www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar+Amp


Marius11
 Share

Recommended Posts

Biletul dus-intors pana la timisoara ma costa 50 ron , fac vreo 4 ore in total pe drum , nu e foarte rentabil numai ca sa arunc o privire in magazin.

Eu am intrebat de chitara aia din curiozitate , nu ma intereseaza forma prea mult atata timp cat e comoda.

Am mai sfatuit un incepator ....in careva din celalalte topicuri similare ..chiar acu vre-o doua zile ....

 

mai scriu odata

 

Cumpara o chitara second hand la 150 Ron max 200 Ron si fa harakiri cu ea , inveti sa canti sa o acordezi sa setezi una alta ..poate o strici sau ... poate .....dar inveti multe .

 

Cand stii ce vrei sa canti si deja esti chitarist este momentul sa alegi o chitara versatila ptr nevoile tale ....ptr ce si unde vei canta ...coveruri la birt , club, nunta ,botez, sau in trupa cu conceptie care canta piese proprii ..rock .country , folk ,ambiental ,experimental etc...

 

Nu prea poti sa apreciezi si nici sa folosesti calitatile unei chitare profi pana nu canti de vre-o 10 ani ..chiar si dupa aceasta perioada nu este precis ca vei avea nevoie de uninstrument super profesionist .

 

Iar cand ajungi (poate ) la o conceptie muzical/artistica precis vei alege iarasi alte scule cu caracteristici de care vei avea nevoie..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

karpi , eu vreau sa urmez si o scoala de muzica de la 0 ( cu baze cu tot ) in italia , pentru ca am aceasta posibilitate , este foarte aproape de locul unde voi sta eu. O chitara la 150-200 ron sunt absolut sigur canu poate oferi calitatea sonora a uneia mai scumpe . Esti absolut sigur ca ar fi o idee buna sa dau banii pe asa ceva? Mentionez inca odata ca nu ma ridic la rangul bogatasilor , am o tona de probleme si plati de facut si nu foarte des imi permit sa dau banii pe ceva ce imi doresc. Multumesc pentru amabilitate si ajutor. Nu ma intereseaza pe mine concerte la birturi si nunti si astea , pentru mine sa stiu acolo sa cant ca imi place, daca am noroc si talentul necesar sa cant calumea poate ma apuc si de astea :)) , dar pana atunci am mult de mancat , dar daca este ceva ce pot face ( si am increderea ca pot , doar si taica-meu a fost chitarist pe undeva sau pe altundeva , habar n-am dar cert e ca stia sa cante si incerc sa cred ca am mostenit si eu ceva din talentul lui) sunt absolut sigur ca nu renunt.

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

karpi , eu vreau sa urmez si o scoala de muzica de la 0 ( cu baze cu tot ) in italia , pentru ca am aceasta posibilitate , este foarte aproape de locul unde voi sta eu. O chitara la 150-200 ron sunt absolut sigur canu poate oferi calitatea sonora a uneia mai scumpe . Esti absolut sigur ca ar fi o idee buna sa dau banii pe asa ceva? Mentionez inca odata ca nu ma ridic la rangul bogatasilor , am o tona de probleme si plati de facut si nu foarte des imi permit sa dau banii pe ceva ce imi doresc. Multumesc pentru amabilitate si ajutor. Nu ma intereseaza pe mine concerte la birturi si nunti si astea , pentru mine sa stiu acolo sa cant ca imi place, daca am noroc si talentul necesar sa cant calumea poate ma apuc si de astea :)) , dar pana atunci am mult de mancat , dar daca este ceva ce pot face ( si am increderea ca pot , doar si taica-meu a fost chitarist pe undeva sau pe altundeva , habar n-am dar cert e ca stia sa cante si incerc sa cred ca am mostenit si eu ceva din talentul lui) sunt absolut sigur ca nu renunt.

 

 

Daca tata a fost chitarist de ce nu-i ceri sfatul ...presupun ca ti-a spus cam acelasi lucru ce spun si eu ... si nu-ti convine asa ca cauti justificari pe la incepatori ca sa ........

