www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Floyd Sa Fara Floyd


Guest budulea

Recommended Posts

Guest budulea

Salut :D ... imi doresc foarte mult sa imi cumpar o chitara cu floyd :rolleyes: ....dar vreau si s-a ma informez despre avantajele si dezavantajele ei .... asa ca va rog sa imi spuneti care sunt avantajele si care sunt dezavantajele ..... :respect::rulez:

Link to comment
Share on other sites

Nu lua nici o chitara ieftina cu floyd... o sa se duca "in no time" si-ai sa plangi dupa banii dati. :)

 

Ce vreau sa spune este - sa fie FloydRose Original sau, de la Ibanez, Edge, Lo Pro Edge, Edge Pro, Edge Zero - exclus edge 2/3 sau alte balarii ca si FR licentiate de toti dubiosii. Mai sunt cativa producatori care folosesc patentul FR si au mecanisme bune insa nu prea stiu care sunt ei... poate te ajuta altcineva cu informatia asta :)

 

Numai bine!

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

dezavantaje la flyod:

dificil de schimbat acordajul din standard in drop, pentru ca trebuie re-acordate toate corzile de vreo 5 ori :P

dificil de schimbat corzile, din acelasi motiv...

in functie de cat de buna e chitara, ai mai mult sau mai putin de mesterit la ea, ca se tot deregleaza diverse

 

also.. stai linistit, e ieftina :) si e cu edge3, asa ca ia-ti si un tuner bun :P

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Guest budulea

nu ... nu sunt incepator :angry2: , crede-ma ... doar ca vreau sa ma informez :) ... nu vreau sa o cumpar si dupaia sa imi para rau , intelegi ?

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta o sa-ti para rau.

Am avut destule chitari prin mana cu floyd licentiat si una cu edge 3, exact ca cea din imagine. Reglatul nu ia mult (depinde cum o faci), dar devine instabil si dezacordeaza ca popa.

 

Deci, de nu e Kahler, sau Floyd de la mama lui, nu prea poti merge la sigur altfel.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti bridge fix si gata. (si asta vine de la un posesor de floyd).

 

Depinde foarte mult si ce vrei sa faci cu el. Daca vrei sa faci dive-bombing atunci strange bani si ia-ti o chitara cu Floyd Original si ai terminat balciu'. Daca iti trebuie pt. tremollo si chestii din astea mai "fine" atunci poti la fel de bine sa-ti iei o chitara cu tremollo simplu.

 

At any rate... eu dupa vreo 3 luni de Floyd am zis ca nu se merita sa ai chitara cu Floyd decat daca ai si tehnici care sa-ti schimbe corzile si sa ti-o acordeze. :lol:

Link to comment
Share on other sites

stai linistit .... nu e ieftina ... uite un link http://www.mcmusic.r...randProductID=3 .... oare e buna ??? ... please help :(

 

1600 e chiar una ieftina, si nu te astepta sa te tzina de banii aia.

Ibanez vinde, putin si numele nu numai produsul. Incearca chitarile Cort...la banii aia au caracteristici mult mai bune ;)

Eu sunt adeptul Floyd Rose,depinde cat de comod esti tu si cat de res schimbi acordajul in drop,etc

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Salut :D ... imi doresc foarte mult sa imi cumpar o chitara cu floyd :rolleyes: ....dar vreau si s-a ma informez despre avantajele si dezavantajele ei .... asa ca va rog sa imi spuneti care sunt avantajele si care sunt dezavantajele ..... :respect::rulez:

O chitara cu floyd are avantajul ca poti sa canti cu floyd .

 

O chitara cu floyd are dezavantajul ca se acordeaza mai greu si poti vaea probleme cu mentinerea acordajului si poate sustain-ul sa fie mai scurt.

 

Gasesti cu zecile discutii amanuntite despre toate aspectele pe rgc.ro

 

Citeste-le !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

toti chitaristii pe care i-am vazut pe scene isi reacordeaza chitara la 2-3 melodii.. nush cum ale voastre tin 3 luni. poate cele cu menghina tin (nu am avut pana acum asa sistem)

 

ideea e ca daca poti trai fara floyd ia-ti bridge fix... mai incolo, pe o chitara mai buna, treci si la nebunii de-astea dar pana atunci de ce sa risti?

