www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum vi se pare ca sut vazutzi ascultatorii de rock de catre societate in general?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest chitaristul_innascut

Mi se pare mie sau unii "ascultatori de rock" se cam vicitimizeaza?

 

 

pey dak am fost victima intr-o faza din asta... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Mi se pare mie sau unii "ascultatori de rock" se cam vicitimizeaza?

 

Daca la mine te referi, esti departe de adevar. Iar adevarul e ca nu imi bat capul cu reticenta localnicilor fata de rock; doar constatam ca pot exista orase intregi (de fapt sate devenite fortat orase) in care dintre toate genurile de muzica accesibile pe scara larga, rockul este cel mai rau vazut. Nici eu daca nu vedeam, nu credeam, dar in doi ani m-am lamurit destul de bine.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

O parte din imaginea negativa pe care o au unii despre rock weste shi de "inspiratzie" politica.

Mi-aduc aminte ca in anii '90(shi mai ales inainte de'89) puterea de atunci era vehement contestata de catre sus numitzii rockeri :) .Concertele Iris,Compact,Cargo din anii '90 la care am participat incepeau,mai intotdeuna, cu traditzionalul"Jos Iliescu".

Unele medii ale puterii de atunci au lovit in rock pe cai ocolite(direct nu aveau cum pt. ca era popular rock-ul pe atunci).Asha au aparut zvonurile(lansate evident de cei de la putere,prin intermediul presei de atunci) ca rock-erii ar fi satanishti,ca ar bea sange shi cate shi mai cate.Shi asha a intrat in traditzia populara sintagma"rock-erii aia satanishti".

Dupa aceea a inceput shi promovarea altor genuri de muzica mai "cumintzi" care nu suparau conducerea.

Rock-ul e prin definitzie liber iar ceva care elibereaza oamenii nu are cum sa nu deranjeze.

Se aseamana faza cu rock-ul intrucatva cu mitul peshterii al lui Platon.

Rock-erii sunt(macar o parte din ei)cei care ies din "peshtera intunericului" catre lumina cunoashterii.

Am postat intrebarea care da titlul dezbaterii pt. ca am senzatzia ca rock-ul se cam indeparteaza de la sensurile initziale.Aici ma includ shi pe mine ca ascultator.

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Se victimizeaza unii de zici ca asculta Lucian Viziru... se ajunge la rasisim pana la urma

Ce naiba are un rocker sa demonstreze in fata celorlalti ? Cine are dreptul sa judece pe cineva pe care doar vede pe strada si de care nu isi mai aminteste in cinci minute? Ca persoane ce respira rock, chiar crede-ti ca trebuie sa va imbracati ca si cum ar trebui sa aratati lumii ce ascultati ? Crede-ti ca intereseaza pe cineva ? Multi din rockerii din ziua de azi pe care ii vedeti cu blugi spalaciti, cu bocanci tociti si cu tricouri obosite nu se imbraca asa pt ca asa simt ei ca le place, ci pt ca simt ca au ceva de dovedit lumii... Ca nu asculta manele... Cine stie? Sunt sigur ca n-ati vazut doar manelisti imbracati elegant (cica), cu o tona de gel in parul lins pe spate, cu tricouri cu model idiot, cu pantaloni fara tiv, cu ciorapi albi si cu pantofi negri cu bot de rata. Lumea a devenit obsedata, am observat, sa creeze tot felul de stereotipuri in altii, doar ca sa simta ca au un dram de superioritate in plus. Pana la urma o sa uitati de ce v-a placut muzica preferata in primul rand... Rockul inseamna sa ai o atitudine nepasatoare fata de tampeniile pe care le intalnesti in fiecare zi, sa fii destept si detasat si sa vezi problema dintr-un punct de vedere diferit, nu sa te crezi superior...

Link to comment
Share on other sites

Se victimizeaza unii de zici ca asculta Lucian Viziru... se ajunge la rasisim pana la urma

Ce naiba are un rocker sa demonstreze in fata celorlalti ? Cine are dreptul sa judece pe cineva pe care doar vede pe strada si de care nu isi mai aminteste in cinci minute? Ca persoane ce respira rock, chiar crede-ti ca trebuie sa va imbracati ca si cum ar trebui sa aratati lumii ce ascultati ? Crede-ti ca intereseaza pe cineva ? Multi din rockerii din ziua de azi pe care ii vedeti cu blugi spalaciti, cu bocanci tociti si cu tricouri obosite nu se imbraca asa pt ca asa simt ei ca le place, ci pt ca simt ca au ceva de dovedit lumii... Ca nu asculta manele... Cine stie? Sunt sigur ca n-ati vazut doar manelisti imbracati elegant (cica), cu o tona de gel in parul lins pe spate, cu tricouri cu model idiot, cu pantaloni fara tiv, cu ciorapi albi si cu pantofi negri cu bot de rata. Lumea a devenit obsedata, am observat, sa creeze tot felul de stereotipuri in altii, doar ca sa simta ca au un dram de superioritate in plus. Pana la urma o sa uitati de ce v-a placut muzica preferata in primul rand... Rockul inseamna sa ai o atitudine nepasatoare fata de tampeniile pe care le intalnesti in fiecare zi, sa fii destept si detasat si sa vezi problema dintr-un punct de vedere diferit, nu sa te crezi superior...