 

O chitara scumpa nu este de 10 sau 50 de ori mai buna ..daca te iei dupa pret .

 

La fel de bine suna si una ieftina .

 

Daca intradevar te intereseaza trebuia sa citesti ce sa scris spus despre aceasta problema nacar aici pe rgc.ro.

 

O chitara scumpa nu la ton difera de una ieftina. Altele sunt diferentele.

 

De aceste alte diferente nu ai nevoie pana nu ajungi Steve Vai....sau macar sa canti la un birt.., unde expui instrumentul scump doar de fitze.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul, recomandarea unei "chitare" de 150-200 ron unui incepator mi se pare ceva de-a dreptul iresponsabil. Nu stau sa enumar motivele, dar pe scurt: iti trebuie un instrument care sa te ajute nu unul care sa iti puna bete in roate. Ia-ti cea mai buna chitara pe care ti-o permiti si te asigur ca n-o sa regreti. Si nu, o chitara de 2000 RON nu este un instrument de fitze.

Link to comment
Share on other sites

Dudu, de acord cu prima parte, si eu am spus "pe care ti-o permiti".

 

Dar la partea cu SH, nu stiu ce sa zic. Parerea mea e ca piata SH este pentru oameni care se pricep, sau macar au prieteni care se pricep :) Ceva imi spune ca Marius nu intra in niciuna din aceste doua categorii, altfel probabil nu ar fi ajuns sa ne ceara noua sfaturi.

Edited by locdog
Link to comment
Share on other sites

karpi , nu ma pun acum sa dau motive , dar taica-meu nu are cum sa imi explice nimic , banii pentru chitara mi-i strang singur , cu mai putin ajutor de la parinti , voiam doar sa iau cea mai buna alternativa ca sa nu risipesc nimic 150-200 ron sunt totusi bani .

 

PS: Daca chiar zici ca e cea mai buna alternativa asa voi face , o sa iau o porcarie la 2-3 mil si incerc sa invat pe ea , doar sa se auda cat de cat ok si sa nu fie greu de invatat pe ea.

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul, recomandarea unei "chitare" de 150-200 ron unui incepator mi se pare ceva de-a dreptul iresponsabil. Nu stau sa enumar motivele, dar pe scurt: iti trebuie un instrument care sa te ajute nu unul care sa iti puna bete in roate. Ia-ti cea mai buna chitara pe care ti-o permiti si te asigur ca n-o sa regreti. Si nu, o chitara de 2000 RON nu este un instrument de fitze.

\

 

Nu ma fa sa fac categorisiri in legatura cu bulbul tau de prelucrat pareri...

 

Daca nu ai idee ce este o chitara ce fabulezi ?

Ti-se pare ...ce ti-se pare cand habar nu ai de nimic ..ti-se pare ca ai vazut un OZN sau ....

 

La ce sa te ajute un instrument scump .....la trecut strada ....sau este bun ptr facut poze in grup

 

"chitara cu boy"

 

De exemplu ce nu se poate canta la un instrument ieftin .... Fur Elise sau Nicusor are o toba ?

 

Pentru un habarnist si o chitara la 200 Ron este de fitze ...buna eventual ptr poze daca posesorul este fotogenic .

 

De exemplu este bine sa cumpere incepatorii chitara cat mai grea ..o ia in spate si sa alerge prin parc ...jogging ...cu chitara ..ajuta la intarirea spatelui ...deci nu trebuie scumpa ci grea...HEAVY

 

Oricum baiatul cu topicul se vede ca fabuleaza si el ...probabil este ceva contagios.

 

Daca era cum spune el demult lua legatura cu magazinele din timisoara si cumpara 100 de chitare

si avea deja postat pe youtube cover la ceva Malmsteen

 

, nu cumpara el nimic este viitor scriitor /textier.

 

Iata o chitara ieftina

 

 

... cine crede ca nu poate sa cante la ea un incepator Fur Elise sau Nicusor are o toba ..

..iar cei mai avansati un " Adri Popa ..hotz barbat "

 

 

 

Ce are chitara ...?..nu i-am facut nimic...doar i-am schimbat vibratorul ..si corzile.