Link to comment
Share on other sites

stai linistit .... nu e ieftina ... uite un link http://www.mcmusic.r...randProductID=3 .... oare e buna ??? ... please help :(

 

sincer este bunicica. Nu este foarte profi precum ibanezurile de ex JEM JS, nu are gat prestige dar se simte foarte bine la mana.floydul merge bine raspunde foarte repede dar dupa mine as mai strange de arcurile alea ca raspunde cam tare. Daca vrei sa iei RG370DX te sfatuiesc sa iti pui niste doze Seymour Duncan sau DiMarzio dupa ce stil de muzica vrei sa canti cu ea. In concluzie, la pretul pe care il are 16 milioane la MC Musical merita.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni .....

 

...o tzara de LOGICA ...chiar daca sunteti unii bata la tehnica de toate felurile...

 

Coarda este otzel...de la tensionare :

 

-1./ se tot intinde coarda si tot trebuie sa muti calusul ca sa ai "intonatia" corecta ..

 

-2./:mai vine chitaristul si:

 

-a/. pe langa tensiunea data de acordajul normal

 

-b/. intinde coarda cu dejtele.. deci "pozitia " intonatiei se muta....in timpul cantatului ( mai ales la corzi puse proaspat deoarece se "aseaza" coarda

 

-c/. de pe mana se depune murdaria pe coarda ( grasime+praf) coarda devine mai grea /mai groasa nu mai este in ..."pitch"

 

-d/ otzelul se intinde de la benduri si de la vibrator =? dezacordare

 

-c/ schimbare de temperatura => atat coarda cat si gatul lucreaza la schimbare de temperatura ->dezacordare

 

-e lovesti ,tragi , ciupesti tare de corzi --intindere coarda -> dezacordare

 

-f/. "cutite" de la vibrator din material prost ce se toceste asa ca vibratotrul nu are o pozitie de repaos unica ..se "opreste" naiurea dupa cum este tocita in acel moment ( deformarea se tot schimba de la tensiunea /forta mare pe cutite)

 

Cine crede ca aceste probleme evidente si reale se rezolva cu o "menghina" este un NAIV ..ca sa nu zic altceva .

 

MENGHINA = are rolul ca sa opreasca coarda sa alunece (la bombdive) catre chei ca apoi arcurile de la vibrator sa nu aiba forta necesara sa le traga la loc deoarece se agatza in pragus.

 

Pe langa acest lucru menghina elimina posibilitatea ca la slabirea stransorii corzilor infasurate pe cheie sa "sara spirele" ca apoi sa-i ia alt loc dupa ce se intinde coarda la loc acest lucru ce schimba tensionarea => coarda falsa.

 

La chitarele fara menghina ptr a preveni aceasta treaba se folosesc chei cu blocare ..la unele chei exista doua orificii prin tije cheii ..dispuse una de asupra celeilalta la 90 grade .Tragi prin ambele orificii coarda si nu mai scapa chiar daca ai numai o "spira" infasurata pe tija cheii => deci nu are "spire" ce sa se reaseze la slabirea tensiunii .

Acesta versiune cu doua orificii este cea mai buna si ieftina rezolvare.!!!!!!!!!

 

Mai revin si repet ...nu trebuie sa ai vibrator ca sa se dezacordeze chitara la cantat.!

 

Trebuie sa stii sa te acordezi "din mers" ..

 

Acordajul "fin"

are o plaje destul de restransa asa ca daca ai menghina blocata poti sa ajungi sa nu mai poti acorda chitara in tmpul cantatului ...

Strang bani si vreau un vibrator Steinberger !!( in jur de 600$ ??)

 

Pe langa "altele"!!!! acest vibrator are si "cheile" deci nu ai nevoie de headstock si chei cu "spire" asa ca poti sa acordezi din mers fara nici o problema!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

sincer este bunicica. Nu este foarte profi precum ibanezurile de ex JEM JS, nu are gat prestige dar se simte foarte bine la mana mea !!!!.floydul merge bine raspunde obraznic foarte repede dar dupa mine as mai strange de arcurile alea ca raspunde cam tare. Daca vrei sa iei RG370DX te sfatuiesc ??? sa iti pui niste doze Seymour Duncan sau DiMarzio( la rece langa niste berii) dupa ce stil de muzica vrei sa canti cu ea"sau nu-i pui nimic deoarece are deja doze de sa-i mai pui ..nici nu este loc ptr atatea doze ". In concluzie " care concluzie ,despre ?, a cui ? ", la pretul pe care il are 16 milioane la MC Musical merita.

 

Esti cumva de la " Vacanta Mare" ?

