pacaleala

tras in piept ,fraierit

 

http://www.wordreference.com/enro/setup

Traduceri principale

setup n (arrangement, plan) aranjament s.n.

setup n (hoax, trap) aranjament s.n.

setup n (gathered equipment) echipament s.n.

setup n (art: arrangement of objects) aranjament s.n.

 

etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.