ca mare dreptate ai! ...superior esti oricum... fata de cel care... nu asculta rock! dar, asa cum bine spui, nu te chinui sa-i demonstrezi lucrul asta!... sunt si asa destui! :) sfatul cel mai bun, cred ca este, sa devii tu insuti DUPA ce ai inteles cu adevarat muzica rock! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Da, ma rog, nu mi-am exprimat ideea exact cum mi-am dorit...

"Destept" nu la modul general, pt ca asta se bazeaza pe prea multe variabile, ci cu sensul de "sa-ti vezi de treaba ta"

Edited by HektorBud
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Homer

Nu prea cred ca socitatea are cine stie ce viziune asupra ascultatorilor de rock. Eu sunt rocker si nu am probleme in societate (sunt destul de tuns). Problemele si le fac singuri cei care asculta unii crezandu-se superiori fata de restul, in fond toti suntemi egali si gusturile se discuta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Forrest Grump X-(

Sunt intru totul de acord cu cele dezbatute mai sus: adica egalitate intre genuri si specii si fiecare sa-si vada de treaba lui; din partea mea, poate sa asculte cine vrea manele sau mai stiu eu ce, probabil ca a gasit in muzica aceea ceva care "il gaghila placut la ureche" intr-un mod mai presus decat celelalte. Si mie imi plac alte genuri muzicale, care imim exprima CEVA, si lor, probabil, asemeni. Asa ca, daca ei isi tin partea lor de eter in brate, asa mi-o tin si eu, si incerc sa gasesc persoane deschise catre aceleasi idei muzicale(aproximative) ca si mine. Traim intr-o lume libera.

 

Dar, totusi, nu pot sa ma abtin si sa afirm ca libertatea asta pe care o propovaduim, pe care ne-o insusim din start ca ascultatori de rock, ii face pe altii sa ne vada ca "asupritori", neintelegand de fapt (si nevrand sa inteleaga) CE ESTE, DOMLE, CU MUZICA ASTA! Ma refer aici la celelalte genuri muzicale. Nu spun ca, in cercul de prieteni, nu ii poti face pe ceilalti sa te respecte pentru ceea ce stii si esti si reprezinti; asta si cand ai prieteni din alte sfere. Dar, intotdeauna, va exista marea majoritate, care va ramane cu aceeasi impresie de "roacher satanist". Mai rau e, isi invata copiii aceleasi impresii. Asa ca, nothing really changes. (cu ocazia asta as vrea sa aduc in vedere reclama aia cu "partidul te vrea tuns, rockere!": GREATLY NEGATIVE IMAGE) Si de aici dam in politica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E personal sunt foarte undercover ! Nu am plete , nu am bocanci nu nimic. Chiar ma apuca scarba cand vad pe strada tot felu de "rockeri" imbracati cu tot felu de tricouri cumparat de la nush ce taraba care mai de care cu cranii . Cum draq pot astia sa poarte negru pe caldura asta ? Doar asa , ca sa vada lumea ca "ei este roakeri" ! Pe langa toti moritii existenti ,iarasi "Ugly Fashion" power ! Mie sincer imi e mare tarsa cand vad cine stie ce patzachine pe strada cu un papuc de un fel si altu de-un fel ( bineinteles ca se vede pe fatza ca are bani de 2 perechi ) dar na , ea e hippy. Cum draq sa tanjesti dupa o perioada despre care nu stii decat de la televizor,carti etc( vorbesc de pisorcoasele astea de 14-18 ani).

Eu sincer , nu ma uit de loc prea frumos la un individ care arata a "rocker adevarat" .Singura chestie care e misto la un look de rocker este parul lung , da sa fie ingrijit . A, si hainele de piele , care , intr-adevar parca dau o alta aliura ! Dar "adevaratii" din ziua de azi , care bineinteles ca isi iau si vreo 4 "padowani" de caciula, nu prea mi se pare ca au vreo treaba cu muzica . Adik ei "este" MORTARI si NEGRARI (deathari si blackari) da habar nu au cine a fost chitarist la Cream sau "ce e aia Blackmore" .

Deci mi se pare normal ca sa se uite lumea ciudat la unu imbracat cu un tricou negru la ora 12 amiaza pentru ca ESTE UN CIUDAT !

