www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Floyd Rose


Guest moroianubogdan
 Share

Recommended Posts

Guest moroianubogdan

mi-am cumparat de curand un ibanez rg 350 exd si nu sunt multumit de mecanismul tremolo pentru ca dupa ce trag de el se dezacordeaza. sunt constient de asta ca e unul mai ieftin edge3.daca puteti da_mi dati un sfat cu ce mecanism tremolo mai bun sa-l schimb?

Link to comment
Share on other sites

teoria 1. Nu stii de cat timp a stat chitara aia pe raft.

 

teoria 2. Sa-l schimbi ? Adica sa platesti jumatate din cat ai dat pe chitara ca sa schimbi un vibrato ? total aiurea (nu-ti recomand ! )

 

teoria 3. Trebuie setat bine, trebuie sa stii sa acordezi FRul, sunt multe hinturi de care foarte putini stiu. De aceea FR este spaima chitaristilor.

 

Daca teoria 1 adevarata rezulta ca trebuie sa-i schimbi arcuri, suruburile de la neck(cu tot cu chestiile alea care se prind) + altele. Mult mai ieftin si aproape la fel de eficient ca un FR nou.

 

Daca teoria 2 adevarata rezulta ca.........nu mai comentez.

 

Daca teoria 3 adevarata , iti recomand sa inveti cam cum functioneaza FR.

 

http://audiozone.dk/index-filer/floyd-tremolo-tips.htm

 

http://www.glowingtubes.com/p/FloydTuning.htm##disc

 

Mult succes,noroc,rabdare,calmitate ....vei avea nevoie. Cand refaci FR e ca si cum ai incerca sa f*** o femeie cand ai inghitit un flacon cu pastile de impotenta. :therethere:

Link to comment
Share on other sites

mi-am cumparat de curand un ibanez rg 350 exd si nu sunt multumit de mecanismul tremolo pentru ca dupa ce trag de el se dezacordeaza. sunt constient de asta ca e unul mai ieftin edge3.daca puteti da_mi dati un sfat cu ce mecanism tremolo mai bun sa-l schimb?

 

Nu mai trege de el ! Ca se dezacordeaza corzile de pe chitara .Simplu .Nu?

 

se poate sa fie corzile de vina .

Daca ai bani ,poti sa-ti cumperi un Steinberger Transposing Tremolo ( care de fapt si el vibreaza ).

 

Altceva nu are rost sa cumperi .Steinberger merge cel mai bine cu chitare cu pretul de pana la 100 Euro.

 

Pana strangi banii , pui o bucata de lemn si blochezi vibratorul Ibanez .

Daca totusi vrei sa-l folosesti citeste pe rgc.ro ce este deja discutat ,plus mai ai linkuri la iutubpunctcom unde mai spune fiecare ce vrea.

 

Poti sa incepi sa exersezi sa inveti cum se acordeaza chitara ,cum se seteaza vibratorul ca sa poti acorda si in timp ce canti .

 

Nu am vazut invca chitara ce nu se dezacordeaza .Nici cu cel mai profi vibrator cu tot felu de smecherii anti dezacordare chiar daca se rupe o coarda ...tot falsa devine dupa ce tragi de vibrator ...dar poti sa si impingi ( tot falsa ajunge) .

 

De fapt daca tragi sansele sa se dezacordeze sunt mai mici decat daca impingi .

Dar depinde ...\

 

Nu-i nici o spaima , astea-s povesti de antitalenti in tehnica ( molodioja)carora le cade surubrlnita din mana .Daca in schimb canta bine angajeaza un "maestru al chitarelor "care intretine chitarele le acordeaza le curata le pune in dulap si le scoate din dulap...numa urci pe scena si canti ...cand e fals chitara si nu mai poti sa o acordezi din cateva miscari i-ti da alta chitara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest moroianubogdan

eu am sa vin in Bucuresti marti pe 15 nov. poate ai timp miercuri ptr chitara mea. sa imi spui si cam cat ar fi pretul? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cu un imbus, slabesti suruburile de la nut (unde incepe capul de acordaj), acordezi chitara, apoi strangi suruburile la loc, nu foarte tare.

Mda.. am facut asta.. Daca nut-ul e tot aia cu neck-ul :). Acolo la neck mai e o chestie care tine corzile fixe chiar inainte de celelate 3 suruburi care sunt pozitionate inainte fretului 1 :). Problema vine din spate, de la fundul bridge-ului. Stiu ca trebuie sa slabesc sau sa strang acele suruburi, (sunt facute acele suruburi special pt a putea fi stranse sau date drumul cu mana) doar ca la unele dintre corzi nu mai am unde sa le invart pt. a acorda corect chitara. Ce trebuie sa fac? Sa mai intind saddle-urile? E aici o chestie, dar n-am inteles prea bine ce trebuie sa fac http://www.glowingtubes.com/p/FloydTuning.htm##disc . E chinuiala maxima cu Rose Floyd-ul asta :). Chitara, de altfel, suna minunat. Insa cu acordarea... e grele :)

 

 

 

 

nu trebuie blocat floyd-ul?

 

Nu asta e problema. Ala il blochez inainte de a ma apuca de acordat, dupa ce e fixat, mai trebuie acordata chitara din fine tunes. Si totusi... nu merge.. Unde gresesc?

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am priceput ce vrea sa zica omu'.

 

Cred ca el incerca sa faca TOT acordaju din "fine tuners".:lol:

Nope :). Am incercat si din cheite, si strangand sau eliberand arcurile din spate. Pana la urma am descoperit solutia :). In functie de cat de sus sau de jos e nota, cand acordezi, mai dai drumul din cheite. Problema era ca de fiecare data cand trebuia sa ma slabesc sau sa strang corzile din cheite, trebuia sa dau jos tot lock-nut-ul... (in conditiile in care am si 3 nut-uri chiar inainte de fretul 1 si mai am un locking nut intre astea 3 nut-uri si cheite) si nu eram sigur ca e corect sa o tot desfac de atatea ori. Se pare ca e :). La fine tuning apelez abia dupa ce o strang la loc si daca nu mai am unde sa le invart si imi da iar eraoer tunerul :), iar desfac si mai strang sau las libere corzile... si tot asa. Oricum, in mom. asta corzile sunt cu 20 liniute din alea sub acordajul standard, asa ca la urmatoare sesiune de acodat e rezolvata :).

 

 

Va multumesc pt. sfaturi si ne auzim pe teme mai profesioniste :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

wtf...ai 3+1 nut-uri, crapa taste, care sunt diferite de separatiile de metal dintre fret-uri, dean fantoma etc...citate din tine :blink:

 

eu zic sa te mai documentezi despre una-alta, inainte sa postezi pe forum...

 

si ca sa nu fie inutil post-ul meu... sa stii ca exista si o ordine in care se intind si acordeaza corzile pentru a obtine balans si bridge paralel cu corpul, ca altfel la o chitara cu floyd o tot tii pana in pastele cailor...

 

ordinea e:

 

e B E G A D

 

spor

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.