www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

As Avea Si Eu O Intrebare


Guest Mitza2rule
 Share

Recommended Posts

Guest Mitza2rule

Buna ziua , ma numesc Mihai si m-am apucat de chitara cam de 7 luni , am ales sa ma axez pe chitara electrica pentru ca vreau sa cant rock ( de chitara electrica m-am apucat de vreo 3 luni). Chestia este urmatoarea , cant melodii de la bon jovi , cradle fo filth etc... am compus o melodie care are 3 ritmuri diferite si la refren are ritm compus , cu care mai am mici dificultati , este in regula pentru timpul care l-am avut sau e slab? va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Da ,e pe chitara ritm as vrea sa ma bag , dar de asemenea deja am invatat gama pentatonica , acum lucrez cu ea sa invat lik-uri si ceea ce tine de ea , de asemenea am 17 ani sti uca e o varsta cam inaintata la care sa te apuci de chitara, si da vreau sa ajung mai departe de tabulaturi ca deja stiu sa citesc tabulaturile ^^ de aceea am intreba. Sincer sa fiu vreau sa infiintez o trupa dupa ce invat mai bine , daca ai vreun sfat Gojira il accept cu placere :)

Edited by Mitza2rule
Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Game multe si acorduri din plin. Nu le "invata", incearca sa le intelegi. Cu creionul pe portativ, apoi aplicate pe chitara, e totul mult mai simplu si natural asa.

 

Inteleg ce zici , chestia e ca eu am inceput cu armonia , am facut deja chestia cu gamele si sa le aplic pe chitara , de aceea am trecut la electrica :) tipul cu care am invatat asta mi-a aratat , de asemenea mi-a explicat si chestia cu acordurile La7 , Do9 etc... si diferite pozitii de acorduri pe chitara, astea le stiu deja , eu imi fac griji in schimb pentru chitara electrica , ca nu sunt sigur daca e bine unde am ajuns in vreo 3 luni de studiu, pe acustica m-a invatat omu sa cant ceamparale( nu sunt sigur cum se scrie scuze) , schimb rapid de acorduri si tempo accelerat, de asemenea nu am nevoie sa ma uit la mana in timp ce schimb acorduri

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e diferenta. Ce faceai pe acustica aplici si pe electrica. Daca ai invatat si inteles acorduri si game e foarte bine pentru 3 luni... Ideea e ca toate melodiile pe care le canti, ori sa le canti cu metronomul, ori cu backing track.

Geamparale se cheama. Partea de chitara din ele, daca exista, nu e spectaculoasa. Ar fi interesant sa faci, daca iti plac, partile de vioara, acordeon, etc. Alea sunt frumoase rau. :yay:

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Pai nu e diferenta. Ce faceai pe acustica aplici si pe electrica. Daca ai invatat si inteles acorduri si game e foarte bine pentru 3 luni... Ideea e ca toate melodiile pe care le canti, ori sa le canti cu metronomul, ori cu backing track.

Geamparale se cheama. Partea de chitara din ele, daca exista, nu e spectaculoasa. Ar fi interesant sa faci, daca iti plac, partile de vioara, acordeon, etc. Alea sunt frumoase rau. :yay:

 

Aha , am inteles , nu e chestia ca imi plac dar cel care m-a invatat a studiat muzica de mic si cum ar veni acestea au fost bazele , doar ca am cam terminat lectiile cu el si el nu e pe rock metal , mi-a zis ca ma invata ce imi trebuie ca sa cant la chitara , dar la solistica si de-astea nu se baga , m-a mai ajutat omul sa armonizez unele piese pe care le-am si invatat, la piese scrisa de mine ma refer ca intampin probleme la schimbarea brusca de ritm, ca in rest stiu sa o cant, de asemenea mi-a explicat cum sta si cu "artificiile" cand bagi un Do, Do # in gama Re si chestii de genul dar noh , eram un pic descurajat pentru ca nu eram sigur daca toate cunostintele acelea inseamna ceva pentru metal si daca mi-a luat prea mult sa invat. SI multumesc mult pentru rabdare si intelegere, daca vei avea nevoie de ceva ajutor in calculatoare sa iti fac un spot publicitar sau efecte speciale sa imi zici, raman dator ;)

Link to comment
Share on other sites

O sa iti dau doar un singur sfat: daca vrei sa ajungi sa canti "bine", trebuie sa abordezi cam toate stilurile de muzica posibile. Chiar te-as sfatui sa aprofundezi ceea ce te-a invatat acel om pentru ca te va ajuta foarte mult mai tarziu. Nu exista chestii care merg doar in rock/metal, iar un chitarist cu adevarat bun este unul care are o "biblioteca" de cunostinte din cat mai multe genuri si care nu se ezita sa bage un solo intr-un mod clasic intr-o melodie de metal (vezi yngwie malmsteen).

 

Iti urez succes cu invatul si tine-te de la acel om, pentru ca ai un mare avantaj sa primesti sfaturi de la cineva priceput :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

va multumesc tuturor pentru sfaturi si apreciez faptul ca mi-ati lasat acele sfaturi , le voi urma

Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Se pare ca nu s-a mentionat ceea ce consider eu a fi cel mai important lucru la un instrumentist: ritm si masura ! Ai nevoie de metronom, metronom, metronom si apoi metronom.

 

Da , la inceput am avut probleme cu ritmul dar omul de la care am invatat nu are baterist pentru trupa si are aparat ce reproduce tobele, eu asa am prins ritmul si masura :) nu am metronom dar am toba langam ine cum ar veni

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua , ma numesc Mihai si m-am apucat de chitara cam de 7 luni , am ales sa ma axez pe chitara electrica pentru ca vreau sa cant rock ( de chitara electrica m-am apucat de vreo 3 luni). Chestia este urmatoarea , cant melodii de la bon jovi , cradle fo filth etc... am compus o melodie care are 3 ritmuri diferite si la refren are ritm compus , cu care mai am mici dificultati , este in regula pentru timpul care l-am avut sau e slab? va multumesc

 

Cinea ti-a soptit ca rock este numa electric

 

Ai si nimerit-o , Bon Jovi se canta practic vocal si se acompaniaza la acustica ..chitara electrica in trupa este mai mult sa dea o anumita culoare + efecte .. culoare .

 

Bu progresie intortochiata si nuritmuri si mai intrtochiate dau valoarea artistica ,,ba din contra de obicei dau masura lipsei de inspiratie rezolvata prin tertipuri pur tehnice .

 

 

Cat mai simplu atat progresia cat si ritmul ....dar....sa aiba melodie aparte .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mitza2rule

Cinea ti-a soptit ca rock este numa electric

 

Ai si nimerit-o , Bon Jovi se canta practic vocal si se acompaniaza la acustica ..chitara electrica in trupa este mai mult sa dea o anumita culoare + efecte .. culoare .

 

Bu progresie intortochiata si nuritmuri si mai intrtochiate dau valoarea artistica ,,ba din contra de obicei dau masura lipsei de inspiratie rezolvata prin tertipuri pur tehnice .

 

 

Cat mai simplu atat progresia cat si ritmul ....dar....sa aiba melodie aparte .

 

 

Inteleg ce vrei sa spui, dar nu mi-a soptit nimeni ca rock este doar electrica eu zic, ca mie imi place chitara electrica, cant melodii si pe acustica pentru ca am si acolo care imi plac dar chitara electrica este cum ai zis tu da culoare melodiei , de aceea imi place

pentru ca face atmosfera :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.