www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum vi se pare ca sut vazutzi ascultatorii de rock de catre societate in general?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest Eugen_G

Shtiu ca s-a mai discutat pe tema asta in trecut shi inca aprins dar niciodata destul in opinia mea.Poate ca greshesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Desi imi este cam acru de atatea topicuri de genul asta, te intreb, de unde stie societatea ce fel de muzica ascult eu???? Aaaa, s-au se refera doar la aia cu plete, tricoaie negre si bocanci? Atunci pune altcumva intrebarea, "cum sunt vazuti de societate cei cu plete, tricoaie negre si bocanci ..." ca nu prea vad legatura.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Desi imi este cam acru de atatea topicuri de genul asta, te intreb, de unde stie societatea ce fel de muzica ascult eu???? Aaaa, s-au se refera doar la aia cu plete, tricoaie negre si bocanci? Atunci pune altcumva intrebarea, "cum sunt vazuti de societate cei cu plete, tricoaie negre si bocanci ..." ca nu prea vad legatura.

eu am trecut prin ambele faze , am avut plete ..bocanci ..blugi care erau distrusi ..si acuma is tuns ma inbrac 'decent' ,desi se mai observa ca is rocker,idea e ca fie ca vrei ,fie ca nu, societatea te analizeaza dupa aspectul fizic ...te incadreaza in anumite categorii,dupa ce porti dupa ce freza ai ...si categoriile respective au anumite stereotipuri in care vei fi bagat fara voie ....

 

ca un ex: cand aveam plete si bocanci.bla...bla..eram drunk majoritatea timpului eram un dezastru la scoala...etc etc

acum tuns ...is total schimbat nu mai beau si chiar mai ma duc si pe la scoala :) ..

 

in concluzie ...merita si faza cu pletele bocanci ...dar la un momend dat ar trebui sa-ti treaca :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

nu vad ce treaba are 'societatea' cu ce muzica ascult eu acasa. asa cum s'a mai spus :) nu mia am nici eu par lung, si as putea trece mai usor drept hip-hop'er la cum ma imbrac uneori. asta nu ma impiedica sa ascult doom sau orice altceva ma mai intereseaza. e ceva personal.

Link to comment
Share on other sites

 

ca un ex: cand aveam plete si bocanci.bla...bla..eram drunk majoritatea timpului eram un dezastru la scoala...etc etc

acum tuns ...is total schimbat nu mai beau si chiar mai ma duc si pe la scoala :) ..

 

in concluzie ...merita si faza cu pletele bocanci ...dar la un momend dat ar trebui sa-ti treaca :):)

 

Iarasi nu vad neaparat o legatura ... eu si cand aveam plete si bocanci eram ok la scoala si eram treaz majoritatea timpului.

Link to comment
Share on other sites

Shtiu ca s-a mai discutat pe tema asta in trecut shi inca aprins dar niciodata destul in opinia mea.Poate ca greshesc.

 

 

Daca asta este trasatura definitorie a personalitatii tale, faptul ca tu asculti rock, automat ca vei arata lucrul asta si prin aspectul exterior. Altfel, cum s-a mai spus lumea nu are cum sa stie ce muzica asculti tu. Si daca lumea nu poate sa zica despre tine decat lucrul asta dupa o conversatie, sau in primul rand lucrul asta, e nasol. Subiectul in sine mi se pare o dezbatere puerila, doar de dragul dezbaterii sau din lipsa de socializare. Daca aveai 14 ani si treceai printr-o criza de identitate inteleg sa-ti pui asemenea intrebari dar asa...

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Recunosc ca trec printr-o criza a unui om aflat la 30 de ani in reconsiderarea propriei persoane.

Recunosc ca ascult de 15 ani acest gen de muzica shi am pus acest topic pt. ca nu imi este indiferent modul in care priveshte lumea acest fenomen shi modul in care se privesc cei care fac parte din el pe eie inshishi.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am trecut ca si voi prin toate fazele (deh, am avut timp in 18 ani de rockerie).

Acum recunosc ca nu ma mai imbrac ca ultimul distrus, insa oricine ma vede pe strada stie exact ca nu ascult manele sau dance :)

 

Long Live Heavy Metal!!!