Daca am suparat pe cineva , inseamna ca se simte si nu imi pare rau . Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Rockul este mai mult decat muzica. El a devenit un stil de viata, un tip de ratiune. In general, majoritatea adolescentilor (vorbesc de persoanele cu varste apropiate mie cu care iau contact des) a uitat esenta muzicii bune si a adoptat acest stil doar sa aiba "priza la gagici". N-are nici un rost sa exagerezi cu stilul vestimentar deoarece atragi foarte multe antipatii (nejustificate dar acceptate) si nu castigi nimic decat, poate, un pumn in gura. Poti sa fii diferit si sa te simti bine in "pielea ta de 200 $" cu parul de orice dimensiune dar ingrijit, un tricou cuminte, fara (piercinguri prea multe) si fara a avea nevoie de bocanci in timpul verii. Dar pana la urma gusturile nu se discuta. Asadar fiecare poate sa se imbrace cum doreste atat timp cat se simte bine.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Se victimizeaza unii de zici ca asculta Lucian Viziru... se ajunge la rasisim pana la urma

Ce naiba are un rocker sa demonstreze in fata celorlalti ? Cine are dreptul sa judece pe cineva pe care doar vede pe strada si de care nu isi mai aminteste in cinci minute? Ca persoane ce respira rock, chiar crede-ti ca trebuie sa va imbracati ca si cum ar trebui sa aratati lumii ce ascultati ? Crede-ti ca intereseaza pe cineva ? Multi din rockerii din ziua de azi pe care ii vedeti cu blugi spalaciti, cu bocanci tociti si cu tricouri obosite nu se imbraca asa pt ca asa simt ei ca le place, ci pt ca simt ca au ceva de dovedit lumii... Ca nu asculta manele... Cine stie? Sunt sigur ca n-ati vazut doar manelisti imbracati elegant (cica), cu o tona de gel in parul lins pe spate, cu tricouri cu model idiot, cu pantaloni fara tiv, cu ciorapi albi si cu pantofi negri cu bot de rata. Lumea a devenit obsedata, am observat, sa creeze tot felul de stereotipuri in altii, doar ca sa simta ca au un dram de superioritate in plus. Pana la urma o sa uitati de ce v-a placut muzica preferata in primul rand... Rockul inseamna sa ai o atitudine nepasatoare fata de tampeniile pe care le intalnesti in fiecare zi, sa fii destept si detasat si sa vezi problema dintr-un punct de vedere diferit, nu sa te crezi superior...

Despre postul tau intr-un singur cuvant: RESPECT!

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest DaBigBadWolf

Problema nu se pune asa.Nu conteaza ce parere au ceilalti.Oricum mai devreme sau mai tarziu o sa fii etichetat(de cele mai multe ori mai devreme) asa ca nu are nici un rost sa te ingrijoreze treaba asta.Problema se pune in felu urmator.To ai o identitate bine conturata.Toti o au.Poate e conturata la fel ca a altora dar e bine conturata.Acum treaba e daca ai tupeu sa o tii la vedere si sa o impui fara sa bagi in seama ce zice lumea care habar n-are ce vorbeste sau daca dai inapoi si te schimbi ca sa fii asa cum vor ceilalti si sa bagi capul la cutie.E atat de simplu. :)

Link to comment
Share on other sites

@tabere de mate+info + chestii de genu: La Olimpiada Nationala de Fizica 75% is rockeri. (Super tari de obicei natinalele la fizica! Numa nebuni...)

 

La mine singura chestie care le arata la toti ca as fi rocker e parul - si mie mi se pare absurd sa porti negru in caldurile astea (Ba numa cand raman fara tricouri albe:D)

 

Se uita anumiti oameni ciudat la par lung, si depinzand de om, acest lucru uneori poate avea rezultate negative (Ui si la asta!) (Am si experienta cu profii destula...) Si manelistii daca stau in treburile lor n-am nimic cu ei, dar is unii care au chef de "hai sa batem un rocker..."

 

Dar... am vast si destui rockeri care sa ma faca sa imi fie rusine ca sunt catalogat in a lor categorie.

 

Concluzia: Nu mai generalizati... n-are rost. E doar o chestie de prima impresie (care din pacate in lumea noastra conteaza enorm...)

Link to comment
Share on other sites

ca mare dreptate ai! ...superior esti oricum... fata de cel care... nu asculta rock! dar, asa cum bine spui, nu te chinui sa-i demonstrezi lucrul asta!... sunt si asa destui! :( sfatul cel mai bun, cred ca este, sa devii tu insuti DUPA ce ai inteles cu adevarat muzica rock! :)

 

Eu am o dilema... Daca as asculta clasica si jazz sunt inferior unui rocker care stie pe de rost la ce ora se duc la WC membrii unei X si Y si Z trupe? :)

 

Sau daca as avea vreo 3 facultati facute pe bune, dar imi place dance-ul si disco, asta inseamna ca sunt inferior unui rocker care n-a terminat nici macar liceul, caci era prea geniu pentru asa ceva?

