www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are Cineva Super-Voce ?


Guest adrianodisegnare
 Share

Recommended Posts

Guest adrianodisegnare

Ma intrebam daca exista cineva care sa aibe vocea.. sa zicem, dezlegata, sa poata sa urce si sa coboare cu o usurinta teribila, sa aibe si o tonalitate mai specifica.. am dat acolo si niste exemple de oameni cu supervoci.. Daca exista cineva in Bucuresti cu o voce incredibila dar e retinut in a recunoaste si a incerca, va rog, cautati-ma pe mine :) Eu sunt Adrian, cant la chitara si am cateva idei, am nevoie de o voce incredibila care sa completeze ideile mele. A.. si , tre sa fie tanar si disponibil de repetitii anytime. Cautati-ma la id de mess si mail : ilisei.adrian

Hai ca sunt super curios daca e cineva.. macar sa aibe vocea aia care iti zbarleste paru de pe tine.. nu tre sa fie neaparat ca cei mai sus enumerati ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest adrianodisegnare

Nimeni, nu ? :)) nici nu prea imi faceam sperante desarte.. Dar poate are cineva voce frumoasa macar ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghost Opera

interesanta intrebare :)) dar e subiectiva treaba. dupa parerea mea niciunul din cei enumerati nu are super voce :))

Edited by Ghost Opera
Link to comment
Share on other sites

Guest adrianodisegnare

Freddie Mercury n-are super voce ? Steven Tyler ??? hai ca mai strang din dinti si nu zic si de ceilalti 2, si inca cativa inca ne enumerati.. dar astia vrei sa zici ca nu ?? hmmm.. ma indoiesc

Link to comment
Share on other sites

Nimeni, nu ? :)) nici nu prea imi faceam sperante desarte.. Dar poate are cineva voce frumoasa macar ?

 

 

Se gãsesc ! Se gasesc ! Numa' cã poți s-aºtepți tu, mult ºi bine, aici...

Suie-te pã cal ºi te du la topicul de "Voce" ºi-ai sã vezi acolo zeci de useri ºi sute de post-uri.

 

Spor la cãutat ºi baftã !

Link to comment
Share on other sites

la nivel de romanica manelistii e cei mai super-voci. asa ca mainstream. daca e sa vorbim de rock, underground, chitareala, chestii d-astea nu se exista pentru simplu motiv ca toti se chinuie sa imite pe altii, mai exact pe aia de i-ai insirat tu (ca castige si ei un ban). si din moment ce te chinuie talentul cu imitatia nu ai de unde sa scoti o super-voce care sa se afirme prin propriul sunet. si inca o chestie: degeaba ai o voce super daca nu ai o piesa buna. si invers.

 

ideea e ca la noi chestia se face de suprafata (asa a fost dintotdeauna, de cand cu rocku - eu mai mult la partea asta ma refer). adica la distractie, de foame, sau din plictiseala. aici nu ai cum sa ai profunzime si personalitate in ceea ce faci din cauzele enumerate. daca exista un segment mai ca lumea, intr-un strafund al undergroundului sa zicem, nu e suficient cunoscut sau nu e inteles pe de-a-ntregul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest adrianodisegnare

adevarat.. prea ne axam pe ideea de a imita.. poate ca or fi si oameni care fac su muzica de placere, categoric, dar , dar...

Atunci, rectific anuntul : Vocea nu tre sa fie ca alea mai sus enumerate ,(un fel de copy paste al vocii),,, Vocea trebuie sa fie la fel de marinimoasa , unica si puternica ca si alea ( nu dublura, ci unica, dar de un nivel suficient cat sa ni se zbarleasca paru de pe maini )...

...asta in eventualitatea ca nu cer ceva de domeniul SF-ului... Tre sa fie cineva in Bucuresti care sa aibe voce frumoasa, ce naiba... Sunt milioane de oameni si nu e unul cu o voce frumoasa ?

 

bine .. sunt milioane de oameni, dar nu intra toti pe forum :)) ... Cred ca cel mai bine ar fi sa incep sa caut in alta parte.. As putea sa ma plimb cu un carton in mana, pe bulevard, zicand ca am nevoie de cineva cu o voce frumoasa .. Ar fi mai multe sanse asa..

trist..

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghost Opera

dude. toti freddy mercury avea voce buna pt ce canta. dar nu poti spune ca avea o super voce pt ca nu exista asa ceva :)) si la tine voce frumoasa ce inseamna ? e again subiectiva treaba.de exemplu mie imi place roy khan (ex-kamelot) si nu cred ca toata lumea il agreeaza, la fel cum nu toata lumea il agreeaza pe freddy mercury :P pana la urma e o chestie de gust :P

Edited by Ghost Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

felicitari nene. ai reusit sa zici ce-am vrut io sa zic de cand am vazut prima oara topicul asta, dar am zis sa nu fiu rau...