 

Ar fi si trist daca s-ar prinde cineva ca asculti manele .... asta ar inseamna lantul de aur de 2 dejte la gat si pantofi mocasin cu ciorapi alb de flotir. :)

 

Asa cum am mai zis in nustiuce topic tot pe teme similare, modul in care te imbraci/reprezinti nu prea are legatura directa 1:1 cu muzica pe care o asculti. Printr-un anumit stil de imbracamite aparte incerci sa faci un statement despre cum vrei sa te vada lumea sau despre cum vrei sa apari tu fata de restul lumii. Faptul ca adopti un anumit look specific unui stil muzical are poate mai mare legatura cu imaginea pe care o genereaza reprezentantii stilului decat cu muzica lor. Adica rockul in sine nu are legatura cu hainele (in extenso imaginea) ci rockstarurile au legatura cu imaginea. Adica Axel Rose si-a pus esarfa rosie pe cap toti fanii si-au pus esarfa desi esarfa in sine nu are legatura cu muzica lor ci este doar un accesoriu cu care s-a crezut Axl mai frumos. :(

 

In alta ordine de idei rockul in sine reprezinta o varietate semnificativa, adica intre Yes si Megadeth este totusi o diferenta sesizabila chiar si pentru un profan, deci pana la urma ce inseamna imaginea de rocker este iarasi o chestiune relativa (in vremurile noastre a fi chel e mai aproape de notiunea de rocker decat a fi pletos).

 

Acum presupunand ca ai 30 de ani, familie, job etc. intradevar este cel putin ciudat ca trebuie sa faci un statement vizual relativ la muzica preferata cu toate crizele de identitate pe care le poti avea in conditiile in care nu pratici meseria de rockstar. Chestia asta se intampla de obicei cand esti adolescent sau tinerel si neavand alte calitati decat tineretea propriu zisa incerci sa iti arati convingerile sau apartenenta la un anumit grup prin manifestare directa aka haine, atitudine rebel etc. Am trecut si eu prin faza asta ca si o multime de prieteni din generatia mea chiar daca si acum dam din cap la un metal suparat desi nu prea mai avem cu ce :).

 

Puh, lung post .... se simte vinul rece (da' rece de tot) baut pe o vreme calda ....

Link to comment
Share on other sites

@ebola

"Acum presupunand ca ai 30 de ani, familie, job etc. intradevar este cel putin ciudat ca trebuie sa faci un statement vizual relativ la muzica preferata cu toate crizele de identitate pe care le poti avea in conditiile in care nu pratici meseria de rockstar"

 

Am 31 de ani, sunt insurat, am job si trebuie sa fac un statement vizual tocmai pt. ca sa nu fiu confundat cu un oarecare chilotzar de pe strada. Ma intelegi?

Nu am o criza de identitate dragule, sunt "doar" un rocker, stii cum e, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

+1 killahead!

 

mai e o faza: ca sa iti poti manifesta rebeliunea in conditzii optime, este necesar sa fii imbracat comod :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca sunt perceputi (in general) ca niste oameni excentrici care vor sa iese din tipare, sau care incearca sa demonstreze ceva; ma refer nu numai la felul cum se imbraca dar si cel legat de muzica. Asta in Romania ca prin alte parti nu stiu cum sunt vazuti.

Link to comment
Share on other sites

@ebola

"Acum presupunand ca ai 30 de ani, familie, job etc. intradevar este cel putin ciudat ca trebuie sa faci un statement vizual relativ la muzica preferata cu toate crizele de identitate pe care le poti avea in conditiile in care nu pratici meseria de rockstar"

 

Am 31 de ani, sunt insurat, am job si trebuie sa fac un statement vizual tocmai pt. ca sa nu fiu confundat cu un oarecare chilotzar de pe strada. Ma intelegi?

Nu am o criza de identitate dragule, sunt "doar" un rocker, stii cum e, nu? :)

 

Pai si crezi ca are vreo legatura directa modul in care te imbraci cu muzica? Adica na, si eu am vreo 33, sunt insurat, cu job, si intradevar nu ma imbrac ca un chilotzar ci ma imbrac conform agendei din program :). Daca ar fi sa ma imbrac conform muzicii pe care o ascult ... cred ca as fi luat drept chilotzar whatever it means.

 

Rockerii sunt vazuti bine in comunitatea programatorilor... majoritatea coderilor sunt un pic excentrici + ca la orice tabara de info sau mate 70% sunt metalheads!!

 

Cand am fost prin Germania aia ziceau exact invers, ca nu exista programatori rockeri ci numai hauseri, raveri & co.

Link to comment
Share on other sites

Guest budinca

Chiar e aiurea intrebarea asta intr-o oarecare masura...ideea e ca niciodata nu poti sa le ceri unor incuiati sa aiba o parere buna despre tine sau sa-ti respecte viata atat timp cat nu exista bun simt in tara asta...cum pe noi "rockerii" ne ia cu greata cand vedem manelisti..asa sunt si ei...nu ne suporta..Diferenta este,cel putin in cazul meu,ca desi nu sunt de acord cu muzica si comportamentul lor,ii respect ca oameni,trecand de bariera asta a muzicii,care a devenit o problema sociala din cate vad...Nu sunt de acord nici cu atitudinea incorecta de a judeca un om dupa muzica pe care o asculta..intradevar conteaza foarte mult asta..da mi s-a intamplat de exemplu sa intalnesc manelisti care erau de 1000 de ori mai oameni ca alti rockeri pe care i-am cunoscut..asta e...