 

Nu poti sa reglezi arcurile altfel dacat ca sa ai vibratorul in plan paralel cu planul corpului .corzilor ca sa fie in "echilibru".!

 

Nu exista vibrator ce raspunde mai repede sau mai tarziu . eventual in functie de distanta punct de sprijin si calus ul efectiv raportul de "schimbare pitch /deplasare vibrator" este mai mica sau mai mare.Arcurile nu au nici un efect asupra "adancimii" efectului la deplasarea vibratorului.

 

Daca pui corzi subtiri trebuie sa reduci forta arcurilor , corzi groase trebuie arcuri tensionate mai tare sau mai multe arcuri ca vibratorul sa-si mentina pozitia corecta.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o idee foarte buna sa cumperi chitari sh cu floyd. Cel putin in plaja asta de 10-15 milioane. Pentru ca omu care o avut-o inainte, daca stia ce face, a stat si a bibilit floydu ala sa mearga asa cum trebuie (sau cat de cat apropiat de cum trebuie), decat sa iau o chitara noua pe care nu stiu sa o reglez...

 

Eu am trecut prin asta cu un Jackson japonez sh cu floyd licentiat si un Cort nou tot cu floyd licentiat.

 

Jacksonul suporta abuzuri, plus ca avea speedloader de-mi sarea vreo coarda, iar Cort-ul (ce-i drept nu al meu, dar ne-am chinuit impreuna sa facem floydul ala sa stea intr-un fel), nou nout din cutie scos nu era nici paralel, iar dupa acordaj si reglaj, nici nu ramanea in tune...

 

 

So, ori cumperi ceva echipat cu the real deal, ori pentru vibrato-uri iti iei strat cu standard tremolo. Ce atatea floayde folosite aiurea si plansete "bu hu, nu stiu sa-mi reglez floydul.. imi ia 4 ore..."

 

Fara sa ma rotunjesc, cant pe chitari cu floyd din 2002. Imi ia 25 de minute sa schimb corzile si sa reglez floydul (daca schimb gauge-ul) si vreo 15 daca pun acelasi string gauge. Si mi-am luat si eu portia cu cate 4 ore de reglat si dupa primul dive se dezacorda si nu mai era floydul balansat.. da pana nu te dai singur cu capul de chestiile astea, n-ai sa inveti.

 

edit: Legat de comentariul cu "se dezacordeaza in timp".. sunt partial deacord. Depinde de ce corzi pui.

 

Elixir nanoweb de 0.11 cu un Si (0.65) intins calumea la montaj, floyd abuse pt. vreo 5-7 minute (dive, pitch +1 ton jumate, dupaia iar dive..etc), re-reglat si blocat locking nut-ul se dezacordeaza cam cu 1/12 fractiuni in decursul a 4 repetitii (si asta luat dupa tuner, nu din povesti).

 

1/12 insemnand | | | | | ^ e | | | | | |

 

Si uite asa, imi acordez chitara cam odata pe luna.. si doar din fine tuners :D

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place cu Floyd, deci nu stiu cit de relevanta va fi parerea mea, da' mai fac si eu un post. :lol:

 

Cam care ar fi avantajele unui floating tremolo?

- poti face vibrato in cin'spe feluri

- poti face tot felul de zgomote (divebomb, motocicleta, etc.)

- prietenii tai destepti degeaba vor incerca sa-ti "acordeze" chitara - nu le va reusi datorita pragusului

- ai loc pentru cocaina in spatele chitarei (daca esti destul de istet, poti trage cocaina direct de acolo, prin gaurile in care bagi coardele. merge si la concerte, mai dai un acord, mai "respiri" o tura, samd)

 

Dezavantajele?

- schimbatu' coardelor e o chestie pe care in cel mai scurt timp ajungi s-o urasti

- setup nou de fiecare data cind schimbi grosimea coardelor sau acordaju'

- daca ti se rupe vreo coarda la concert, n-ai cum s-o schimbi in timp util si nici nu cred ca poti continua soloul din cauza faptului ca intonatia se duce in acelasi loc in care se duce mincarimea cind o scarpini

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta o sa-ti para rau.

Am avut destule chitari prin mana cu floyd licentiat si una cu edge 3, exact ca cea din imagine. Reglatul nu ia mult (depinde cum o faci), dar devine instabil si dezacordeaza ca popa.

 

Deci, de nu e Kahler, sau Floyd de la mama lui, nu prea poti merge la sigur altfel.

