www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare Mono Prin Stereo?


Recommended Posts

Salut. Am o problema la conectare. Vreau sa imi conectez bassul (Fender Squier Affinity P bass)la boxe... problema e ca iesirea de la placa audio e stereo, iar mufa de la boxe e tot stereo. Chitara are mufa de 6,3, dar nu stiu daca mono sau stereo. Cablul fiind cu mufe de 6,3 mono, cu un adaptor stereo, pot conecta cablul (mono) prin adaptorul (stereo) la mufa de la pc (stereo)? Sau, pot conecta boxele(stereo) direct prin adaptor(stereo) cu cablul(mono) la chitara? Sper ca ati inteles la ce ma refer. Am citit pe un forum ca ar fi gresit sa conectez o mufa mono cu una stereo, as distruge aparatura. E adevarat? Va rog sa imi explicati, nu pot sa folosesc bassul pt ca nu stiu care e treaba cu astea. Inca nu am cablul si nici adaptorul, dar vreau sa le iau cat mai repede si nu vreau sa fac o greseala.

Link to comment
Share on other sites

Mufa mono daca o bagi intr-un adaptor stereo , acel adaptor stereo se comporta ca unul mono.ca merge semnalul muzical la placa ta de sunet mono deci va merge doar o boxa left sau right.Nu ai ce aparatura sa strici daca pui un jack mono intr-un adaptor stereo , stiu asta din propria experienta.Personal am un adaptor din mufa 6.3 female in mufa 3.5 male si e stereo . cand bag chitara , avand cablu respectiv mufa mono acel adaptor se comporta exact ca un adaptor mono , deci nu e nici o problema.

Ceva asemanator cu asta -> http://img3.prosperent.com/images/250x250/www.pcrush.com/images/product/288381.gif , degeaba folosesti stereo ca sunetul tot mono va fi procesat spre placa ta de sunet.

Link to comment
Share on other sites

Cablul fiind cu mufe de 6,3 mono, cu un adaptor stereo, pot conecta cablul (mono) prin adaptorul (stereo) la mufa de la pc (stereo)?

Mufa da. Semnalul nu.

 

Am citit pe un forum ca ar fi gresit sa conectez o mufa mono cu una stereo, as distruge aparatura. E adevarat?

Nu. Unde ai citit?

 

Mufa mono daca o bagi intr-un adaptor stereo , acel adaptor stereo se comporta ca unul mono.

Ai vorbit de toți banii.

 

Știu sigur cã eu personal am mai explicat care-i diferența dintre un semnal mono și unul stereo. Iar de ce nu se poate conecta semnalul instrumentului la intrare de linie am explicat și eu și alții de zeci de ori! Aceste lucruri de ce nu le gãsiți și gãsiți numai aberații?!

Link to comment
Share on other sites

Acesta e mesajul postat de un forumist la un subiect deschis tot undeva pe acest forum. Citez: "Atentie,daca introduceti o mufa mono intr-o mufa stereo,canalul drept va fi legat la masa,situatie in care puteti defecta montajul de iesire, de unde scoateti semnalul". Cred ca acum am inteles si eu, se refera la sunet, nu la defectarea mecanismului. M-am gandit sa imi iau un cablu de 3m pt bass, un Cordial cu mufe 6.3. Nu stiu daca e ecranat... imi zicea cineva ca mufele aurite sunt mai bune ca cele argintii. E adevarat? App. momentan incerc sa cant acasa, in camera mea.

 

post-15010-0-19428000-1309603332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Atentie,daca introduceti o mufa mono intr-o mufa stereo,canalul drept va fi legat la masa,situatie in care puteti defecta montajul de iesire, de unde scoateti semnalul"

 

E fals. Situația în care se poate defecta "montajul de iesire, de unde scoateti semnalul" e viceversa: conectarea unei mufe TRS la o mufă TS. În acest caz una din ieșiri e scurtcircuitată, dar devine o problemă doar la semnale de putere!

 

 

Nu trebuie să crezi orice citești pe Internet (sau oriunde altundeva, for that matter)! Studiază singur problematica, în mod sistematic, și cu timpul îți vei da seama ce e "adevărat". Altfel noi îți putem spune orice, și cum îți dai seama dacă e corect?

 

De fapt nu există cabluri sau mufe "mono" sau "stereo"! Aceste noțiuni descriu tipul semnalului care poate trece prin acești conectori.