Link to comment
Share on other sites

gigi, daca nu esti admin/moderator pe-aici, ce te face sa crezi ca vreunul din noi o sa te asculte?

 

ma scuzi da' unii tre sa afle 'the hard way' ca stau prost cu imaginatia si/sau tre sa mai lase canepa sa creasca....

anuntul original suna a ceva in genu 'caut un vocal si nu gasesc. toti vocalistii sa apeleze la mine'....

Edited by eye
Link to comment
Share on other sites

O exprimare constructiva ar fi fost de genul "nu vei gasi o super voce fiindca o super voce se lucreaza foarte mult timp, iar cei care deja lucreaza de atata timp au deja proiecte serioase si nu sunt dispusi la start-up-uri", sau "incearca mai intai sa faci o formatie sa vezi cum se lucreaza in echipa si ce valoare au ideile tale", sau "mergi la scoala populara de arta si vezi ce canta oamenii pe acolo", etc.

 

Nu mai fiti pedanti si incercati sa sprijiniti discutiile, ca texte de bascalie din categoria "Vacanta Mare" nu cred ca au vreo valoare in acest perimetru. Si nici nu sunt amuzante.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest unclesamfatg

Fa un efort si incearca sa ii intelegi pe baieti.

Eu unul cred ca lui Vlad ii place sa viseze cu ochii deschisi la fel de mult ca si lui "adrianodesignare".

 

Hai sa ne punem in pielea lor:

 

Am prima chitara, am invatat trei acorduri. WOW. O sa fiu vedeta rock. Dar ia uite, ce se aude aici? Ce combinatie de acorduri am facut aici.

Nu am mai auzit asta la nimeni. Hai sa o notez ca suna bine as putea sa o folosesc intr-un cantec. Stai ca mi-a mai venit o idee...

Daca as canta tema asta la o viteza mai mare? Zici ca e complet alta tema... WOW. Cred ca sunt un geniu.

 

Ideile astea ar putea folosi la un album alcatuit numai din hit-uri. Bilboard, Mtv, Vh1, EMI, Sony, Warner Bros, I'm comming.

Imagineaza-ti un album de 10 piese cu 10 videoclipuri, 10 hituri. Premiul Grammy? O bagatela.

In plus ar putea avea valoare culturala la modul cum e lucrat.

S-ar putea studia la conservator asa ceva, ideile, modul de lucru, stilul de compozitie, un model pentru toata lumea.

 

Daca i-ar trece prin cap saracului Bon Jovi ideile astea probabil si-ar relansa cariera pe noi culmi. Ar ajunge acolo unde nu a mai ajuns nimeni vreodata.

 

Dar "adrianodesignare" e ca nimeni altul. El va gasi un necunoscut cu o voce unica, nemaiauzita. O fiinta incredibila care nu are incredere in propria voce.

Un necunoscut extrem de talentat care va deveni cel mai mare vocalist "all time".

 

Ma intelegi ce zic? Cenusareasa, stii povestea nu?

Dar pentru asta "Cenusareasa" sau "Cenusaroiu" trebuie sa fie talentat si disponibil pentru repetitii.

 

Poate in viitor ne vom gandi si la un featuring Aerosmith ca sa ne lansam mai repede in show biz-ul mare.

Momentan "adrianodesignare" se simte ca si "ratusca cea urata" dar el stie adevarul. El stie cine e el si ce forte nebanuite se ascund in inima lui mare.

 

Dar ce minune, o alta "ratusca urata" a gasit acest topic si copii astia rai se iau de un "Cenusaroi" ca si el. El stie bine ce are de facut. El ii va lua apararea.

Cand va ajunge vedeta, "adrianodesignare" ii va multumi, vor fi prieteni. Poate vor lua cina impreuna cu Steven Tyler intr-o zi.

Vor fi ca si Slash si Lenny Kravitz. Nu ai auzit povestea lor? Colegi in liceu, colegi pe scena mare a show biz-ului acum.

Ulterior s-ar putea face si un film despre ei la Hollywood. Ce o sa rada ei atunci de ce am scris eu acuma aici.

Stai asa, au facut o poza acestui thread? Poza asta cu siguranta va aparea in film. Haleluia!

 

 

 

Asemenea vise si ganduri stupide se intampla cand nu stii cum functioneaza industria muzicala, cum se dezvolta o tema, cum se lucreaza pe o progresie, etc. etc.

 

Americanii numesc asta "day dreaming" si e o chestie foarte cool.

 

In cat timp ai vomitat toata chestia asta? Baiatul a zis ca vrea pe cineva cu voce buna cu care sa cante si sa incerce niste idei. De unde stii tu ca ideile lui n-au valoare doar pentru ca nu le-a mai avut nimeni? Valoare pentru tine probabil. Cat despre toata povestea pe care ai creato, amintesteti ca e facuta de tine din imaginatia ta. Chestia asta e cunoscuta sub numele de straw-man...