 

Sau daca pur si simplu sunt mai om ca unu' care asculta rock si te-ar lasa sa mori pe strada, decat sa te intrebe ce ai, tot inferior m-as numi?

 

Wow, ce super-mega-tera-mai-si cei mai-superiori sunt rockerii astia... Vraeu si eu sa fiu rocker!!!!

Din pacate, inteleg prea multe... si nu ma pricep sa cant la chitara... si nici la bautura nu tin...

Pana mea, sunt inferior :)

 

Yap, dupa ce o sa aleg rock, o sa devin eu insumi... Nu am voie sa fac asta inainte... E necool. Daca nu inteleg rockul nu ma voi intelege nici pe mine, si nu voi fi capabil sa fiu ceea ce sunt, prin simplul fapt ca nu idolatrizez rockul...

 

Scuze doar in cazul in care am inteles eu gresit contextul... (adica era ceva la misto etc) Oricum, eu ma adresez acelora care cred in asa ceva, l-am citat pe Stratman caci acolo era descrisa concis o adevarat ideologie B)

Edited by GB
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

does this have a purpose? ne cam invartim in cerc

si atata intoleranta zic c-ar merge bine cu niste ortografie :)

Link to comment
Share on other sites

Cum mi se pare ca sunt vazuti ascultatorii de rock de catre societate? Sunt vazuti asa cum sunt in realitate niste oameni falsi , care incearca sa copieze un stil de viata cu , care nu au nimic in comun.muzica intitulata rock'n'roll ( N din mijloc vine de la cuvantul englez AND ) nu este o muzica romaneasca , este o muzica inventata intr-o alta tara( SUA ?) de catre un negru droghist JIM HENDRICS( vai de capul lui si acesta, nici macar nu stia sa tina chitara cum trebuie, o tinea pe dos).Spune-ti si voi ,ce ar avea un roman in comun cu acest individ?Muzica rock a fost introdusa in Romania ,de catre agenti imperialisti, in anii de glorie ai partidului 1960-1970 , pentru a destabiliza tineretul UTC-ist .Si se pare ca au reusit in tentativa lor, acesti tineri au adoptat aceasta muzica rapid, fara a-si pune nici una dintre chakre la contributie , si uitati unde a ajuns tara,suntem vai de capul nostru, am ajuns la mana lor , a imperialistilor, a americanilor si aceasta numai din cauza lui JIM HENDRICS si a muzici rock . Atat am avut de spus.

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Cum mi se pare ca sunt vazuti ascultatorii de rock de catre societate? Sunt vazuti asa cum sunt in realitate niste oameni falsi , care incearca sa copieze un stil de viata cu , care nu au nimic in comun.muzica intitulata rock'n'roll ( N din mijloc vine de la cuvantul englez AND ) nu este o muzica romaneasca , este o muzica inventata intr-o alta tara( SUA ?) de catre un negru droghist JIM HENDRICS( vai de capul lui si acesta, nici macar nu stia sa tina chitara cum trebuie, o tinea pe dos).Spune-ti si voi ,ce ar avea un roman in comun cu acest individ?Muzica rock a fost introdusa in Romania ,de catre agenti imperialisti, in anii de glorie ai partidului 1960-1970 , pentru a destabiliza tineretul UTC-ist .Si se pare ca au reusit in tentativa lor, acesti tineri au adoptat aceasta muzica rapid, fara a-si pune nici una dintre chakre la contributie , si uitati unde a ajuns tara,suntem vai de capul nostru, am ajuns la mana lor , a imperialistilor, a americanilor si aceasta numai din cauza lui JIM HENDRICS si a muzici rock . Atat am avut de spus.

 

Doar doua cuvinte pentru ineptiile debitate de tine.Shoot yoursefl!

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

ok. cred ca toata lumea a avut timp sa-si exprime parerea. it's getting trolly in here. case closed..

 

 

later edit: la cererea publicului se redeschide. here you go s0rin, make it a good one. dar lasa-l pe hendrics in pace si verifica tabelul cronologic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

...muzica intitulata rock'n'roll ( N din mijloc vine de la cuvantul englez AND ) nu este o muzica romaneasca , este o muzica inventata intr-o alta tara( SUA ?) de catre un negru droghist JIM HENDRICS( vai de capul lui si acesta, nici macar nu stia sa tina chitara cum trebuie, o tinea pe dos).Spune-ti si voi ,ce ar avea un roman in comun cu acest individ?...

:) super post, la o conspiraţie de genul ăsta nu mă puteam gândi nicicum.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.