 

 

Si! am dat bani multi pe ea, caci m-am grabit ca fata mare la maritat,...la ora 12 mi-a venit idea ca-mi trebuie vibrator +humbucker la o piesa ...la ora 3 am avut chitara acasa ..asa ca nu am mai avut timp de negocieri ..cat a cerut omul am dat ( 900 Ron) cea ce este foarte scump ptr asa o chitara ce merita cred maxim 450Ron.

 

Mi-am amintit ..iata inca o chitara ieftina ..HOHNER , la asta am schimbat switch-ul si am pus unul de Gibson ca sa tina.

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic o chestie,vad multi incepatori care cauta electrica sa cante ''ceva rock spre metal si alte chestii'' 1 nu o sa intelegi chitara daca intri direct cu electrica si efecte,o sa bagi distorsie din start si o sa te limitezi multa vreme la niste rifuri grosolane doar pentru ca suna bine.Eu am inceput pe clasica ,am zdranganit la ea vreun an de zile,pana mi am luat inima in dinti si mi am luat o acustica pe care se canta total diferit fata de clasica si pot sa zic ca mi a prins bine clasica,am dezvoltat multe abilitati pe ea,si pe accustica la fel am invatat multe chestii,e bine sa iei cate putin din toate ca sa dezvolti un feeling propriu, o tehnica mai aparte,stilul tau ca sa fiu mai concis,apoi mi am luat electrica dupa aproape 3 ani de la prima chitara pe care pusesem mana,nu stiu daca gresesc dar sunt sigur ca cel putin 70% dintre cei care canta la chitara si s au tinut de ea au inceput pe un fel de clasica sau acustica mai vai de capu ei.Eu tin minte si acum ''reghinasul'' hora stundent clasica pe care am inceput,o chitara dificila si prost setata ca nu stiam dar a prins foarte bine.Plus cei care zic ca reghin e o firma aiurea sau de proasta calitate gresesc enorm,reghin fac chitari bune,mai ales pt export,tocmai din cauza acestei gandiri a romanului ca reghin este o chitara de proasta calitate a facut ca reghin sa fie o chitara ''underestimated''.Reghin ar comercializa in romania niste chitari chiar decente daca ar fi piata.Din moment ce romanul vede numai fendere si gibsoane,Reghin vinde in afara.

Deci sfatul meu e sa iti o acustica in primul rand,daca vrei sa dezvolti o mana puternica in ale chitari,sa nu aud ''ia ti ceva care sa sune bine ca sa iti vina sa exersezi'' cine vrea sa invete si chiar ii place se tine si cu orice chitara,am amici care au inceput sa cante pe niste vechituri de reghinuri mostenite de la tata/mama/bunica de nu iti vine sa crezi si acum canta in trupe si la evenimente.Eu la fel am inceput si mi a prins bine.Nu e totul sa ai electrica si am de sute de euro,dar daca o sa te tii o sa iti dai seama mai incolo.

P.S. Nu doresc sa supar pe nimeni cu ceea ce am scris mai sus,asta e parerea mea personala.

Link to comment
Share on other sites

karpi , fii mai atent la acuzatii , am precizat mai sus ca in curand plec in Italia , achizitia pot sa o fac de acolo sau pot sa o fac de aici dar nu cred ca am o nevoie specifica sa iti raportez tie cum si cand , eu atat am spus , vreau sa o achizitonez si asa voi face , dar nu toti sunt de bani gata si isi permit sa se arunce in vant dupa ce trage mai bine la ochi , eu incerc sa ma documentez , si sa intreb persoane care se pricep si care au putin habar in legatura cu instrumentele respective , chitara pot sa o iau de oriunde ca pana la urma tot aceleasi produse le gasesti peste tot , pretul difera dar ce conteaza ca sunt euro ca sunt lei , poate e mai mic TVA-ul acolo . Pana acum am fost politicos pentru ca nici nu sunt genul de persoana care sa se certe cu cineva pentru asa motive , dar te rog si pe tine sa fii la fel , nu stiu daca am facut asa un rau mare ca am cerut putin ajutor. Si sunt in mare dificultate cu alegerea , sunt sute de modele de chitare la preturi diferite , eu sunt foarte entuziasmat pentru ca e primul meu instrument , de multe ori e alegerea cea mai importanta , dar hai sa nu o dau in poezie . Eu va multumesc pentru ajutor , daca va deranjez in asa masura va rog sa imi spuneti si o sa incetez sa cer sfaturi aici si ma voi indrepta catre alt forum .

Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic o chestie,vad multi incepatori care cauta electrica sa cante ''ceva rock spre metal si alte chestii'' 1 nu o sa intelegi chitara daca intri direct cu electrica si efecte,o sa bagi distorsie din start si o sa te limitezi multa vreme la niste rifuri grosolane doar pentru ca suna bine.Eu am inceput pe clasica ,am zdranganit la ea vreun an de zile,pana mi am luat inima in dinti si mi am luat o acustica pe care se canta total diferit fata de clasica si pot sa zic ca mi a prins bine clasica,am dezvoltat multe abilitati pe ea,si pe accustica la fel am invatat multe chestii,e bine sa iei cate putin din toate ca sa dezvolti un feeling propriu, o tehnica mai aparte,stilul tau ca sa fiu mai concis,apoi mi am luat electrica dupa aproape 3 ani de la prima chitara pe care pusesem mana,nu stiu daca gresesc dar sunt sigur ca cel putin 70% dintre cei care canta la chitara si s au tinut de ea au inceput pe un fel de clasica sau acustica mai vai de capu ei.Eu tin minte si acum ''reghinasul'' hora stundent clasica pe care am inceput,o chitara dificila si prost setata ca nu stiam dar a prins foarte bine.Plus cei care zic ca reghin e o firma aiurea sau de proasta calitate gresesc enorm,reghin fac chitari bune,mai ales pt export,tocmai din cauza acestei gandiri a romanului ca reghin este o chitara de proasta calitate a facut ca reghin sa fie o chitara ''underestimated''.Reghin ar comercializa in romania niste chitari chiar decente daca ar fi piata.Din moment ce romanul vede numai fendere si gibsoane,Reghin vinde in afara.

Deci sfatul meu e sa iti o acustica in primul rand,daca vrei sa dezvolti o mana puternica in ale chitari,sa nu aud ''ia ti ceva care sa sune bine ca sa iti vina sa exersezi'' cine vrea sa invete si chiar ii place se tine si cu orice chitara,am amici care au inceput sa cante pe niste vechituri de reghinuri mostenite de la tata/mama/bunica de nu iti vine sa crezi si acum canta in trupe si la evenimente.Eu la fel am inceput si mi a prins bine.Nu e totul sa ai electrica si am de sute de euro,dar daca o sa te tii o sa iti dai seama mai incolo.

P.S. Nu doresc sa supar pe nimeni cu ceea ce am scris mai sus,asta e parerea mea personala.

 

Asculta sfatul lui, cel mai pertinent din acest topic :respect:

Link to comment
Share on other sites

karpi , fii mai atent la acuzatii , am precizat mai sus ca in curand plec in Italia , achizitia pot sa o fac de acolo sau pot sa o fac de aici dar nu cred ca am o nevoie specifica sa iti raportez tie cum si cand , eu atat am spus , vreau sa o achizitonez si asa voi face , dar nu toti sunt de bani gata si isi permit sa se arunce in vant dupa ce trage mai bine la ochi , eu incerc sa ma documentez , si sa intreb persoane care se pricep si care au putin habar in legatura cu instrumentele respective , chitara pot sa o iau de oriunde ca pana la urma tot aceleasi produse le gasesti peste tot , pretul difera dar ce conteaza ca sunt euro ca sunt lei , poate e mai mic TVA-ul acolo . Pana acum am fost politicos pentru ca nici nu sunt genul de persoana care sa se certe cu cineva pentru asa motive , dar te rog si pe tine sa fii la fel , nu stiu daca am facut asa un rau mare ca am cerut putin ajutor. Si sunt in mare dificultate cu alegerea , sunt sute de modele de chitare la preturi diferite , eu sunt foarte entuziasmat pentru ca e primul meu instrument , de multe ori e alegerea cea mai importanta , dar hai sa nu o dau in poezie . Eu va multumesc pentru ajutor , daca va deranjez in asa masura va rog sa imi spuneti si o sa incetez sa cer sfaturi aici si ma voi indrepta catre alt forum .