Floyd "original " se face de firma doar de vre-o trei ani.

Schaller/Kahler este firma ce face componenete hardware de calitate ptr.foarte multe firme.

 

Dar am un Floyd Edge Ibanez ..perfect .

 

 

Schimbat coarda merge de sa zicem 4 ori mai repede dacat la Strat normal .

 

Iar reglajul ptr pozitia de echilibru dorita cateva minute.

 

Cei care au floyd si zic ca nu se dezacordeaza din cauza ca se intinde coarda (deci nu vibratorul este de vina ) inseamna ca nici nu folosesc vibratorul.

 

Steinberger cum am amintit este mama si tata vibratoarelor ,,,DAR ...$$$ si in plus cred ca te costa dupa aia corzile de numa.

 

dar se poate bloca , se poate acorda cu semitonuri in sus si in jos , corzile sunt trase in "sincron" acordul ramane perfect pe plaje foarte mare si se poate acorda "din mers".

 

Treaba cu nu se dezacordeaza cu lunile este o prostie ..odata ce trebuie sa schimb corzile subtiri cam la o luna ..ce folos sa ramana "acordat" vibratorul...?]

 

Se dezacordeaza si o chitara fara floyd/vibrator ...corzile se intind si devin false dupa cam o luna.

 

Bineinteles daca nu canti la chitara si o tii in husa ..o mai stergi din cand in cand poate ramane acordata .

 

Cum se "rodeaza" corzile noi puse pe chitara cu vibrator am mai descris .

 

Vibratorul nu trebuie sa fie paralel cu corpul chitarei !!

Daca vrei sa ai cursa "egala" si in "sus" si in "jos" o reglezi paralel .

 

Daca vrei numai bombdive si vrei ca sa aiba sustain mai bun o tragi din arcuri pana la "blocarea" blocului de sustain .Va fi mai greu sa apesi pana "jos" dar te obisnuiesti.Ptr acest tip de "reglaj" initial functioneaza orice vibrator nasol deoarece arcurile treg inapoi in poiztia de "pitch" corect pana la blocare .In sus nu poti sa mai vibrezi.

 

Bineinteles se regleaza pivotii dupa caz sa ai "actiunea" dorita.

 

Daca vrei ca sa ai cursa mai mare ptr "pitch up" o inclini catre doza.

 

Fiecare ce si cum vrea.

 

sa nu uit sa aintesc ..

 

Daca nu ai gat bun la chitara degeaba ai floyd perfect.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Floyd "original " se face de firma doar de vre-o trei ani.

Schaller/Kahler este firma ce face componenete hardware de calitate ptr.foarte multe firme.

 

Dar am un Floyd Edge Ibanez ..perfect .

 

Steinberger cum am amintit este mama si tata vibratoarelor ,,,DAR ...$$ si in plus cred ca te costa dupa aia corzile de numa.

Schimbat coarda merge de sa zicem 4 ori mai repede dacat la Strat normal .

 

Iar reglajul ptr pozitia de echilibru dorita cateva minute.

 

Cei care au floyd si zic ca nu se dezacordeaza din cauza ca se intinde coarda (deci nu vibratorul este de vina ) inseamna ca nici nu folosesc vibratorul.

 

eu ma gandeam la ceva de genul asta Ibanez RG870RDT/QMZ , am inteles ca sistemul ZPS3 de la ibanez isi face treaba foarte bine , si ca este si mai usor de reglat decat Edge sau Floydurile Schaller

ca mentor in materie de teorie il am pe dmometalguitar are un clip Floyd vs Kahler in care explica problemele celor 2 tipuri de tremolo ... deasemenea intr-un clip Good & Bad Heavy Metal Guitars face un scurt review unui ibanez RG in care lauda foarte mult sistemul Edge pentru stabilitatea pe care il ofera in acordaj

Link to comment
Share on other sites

And your point is?

 

Vorbeste si el discutii .

Mai crede in povesti .

 

Nu a aflat ca nu vine IEPURASUL !

 

Zice Gigel lu Ionica :

 

-Sa stii ca nu vine Mos Nicolae

-.....???? Nu vorbii ...

-Serios ..am vazut ca tata a pus cadourile in cizmulite ..

-Hai mai..

-Si Mariana a vazut !!!

-Da nici Mos Craciun nu vine !!!

