www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitatia Pe Taste


Guest sworldd
 Share

Recommended Posts

Guest sworldd

deci mi am cumparat o chitara electrica ....un jaf de fender squier ca sa invat cu ea.... problema este ca nu prea le am cu chitara. spe ex: daca iau un tab de unde stiu ce deget trebuie sa apas pe tasa respectiva ( 1,2,3,4), pentru a imi mai iesi mai usor?

E-------------------------------------|--------------------------------|

B--12p0h10p0h9p0h10p0h9p0h7p0h9p0h5p0h|7p0h4p0h5p0h4p0h5p0h4p0h5p0h4p0h|

G-------------------------------------|--------------------------------|

D-------------------------------------|--------------------------------|

A-------------------------------------|--------------------------------|

E-------------------------------------|--------------------------------| spre ex aici care decere le apas?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Daca Squier este jaf, atunci iti doresc sa canti pe un Ibanez Gio, gen GRX70, asa. Sa te vad atunci :)

Link to comment
Share on other sites

deci mi am cumparat o chitara electrica ....un jaf de fender squier ca sa invat cu ea.... problema este ca nu prea le am cu chitara. spe ex: daca iau un tab de unde stiu ce deget trebuie sa apas pe tasa respectiva ( 1,2,3,4), pentru a imi mai iesi mai usor?

E-------------------------------------|--------------------------------|

B--12p0h10p0h9p0h10p0h9p0h7p0h9p0h5p0h|7p0h4p0h5p0h4p0h5p0h4p0h5p0h4p0h|

G-------------------------------------|--------------------------------|

D-------------------------------------|--------------------------------|

A-------------------------------------|--------------------------------|

E-------------------------------------|--------------------------------| spre ex aici care decere le apas?

 

 

 

Tu ti-ai luat chitara de o saptamina si te astepti sa-ti iasa Thunderstruck?

Link to comment
Share on other sites

deci mi am cumparat o chitara electrica ....un jaf de fender squier ca sa invat cu ea

 

Pai cam asta e scopul primei chitare: sa inveti sa canti si sa stii ce vrei de la un instrument. Daca te vei gandi mult ca e un jaf, ma indoiesc ca vei canta prea mult la dansa. Tu banuiesc ca ai nevoie de un custom-shop pe care sa-l pui pe perete cand ai sa iti dai seama ca dupa o luna de chitara nu uimesti lumea cu tehnicile tale de chitarist virtuos.

Ia si invata, incepe cu piese simple, ca sa inveti sa pastrezi un ritm.

Link to comment
Share on other sites

piesa respectiva poti sa o canti si cu un singur deget de la mana stanga .

 

12 , 10 , 8... = tasta pe care trebuie sa pui degetul

0 = nota pe care o canti pe coarda libera

h = hammer on (cauti ce inseamna)

p = pull off (cauti ce inseamna)

 

@ ceilalti colegi : si gata , se canta piesa :lol: .

 

edit : http://www.youtube.com/watch?v=wNG7qwu1SAg&feature=related

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Uite un exercitiu despre hammer on si pull off daca nu te descurci.

 

 

 

Daca Squier este jaf, atunci iti doresc sa canti pe un Ibanez Gio, gen GRX70, asa. Sa te vad atunci :)

 

Nu ca deja ma enervezi cu GIO. Ce ai patit asa rau cu ea? A prins viata si te-a alergat prin casa?

Nu de alta, dar eu sunt un utilizator foarte multumit al seriei GIO de la Ibanez. :death:

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Uite un exercitiu despre hammer on si pull off daca nu te descurci.

 

 

 

 

 

Nu ca deja ma enervezi cu GIO. Ce ai patit asa rau cu ea? A prins viata si te-a alergat prin casa?

Nu de alta, dar eu sunt un utilizator foarte multumit al seriei GIO de la Ibanez. :death:

 

 

Bre...

Am iubit Gio-ul ala.

Dar dupa Squier...am vazut cam ce respect acorda Ibanez seriei destinate celor proaspat veniti.

M-am referit strict la chitara mea. Asta desi am mai tinut trei G in mana. Vorbesc doar de a mea. Stii ce misto a fost, chestie jenanta de altfel, sa nu mai trozneasca, paraie si duduie corzile cand le acordam? :) O fi fost a mea mai aparte, dar Affinity-ul s-a sters cu ea la fund. Ceea ce arata, din experienta, ca Fender vrea sa spuna ca "ma, daca asta este asa, wow, cum o fi aia adevarata" :) SHOW ME THE MONEY! Dupa Gio, nu am avut intentia asta. Nu mai vorbesc de ce sufereau degetele mele. Dupa ce am trecut pe Squier, am respirat. Sincer, asta am facut :)

Nu te supara, repet, ma refeream la propriile experiente, a mea direct si a altora, cumva indirect. Poate a ta face exceptie. Dar, ca sa fiu sincer...nu cred ca aduni multe vorbe de bine despre seria Gio :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bre...

