www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Influente Sunet


Guest Aladina
 Share

Recommended Posts

Guest Aladina

Helãu, tãtã lumea.

Urmeaza sa-mi iau o Horã, ca de-atat dispun. Astept de vreo 3 saptamani un model natur, la culoare...nu mai vine. Ma gandesc sa iau unul rosu.

Intrebarea: credeti ca influenteaza sunetul cu ceva acel strat de vopsea rosie, in plus...sau acel strat de lac in plus?

Mulțam fain!

Link to comment
Share on other sites

in primul rand influenteaza si inca foarte mult , mai ales fiind vb de chitari romanesti unde vopselele si lacurile nu sunt calitatea 1 ... in al 2-lea rand daca culoarea rosu e mat , atunci s-ar putea sa fie lemn mai prost sub vopsea pt ca nu e la vedere , la una natural vezi foarte bine fibra lemnului si vezi si tu daca are cioate sau impuritati etc !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Citind acest thread mi-am amintit de ceva(chiar daca e vorba de vioara)

 

http://www.thejakart...ed-apart/345613

 

ideea e ca simple is better, fara exagerari si ,,straturi'' multiple de x si y porcarie de vopsea

mai mult ca sigur influenteaza sunetul(dar nu neaparat in mod mega sesizabil spre ,,rau'')

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Daca e să detaliem, poţi scoate sound-uri diferite din aceeaşi chitară şi dac-o ţii în poziţii diferite :

-în piciore , cu strap;

-stând pe scaun, ţinută pe genunchi , strânsa în braţe;

-stând pe scaun, ţinută pe genunchi, Jeff Healey style;

-.....

 

Puncte-puncte, dacă mai are cineva şi alte idei...

 

:)

 

 

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Helău, tătă lumea.

Urmeaza sa-mi iau o Horă, ca de-atat dispun. Astept de vreo 3 saptamani un model natur, la culoare...nu mai vine. Ma gandesc sa iau unul rosu.

Intrebarea: credeti ca influenteaza sunetul cu ceva acel strat de vopsea rosie, in plus...sau acel strat de lac in plus?

Mulţam fain!

Cine ti-a spus cate straturi are una sau alta ? De ce ar avea rosu un strat in plus ?Are pigment in plus .

 

Lemnul daca se vede poate poti sa vezi din ce sete facuta chitara ,daca te pricepi .

 

D fapt totul influenteaza sunetul dar nu stim care ar fi reteta sunetului ideal.

 

Poate chiar cu doua trei straturi de lac in plus ajungi la sunetul ideal..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Aladina

Uãu. Chestii la care m-am gandit dar pe care nu le-am putut exprima...ca nu aveam cunostintele necesare. Apoi sa nu vorbesc din postura mea.

Whatever...azi ar trebui sa ma decid. O iau rosie, ca n-am incotro, ca n-o venit aia crem, si nenea mi-o spus ca pot s-o schimb dupa ce vine. Mi-era mai frica ca o sa ma obijnuiesc cu ea si nu m-oi putea desparti :O3.

Red it, or wait for that?

Link to comment
Share on other sites

Guest Aladina

la chitarile ieftine conteaza culoarea sau sa poti canta pe ea ?

 

banuiesc ca nu o cumperi sa o lipesti pe perete ... mai cauta pe gogule.com despre cum alegi cand cumperi (prima) chitara

 

EDIT: i'm too late right ?

 

Eu banuiesc ca nu mi-ai inteles intrebaraea. Cu gugăl-ul am vorbit despre cum cumperi o chitara acum cateva luni. Nu scria nimic daca culoarea afecteaza sunetul sau nu, partea din intrebare pe care n-are inteles-o ;).

Edited by Aladina
Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu banuiesc ca nu mi-ai inteles intrebaraea. Cu gugăl-ul am vorbit despre cum cumperi o chitara acum cateva luni. Nu scria nimic daca culoarea afecteaza sunetul sau nu, partea din intrebare pe care n-are inteles-o ;).

 

Cumpara-ti o chitara alba si dupaia vopseste-o cu tempera sau cu un lac dupa preferintele tale,atat numai sa nu dai nimic pe fretboard.blink.gif

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu banuiesc ca nu mi-ai inteles intrebaraea. Cu gugãl-ul am vorbit despre cum cumperi o chitara acum cateva luni. Nu scria nimic daca culoarea afecteaza sunetul sau nu, partea din intrebare pe care n-are inteles-o ;).

 

Papusa, tu cauti bordura de care sa te impiedici in loc sa-ti vezi de drum. Pun pariu pe ce vrei tu ca daca ai doua chitare Hora, una rosie si alta fara vopsea, nu vei auzi vreo diferenta intre ele. Asa ca ia-ti de care vrei, doar sa-ti placa. Damn!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.