-cum ?? Nu cred

-La fel am sstat la panda si am vazut pa mama cum a pus cadourile sub brad

-???!!!#$%%

-Da sa stii ca dupa asta eu cred ca nici Iepurasul nu vine !

-??? bine dar atunci cine-i ala mic cu urechile lungi care roade un morcov ?????!!!

Link to comment
Share on other sites

eu ma gandeam la ceva de genul asta Ibanez RG870RDT/QMZ , am inteles ca sistemul ZPS3 de la ibanez isi face treaba foarte bine , si ca este si mai usor de reglat decat Edge sau Floydurile Schaller

ca mentor in materie de teorie il am pe dmometalguitar are un clip Floyd vs Kahler in care explica problemele celor 2 tipuri de tremolo ... deasemenea intr-un clip Good & Bad Heavy Metal Guitars face un scurt review unui ibanez RG in care lauda foarte mult sistemul Edge pentru stabilitatea pe care il ofera in acordaj

Edge-Zero II bridge w/ZPS3Fe

 

arata excelent ..fata de ale mele are un mare avantaj ...nu suruburi ptr lemn tin arcurile ci totu-i metal si are si reglajul tensiuni arcurilor cu surub.

 

La mine daca mult surubaresc ptr a folosi diferite corzi risc sa se largeasca orificiul facutt de surub si sa nu mai tina ..atunci sau pun suruburi mai lungi sau fac si eu un sistem cu surub metalic.

 

Cred ca acest tip ar trebui sa ramana in "pitch " chiar daca se rupe o coarda .Macar sa ramana pe aproape ca sa poti corecta din finetuning pana termini piesa.

 

 

Nu vad ce "edge" are ...ale mele au cutite din otel detasabilesi se pot schimba la o adica .Dar vad ca nu este cazul .Nu am auzit cum se comporta cele care nu au cutite din otel separat aplicate.

 

Sa scrie cine are din acelea .Nu prea am incredere au am unul ieftin de pe Kaiper din acela fara cutite de otel si sa dovedit ca fierul moale din care este corpul nu tine "muchia" in plus probabil ca dupa o vreme toate filetele se vor tocii.(Sta vibratorulKeiper intr-o cutie frumos aurita... arata bestial ...heheh) ca si sistem este asemanator in mare cu Edge-Zero II fara parte de jos ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Edge-Zero II bridge w/ZPS3Fe

 

arata excelent ..fata de ale mele are un mare avantaj ...nu suruburi ptr lemn tin arcurile ci totu-i metal si are si reglajul tensiuni arcurilor cu surub.

 

La mine daca mult surubaresc ptr a folosi diferite corzi risc sa se largeasca orificiul facutt de surub si sa nu mai tina ..atunci sau pun suruburi mai lungi sau fac si eu un sistem cu surub metalic.

 

Cred ca acest tip ar trebui sa ramana in "pitch " chiar daca se rupe o coarda .Macar sa ramana pe aproape ca sa poti corecta din finetuning pana termini piesa.

 

 

Nu vad ce "edge" are ...ale mele au cutite din otel detasabilesi se pot schimba la o adica .Dar vad ca nu este cazul .Nu am auzit cum se comporta cele care nu au cutite din otel separat aplicate.

 

Sa scrie cine are din acelea .Nu prea am incredere au am unul ieftin de pe Kaiper din acela fara cutite de otel si sa dovedit ca fierul moale din care este corpul nu tine "muchia" in plus probabil ca dupa o vreme toate filetele se vor tocii.(Sta vibratorulKeiper intr-o cutie frumos aurita... arata bestial ...heheh) ca si sistem este asemanator in mare cu Edge-Zero II fara parte de jos ...

 

 

corect , iar metalul bridge-ului aducela randul lui modificari asupra tonului chitarei , din cate vad si in demo-uri si in curand sper ca voi vedea si la un prieten suna excelent iar sistemul ZPS3 isi face treaba foarte bine mai ales la stabilitatea tuningului in cazul in care o coarda se rupe si pe langa asta este destul de usor de setat tensiunea arcului http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page11.php?