OK ( deci am vazut bine ca nu te grabesti de loc...hehe)...e mai bine in EU sa cumperi caci gasesti chitara la 50 Euro foarte buna.

 

 

 

Reghin din '73 in perfecta stare de functionare a fost retastata o singura data .Pana prin '98 am folosit numai acesta chitara.

 

Si la ora aceasta la Reghin se fac chitare bune..am mai scris ca pe un forum din ungaria chitaristi amatorisunt multumiti de Reghin.

 

Daca s-ar afl ala noi firmele mamaa/originale Fender si Gibson nici acelea nu ar fi apreciate ...ca nu-s aduse de departe ...asa ca nu poate sa aiba valoare....hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK ( deci am vazut bine ca nu te grabesti de loc...hehe)...e mai bine in EU sa cumperi caci gasesti chitara la 50 Euro foarte buna.

 

 

 

Reghin din '73 in perfecta stare de functionare a fost retastata o singura data .Pana prin '98 am folosit numai acesta chitara.

 

Si la ora aceasta la Reghin se fac chitare bune..am mai scris ca pe un forum din ungaria chitaristi amatorisunt multumiti de Reghin.

 

Daca s-ar afl ala noi firmele mamaa/originale Fender si Gibson nici acelea nu ar fi apreciate ...ca nu-s aduse de departe ...asa ca nu poate sa aiba valoare....hehe

Reghinul se mai afla in posesia dumneavoastra domnul Karpi?

Link to comment
Share on other sites

Reghinul se mai afla in posesia dumneavoastra domnul Karpi?

Da,pai daca-i chitara mea.

E la mine in atelier ,,si sa pus praful pe ea de un deget abea de am dat cu o carpa peste ( dupa ce am vazut in prima cum stralucea praful in lumina blitz-ului).E murdara rau ca am tinut-o fara husa.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ahhhh :P

Trebuie sa mai fie pe ici colo chitare din acestea pe care copii sau nepotii le vand..haha.

 

Din pacate multe au fost "transformate " de posesori sau mai tarziu de copii ca sa le schimbe "look"-ul .

 

Aceasta chitara a fost neagra dar din ceva cauze nu a fost vopsita corect si s-a cojit vopseaua asa ca am facut-o "natur" .

Link to comment
Share on other sites

Guest endless

Da, este buna pentru incepatori, mai mult decat buna, daca ai totusi posibilitatea sa mai pui niste bani poti sa te orientezi catre seria Affinity, mi se pare ca au doze mai bune.

 

Si eu am avut dilema alegerii unei chitari cu cateva luni in urma, fiind incepator.

 

Am cautat si am gasit un Squier Bullet Strat rosu, la inceput eram putin sceptic, ma gandeam ca e ceva de genul Harley Benton, de care am incercat o gramada si mi se pareau niste bucati de lemn fara nicio treaba cu sunetul bun. Asta nu inseamna ca nu am prieteni care au Harley Benton si modele chiar foarte reusite.

 

Cum ziceau cei de mai sus, orice chitara este buna, daca simti ca te reprezinta si iti place sa canti la ea.

 

De asemenea, trebuie neaparat sa incerci chitara inainte sa o cumperi, sa incerci mai multe chitari sa le compari, etc, chiar si la modelele scumpe exista defecte de fabricatie.

 

Eu sunt profund multumit de Squier-ul meu, sunt incepator, nu am nevoie de nimic mai mult.

