www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Ghitara Ieftina Pentru Upgrade?


Pretenu' Omului

Recommended Posts

As vrea sa cumpar o ghitara ieftina (pana in 1500 RON), si sa-i upgradez dozele. Care ar fi optiunile cele mai bune care sa aiba:

-lemn de calitate, mahon, inclusiv neck, fretboard abanos/palisandru

-hardtail (bridge fix)

-6 coarde

 

Momentan ma uit la Epiphone si Ibanez. Alte idei/modele?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Ar fi o idee si un Squier Classic Vibe Tele Custom http://guitarshop.ro/produs.php?pid=836. Daca nu ti-e jena de ce scrie pe headstock, merita toti banii, si nici nu mai trebuie sa-i schimbi dozele, ca suna beton. Desigur, pe incercate, ca se poate sa dai si de exemplare mai slabute.

 

Sau renunti la doze si iti iei un PRS SE http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=35&BrandCategsID=243&BrandProductID=1526.

Link to comment
Share on other sites

Vintage V100, fãrã niciun dubiu.

 

Vad ca e recomandata de doi oameni deja... Pacat ca nu are un push-pull pentru coil splitting.

 

Ar fi o idee si un Squier Classic Vibe Tele Custom http://guitarshop.ro...dus.php?pid=836. Daca nu ti-e jena de ce scrie pe headstock, merita toti banii, si nici nu mai trebuie sa-i schimbi dozele, ca suna beton. Desigur, pe incercate, ca se poate sa dai si de exemplare mai slabute.

 

Sau renunti la doze si iti iei un PRS SE http://www.mcmusic.r...dProductID=1526.

 

Chiar azi am incercat un PRS SE Custom - primul PRS pe care l-am tinut in mana, obisnuit fiind cu neck-ul de Stratocaster. Mi s-a parut ciudat si placut, cred ca m-as putea obisnui!

 

Nu ne-ai zis ce vrei sa canti cu ea?

 

Rock, metal, dar si bluesy stuff. De aceea am avut intotdeauna nevoie de o ghitara versatila ca ton. In plus, si studiez mai intens momentan, diverse stiluri.

Link to comment
Share on other sites

Pai tu ai zis ca vrei sa o iei ca sa-i schimbi dozele. Nu vad de ce ti-ar sta in cale un switch de 30 de lei...

 

Corect, dar stiu eu daca pot pastra butonul original etc.?

 

daca vrei Coil Split incearca Aria MAC-55 , e la jumatate din pret

 

Seamana cu Schecter C-1 Custom (la care n-as mai schimba nimic), insa calitatea cred ca e infinit mai slaba, chiar la partea de lemn. Pacat ca nu mai aduce nimeni Schecter in Romania.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Corect, dar stiu eu daca pot pastra butonul original etc.?

 

Seamana cu Schecter C-1 Custom (la care n-as mai schimba nimic), insa calitatea cred ca e infinit mai slaba, chiar la partea de lemn. Pacat ca nu mai aduce nimeni Schecter in Romania.

 

1. Pai de ce sa nu poti pastra butonul original? Sau sa zicem ca nu poti, pui altul. Vai doamne, schimbam dozele si ne fastacim de-un buton.

2. Da, una are lemn din pom, alta are din radacini si mai este si rontait de soareci. De curiozitate, ce masuratori ai facut pentru a verifica acea calitate infinit mai slaba? Uite ca exista magazine de vand Schecter in Romania.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Pai de ce sa nu poti pastra butonul original? Sau sa zicem ca nu poti, pui altul. Vai doamne, schimbam dozele si ne fastacim de-un buton.

2. Da, una are lemn din pom, alta are din radacini si mai este si rontait de soareci. De curiozitate, ce masuratori ai facut pentru a verifica acea calitate infinit mai slaba? Uite ca exista magazine de vand Schecter in Romania.

 

Ironia n-are niciun rost. Ghitara trebuie sa si arate cumva, de unde si grija de butonul original. Cat despre lemn cred ca glumesti, e cea mai importanta parte pentru ton, in orice ghitara. Aria e artar (surse mult mai multe si loturi de multe calitati, fiind un lemn foarte accesibil), Schecterul e mahon. Schecter-ul are doze Seymour Duncan din fabrica etc.. Nu e nevoie de cine stie ce masuratori. Crede-ma, sunt expert in ghitari nasoale (din pacate).

