www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cartoane De Oua Colorate


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

... cartoane de oua colorate?

 

 

:lol: Mă tot uitam ca prostu' şi nu pricepeam ce legătură e între sala de repetiţii şi ouăle colorate de Paşte...

 

Sorry !

 

 

Baftă cu amenajarea !

 

LE : Dacă tot am deschis gura... Rolul e numai pentru a nu deranja vecinii ? Sau e absorbant pentru un sound mai bun ?...

Că m-am gândit că acolo unde mi-am dus eu sculele toţi pereţii sunt cu polistiren expandat... Reverbul e naşpa... Condenserul, situat la vreo 2 metri de difuzor prelua de tot rahatul sunetul.

Am văzut că se mai practică ( nu ştiu dacă în acelaşi scop ) şi compartimentarea încăperii cu panouri mobile, între scule...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Rolul e numai pentru a nu deranja vecinii ? Sau e absorbant pentru un sound mai bun ?

Vezi thread-ul cu antifonãri și ține minte diferența dintre antifonare și tratament acustic. Pentru prima sunt absolut inutile cartoanele, pentru difuzarea reflexiilor la frecvențe relativ înalte pot fi utile. Deci 24fret pare a fi confuz.

Se poate observa cã forma aduce puțin cu cea a pereților unei camere anecoide. Nu sunt nici pe departe la fel de eficiente, desigur, dar și prețul e pe mãsurã. O pãturã sau mochetã ar fi probabil o alternativã superioarã. Un burete special, cu atât mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Mare grădina și pe Softpedia :)

 

Mi-am amintit că această carte are un capitol (cca. 50 de pagini) numit Studio Acoustics and Design. Oferă atât o bază teoretică clară cât și exemple de aplicații. E foarte utilă pentru cei ce lucrează în sau vor să-și dezvolte un studio sau altfel de spațiu acustic controlat.

Se poate găsi și în format PDF, e.g. de la mine.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.