Link to comment
Share on other sites

la nivel de romanica manelistii e cei mai super-voci. asa ca mainstream. daca e sa vorbim de rock, underground, chitareala, chestii d-astea nu se exista pentru simplu motiv ca toti se chinuie sa imite pe altii, mai exact pe aia de i-ai insirat tu (ca castige si ei un ban). si din moment ce te chinuie talentul cu imitatia nu ai de unde sa scoti o super-voce care sa se afirme prin propriul sunet. si inca o chestie: degeaba ai o voce super daca nu ai o piesa buna. si invers.

 

ideea e ca la noi chestia se face de suprafata (asa a fost dintotdeauna, de cand cu rocku - eu mai mult la partea asta ma refer). adica la distractie, de foame, sau din plictiseala. aici nu ai cum sa ai profunzime si personalitate in ceea ce faci din cauzele enumerate. daca exista un segment mai ca lumea, intr-un strafund al undergroundului sa zicem, nu e suficient cunoscut sau nu e inteles pe de-a-ntregul.

 

+1.

Imi place sa vad pe cineva care intelege lucrurile astea si le exprima asa concis. Voci.. sunt; sunt oameni seriosi cu studii de conservator, canto si ce mai vrei; avem si soprane si tenori dar manelistii sunt cei care fac "legea". Si asta nu numai la noi ci si in plan international, daca te uiti ai sa vezi tot "manele"...

Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Sunt oameni care lucreaza de la varste fragede cu notele si crezi ca un neica nime poate veni asa din copac cu idei revolutionare, noi si nemaivazute?

 

Fa un exercitiu de imaginatie si gandeste-te ca un copil scoate din senin o idee care il pune in cur pe John Petrucci, Jeff Beck sau alt mare muzician.

Cat de plauzibila ti se pare tie chestia asta?

 

Imi dau seama ca tu crezi in basme, zane, Feti-Frumosi, Mos Craciun, iepuras de paste si asa mai departe.

Asta vine si din necunoasterea muzicii, probabil nu prea stii despre progresii acorduri si cum functioneaza, altfel nu imi explic cum iti imaginezi tu ca un copil poate veni din senin cu idei noi, revolutionare fara sa aiba cele mai elementare notiuni de muzica, lucru care se vede inca din primul post din acest thread.

 

Daca taceai filosof ramaneai.

 

Nu este vina mea ca un tzucar fara stiulete nu are cunostinte de istoria muzicii. Ca de exemplu, ca nu stie ca B.B.King(din spusele lui John Petrucci) poate face cu o nota cea ce shrederii nu pot face cu tot griful. Sau ca nu stie ca Jimi Hendrix, considerat cel mai mare chitarist din toate timpurile, un inovator desavarsit, a luat chitara in mana la 15 ani. Sau ca Clapton a atins primul instrument cu 6 corzi tot la 15 ani. Probabil aceast taran nu stie ca varsta nu are nicio legatura cu inovatia. Poate nu a auzit riffuri celebre, precum cel din "Satisfaction", riff scurt, sau "Cave", un alt riff distinctiv. Probabil acest om primitiv care nu e in stare decat sa le zica altora ca cred in mos craciun, in special ateilor modernisti, nu are nici notiuni de teorie muzicala! Nu sugerez niciodata sa-l copiam pe Schoenberg si sa folosim toate cele 12 semitonuri intro tema, dar doar daca folosim 5 sunt extrem de multe combiantii. Cea minora pentatonica este doar una!

 

In schimb, iti sugerez sa mutam discutia pe un alt topic si sa o purtam constructiv nu sa ne insultam!

Link to comment
Share on other sites

Gasesti niste vocii super daca cauti pe iutub

 

 

Xfactor..USA....UK,,,,Australia ....Sweden....

american idol

america's got talent

australia's got talent

britains got talent

etc...got talent

 

Nu numai ca sunt vocii super dar sunt si artisti super ...

nu le mai trebuie la multi numai sa li-se faca contrat publicitate si sa ii puna pe cele mai mari scene din lume..

 

 

Nu am salvat link-urile ....se gasesc pe youtube ...si pe careva canal TV am prins noaptea ...

 

...........

 

Sunt enorm de multii cantareti fantastici ....amatori sau profesionisti necunoscuti ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da ! Buna observaţia lui karpi ! Pe youtube găseşti voci excelente. Colegul ce deschisă topicul, îşi poate pune-n practică ideile chiar mai uşor decât face-to-face. Tehnologia există... Engleza-i worldwide cunoscută...

 

E adevărat că vocea e un "instrument" mai rar, dar ... Cine ştie, poate-n câţiva ani, dezvoltă cineva vreun soft d-ăsta cu VST-uri pt simularea vocii...

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.