www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doresc Sa Imi Personalizez Chitara


Alin1207

Recommended Posts

Salut am un FENDER stratocaster si doresc sa o personalizez putin .. Pana acum am avut tot felu de stickere, cu trupe etc .. Acum am sters tot .. am dat placa/masca alba jos si vreau sa fac un sticker mare cat toata placa ... dar nu reusesc sa gasesc un model sau poza potrivita .. Am tot mai gasit eu dar .. fie cuvintele cheie sau modelul erau pozitionate fix in locul dozelor .. si ar fi trebuti sa decupez fix ce era important .

:( Daca aveti idei as fi foarte recunoscator .. Multumesc mult :)

Link to comment
Share on other sites

am hartie autocolanta si imprim singur acasa.. dar nu am un model anume .. .. nu prea are cum sa iasa nasol pentru ca aplic un strat protector deasupra foii autocolante :) si nu se roade sau sa se murdareasca:)..

 

daca nu gasesc nimic .. o sa fac cu banda izolir neagra niste dungi, am mai vazut pe un ibanez .. si arata chiar ff bine..

Edited by Alin1207
Link to comment
Share on other sites

Ce stat protector? Autocolantul in sine e un strat protector. Se poate da jos cand nu-ti place si nu raman urme. Bine, trebuie curatata zona.

Un desen nu ti-ar arata bine imprimat acasa si nici la un plotter de mari dimensiuni. Suprafata e mica, iar rezolutia nu este asa buna, se va vedea aiurea. Daca vrei ceva de calitate, dar de care nu mai poti scapa asa usor ca de autocolant, imprima-ti serigrafic formele dorite.

Daca vrei doar dungi, banda izoliera e ok, dar daca folosesti de-aia lucioasa.

Link to comment
Share on other sites

Am o mica folie care o lipesc de foaia autocolanta si nu se mai roade sau sa se murdareasca.. am mai avut ceva mare pus si arata destul de bine .. dar nu aveam pe atunci aceasta folie protectoare si sa murdarit si a trebuit sa il scot .. si nu mai am cu msa gasesc modelul ala ca era facut de un prieten special pentru mine :(

Link to comment
Share on other sites

Ce stat protector? Autocolantul in sine e un strat protector.

Folie sau lac deasupra hârtiei, sã nu se zgârie, îngãlbeneascã, umezeascã, degradeze de la luminã UV etc.

 

 

Un desen nu ti-ar arata bine imprimat acasa si nici la un plotter de mari dimensiuni. Suprafata e mica, iar rezolutia nu este asa buna, se va vedea aiurea. Daca vrei ceva de calitate, dar de care nu mai poti scapa asa usor ca de autocolant, imprima-ti serigrafic formele dorite.

Really?! Pe ce bazezi astfel de afirmații? O imprimantã pt. acasã din ziua de azi poate scoate 9600 DPI. Ce sitã pentru serigrafie gãsești la rezoluție comparabilã?

 

 

 

Cred ca o sa fac cu asta dar ince astept parerea voastra

Pãrerea mea: kitsch total. Ai atâtea opțiuni și la ãstea ai rãmas?! Uite un exemplu: http://steampunkworkshop.com/steampunk-strat.shtml

Link to comment
Share on other sites

Folie sau lac deasupra hârtiei, sã nu se zgârie, îngãlbeneascã, umezeascã, degradeze de la luminã UV etc.

 

 

 

Really?! Pe ce bazezi astfel de afirmații? O imprimantã pt. acasã din ziua de azi poate scoate 9600 DPI. Ce sitã pentru serigrafie gãsești la rezoluție comparabilã?

 

 

 

 

Pãrerea mea: kitsch total. Ai atâtea opțiuni și la ãstea ai rãmas?! Uite un exemplu: http://steampunkwork...unk-strat.shtml

 

Wow aia este cu adevarat o arta... dar frica de a strica totul printr-o mica greseala parca e prea mare si tocmai de asta ma refugiasem doar la niste simple autocolante.. M-ai pus multe pe ganduri .. multumesc mult :D

Link to comment
Share on other sites

 

Really?! Pe ce bazezi astfel de afirmații? O imprimantã pt. acasã din ziua de azi poate scoate 9600 DPI. Ce sitã pentru serigrafie gãsești la rezoluție comparabilã?

 

 

Eu ma bazez pe incercarile pe care le-am facut. Ca exista solutii, eu sunt sigur, asa putem spune ca exista firme care iti pot face pickguard custom, dar m-am gandit ca omul are acasa o imprimanta clasica, nu scula de mii de euro.

Pe un plotter Roland reuseam sa fac print-uri ok pentru outdoor, dar o fotografie, de exemplu, se vedea urat. La imprimanta foto, aceeasi problema, in plus nu mi se usca cerneala pe autocolant. Na, trebuie incercat.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma bazez pe incercarile pe care le-am facut. Ca exista solutii, eu sunt sigur, asa putem spune ca exista firme care iti pot face pickguard custom, dar m-am gandit ca omul are acasa o imprimanta clasica, nu scula de mii de euro.

Pe un plotter Roland reuseam sa fac print-uri ok pentru outdoor, dar o fotografie, de exemplu, se vedea urat. La imprimanta foto, aceeasi problema, in plus nu mi se usca cerneala pe autocolant. Na, trebuie incercat.