 

Merci de link-ul la Esound! Am gasit C1 Custom la un pret foarte corect. Daca nici n-au probleme de genul "n-avem culoarea, n-avem pe stoc etc." ar fi excelent. Pentru un C-1 Custom as lasa balta proiectul cu ghitara ieftina :)

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Pai nu poti sa spui ca artarul e mai prost decat mahonul. Fiecare cu calitatile lui. Doar ca e lemnul diferit, asta nu inseamna ca e mai prost.

 

 

Normal, insa ma refeream la posibilitatea ca artarul din acea Aria sa fie de slaba calitate, datorita abundentei lemnului si surselor multiple. Oricum, e greu sa ma lamuresti ca Aria aceea nu e de o calitate incomparabil mai slaba decat Schecter C1 Custom.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

1. Pai de ce sa nu poti pastra butonul original? Sau sa zicem ca nu poti, pui altul. Vai doamne, schimbam dozele si ne fastacim de-un buton.

2. Da, una are lemn din pom, alta are din radacini si mai este si rontait de soareci. De curiozitate, ce masuratori ai facut pentru a verifica acea calitate infinit mai slaba? Uite ca exista magazine de vand Schecter in Romania.

 

Doamne,nu stiu cum sa iti multumesc ca mi-ai zis.

 

 

De cand caut un magazin care vinde Schecter.:X

 

 

Link to comment
Share on other sites

Scala de 24.75 iti convine?

 

Scala de Gibson, da. Am cantat putin pe scale mai scurte, instrumentul meu principal are 25.6 (aiurea, stiu). 25 inch de la PRS mi s-a parut interesant, comfortabil, cumva. Oricum, inainte sa dau banii aia as cauta si testa mai multe ghitare cu 24.75. Teoretic mi-ar conveni. Teoretic... Totusi, fata de Gibson, are 24 taste, ceea ce scoate doza de la neck din punctul mort.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa cumpar o ghitara ieftina (pana in 1500 RON), si sa-i upgradez dozele. Care ar fi optiunile cele mai bune care sa aiba:

-lemn de calitate, mahon, inclusiv neck, fretboard abanos/palisandru

-hardtail (bridge fix)

-6 coarde

 

Momentan ma uit la Epiphone si Ibanez. Alte idei/modele?

 

Merci!

Pui o doza de 380 trifazica..apoi poti sa legi direct la cuptorul electric...

 

Cumpara o chitara si nu mai upgrada tu nimic ...nu ai ce sa upgradezi.

 

Cat despre lemne si scanduri de la cine ai auzit tu care0-i de calitate si de ce?

 

Invata sa canti si i-ti vei da seama ca upgrade-ul calitativ trebuie sa-l faci cu cantatul si nu cu sarmele sau vopselele...

Edited by karpi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pui o doza de 380 trifazica..apoi poti sa legi direct la cuptorul electric...

 

Cumpara o chitara si nu mai upgrada tu nimic ...nu ai ce sa upgradezi.

 

Cat despre lemne si scanduri de la cine ai auzit tu care0-i de calitate si de ce?

 

Invata sa canti si i-ti vei da seama ca upgrade-ul calitativ trebuie sa-l faci cu cantatul si nu cu sarmele sau vopselele...

 

Evident ca in lantul sunetului final ordinea inportantei e ghitarist > instrument > amplificare/efect. Classical Gas cantata de Tommy Emmanuel pe un jaf o sa sune divin fata de aceeasi piesa cantata pe scule profesionale de un ghitarist slab.