 

 

intradevar cel mai bun tremolo ieftin cred ca este cel de pe Ibanez S420 care beneficiaza de sistem Zero Point

in ceea ce priveste cele licentiate... asa are si hora chitara la 750RON cu Floyd licentiat , o cunostinta a avut probleme foarte mari cu un Jackson cu floyd licentiat care nu era tocmai ieftin era in jurul a 2000RON

 

floydurile bune sunt facute ori de Schaller ori cele Ibanez cu ZPS

kahlerurile nu prea stau bine in acordaj la capitolul benduri si pullups din tremolo , tipul acesta dmometalguitar arata un mod de a rezolva problemele tremolourilor kahler in

 

"My goal is to make Kahlers stay in tune with bends + dive bombs + pullups. My solution involves four steps:

1. Decreasing the spring tension to tilt the cam forward

2. Bending the string windings by 75 degrees and applying a thick layer of solder

3. Using a Kahler model with a flat cam such as the latest 2300

4. Applying a bit of Chapstick between the strings and the cam

"

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Ibanez cu Edge III, in aceeasi plaja de costuri cu cea amintita de initiatorul thread-ului. Cu siguranta, schimbarea corzilor si acordarea constituie un travaliu incomparabil cu aceleasi operatiuni realizate pe un bridge obisnuit. Insa, odata acordata, chiar daca normele de inclinare a bridge-ului nu sunt respectate, va ramane acordata (i.e.: doua luni cu aceleasi corzi si niciun semn de dezacordare).

Chitara implineste 3 ani. Pana in prezent nu exista semne de deteriorare mecanica (offtopic: nici estetica)

 

Sunt multe aspecte suplimentare de uzura fizica pe care le luam in calcul la Edge III (ca la orice bridge asemanator low sau high end care necesita imbus pentru fiecare reglaj, chiar si la inlocuirea corzilor), dar pentru cei care doresc sa foloseasca bara tremolo fara sa se intrebe "oare crapa chitara daca trag mai tare de asta?", brige-ul mobil este o idee mai buna decat cel care simuleaza mobilitatea.

 

In caz ca nu stiai, neck-ul Wizard2 e mai lat decat orice model inspirat din Fender Strat. Dar peste tot, nu doar la baza.

 

O problema cu modelul in discutie: marcajele de pe grif arata oribil, dar asta e cea mai subiectiva dintre nuante :)

Edited by Winston
Link to comment
Share on other sites

Am tot respectul pentru un om in varsta dar am vazut si in alte posturi ca dumneavoastra nu faceti diferenta intre tremolo si Floyd si ati scris si multe prostii.

 

Faptul ca o chitara cu Floyd tine acordajul 3 luni recunosc ca a fost exagerat pentru ca nu am tinut pe chitara mea nici un set de corzi mai mult de o luna si nici nu o sa tin. Deci nu stiu daca tine 3 luni dar o luna tine sigur.

 

Dumneavoastra sunteti cel care nu stie sa intinda corzile (string stretching). Asta reiese din ce scrieti. Ati spus ca trebuie sa lasi corzile sa se aseze cel putin o zi. Ceea ce inseamna ca nu stiti sa le asezati/intindeti la instalare ca sa nu mai fie nevoie de o zi sa se intinda natural. Daca stii sa intinzi corzile le pui acuma si canti imediat fara probleme.

Tot respectul pentru cunostintele acumulate dar daca ma iau de tot ce ati scris va arat ca nu sunteti asa expert cum vreti sa creada lumea ca sunteti.

 

La varsta pe care o aveti nu va sta bine cu ironiile astea de smeker de cartier mai ales cand vorbiti de multe ori din vazute sau dintr-o anumita logica idioata. Ce ar fi sa puneti mana pe obiect si sa vorbiti dupa o experienta empirica de durata?

 

Ia lumineaza-ne poate invatam si noi ceva ..daca cumva din greseala noi astia mai batrani cunosteam deja treaba sunt altii mai la inceputuri care apreciaza un ajutor o indrumare corecta argumentata corect logic si stiintific ca sa fie credibila.

Nu de altceva dar daca cum sustii am scris prostii le corectezi argumentat ..corect ..altfel nu are nici o valoare cea ce scrii.

Am mai repetat de cateva ori ca se pierd posturile in padurea asta cam dezordonata al rgc.ro ...adica "..................nu se vede padurea de copaci.... " .Eu am mai descris cum se face in cazul corzilor noi ...dar cine stie prin care topic , in legatura cu ce si poate intr-o discutie offtopic ..ca sa fie si mai mare dezordinea.

 

Dar daca te afli in treaba dai bataie si finalizeaza...

 

Explica frumos detailat ..scolareste ,romaneste ca sa intelega si incepatorii nu cu jargon de neologisme adaptate de pe net pe care cei mai tineri nu le inteleg cum faci tu ( fara exagerari )cu corzile ca sa fie bine.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.