 

Am o imprimanta destul de buna . .se vede bine am mai imprimat poze a4 si se vedeau ff bine :)

 

Am facut un scan intre timp :)

post-16128-0-79774500-1309020838_thumb.jpg

Edited by Alin1207
Link to comment
Share on other sites

m-am gandit ca omul are acasa o imprimanta clasica, nu scula de mii de euro.

Cea mai ieftinã imprimantã de pe emag: 140 lei, 4800 x 1200 DPI. Care mii de EUR?!

Ești sigur cã echipamentul a fost de vinã pentru rezultatele tale nefavorabile și nu utilizatorii?

 

frica de a strica totul printr-o mica greseala parca e prea mare si tocmai de asta ma refugiasem doar la niste simple autocolante..

Un pickguard e totuși doar o bucatã de plastic (sau metal, lemn etc.), se poate face altul dacã-l strici. Imaginea imprimatã e într-adevãr o soluție mai la îndemânã dar e și limitatã. Ar trebui sã te gândești întâi la rezultatul scontat și apoi la tehnicile necesare.

Sunt oameni calificați pentru a te putea ajuta sã obții ce vrei. Ahem.. hint hint.

Link to comment
Share on other sites

Mai ales daca-i laser, iese, eu am incercat cu jet de cerneala si nu mi se usca cerneala.

Nu e cu laser .. dar nu am probleme sa nu se usuce.. depinde de cat de lucioasa e hartia (cred) ..

 

. Ahem.. hint hint.

Dap am vazut din prima .. ai fost primul user care te-ai uitat pe topic .. si am aruncat si eu o privire pe la profilul tau :D

 

 

 

Pai nu-ti scoti design-ul in forma pickguard-ului. Scoti desenul pe coala A4 sau A3, lipesti si decupezi pe urma gaurile.

Trebuie A3 . .pt ca e mai mare cu fix cativa mm :((( am o mica bucatica care e in exterior ..

Edited by Alin1207
Link to comment
Share on other sites

Guest pallmall

de unde se poate cumpara autocolant?alb de preferinta.sau rosu`.nu imi trebuie mult.vre-o 20 cm lungime si 5 latime.:DCeva de genu`.Am eu niste idei in cap de-ale mele.

Link to comment
Share on other sites

de unde se poate cumpara autocolant?alb de preferinta.sau rosu`.nu imi trebuie mult.vre-o 20 cm lungime si 5 latime.:DCeva de genu`.Am eu niste idei in cap de-ale mele.

 

Eu am cumparat de la pim(nu stiu daca mai este si inalta parte inafara de iasi deci .. e o firma de imprimare .. xerox etc..) e cam 40 de bai foaia :)

 

e de prost gust sa pui stickere pe o chitara,mai ales pe un Fender ca al tau.:(

 

Azi am inceput sa lucrez la ea :) am dat primul strat de vopsea aurie pe masca steampunk+strat+pickguard.JPGAsa vreau sa ajunga :) .. O sa pun poze cu produsul final ... Auroiul o sa il aplic in 4 straturi .... apoi ma pregatesc sa aplic negru :) .. Sper sa nu dau gres :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de la pim(nu stiu daca mai este si inalta parte inafara de iasi deci .. e o firma de imprimare .. xerox etc..) e cam 40 de bai foaia :)

 

 

 

Azi am inceput sa lucrez la ea :) am dat primul strat de vopsea aurie pe masca steampunk+strat+pickguard.JPGAsa vreau sa ajunga :) .. O sa pun poze cu produsul final ... Auroiul o sa il aplic in 4 straturi .... apoi ma pregatesc sa aplic negru :) .. Sper sa nu dau gres :)

 

Looks great , thumbs up :yay:

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sã cunoști rezoluția imaginilor originale pentru a le scoate la mãrimea doritã.Alternativ iei o scanare a pickguard-ului (la o rezoluție pe care o știi) și scalezi imaginea pânã coincide (pe un layer separat, cu blending/compositing-ul relevant).

 

Nu prea stiu sa fac ce ai spus tu acolo :"> ... .. am o scanare a pickguardului ... dar nu prea inteleg ce ai zis tu acolo :"> ... Am luat si am scos una dintre schite asa cu meste .. dar ce a iesit e mai mare decat chitara :))

Link to comment
Share on other sites

Exemplu: avem o imagine la 300 DPI (asta e rezoluția, în dots per inch). Asta înseamnă că o linie de 300 de pixeli lungime din fișierul digital va fi tipărită ca o linie de un inch. Asta dacă nu aplici scalare, e.g. dacă bifezi opțiuni de genul "fit to page" (care ia în considerare și bordura!).

Valabil și viceversa; dacă scanezi o linie de 1 in la 300 DPI va deveni o linie de 300 px în format digital. Dacă scanezi la 600 DPI va avea 600 px ș.a.m.d.

Observă că o imagine cu rezoluție dublă conține de 22=4 ori mai mulți pixeli, pentru că dublarea se aplică atât pe verticală cât și orizontală.

 

Dacă nu te descurci te pot ajuta de joi încolo.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.