 

Eu l-am luat cu 290 de ron, second, dar intr-o stare perfecta, aproape ca era scoasa de pe rafturile magazinului, fara ciobituri, lovituri, defecte, taste perfect nivelate, hardware in perfecta stare. (290 a fost cu husa, cablu Planet Waves de 6m si un stand de chitara Hohner, deci chitara ar fi fost pe la 150-200 lei, cum spunea si domnul Karpi).

 

Eu zic sa mergi si sa incerci in magazine, chiar daca te costa sa ajungi la magazine, merita experienta, dai un ban da stai in fata, vorba aia.

 

 

 

 

Respect,

 

Raul B.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul, recomandarea unei "chitare" de 150-200 ron unui incepator mi se pare ceva de-a dreptul iresponsabil. Nu stau sa enumar motivele, dar pe scurt: iti trebuie un instrument care sa te ajute nu unul care sa iti puna bete in roate. Ia-ti cea mai buna chitara pe care ti-o permiti si te asigur ca n-o sa regreti. Si nu, o chitara de 2000 RON nu este un instrument de fitze.

 

Hai sa zic si eu o chestie pe tema "o chitara de 200 de lei e proasta"....este o conceptie total GRESITA. Sunt intru totul de acord cu Karpi, si zic asta din proprie experienta. Prima mea chitara electrica a fost vreo 600 lei, o chitara faina, dar am zis sa incerc si altceva. Printr-un noroc am dat de threadul lui Masta Gi, in care vindea un reghin iris ecranat, retastat cu 280 lei. Eu am negociat la 250 si am luat-o. Este o chitara fantastica, cel putin pentru urechea si mainile mele blege, nu se dezacordeaza, nu falseaza, nu are buzz. Asa ca nu va aruncati sa faceti impresii gresite omului. Nu zic sa te arunci sa iei prima chitara de 200 de lei pe care o intalnesti, pt ca intradevar nu toate merita efortul, dar mergi cu cineva care a mai pus mana pe un instrument si va sti el la ce sa se uite, macar de o parere.

 

In alta ordine de idei, e o idee buna sa iei o chitara ieftina pentru a experimenta, sa vezi frate daca esti facut sa canti pe instrumentul acesta. Abia dupa aia iti iei amp, procesor, pedale si mai stiu eu ce alte nebunii, dupa ce inveti sa schimbi 3 acorduri, pentru ca poti sa inveti foarte bine cu electrica la rece, eu unul cant mult cu ea asa pentru ca stau in camin studentesc si nu tuturor le place afonia mea :lol:. Sper sa gasesti ceea ce cauti, dar iti repet, daca te avanti dupa o anumita chitara fara sa stii de ce o vrei pe aceea vei regreta in cel mai scurt timp. Cheers

 

 

 

chitara pot sa o iau de oriunde ca pana la urma tot aceleasi produse le gasesti peste tot , pretul difera dar ce conteaza ca sunt euro ca sunt lei , poate e mai mic TVA-ul acolo .

Nu gasesti aceleasi produse peste tot, la noi sunt mai scumpe si mai proaste (parca am mai facut referire la asta o data).

Edited by Draykor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va rog sa imi scuzati inactivitatea , am probleme cu netul si sunt nevoit sa postez de la o sala de internet , m-am decis sa iau acel Squier Bullet Start . Va multumesc frumos pentru ajutorul , timpul acordat si bunavointa cu care le-ati oferit . Mult noroc.

 

 

Oh da , pe langa chitara si amplificatorul asta :http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=4&BrandCategsID=105&BrandProductID=1320

Nu cred ca am nevoie de ceva mai mare pentru acasa.

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

un foarte bun amp (zic eu) e Fender Mustang 1 sau 2 (1 are 20 wati si 2 are 40 wati) e super bun pentru un incepator si nu numai, eu cant intrun pub si se aude de minune cu Mustang 1. la chitara zic sa iei ceva mai bun. eu am epiphone les paul special 2 si sunt tare dezamagit, in 5 luni am bagat 3-5 ore zilnic si acum nu mei merge bine, nu se aud harmonic-urile si altele.

Poti lua o chitara mai buna, mustangul 1 e 110 euro si nu o sa fi dezamagit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.