www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De ce nu mai are rock-ul patrunderea in mase pecare o avea in anii '70-'90?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Contrar parerii multora, rockul a fost mainstream ... aka comercial & co o buna bucata de timp. La fel si metalul. Nu a fost o chestie elitista accesibila intiatilor. Ergo, efervescenta, eferalgam et company.

Diferenta majora fata de mainstream-ul actual (incl. rock/metal ce o fi) este ca atunci trebuia totusi sa le ai si cu muzica adica nu conta numai look-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Contrar parerii multora, rockul a fost mainstream ... aka comercial & co o buna bucata de timp. La fel si metalul. Nu a fost o chestie elitista accesibila intiatilor. Ergo, efervescenta, eferalgam et company.

Diferenta majora fata de mainstream-ul actual (incl. rock/metal ce o fi) este ca atunci trebuia totusi sa le ai si cu muzica adica nu conta numai look-ul.

 

Foarte corect ce zici matale. De altfel, sunt putine stiluri de muzica ne-comerciale. Dar asta nu inseamna ca nu exista muzica buna. Muzica s-a facut pentru bani (si gagici) dintotdeauna. Cine crede altceva este poet.

 

Si a mai spus cineva in thread: rock-ul nu a fost fenomen de masa niciodata. Ca au fost/sunt multi fani? OK. Dar sunt stiluri mult mai "gustate" de public. Ca e mai buna sau mai proasta muzica, same shit. Chestiune de gusturi.

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect ce zici matale. De altfel, sunt putine stiluri de muzica ne-comerciale. Dar asta nu inseamna ca nu exista muzica buna. Muzica s-a facut pentru bani (si gagici) dintotdeauna. Cine crede altceva este poet.

 

Si a mai spus cineva in thread: rock-ul nu a fost fenomen de masa niciodata. Ca au fost/sunt multi fani? OK. Dar sunt stiluri mult mai "gustate" de public. Ca e mai buna sau mai proasta muzica, same shit. Chestiune de gusturi.

 

Parerea mea...

 

Daca imi permiti am sa te contrazic, rockul a fost fenomen de masa. Ca nu este acum, e alta mancare de peste. Uite in USA ce concerte se tineau cu sute de mii de oameni. Sa nu uitam woodstock-ul ca doar acolo nu s-a cantat disco. Tine cont ca in anii 60-70 nu prea exista alt gen care sa fie competitor rockului sau derivatelor acestuia. Chestia buna (chiar foarte buna) in toata afacerea asta a fost ca au existat trupe care au facut muzica adevarata. Dovada ca si acum sunt referinte muzicale si fac coveruri dupa ele incl raperii :) .

Link to comment
Share on other sites

Daca imi permiti am sa te contrazic, rockul a fost fenomen de masa. Ca nu este acum, e alta mancare de peste. Uite in USA ce concerte se tineau cu sute de mii de oameni. Sa nu uitam woodstock-ul ca doar acolo nu s-a cantat disco. Tine cont ca in anii 60-70 nu prea exista alt gen care sa fie competitor rockului sau derivatelor acestuia. Chestia buna (chiar foarte buna) in toata afacerea asta a fost ca au existat trupe care au facut muzica adevarata. Dovada ca si acum sunt referinte muzicale si fac coveruri dupa ele incl raperii ;) .

 

Iti permit, iti permit B)

 

Da' nu sunt de acord :(

 

Iar pentru raperii mentionati am doua vorbe: :) precum si :) . In acelasi timp mi-as permite si un :)

 

Sa traiasca.

Link to comment
Share on other sites

Q.E.D.

..................

 

Sa revenim la tema topicului...

 

Cred ca in Romania, pina in '90 - oferta de "distractii" - era destul de scazuta [stiu!] si "masele" se focalizau pe ceea ce le era oferit.

..........................

Rock-ul isi are locul lui - cel putin deocamdata - si e mai bine ca nu are asa mare "patrundere in mase".

