www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentatonica....


ebh
 Share

Recommended Posts

Eu cred ca se incepe de obicei cu La minor ca prima gama minora. Iar prima ar fi Do major. Do major = La minor ca si pozitii. Si pe urma e floare la ureche sa faci La minor-ul pentatonic.

In plus, este foarte utilizata, are multe aplicatii practice, sunt o groaza de piese cantate in La minor.

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e un mister chitaristic secular :)) Totusi, eu cred ca se studiaza La minor prima data pentru ca nu are alteratii. Daca gandesti doar in "shape-uri" desigur chestia asta nu e logica pentru ca shapeul e acelasi oriunde l-ai canta pe grif, dar daca gandesti in note, asa cum ar trebui in opinia mea, atunci e mai usor sa gandesti fara diezi si bemoli la inceput ...

sau poate pur si simplu asa s-au aliniat planetele :D

Link to comment
Share on other sites

Asta e un mister chitaristic secular :)) Totusi, eu cred ca se studiaza La minor prima data pentru ca nu are alteratii. Daca gandesti doar in "shape-uri" desigur chestia asta nu e logica pentru ca shapeul e acelasi oriunde l-ai canta pe grif, dar daca gandesti in note, asa cum ar trebui in opinia mea, atunci e mai usor sa gandesti fara diezi si bemoli la inceput ...

sau poate pur si simplu asa s-au aliniat planetele :D

 

Exact... nu prea ai treaba cu diez si bemol pe chitara (ma rog, ele exista, dar la inceput oricum gandesti mai mult in pozitii, shape-uri... decat in note). Ca pozitie nu mi se pare foarte comod.. mai bine merge un si, si bemol... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

de obicei toata lumea incepe cu E minor...si oricum, La e o nota mai misto si gama ei mai faina

Cred ca ar trebui sa decidem care nomenclatura a notelor muzicale o folosim, ca altfel se introduce multa ambiguitate. :unsure: Nu cred ca in discursul muzical romanesc are rost combinatia "E minor" :wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Hai ca isi da seama lumea despre ce e vorba. Ca nu sunt similitudini.

 

Da. Poate sunt prea sensibil la acest astpect :unsure:

 

 

Link to comment
Share on other sites

................ Nu cred ca in discursul muzical romanesc are rost combinatia "E minor" :wacko:

 

"E minor" "E major" nu este din discursul muzical romanesc .

 

"......... The most common chords are the major and minor triads and.............."

 

Latin America, Italian, French, Southern & Eastern European

 

Natural Do Re Mi Fa Sol La Si

Sharp .... diesis

Flat .... bemolle

 

Northern European name

 

Natural C D E F G A H

 

etc..........http://en.wikipedia.org/wiki/Note

 

Inainte de a te sensibiliza mai citeste si tu pe ici colo !!!! GOOGLLE ,...WIKI si d'astea.

 

Populatia canta in E ,in A in G si D mai ales pentru ca are la dispozitie corzile libere cu intervale /note convenabile ptr gamele respective .....Ptr alte game uni folosesc capodastru tocmai a sa aiba avantajul corzilor libere .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

"E minor" "E major" nu este din discursul muzical romanesc .

 

"......... The most common chords are the major and minor triads and.............."

 

Latin America, Italian, French, Southern & Eastern European

 

Natural Do Re Mi Fa Sol La Si

Sharp .... diesis

Flat .... bemolle

 

Northern European name

 

Natural C D E F G A H

 

etc..........http://en.wikipedia.org/wiki/Note

 

Inainte de a te sensibiliza mai citeste si tu pe ici colo !!!! GOOGLLE ,...WIKI si d'astea.

 

Populatia canta in E ,in A in G si D mai ales pentru ca are la dispozitie corzile libere cu intervale /note convenabile ptr gamele respective .....Ptr alte game uni folosesc capodastru tocmai a sa aiba avantajul corzilor libere .

 

Nu vad in ce m-ai contrazis :unsure: Tocmai asta ziceam si eu: notele sunt denumite dupa litere in limbile de origine germanica, in limbile neolatine si slavice se folosesc denumirile derivate din Ut queant laxis. Evident este util sa se cunoastca ambele nomenclaturi, dar nu mi se pare justificat amestecarea si imbinarea acestora. Sincer nu inteleg ce nu ti se pare corect in acest rationament :blink:

 

PS: Te-ai repezit cam brusc sa-mi dai lectii, dar nu cred ca ai inteles corect mesajul orginal :unsure:

 

 

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Nu vad in ce m-ai contrazis :unsure: Tocmai asta ziceam si eu: notele sunt denumite dupa litere in limbile de origine germanica, in limbile neolatine si slavice se folosesc denumirile derivate din Ut queant laxis. Evident este util sa se cunoastca ambele nomenclaturi, dar nu mi se pare justificat amestecarea si imbinarea acestora. Sincer nu inteleg ce nu ti se pare corect in acest rationament :blink:

 

PS: Te-ai repezit cam brusc sa-mi dai lectii, dar nu cred ca ai inteles corect mesajul orginal :unsure:

 

citat :

Nu cred ca in discursul muzical romanesc are rost combinatia "E minor" :wacko:

 

Notia "latina" A B C D E F G ...preluata si de "americani"

 

major si minor sunt comune

 

E major si E minor noteaza si americanii ! Nu este amestec chiar daca cel care a scris poate nu a luat in seama ..deci nu este un "amestec recent" cu unul istoric.

 

Dupa notatia Latin America, Italian, French, Southern & Eastern European

 

ar fi Mi major si Mi minor .

 

acum ar trebui vazut de unde provin cuvintele major si minor .

 

Este interesant deoarece logic istoric trebuia sa avem notatie latina A B C D E F G ..si maior / minor din latina )

Sau notatia bizantina ?

 

Notatia literara Do Re Mi Fa Sol La Si .. se foloseste international in muzica classica .

 

Chitaristi folosesc notatia americana de unde au majoritatea materialelor de jazz si blues .

 

Ai dreptate ca apar confuzii de ex.daca amestec Si cu B si cu H din trei siteme de notatie ar fi neintelegeri B=Bb=Sib (Hb nu exista )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.