Am iubit Gio-ul ala.

Dar dupa Squier...am vazut cam ce respect acorda Ibanez seriei destinate celor proaspat veniti.

M-am referit strict la chitara mea. Asta desi am mai tinut trei G in mana. Vorbesc doar de a mea. Stii ce misto a fost, chestie jenanta de altfel, sa nu mai trozneasca, paraie si duduie corzile cand le acordam? :) O fi fost a mea mai aparte, dar Affinity-ul s-a sters cu ea la fund. Ceea ce arata, din experienta, ca Fender vrea sa spuna ca "ma, daca asta este asa, wow, cum o fi aia adevarata" :) SHOW ME THE MONEY! Dupa Gio, nu am avut intentia asta. Nu mai vorbesc de ce sufereau degetele mele. Dupa ce am trecut pe Squier, am respirat. Sincer, asta am facut :)

Nu te supara, repet, ma refeream la propriile experiente, a mea direct si a altora, cumva indirect. Poate a ta face exceptie. Dar, ca sa fiu sincer...nu cred ca aduni multe vorbe de bine despre seria Gio :)

 

 

 

o chitara Ibanez Gio poate fi la fel de buna sau de "putin" buna comparativ cu o chitara Ibanez "scumpa" , in aceeasi masura in care un Squier e comparativ cu un Fender , dar lucrurile astea au mai fost discutate si ras-discutate . Degetetele tale nu au cum sa "sufere" din cauza unei chitare , alta e cauza ;) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

deci mi am cumparat o chitara electrica ....un jaf de fender squier ca sa invat cu ea.... problema este ca nu prea le am cu chitara. spe ex: daca iau un tab de unde stiu ce deget trebuie sa apas pe tasa respectiva ( 1,2,3,4), pentru a imi mai iesi mai usor?

E-------------------------------------|--------------------------------|

B--12p0h10p0h9p0h10p0h9p0h7p0h9p0h5p0h|7p0h4p0h5p0h4p0h5p0h4p0h5p0h4p0h|

G-------------------------------------|--------------------------------|

D-------------------------------------|--------------------------------|

A-------------------------------------|--------------------------------|

E-------------------------------------|--------------------------------| spre ex aici care decere le apas?

 

Cumpara-ti o chitara de maestru , altfel nu poti canta aceste note .

 

Plus ar trebui corzi 0,001 in drop Bb ca s anu te doara degetele..

 

Logica ???? ia vezi poti sa incerci 12 cu indexul ,10 cu degetul mic , 9 cu cu indexul ,7 cu degetul mare ?

 

daca nu iese faci combinatii permutatii...cu o alta logica .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest sworldd

fratilor!!!!!!! am mai pus mana pe chitara ...am acustica de un an...stiu acordurile si ma pricep si cu ritmurile..unele taburi le fac chiar bine spre ex sweet child o mine...am mai avut o chitara electrica care nu era a mea ,pe aia am doar exersat.stiu ce inseamna hammer on si pull off....

Link to comment
Share on other sites

sunteti rai si cu chef de harțã:rolleyes:

si offtopic :lol:

daca esti incepator pe electrica incearca sa cauti pe youtube lectii la piesele preferate-iti vei da seama singur pan la urma ce poti aborda si ce nu.acum gasesti f mule video de calitate ,cu griful filmat e aproape-astfel poti urmari mai usor ce tasta cu ce deget sa apesi.

oricum,nu exista o reteta anume-ce tie ti se pare imposibil altuia ii cade firesc la mana-cladeste-ti propria abordare.

Link to comment
Share on other sites

nu exista o reteta anume-ce tie ti se pare imposibil altuia ii cade firesc la mana-cladeste-ti propria abordare.

 

Exact. Nu exista ideea de "trebuie sa pun degetele asa". In cazul diagramelor de acorduri, de exemplu, ai indicate degetele informativ. Insa poti sa le tii diferit. De exemplu la acordurile de baza, o sa gasesti putin oameni care sa tina La-ul cu degetele in pozitia aia sau Si-ul.

Esti liber sa faci in modul in care ti se pare tie mai sigur.

 

In cazul tau, de exemplu, l-as canta cam cum se invata prin toate manualele. Daca am o tasta as folosi aratator + mijlociu, unde am doua taste diferenta as folosi aratator + inelar si unde am 3 taste, as folosi aratator si deget mic. Ti se pare ciudata partea respectiva pentru ca te intorci pe griff, nu urci, cum ti s-ar parea mai natural. Ei, incearca s-o faci de la coada la cap. Vezi cum iti iese si pe urma ia-o si invers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.