www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica


Guest zkira67light
 Share

Recommended Posts

Guest zkira67light

cant la acustica de un an un an si jumatate si familia mea a zis ca daca intru la ce liceu vreau o sa-mi cumpere orice chitara vreau si ma la un fender tele baja classic ce credeti?sau un american standard strat (fender nu squier)

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Nu-ti fa vise. Si eu auzit asemenea promisiuni si pana la urma prima chitara mi-am luat-o din banii castigati de mine

 

 

Sa vedem unde te repartizeaza , pana nu intri nu-ti spunem nimic....hehe

 

da speranta moare ultima oricum tot imi adun bani de mult timp

Edited by zkira67light
Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Ca incepator, nu mai bine iti iei un Squier si un amp bun, eventual ceva efecte?

 

da da daca incepi cu o chitara mai scumpa nu-i mai bine fiindca ai direct ce chitara vrei si nu mai trebuie sa dai bani dupa plus ca mie nu mi-ar placea sa-mi vand chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Prima chitara e doar ca sa iti dai seama ce vrei de fapt de la un instrument.

Plus ca o chitara mai slabuta intr-un amp bun va suna mai bine decat o super-chitara intr-un amp prost. Deci ia si amplificarea in calcul.

 

prof. de chitara face ampuri pe tuburi(lampi cred ca se traduce) de 50 de watt cu 100 de euro poate mai mult nu mai stiu plus are si o chitara hohner st-20 cu locking tungers si etc

da parca tot as vrea un fender ampu mai poate astepta da o un fender are multe avantage +plus ca un telecaster ii mai sexos si aduce fete deci...astept inca 2 luni si ma rog mai ales cum parinti mei is despartiti poate pune fiecare jumatate si le reamintesc in fiecare zi

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Da, dar... ești sigur cã știi ce chitarã vrei? :) Sau, mai bine spus, de ce o vrei?

 

trebuie sa o incerc prima data oricum da in principal da...adica imi place tonu si cum arata sa vad cum o simt la mana numa mai sunt doua luni poate imi schimb parerea da in principal un fender as vrea

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Din tot ce s-a discutat am inteles ca omul e interesat de niste scule, intreaba ce parere avem noi astia de pe aici, si vine si decizia bazata, clar, pe sfaturile primite: isi va lua chitara X pentru ca este sexoasa si aduce fete.

Daca am inteles gresit, sa ma anunte cineva...

 

Romanii au talent, cum spune o emisiune.

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Din tot ce s-a discutat am inteles ca omul e interesat de niste scule, intreaba ce parere avem noi astia de pe aici, si vine si decizia bazata, clar, pe sfaturile primite: isi va lua chitara X pentru ca este sexoasa si aduce fete.

Daca am inteles gresit, sa ma anunte cineva...

 

Romanii au talent, cum spune o emisiune.

 

nu chiar mai mult findca am auzit cum suna si imi place si ca ii sexoasa ii un plus...cred

Link to comment
Share on other sites

+plus ca un telecaster ii mai sexos si aduce fete

 

Nu consider ca asta e lucrul care ar trebui sa intereseze atat de mult aspectul chitarii.

Probabil vei reusi sa "combini" ceva cu un Fender. Oricum, daca nu ar exista fufe proaste, datorita atitudinii ai avea mari sanse sa mori virgin.

Esti sigur ca nu ar fi mai bine sa mai strangi niste bani si sa-ti iei un BMW? Vine de la "Bring Me Women", exact ce cauti tu.

Edited by draugr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Nu consider ca asta e lucrul care ar trebui sa intereseze atat de mult aspectul chitarii.

Probabil vei reusi sa "combini" ceva cu un Fender. Oricum, daca nu ar exista fufe proaste, datorita atitudinii ai avea mari sanse sa mori virgin.

Esti sigur ca nu ar fi mai bine sa mai strangi niste bani si sa-ti iei un BMW? Vine de la "Bring Me Women", exact ce cauti tu.

 

eu ziceam numai ca ii un plus nu ma intereseaza asa de mult aspectu si am zis si un pic si in gluma faza cu fetele nu ma intereseaza inca anyway ce parere aveti ca prima chitara el sa fie un fender telecaster classic player baja?

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

nu chiar mai mult findca am auzit cum suna si imi place si ca ii sexoasa ii un plus...cred

 

Clar.

Bafta maxima, cu putin noroc te rezolvi.

Link to comment
Share on other sites

eu ziceam numai ca ii un plus nu ma intereseaza asa de mult aspectu si am zis si un pic si in gluma faza cu fetele nu ma intereseaza inca anyway ce parere aveti ca prima chitara el sa fie un fender telecaster classic player baja?

 

Daca nu ai experienta ma indoiesc ca vei sesiza o mare diferenta intre Fender si Squier. Ia-ti Squier Affinity Telecaster si un amp bun care sa iti placa.