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns si eu la 30 de ani si ma gandesc asa: ascult rock, nu prea ma intereseaza ce cred altii. In plus nici nu vreau sa le schimb parerea. Ajungi sa-ti dezvolti alte mijloace pentru a castiga respectul, asa ca cine face greseala sa te judece dupa muzica va avea o surpriza nasoala intr-o confruntare, sa-i zicem, de business.

 

So, rock on!

Link to comment
Share on other sites

Punctul 1.

Nu sunt de acord nici cu atitudinea incorecta de a judeca un om dupa muzica pe care o asculta..

Punctul 2.... Asta e cel mai tare!!!

Mi s-a intamplat de exemplu sa intalnesc manelisti care erau de 1000 de ori mai oameni ca alti rockeri pe care i-am cunoscut..asta e...

 

Acum hai sa-ti zic, glumesc si eu, da? :)

 

La punctul 1 - Da, sunt de acord cu tine. Depinde totusi... In unele cazuri din pacate unii se identifica cu muzica pe care o asculta si se lasa cu violuri in scara blocului :)

 

La punctul 2 - Si mie mi s-a intamplat de multe ori sa intalnesc manelisti de treaba, nu zic. Insa nu am apucat sa ne cunoastem mai bine. Vezi tu, partea proasta e ca ei nu m-au intalnit decat o data :)

Link to comment
Share on other sites

ca o mica paranteza:

Mai toti programatorii (pana in 35 de ani) pe care ii stiu eu au tangente cu rockul. Ciudat e ca aia cu linuxu au inclinatii fie spre Therion&co fie spre Rammstien.

Aia care sunt *exclusiv* cu muzica electronica fie sunt foarte putini fie foarte slabi :)

 

Adevarat ce zici!

Mai cam toti pe care ii cunosc si eu sunt rockeri. Dar mai sunt si exceptii, am un preieten care e in primii 100 pe rent a coder(pt cine stie) si el asculta numa house rave si mult drum 'n base.

Link to comment
Share on other sites

ca o mica paranteza:

Mai toti programatorii (pana in 35 de ani) pe care ii stiu eu au tangente cu rockul. Ciudat e ca aia cu linuxu au inclinatii fie spre Therion&co fie spre Rammstien.

Aia care sunt *exclusiv* cu muzica electronica fie sunt foarte putini fie foarte slabi :)

 

Cu tot respectul, nu cred ca se poate generaliza. Eu sunt programator de meserie si de prea mult timp. :)

Asa cum am zis intr-un post precedent, am fost in Germania si acolo aia erau tare mirati ca eu ascult rock fiindca in parerea lor toti programatorii sunt hauseri. Si culmea era ca toti pe care i-am intalnit erau hauseri, unii chiar lucrau part time DJ prin cluburi.

Printre cunostinte/colegi/colaboratori/etc. exista cred o distributie normala a preferintelor muzicale, doar poate intradevar exista un nivel calitativ mai ridicat, adica nu o sa vezi manelisti multi (desi exista), cu muzica populara sau cu din astea gen Bambi, Sexy & shit.

 

In fine, cand eram student, am avut o gramada de colegi care erau in trupe rock & fratii (ex. Implant Pentru Refuz) dar si manelisti ordinari. Majoritatea erau cu pop-uri & co. Dar asta, dragii mei, se intampla in vremuri imemoriabile, demult apuse, pe cand in Complex-ul Studentesc (ala din Timisoara) nu exista nici un bar/club, si distractia principala era sa cantam pana dimineata grupati in jurul lazilor de bere si alte alcoale si luam amenzi de la politai fiindca consumam alcool in incinta complexului (astia din TM stiu cum este acum si deci pot face o analogie). .... Hmm, sorry pt offtopic. :)

Link to comment
Share on other sites

Recunosc ca trec printr-o criza a unui om aflat la 30 de ani in reconsiderarea propriei persoane.

Recunosc ca ascult de 15 ani acest gen de muzica shi am pus acest topic pt. ca nu imi este indiferent modul in care priveshte lumea acest fenomen shi modul in care se privesc cei care fac parte din el pe eie inshishi.

Clar ca esti intr-o criza...Si ce-i mai nasol e ca nu prea poti sa iesi din ea. Daca timp de 15 ani, dupa cum zici, nu ti-ai dat singur raspunsul la intrebarea din titlul topicului e grav: traiesti pe alta lume.