Cred ca proportional/numarul populatiei din Romania, are aceiasi "patrundere" ca in orice alta tara din lume ....

....oferta e mai slaba, la noi!

 

Din nou... Q.E.D.

:)

 

Era alta lume . O lume in care , inca , mai era o farama de nivel cultural si era la moda sa fi in pas cu dezvoltarea cultural artistica .

Acuma interesele s-au schimbat , globalizare , rentabilizare etc...

Muzica rock nu a fost si nu este muzica "maselor" ci doar muzica "consumatorilor de cultura" , cu o oarecare pregatire si educatie.

 

Nu mai sunt conditiile din vremea anilor '70 , nu se mai aloca un ban ptr cultura , acuma nu se da pentru invatamant dar mai pentru cultura.Si ce se da .....

 

Erau conditii ...sala de repetitii, sala de organizat dans , bal , autobuse , transport ptr turneu si deplasare , bani pentru hotel , cazare si diurna . "Lucratori " culturali platiti sa se ocupe de organizarea acestor lucruri.

La scoli , cluburi muncitoresti , UTC ..etc era obligatoriu sa aiba activitate culturala .

 

Asa aveai public "consumator " de cultura .

 

Un public fara pregatire minima , cultura generala macar ,nu se duce nici la opera si nici la concert rock , nu-i place nu intelege nu savureaza arta.Public de telenuvele ,manele si football , atat inteleg.

 

Daca va uitati la stiiri se vad prioritatile ,..."politica", hotii , infractiuni , terorism ,si football .Despre cultura se aminteste numai in sensul de barfe mondene , cine ce a mancat ce a baut cu cine sa cuplat.

 

Tineri muzicanti nu mai ajung niciodata(!!!!) sa invete macar sa cante ( cu toata dorinta lor ) , de muzica nici nu mai vorbim.La 20 de ani trebuie sa fii pe scena si daca nu ai realizat nimic pana la 25 de ani ...s-a dus trenul...poti linistit sa te apuci de treburi serioase..iar cu "efervestente" actuala nu se poate realiza acest lucru.

 

Acuma toate acestea lipsesc nu se mai poate duce "oferta" la fata locului.

 

Ce se organizeaza prin orase in piete publice , free, este un imens "kitch" de manelo-rock-disco-hauso-folk-hip-rap. Precum si "festivalurile" organizate de oricine , fara o finalitate culturala doar eventual turistica sau economica.

Link to comment
Share on other sites

Era alta lume . O lume in care , inca , mai era o farama de nivel cultural si era la moda sa fi in pas cu dezvoltarea cultural artistica .

Acuma interesele s-au schimbat , globalizare , rentabilizare etc...

Muzica rock nu a fost si nu este muzica "maselor" ci doar muzica "consumatorilor de cultura" , cu o oarecare pregatire si educatie.

 

Nu mai sunt conditiile din vremea anilor '70 , nu se mai aloca un ban ptr cultura , acuma nu se da pentru invatamant dar mai pentru cultura.Si ce se da .....

 

Erau conditii ...sala de repetitii, sala de organizat dans , bal , autobuse , transport ptr turneu si deplasare , bani pentru hotel , cazare si diurna . "Lucratori " culturali platiti sa se ocupe de organizarea acestor lucruri.

La scoli , cluburi muncitoresti , UTC ..etc era obligatoriu sa aiba activitate culturala .

 

Asa aveai public "consumator " de cultura .

 

Un public fara pregatire minima , cultura generala macar ,nu se duce nici la opera si nici la concert rock , nu-i place nu intelege nu savureaza arta.Public de telenuvele ,manele si football , atat inteleg.

 

Daca va uitati la stiiri se vad prioritatile ,..."politica", hotii , infractiuni , terorism ,si football .Despre cultura se aminteste numai in sensul de barfe mondene , cine ce a mancat ce a baut cu cine sa cuplat.