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Daca nu ai experienta ma indoiesc ca vei sesiza o mare diferenta intre Fender si Squier. Ia-ti Squier Affinity Telecaster si un amp bun care sa iti placa.

 

chestia ii ca nu vreau sa trebuiasca mai tarziu sa imi iau alta asa ca vreau sa imi iau ceva mai bun din prima...

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Crede-ma: orice ar fi, vei dori mereu alta chitara.

 

ok mersi mult de sfaturi mai am cateva intrebari pe care o sa le pun maine noapte buna

Link to comment
Share on other sites

ce mama dracu' nu intelegeti...? omu' vrea o chitara...v-a intrebat daca e ok ce vrea el acolo...atat...! cine a zis ca e incepator...? intr-un an jumate poti sa inveti destule, mai ales la varsta lui ;)

 

parerea mea e ca ar trebui sa-ti iei o chitara cat mai ok de banii pe care ii ai...prin "cat mai ok" nu vreau sa intelegi "cat mai scumpa" sau "cat mai da firma"...ideea e sa-ti placa cum suna si sa-ti fie comoda la mana...

ai putea sa incerci foarte bine si ceva modele de top de la firme mai entry level, cum ar fi cele din seria Classic Vibe, de la Squier...ideea r fi sa le incerci musai inainte :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

prof. de chitara face ampuri pe tuburi(lampi cred ca se traduce) de 50 de watt cu 100 de euro poate mai mult nu mai stiu plus are si o chitara hohner st-20 cu locking tungers si etc

da parca tot as vrea un fender ampu mai poate astepta da o un fender are multe avantage +plus ca un telecaster ii mai sexos si aduce fete deci...astept inca 2 luni si ma rog mai ales cum parinti mei is despartiti poate pune fiecare jumatate si le reamintesc in fiecare zi

......... fetele sesizeaza deferentele dintre Fender si Squier.

 

Este de la carnea de pui crescuti cu diferiti hormoni !!

 

Acu se tot fac cercetari si statistici .

 

Treaba este foarte serioasa ...

 

Se vede si la tanarul nostru coleg de forum probabil consuma multa carne de pui tratat cu hormoni.

 

Deci nu-i nici o problema cu muzica si cantatul ...doar sa fie o chitara LOLO ca sa atraga fetele hormonizate cu carne de pui.

 

Ptr asemenea treburi ai nevoie de o chitara acustica cu care sa te poti deplasa la fata locurilor ( unde se afla fetele) caci la repetitii intr-un garaj sau pivnita ,depozit parasit nu se prea afla fete hormonizate .

deci tre sa te deplasezi in parc , plaja, excursii la iarba verde /munte si de astea .

 

Altfel trebuie sa te retragi ptr pregatire in locuri de astea dubioase unde repeti muzica ce nu place fetelor ,canti vre-o 10 ani pana ajungi vedeta de muzica ptr fete ca sa te bage in seama hormonizatele . Pana atunci oricum se invecheste aceasta prima chitara si trebuie sa cumperi una fancy noua ce ia ochi si emana feromoni de macho man .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

......... fetele sesizeaza deferentele dintre Fender si Squier.

 

Este de la carnea de pui crescuti cu diferiti hormoni !!

 

Acu se tot fac cercetari si statistici .

 

Treaba este foarte serioasa ...

 

Se vede si la tanarul nostru coleg de forum probabil consuma multa carne de pui tratat cu hormoni.

 

Deci nu-i nici o problema cu muzica si cantatul ...doar sa fie o chitara LOLO ca sa atraga fetele hormonizate cu carne de pui.

 

Ptr asemenea treburi ai nevoie de o chitara acustica cu care sa te poti deplasa la fata locurilor ( unde se afla fetele) caci la repetitii intr-un garaj sau pivnita ,depozit parasit nu se prea afla fete hormonizate .

deci tre sa te deplasezi in parc , plaja, excursii la iarba verde /munte si de astea .

 

Altfel trebuie sa te retragi ptr pregatire in locuri de astea dubioase unde repeti muzica ce nu place fetelor ,canti vre-o 10 ani pana ajungi vedeta de muzica ptr fete ca sa te bage in seama hormonizatele . Pana atunci oricum se invecheste aceasta prima chitara si trebuie sa cumperi una fancy noua ce ia ochi si emana feromoni de macho man .