SI cu ce te-ar ajuta, ma rog, parerile noastre? Fenomenul inca exista, e privit la fel ca acum 15-20 de ani (la noi), nimic nou. Nu trebuie sa deschizi 1000 de topicuri cu intrebari-gen sondaj de opinie ca sa afli asta si nici nu poti schimba ceva.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Mai toti programatorii (pana in 35 de ani) pe care ii stiu eu au tangente cu rockul. Ciudat e ca aia cu linuxu au inclinatii fie spre Therion&co fie spre Rammstien.

Aia care sunt *exclusiv* cu muzica electronica fie sunt foarte putini fie foarte slabi

 

hmm... inseamna ca esti foarte bun in ceea ce faci :)

Link to comment
Share on other sites

mergeam intr'o zi pe strada, imbracat intr'n hanorac cu metallica si se uita lumea la mine ca la felul 14

 

si apoi, ce ma intereseaza ce crede lumea. Rocker pana la moarte!

Edited by glam
Link to comment
Share on other sites

"Cum vi se pare ca sut vazutzi ascultatorii de rock de catre societate in general?"

 

Nicicum... societatea (bleah, m-apuca sila cand aud cuvantul asta; basca cand ma gandesc la semnificatie si din ce e compusa) nu mai are timp sa judece lumea cum avea inainte; toti sunt pe fuga, au alte treburi, in principiu (zic eu) isi vede fiecare de treaba lui :)

S-au cam dus vremurile alea cu "Roacare, tara te vrea tuns" (voi care le-ati prins, stiti :( )

 

Eu cel putin ma uit cu simpatie la "astia mici cu paru' mare" - mi-aduc aminte de bocanci, haine militare, pleata pe spate si imbibatzia mare cu vodca :)

 

bafta bah si fac da sosaiati :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa fiu sincer si sa-mi exprim un punct de vedere: avand in vedere ca fiu`miu asculta rock, colegii mei mai in varsta asculta rock, prietenii mei asculta rock, eu ascult rock, nu pot sa am decat un sentiment de respect fata de cei care ASCULTA ROCK! problema devine putin mai delicata, fata de cei care asculta NUMAI rock, sau cand se ia in discutie CE FEL DE rock asculta. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

ca sa fiu sincer si sa-mi exprim un punct de vedere: avand in vedere ca fiu`miu asculta rock, colegii mei mai in varsta asculta rock, eu ascult rock, nu pot sa am decat un sentiment de respect fata de cei care asculta rock! problema devine putin mai delicata fata de cei care asculta NUMAI rock, sau cand se ia in discutie CE FEL DE rock asculta. :)

 

Stratule, intrebarea era despre sosaiati, nu despre cercul de preteni B)

Cercul de preteni nu se pune :)

Cre'ca omu isi punea problema vis-a-vis de mamaili de pe shtrase :(

 

....................... ce-i ala rock? :) ..............................

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Am impresia ca modul in care e perceput un ascultator de rock de catre ceilalti oameni variaza cu marimea orasului in care acesta locuieste / lucreaza (in cazul meu).

De exemplu, in gaoacea de oras in care lucrez acum (de doi ani, venit din Bucuresti), in jur de 85% din locuitori sunt ascultatori de manele, house si hip-hop.

Ca sa va faceti o idee : daca merg de la hotel pana in centru si aud 10 melodii (de la ferestre, masini, bodegi,etc.), 7 din ele sunt manele, restul dance sau hip hop.

Niciodata nu am auzit vreo piesa rock pana acum data tare pe afara in orasul asta; am presupus ca exista ascultatori de rock numai pentru ca am vazut o data cativa copii cu tricouri cu Rammstein, Korn, etc. (deh, am si eu dreptul sa sper :) )

Oamenii care asculta rock aici sunt priviti chiar cu oarece ostilitate; ca sa il citez pe un localnic indignat "roacheri de-aia, de asculta rock de-ala nebun cu chitari!". Cam asta e atitudinea.

Oricum, de cand am luat chitara rup capul vecinilor mei pasionati de manele; macar atat. Lasati reclamatiile sa vina la mine. :)

 

PS : e interesant ca "baetii" asculta hip-hop cu Salaja', cu Pantelimo', desi am mari indoieli ca au macar idee unde vin cartierele astea...

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

fi-ti atenti cum am fost judecat de catre o profesoara in timpul orei ... aveam un tricou pe care era imprimat cu o trupa Rock (negura bunget) ... si aveam o bratara de piele la mana ... si profesoara la mine si-mi zice nervoasa : mai baiete mai bine zis satanistule ... ... ... ... ... va cam pute-ti da seama cat de proasta e ... nici nu stie dak eu sunt satanist si tot spune aiurea n-ar trebui sa aibe nimeni ceva cu stilul de muzica preferat de mine ascult ce vreau si ce-mi place ... cam asa ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.