 

Acestea fiind zise, merci pentru condescendenta si pentru "glumitele" de mega prost-gust. Am pus o intrebare simpla, decenta, la care raspunsul e un model de ghitara +/- cateva impresii. Membru VIP... Ca sa nu te mai faci de ras, "i-ti" (sic!) recomand sa studiezi un pic treaba cu "lemnele si scandurile", care sunt baza tonala a oricarei ghitari, inclusiv alei tale, si sa cauti informatii despre stocul folosit de diversele branduri. Intrebarea pe care am pus-o nu tine de cantat, ca as fi intrebat in alta parte. Raspuns tipic de romanas, daca n-ai ce zice, pentru ca n-ai idee despre subiect, macar apuca-te de "misto" ieftin, la modul arogant, semidoct si nihilist, ca sa arati ca preocuparile celuilalt sunt nevrednice de valoarea ta. De unde stii ca nu cant mai bine ca tine (vazandu-ti videoclipurile, sunt sigur, din multiple puncte de vedere), de exemplu, inainte sa-mi recomanzi sa invat sa cant, atunci cand eu intreb altceva? A propos de "scanduri" si "sarme", recomanzi incepatorilor ghitare de trei lei, imposibil de intonat, pentru ca toate-s la fel, nu? Ca incepatorii o sa te creada.

 

Eroarea imi apartine, am facut greseala sa cred ca pot discuta civilizat si in romana. Asta e, inapoi in comunitatile anglofone. Vad ca esti membru senior, VIP, si ai si o varsta, n-ar fi trebuit sa fie nevoie sa dau un asemenea raspuns unui astfel de mebru, dar uita-te si tu la ce-ai scris si cum ai scris... Si ai 4 likes pentru un raspuns complet inutil si nepoliticos. Ce sa mai zic?

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Eh, 2 likes de la acelasi user, in aceeasi secunda. biglaff.gif

RGC functioneaza perfect.

Ontopic: Du-te, bah, si invata sa canti! rgcrules1.gif

 

Ma duc, ma duc, dac-a zis nenea. In pauze mai vad ce e cu lemnele, scandurile si doza la trifazat pe alte meleaguri, ca aia-s mai prosti, nu stiu canta, dar se baga-n discutii cu vreascuri si sarme. Ce sa facem, nu toti suntem Joe Bonamasa. Merci RGC pentru sugestia ccu V100, o sa ma duc s-o iau la un test drive.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Evident ca in lantul sunetului final ordinea inportantei e ghitarist > instrument > amplificare/efect. Classical Gas cantata de Tommy Emmanuel pe un jaf o sa sune divin fata de aceeasi piesa cantata pe scule profesionale de un ghitarist slab.

 

Acestea fiind zise, merci pentru condescendenta si pentru "glumitele" de mega prost-gust. Am pus o intrebare simpla, decenta, la care raspunsul e un model de ghitara +/- cateva impresii. Membru VIP... Ca sa nu te mai faci de ras, "i-ti" (sic!) recomand sa studiezi un pic treaba cu "lemnele si scandurile", care sunt baza tonala a oricarei ghitari, inclusiv alei tale, si sa cauti informatii despre stocul folosit de diversele branduri. Intrebarea pe care am pus-o nu tine de cantat, ca as fi intrebat in alta parte. Raspuns tipic de romanas, daca n-ai ce zice, pentru ca n-ai idee despre subiect, macar apuca-te de "misto" ieftin, la modul arogant, semidoct si nihilist, ca sa arati ca preocuparile celuilalt sunt nevrednice de valoarea ta. De unde stii ca nu cant mai bine ca tine (vazandu-ti videoclipurile, sunt sigur, din multiple puncte de vedere), de exemplu, inainte sa-mi recomanzi sa invat sa cant, atunci cand eu intreb altceva? A propos de "scanduri" si "sarme", recomanzi incepatorilor ghitare de trei lei, imposibil de intonat, pentru ca toate-s la fel, nu? Ca incepatorii o sa te creada.

 

Eroarea imi apartine, am facut greseala sa cred ca pot discuta civilizat si in romana. Asta e, inapoi in comunitatile anglofone. Vad ca esti membru senior, VIP, si ai si o varsta, n-ar fi trebuit sa fie nevoie sa dau un asemenea raspuns unui astfel de mebru, dar uita-te si tu la ce-ai scris si cum ai scris... Si ai 4 likes pentru un raspuns complet inutil si nepoliticos. Ce sa mai zic?

 

 

Am destule jaghine low end care suna bine. Cum iti explici asta, si mai ales faptul ca la 2 din ele nu am simtit nevoia unei modificari?

