www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Acordeaza Chitara Acustica


Guest Nightwish
 Share

Recommended Posts

Guest Nightwish

Deci...vreau sa`mi iau o chitara acustica. Problema e ca nu am pe nimeni care sa cante la chitara, deci voi fi nevoita sa invat singura. Cum se acordeaza chitara acustica? Voi putea sa o acordez singura? Trebuie sa mentionez ca habar n`am de note. Inafara de gama DO Major nu stiu nimic...pfff, nu stiu zau cum o sa invat. Astept pareri. Este visul meu de mica...

Link to comment
Share on other sites

Deci...vreau sa`mi iau o chitara acustica. Problema e ca nu am pe nimeni care sa cante la chitara, deci voi fi nevoita sa invat singura. Cum se acordeaza chitara acustica? Voi putea sa o acordez singura? Trebuie sa mentionez ca habar n`am de note. Inafara de gama DO Major nu stiu nimic...pfff, nu stiu zau cum o sa invat. Astept pareri. Este visul meu de mica...

 

Foarte bine ca vrei sa inveti la chitara, toate detaliile acestea le vei invata cu timpul,exista programe gratuite pe net cum ar fi ApTuner de acordat si o gramada de lectii online ca Justin Method(daca stii ceva engleza,daca nu is si o gramada in romana) care is chiar foarte bune.

 

De note nu-ti fa griji,daca nu vrei sa ajungi unul dintre copii care canta muzica clasica si castiga concursuri care ii vezi pe la TV sau daca nu vrei sa faci o cariera din chitara nu o sa trebuiasca sa stii note si alte chestii de la inceput,cu toate ca ii destul de recomandat(eu personal acum ma chinui dupa 3 ani de lautareala sa fac teorie). Important ii sa ai instrumentul si sa incepi sa canti la el!

 

Mai citeste pe forum ce s-a vorbit, nu esti singura care pune genul acesta de intrebari. Documenteaza-te de pe internet si din diferite locuri de chitara si tot ce tine de ea, dar cel mai important....relaxeaza-telaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwish

Foarte bine ca vrei sa inveti la chitara, toate detaliile acestea le vei invata cu timpul,exista programe gratuite pe net cum ar fi ApTuner de acordat si o gramada de lectii online ca Justin Method(daca stii ceva engleza,daca nu is si o gramada in romana) care is chiar foarte bune.

 

De note nu-ti fa griji,daca nu vrei sa ajungi unul dintre copii care canta muzica clasica si castiga concursuri care ii vezi pe la TV sau daca nu vrei sa faci o cariera din chitara nu o sa trebuiasca sa stii note si alte chestii de la inceput,cu toate ca ii destul de recomandat(eu personal acum ma chinui dupa 3 ani de lautareala sa fac teorie). Important ii sa ai instrumentul si sa incepi sa canti la el!

 

Mai citeste pe forum ce s-a vorbit, nu esti singura care pune genul acesta de intrebari. Documenteaza-te de pe internet si din diferite locuri de chitara si tot ce tine de ea, dar cel mai important....relaxeaza-telaugh.gif

 

Multumesc pt. sfaturi. Eu am ambitie si sper ca voi reusi. Nu vreau sa ajun maestra...vreau sa stiu si eu sa cant vreo 2-3 melodii si gata... Dar...am o intrebare...Daca descarc programele alea pt acordat chitara, trebuie sa conectez un microfon sau chitara la pc, sau alte prostii de genu'? Ca eu habar n`am :|

Link to comment
Share on other sites

Deci...vreau sa`mi iau o chitara acustica. Problema e ca nu am pe nimeni care sa cante la chitara, deci voi fi nevoita sa invat singura. Cum se acordeaza chitara acustica? Voi putea sa o acordez singura? Trebuie sa mentionez ca habar n`am de note. Inafara de gama DO Major nu stiu nimic...pfff, nu stiu zau cum o sa invat. Astept pareri. Este visul meu de mica...

 

GOOGLE -----> Translate----> click ...Google translate....select --> Romanian ---to--->English

 

scrii "cum sa acordezi chitara " ....=> how to tune guitar

 

sau .."metode acordaj chitara ",,,,=> guitar tuning methods

 

cu aceste "cuvinte cheie" ....Youtube sau Google si vei da de zeci si zeci de filmulete tutorial ..

 

Exista si aici pe rgc.ro zeci de explicatii cat si link-uri catre turtoriale video.

 

Vezi care metoda ti-se pare mai simpla ptr tine...

 

Doar dupa un timp de gandire sio aprofundare incepi sa intelegi despre ce este vorba

Link to comment
Share on other sites

Deci...vreau sa`mi iau o chitara acustica. Problema e ca nu am pe nimeni care sa cante la chitara, deci voi fi nevoita sa invat singura. Cum se acordeaza chitara acustica? Voi putea sa o acordez singura? Trebuie sa mentionez ca habar n`am de note. Inafara de gama DO Major nu stiu nimic...pfff, nu stiu zau cum o sa invat. Astept pareri. Este visul meu de mica...

 

1. Descarci Aptuner.

2. Instalezi Aptuner.

3. Te duci la hipermarket si-ti iei microfon d-ala penal de costa vreo 7 lei.

4. Vii acasa. Bagi jackul de la microfon in placa de sunet (in mufa aia roz).

5. Deschizi Aptuner.

6. Iei chitara-n brate si te asezi cu ea la calculator.

7. Pui microfonu' aproape de the glory hole (adica gaura aia din cutia de rezonanta).

8. Lovesti coarda cea mai groasa. In functie de ce-ti arata aptuner, invirti de cheita corespunzatoare pina cind Aptuner iti va spune ca ai nota E(mi).

9. Repeti figura pentru fiecare coarda. Acordajul e asa: 1. E (Mi subtire), 2. B (Si), 3. G (Sol), 4. D (Re), 5. A (La), 6. E (Mi gros).

10. Cinti ceva.

 

Terapte hau.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwish

1. Descarci Aptuner.

2. Instalezi Aptuner.

3. Te duci la hipermarket si-ti iei microfon d-ala penal de costa vreo 7 lei.

4. Vii acasa. Bagi jackul de la microfon in placa de sunet (in mufa aia roz).

5. Deschizi Aptuner.

6. Iei chitara-n brate si te asezi cu ea la calculator.

7. Pui microfonu' aproape de the glory hole (adica gaura aia din cutia de rezonanta).

8. Lovesti coarda cea mai groasa. In functie de ce-ti arata aptuner, invirti de cheita corespunzatoare pina cind Aptuner iti va spune ca ai nota E(mi).

9. Repeti figura pentru fiecare coarda. Acordajul e asa: 1. E (Mi subtire), 2. B (Si), 3. G (Sol), 4. D (Re), 5. A (La), 6. E (Mi gros).

10. Cinti ceva.

 

Terapte hau.

 

Multumesc! Toata stima!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.