www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Gat


andrei1992

Recommended Posts

Salut.

Am observat intr-o zi o pata pe chitara, si crezand ca e mizerie, am incercat sa o desprind cu pana dar problema se pare ca e la lemn.

Imi poate spune cineva cauza, daca poate cauza probleme, cum s-ar putea rezolva?

Multumesc.

post-9525-0-52063000-1311667811_thumb.jpg

 

post-9525-0-23631800-1311667842_thumb.jpg

 

post-9525-0-25616300-1311667858_thumb.jpg

 

post-9525-0-36634600-1311667871_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Nici vopseaua nu arata prea bine. Vezi ca sunt niste chestii pentru dezumidificare. Eu aveam niste probleme cu mucegaiul dupa ce-am pus termopane si o dracie de-asta de la Bison a mai linistit problema. Pune una in camera in care tii chitara. Si aeriseste camera ca lumea. Dar in alte zone ale casei n-ai probleme cu mucegaiul? Ca e cam ciudat sa-ti fi aparut doar pe chitara... :unsure:

 

LE: Daca nu gasesti Savo, eu am folosit tot de la Bison spray de curatat.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Arghius

Cu foaie abraziva(smirghel), pile de lemn si un bec de gaz se rezolva :D poate nu se repara (glumeam).... Facea intr-o vreme (cand priveam si eu TV-ul) reclama la un aparat mic, cam cat un pachet de tigari care atrage umezeala. E destul de bunicel..

 

Oricum problema pare din poze sa fie doar la suprafata lemnului, poate nu e chiar asa de afectat. Incearca cu o foaie abraziva fina si un pic de acetona. Poate se duce putin de la suprafata si vezi cat de grava e situatia

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cum, prin biorezonanțã?

 

Dacã e desprins deja lacul degeaba mai usuci acum. Dar nu e extraordinar de greu de reparat.

 

Nu, cu clorura de calciu cristalizata. Pungulite in genul celor pe care le gasim in pantofii noi, doar ca mai mari. Na, la mine intr-o camera mi-a rezolvat problema o dracie de-asta.

Link to comment
Share on other sites

Da, tocmai de-asta eu ii spun "dracie". E un suport de plastic pe care sta suspendata punga respectiva, iar jos se strange apa. Chiar am ramas suprins ca dupa o saptamana se stransesera vreo 300 ml. Il denumesc "dezumidificator" comerciantii si probabil din motivul asta a primit si denumirea de "aparat".

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat apa e intrata in lemnul acela dar se poate si cu o carpa imbibata in alcool, alcolul e higroscopic (asta e explicatia pt care beti multa apa noaptea dupa o betie, pt ca alcoolul dezhidrateaza corpul :P ).... chestia am inteles ca ajuta si in cazul in care lasati pete pe mobila, masa cu o cana (faimoasele cercuri albe) pui peste o carpa imbibata cu alcool si ar trebuii sa-si faca treaba . Tin sa mentionez ca n-am testat inca acest procedeu, dar l-am auzit de la un restaurator lemn in cadrul unui curs, deci tind sa cred ca merge!

Link to comment
Share on other sites

Daca este finisaj poliuretanic sau poliester nu reactioneaza cu alcoolul, de fapt nu reactioneaza cu nimic. Singurul mod in care ar fi putut sa ajunga umezeala acolo era ca lacul sa fie crapat. Totusi, am mai vazut chitare cu crapaturi in lac fara sa apara astfel de pete,

 

tocmai ca e foarte bine daca nu reactioneaza cu alcoolul, eu nu ma refeream la finisaj ci la faptul ca alcoolul are proprietati higroscopice si daca e vreo crapatura pe unde a intrat apa pe acolo si iasa afara ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Arghius

da... i-am spus aparat ca nu gaseam alt cuvant :)

pot si eu sa confirm ca nu reactioneaza cu alcoolul finisajul chitarii (cel putin la a mea) :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.