 

Mai multe despre mono și stereo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stereophony

http://en.wikipedia....o_compatibility

http://forums.rgc.ro...735#entry556735

 

Și despre conectarea instrumentelor la intrări de linie:

http://forums.rgc.ro...-chitara-la-pc/

http://forums.rgc.ro...72-virtual-amp/

http://forums.rgc.ro...8-bufferpreamp/

http://forums.rgc.ro...-pe-calculator/

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o problema la conectare. Vreau sa imi conectez bassul (Fender Squier Affinity P bass)la boxe... problema e ca iesirea de la placa audio e stereo, iar mufa de la boxe e tot stereo. Chitara are mufa de 6,3, dar nu stiu daca mono sau stereo. Cablul fiind cu mufe de 6,3 mono, cu un adaptor stereo, pot conecta cablul (mono) prin adaptorul (stereo) la mufa de la pc (stereo)? Sau, pot conecta boxele(stereo) direct prin adaptor(stereo) cu cablul(mono) la chitara? Sper ca ati inteles la ce ma refer. Am citit pe un forum ca ar fi gresit sa conectez o mufa mono cu una stereo, as distruge aparatura. E adevarat? Va rog sa imi explicati, nu pot sa folosesc bassul pt ca nu stiu care e treaba cu astea. Inca nu am cablul si nici adaptorul, dar vreau sa le iau cat mai repede si nu vreau sa fac o greseala.

Sa mai discutat si sunt explicatii ... topicuri cu titlul ...Cum sa conectez chitara la PC si alte titluri d'astea..

 

Nu se strica nimic .Stereo -> Mono sau Mono ->Stereo . Mai uita-te si cine scrie!

 

Am citit pe un forum ca ar fi gresit sa conectez o mufa mono cu una stereo in sensul ca se va auzi doar intr-unul din canale L sau R .

Link to comment
Share on other sites

Mda... si ziceam ca imi iau un cablu....

ai nevoie de un montaj distribuitor ...

 

sau cel mai simplu legi impreuna L+R ....ar veni un cablu "Y" ,,prin firul "cald" in piciorul "Y" -ului intra semnalul mono iar in partea de

"sus" ar fi iesirea ce se lega una la L si una la R .

( masa ( grund ) este comuna ..ecranajul cablului de obicei este suficient sa legi masa numai la una din intrari ....)

 

De corzi apesi cum vrei tu daca iese ce vrei sa canti este bine..dupa ce se toceste o chitara cumperi alta.

 

Nu stiu cum nu ai gasit daca ai mai citit pe aici ..este descrisa "schema" cablului "Y" ...etc

 

Daca ai efect si are iesirea stereo nu mai ai nevoie de cablu Y ci de doua cabluri sau un cablu stereo.

daca ai placa de sunet mai "desteapta" poate avea balans si pe Input /preamp si poti aduce pi centru si L si R redspectiv semnalul mono.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

sau cel mai simplu legi impreuna L+R ....ar veni un cablu "Y"

Da, dar vei avea jumãtate din impedanța de intrare, și dacã vrei sã conectezi instrumentul direct la aceastã intrare o sã sune prost. Și ai sã dai vina pe instrument sau boxe, chiar dacã nici una din ele n-a pretins vreodatã cã poate sã facã ce încerci tu.

Link to comment
Share on other sites

karpi, ms man, dar nu inteleg ce spui acolo... sunt incepator... credeam ca pot conecta chitara printr-un nenorocit de cablu cu un adaptor pt mufa la calculator.... nu am nici cablu... nici nu stiu de ce am mai luat chitara.

Ia-ti un amp de bass.

Sau o placa de sunet cu intrare mono, de instrument.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Nu absența sau prezența PC-ului e relevantă ci a unui preamplificator. Citește thread-urile menționate în post-ul nr. 7!

2. Vezi pct. 1, dar... tu știi cum funcționează un PC? Sau orice echipament electronic activ, for that matter?!

3. Cu siguranță nu. S-a discutat pe-aici despre metode de întreținere a corzilor și instrumentului.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta nu poti suporta. De-asta trebuie sa porti ceva in jurul capului. Ca baiatul din link. Si el poarta, pentru a nu-i exploda capul. Depinde si de chitara, de puterea de telochinati emisi de aceasta. Daca depaseste 2500, placa audio se va arde in cateva ore (cel putin 3 si cel mult 4) de cantat.

De asemenea, sa canti numai si numai cu cizme de cauciuc.

In rest, rock on! :rulez:

Edited by Gojira
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta nu poti suporta. De-asta trebuie sa porti ceva in jurul capului. Ca baiatul din link. Si el poarta, pentru a nu-i exploda capul. Depinde si de chitara, de puterea de telochinati emisi de aceasta. Daca depaseste 2500, placa audio se va arde in cateva ore (cel putin 3 si cel mult 4) de cantat.

De asemenea, sa canti numai si numai cu cizme de cauciuc.

In rest, rock on! :rulez:

 

Dar atentie, foarte important, cizmele sa fie ecranate..... dealtfel si infasurarea din jurul capului are acelasi rol, de ecranare ! ninja.gif...thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.