A naibii degete...

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Mi-ai luat cuvintele din..tastatura :respect:

 

Era ironie, prietene.

Sper, cel putin.

 

Am destule jaghine low end care suna bine. Cum iti explici asta, si mai ales faptul ca la 2 din ele nu am simtit nevoia unei modificari?

A naibii degete...

 

Pai cine a zis ca nu exista ghitare ieftine si bune? Nu de-aia am deschis topicul asta? Bravo pentru degete, dar eu vorbeam de TON aici, daca vezi diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Bravo pentru degete, dar eu vorbeam de TON aici, daca vezi diferenta.

 

 

 

pentru cine intelege , :lol: I rest my case :tardlol:

felicitari pentru faptul ca tu scoti ,,ton'' din eter, eu inca nu am stapanit aceasta arta :(

 

ma duc sa ma rog la divinitate <virgula> plangand

 

Era ironie, prietene.

Sper, cel putin.

 

 

 

 

Nu. ,,prietene''

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pentru cine intelege , :lol: I rest my case :tardlol:

felicitari pentru faptul ca tu scoti ,,ton'' din eter, eu inca nu am stapanit aceasta arta :(

 

ma duc sa ma rog la divinitate <virgula> plangand

 

 

 

 

Nu. ,,prietene''

 

Sper ca faci doar pe prostul... Probabil esti singura creatura care poate modifica tonul ghitarei din degete, de la mellow la bright sau de la muddy la clear. Ce sa zic, probabil faci si chorus sau flanger numai din degete, cine stie. Du-te si roaga-te, apoi mai studiaza, ca e de plans, intr-adevar. Daca chiar nu realizezi diferenta intre tehnica interpretarii (cu degetele tale pe care le invidiaza insusi Paul Gilbert, presupun) si ton (dat de lemn, doze, amplificare), atunci chiar ca "pentru cine intelege", I rest my case. Amice. Incompetenta fara aroganta nu exista.

 

Daca "Ontopic: Du-te, bah, si invata sa canti! " a fost sau nu ironie, ne va lamuri Doctor X, si numai el. Iar daca a fost, you failed miserably at it.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Sper ca faci doar pe prostul... Probabil esti singura creatura care poate modifica tonul ghitarei din degete, de la mellow la bright sau de la muddy la clear. Ce sa zic, probabil faci si chorus sau flanger numai din degete, cine stie. Du-te si roaga-te, apoi mai studiaza, ca e de plans, intr-adevar. Daca chiar nu realizezi diferenta intre tehnica interpretarii (cu degetele tale pe care le invidiaza insusi Paul Gilbert, presupun) si ton (dat de lemn, doze, amplificare), atunci chiar ca "pentru cine intelege", I rest my case. Amice.

 

Daca "Ontopic: Du-te, bah, si invata sa canti! " a fost sau nu ironie, ne va lamuri Doctor X, si numai el. Iar daca a fost, you failed miserably at it.

 

Extraordinar, inca un geniu care vine sa ne dea lectii.

 

Da, eu fac flanger din degete :lol: uite-l aici (dupa cum ziceam, din eter, nu stiu inca...)

 

http://forums.rgc.ro...post__p__550664

 

 

 

Nu stiti de gluma, dar lasa, e greu. Crede-ma ca nu ti-ai gasit omul la care sa vii cu vrajeli dinastea de cunoscator, bine ,,amice'' ?

 

Freaca grifu acolo si nu altceva, si lasa prostiile. Doctor X e om serios, ma indoiesc ca a scris in mod ironic(in plus, eu vorbeam despre faptul ca am dat 2 plusuri printr-o eroare a RGC, nu ce ti-a scris el tie, desi probabil are dreptate).

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Si revenim (pentru a cata oara?) la aceeasi eterna discutie scule vs. ton.

Bre, omul a deschis un subiect si se asteapta la raspunsuri la obiect. Iar ajungem la cum scot unii ton din mana si rahat?

Uite: io cant prost (si-asa e mult spus) si am scule decente. Trebuia cumva sa-mi iau o lopata de placaj? Nu, multumesc. Am avut una, imi ajunge.