 

repet am zis ca imi place tonu si ca ii frumoasa ca doar toate chitarile is faine...acuma asta ii problema ca am zis ca ii sexoasa chitara.Eu doar am intrebat ce parere aveti de ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

ce mama dracu' nu intelegeti...? omu' vrea o chitara...v-a intrebat daca e ok ce vrea el acolo...atat...! cine a zis ca e incepator...? intr-un an jumate poti sa inveti destule, mai ales la varsta lui ;)

 

parerea mea e ca ar trebui sa-ti iei o chitara cat mai ok de banii pe care ii ai...prin "cat mai ok" nu vreau sa intelegi "cat mai scumpa" sau "cat mai da firma"...ideea e sa-ti placa cum suna si sa-ti fie comoda la mana...

ai putea sa incerci foarte bine si ceva modele de top de la firme mai entry level, cum ar fi cele din seria Classic Vibe, de la Squier...ideea r fi sa le incerci musai inainte :)

 

pai oricum vreau sa le incerc numa trebuie sa stiu si in ce oras sa merg sa le incerc...ca fenderuri nu am gasit numa la guitarshop mai multe din care poti incerca si ma costa si drumu pana acolo ca sa o incerc asa ca eu vream niste pareri despre ele inainte sa merg

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Daca omul are bani de Fender si doreste Fender, de ce insistati cu Squier? :wacko: Iar ceea ce priveste faptul ca va vrea oricum alta chitara mai tarziu: chitarile se pot vinde, schimba etc...

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Cred ca un Squier Affinity bagat printr-un amplificator bun suna mai bine de cit orice Fender bagat prin procesor de 300 de lei sau calculator. Asta v-o spune unul care a facut exact ce vrea zkira sa faca, aka "dau toti banii pe o chitara buna acum si-mi iau amplificator mai tirziu". E o prostie! In scurt timp te vei plictisi de chitara aia (poa' sa fie si Gibson Custom Shop), pentru ca nu va suna nici pe departe cum auzi la artistii tai preferati.

 

Eu mi-am luat Gibson Flying V crezind ca asa voi avea distorsiune ca la Metallica. Prin ce amplificator cintam? Roland Cube 15X. Fucking idiot!!! Gibson V e vreo 650 de euro, Rolandu' inca 100, adica 750 de euro. Cu banii astia poti cumpara o instalatie care cu care scoti sunete mai placute decit cu ce am avut eu. Agree?

 

Asa ca o bagam p-aia cu Squieru' din cauza ca-i vrem binele omului. Daca vrea sa inteleaga, bine, daca nu, treaba lui, n-are decit sa-si cumpere Fender... tare mi-e ca se va plictisi de ea foarte repede, poate va vrea chiar s-o vinda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

Cred ca un Squier Affinity bagat printr-un amplificator bun suna mai bine de cit orice Fender bagat prin procesor de 300 de lei sau calculator. Asta v-o spune unul care a facut exact ce vrea zkira sa faca, aka "dau toti banii pe o chitara buna acum si-mi iau amplificator mai tirziu". E o prostie! In scurt timp te vei plictisi de chitara aia (poa' sa fie si Gibson Custom Shop), pentru ca nu va suna nici pe departe cum auzi la artistii tai preferati.

 

Eu mi-am luat Gibson Flying V crezind ca asa voi avea distorsiune ca la Metallica. Prin ce amplificator cintam? Roland Cube 15X. Fucking idiot!!! Gibson V e vreo 650 de euro, Rolandu' inca 100, adica 750 de euro. Cu banii astia poti cumpara o instalatie care cu care scoti sunete mai placute decit cu ce am avut eu. Agree?

 

Asa ca o bagam p-aia cu Squieru' din cauza ca-i vrem binele omului. Daca vrea sa inteleaga, bine, daca nu, treaba lui, n-are decit sa-si cumpere Fender... tare mi-e ca se va plictisi de ea foarte repede, poate va vrea chiar s-o vinda.

 

sper ca nu...oricum mersi de sugestie

Link to comment
Share on other sites

sper ca nu...oricum mersi de sugestie

 

Kid, au dreptate baietii care iti zic ca nu ar fi bine sa iti prapadesti toti banii doar pe chitara si sa amplifici Fenderul(care oricum e o chitara proasta in acceptiunea mea, dar asta tine de fiecare) printrun Bergenbier de 15W. Crede-ne pe toti, amplificatorul este mult mai important in obtinerea unui sunet bun, mult mai important decat chitara. Asa ca ca ia in calcul un Marshall sau un Line6 in functie de ce vrei sa canti. Daca vrei hard-rock, blues sau rock'n'roll, mergi pe Marshall. Este unul fain la un pret accesibil, MG30FX.Buy it, si mai ia-ti un squier si mai vb peste un an, doi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

cant la acustica de un an un an si jumatate si familia mea a zis ca daca intru la ce liceu vreau o sa-mi cumpere orice chitara vreau si ma la un fender tele baja classic ce credeti?sau un american standard strat (fender nu squier)

 

Io-ti sugerez sa nu te iei dupa toti marii experti care se mai arata pe-aici, ca stiu cum e sa vrei un Fender, si ca, oricum, nu te va convinge nimic in lume sa-ti iei vreun amp, daca tu chiar iti doresti chitara aia.

Io zic ca Fender Strat American Standard e o chitara excelenta. Isi face treaba foarte bine si, pana acum, n-am avut nicio surpriza neplacuta cu ea. O alta serie peste care ti-as sugera sa arunci un ochi este seria Road Worn, care pe mine m-au lasat foarte placut impresionat.

 

Multa bafta cu intrarea la liceu si la cantat!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.