Intelegeti odata ca oamenii sunt diferiti, au gusturi muzicale diferite, urechi diferite, preferinte la scule asijderea, deshte mai mult sau mai putin indemanatice, etc. Unii-s mai fraieri si se lasa pacaliti de abilitatile de marketing ale producatorilor de scule, altii sunt indeajuns de destepti sau bine informati incat sa-si dea seama de gogosile publicitare. Altii pur si simplu au un hobby pe care si-l intretin fara prea multa atentie la detalii tehnice. Aia e.

Ce e atat de rau in a cumpara o chitara si a-i face un upgrade? Credeti ca toate componentele unei chitare sunt identice, indiferent de model sau brand, si doar mana face diferenta?

 

Cum ar fi sa intrebe cineva cum se comporta un anumit tip de humbucker cand ii faci un coil split si sa-ti raspunda cineva care nu stie o iota despre tine "Bah, tie nu-ti trebe coil split! Mars si studiaza!"?

 

PS: Nu trebuie sa raspunda nimeni. Stay ontopic!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Extraordinar, inca un geniu care vine sa ne dea lectii.

 

Da, eu fac flanger din degete :lol: uite-l aici (dupa cum ziceam, din eter, nu stiu inca...)

 

http://forums.rgc.ro...post__p__550664

 

 

 

Nu stiti de gluma, dar lasa, e greu. Crede-ma ca nu ti-ai gasit omul la care sa vii cu vrajeli dinastea de cunoscator, bine ,,amice'' ?

 

Mda, in lipsa de argumente e buna si agresivitatea. "Am glumit, esti prost ca nu te prinzi". Ai zis niste tampenii majore, confundand tehnica cu tonul, ti-o poate spune oricine. Cat timp sustii acelasi lucru in continuare, da, mi-am gasit omul, desi nu l-am cautat. "Vrajelile" astea sunt stiinta exacta, e problema ta daca esti ignorant. N-o sa ma faci sa-mi fie rusine ca sunt cunoscator numai pentru ca nu-ti convine tie. "Inca un geniu care vine sa ne dea lectii". Ce penibil... Mai ales ca tu personal pari sa ai nevoie. Nu te-am chemat eu pe topicul asta, nici n-am de gand sa te invat nimic, scuza-ma ca-mi permit sa-ti raspund, colega. Merci pentru pierderea de timp.

Link to comment
Share on other sites

Si revenim (pentru a cata oara?) la aceeasi eterna discutie scule vs. ton.

Bre, omul a deschis un subiect si se asteapta la raspunsuri la obiect. Iar ajungem la cum scot unii ton din mana si rahat?

Uite: io cant prost (si-asa e mult spus) si am scule decente. Trebuia cumva sa-mi iau o lopata de placaj? Nu, multumesc. Am avut una, imi ajunge.

Intelegeti odata ca oamenii sunt diferiti, au gusturi muzicale diferite, urechi diferite, preferinte la scule asijderea, deshte mai mult sau mai putin indemanatice, etc. Unii-s mai fraieri si se lasa pacaliti de abilitatile de marketing ale producatorilor de scule, altii sunt indeajuns de destepti sau bine informati incat sa-si dea seama de gogosile publicitare. Altii pur si simplu au un hobby pe care si-l intretin fara prea multa atentie la detalii tehnice. Aia e.

Ce e atat de rau in a cumpara o chitara si a-i face un upgrade? Credeti ca toate componentele unei chitare sunt identice, indiferent de model sau brand, si doar mana face diferenta?

 

Cum ar fi sa intrebe cineva cum se comporta un anumit tip de humbucker cand ii faci un coil split si sa-ti raspunda cineva care nu stie o iota despre tine "Bah, tie nu-ti trebe coil split! Mars si studiaza!"?

 

PS: Nu trebuie sa raspunda nimeni. Stay ontopic!

 

In sfarsit, un tip pertinent. Multumesc pentru normalitate. Da, e mai usor sa faci pe durul cu "Bah, tie nu-ti trebe coil split! Mars si studiaza!", mai ales cand poate nici nu stii prea bine ce e ala, dar trebuie sa faci pe desteptul ca sa fii sanatos. Scuze pentru ca ti-am raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.