 

Tineri muzicanti nu mai ajung niciodata(!!!!) sa invete macar sa cante ( cu toata dorinta lor ) , de muzica nici nu mai vorbim.La 20 de ani trebuie sa fii pe scena si daca nu ai realizat nimic pana la 25 de ani ...s-a dus trenul...poti linistit sa te apuci de treburi serioase..iar cu "efervestente" actuala nu se poate realiza acest lucru.

 

Acuma toate acestea lipsesc nu se mai poate duce "oferta" la fata locului.

 

Ce se organizeaza prin orase in piete publice , free, este un imens "kitch" de manelo-rock-disco-hauso-folk-hip-rap. Precum si "festivalurile" organizate de oricine , fara o finalitate culturala doar eventual turistica sau economica.

...daca ai sti karpi, cata dreptate ai... :)

Link to comment
Share on other sites

...daca ai sti karpi, cata dreptate ai... :)

mah, daca vorbim numai de "penetrarea" in masele romanesti, mai este un factor de care trebuie sa tinem seama: era forma noastra de protest impotriva regimului (bajetii nu agreau muzica "noastra").

acum impotriva cui protestezi? se mai ataca cineva?

 

PS acesta a fost post-ul cu numarul 1000 :) din care 500 probabil off-topic :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Daca stam sa ne gandim nici in occident rock-ul(in afara de anii '70) nu prea a avut contra la ce sa protesteze shi totushi a prosperat.

Eu sunt totushi optimist,avand in vedere ca Eurovizion-ul l-a cashtigat o trupa de rock,ceea ce poate da un semnal pt. viitor.

De asemenea sunt optimist pt. ca am fost la un concert organizat in parcarea supraetajata de la Unirii,concert care a fost destul de reushit(pe 3 nivele ale parcarii,dintre care shi unul de rock,celelalte doua fiind unul de electro shi unul de hip-hop).

Se poate shi in Romania dar cu mai multa implicare.

Link to comment
Share on other sites

mah, daca vorbim numai de "penetrarea" in masele romanesti, mai este un factor de care trebuie sa tinem seama: era forma noastra de protest impotriva regimului (bajetii nu agreau muzica "noastra").

acum impotriva cui protestezi? se mai ataca cineva?

 

PS acesta a fost post-ul cu numarul 1000 :( din care 500 probabil off-topic :)

si daca ne referim la curentul bazat pe blues, unde la baza stau coverurile, nu crezi ca cel mai mare protest fata de un regim (bazat pe subcultura sau incultura?!) este faptul ca le canti? altfel, de ce nu te-ar lasa? motive economice? le-a analizat cineva? probabil ca-i mai usor altfel! adica sa promovezi genuri de muzica la care se pricepe toata lumea si, de fapt, nimeni si care sunt mai usor de bagat pe gat. nu dau exemple pentru ca eu consider ca se stiu. :)

 

p.s.-offtopic: pentru ca ai vorbit de protest, mi-am adus aminte de bancul cand baietii de la securitate l-au prins pe unul, pe vremea impuscatului, lipind noaptea niste bucati de hartie mai mici, pe pereti. l-au ridicat si l-au intrebat ce face iar el a raspuns: lipesc manifeste! l-au dus la sediu si, cand s-au uitat pe acele hartii, carora respectivul le spunea manifeste, au constatat ca , pe ele nu scria nimic! l-au intrebat ce fel de manifeste sunt alea daca nu scrie nimic pe ele si el a raspuns: pai, ce mai era nevoie sa scrie ceva pe ele? :)

Link to comment
Share on other sites

Karpi, ce ai cu fotbalul??

 

fa o analiza si ati dai seama ce este cu fotbalul

 

sport de masa ??? unde exerseaza masele acest sport si cati la numar , in orice caz cei mai multi in adanca ilegalitate , la colt de maidan riscand sa-i calce masinile..cand eram eu pusti cam asa stateau licrurile , ne injurau soferi ...dar nu era asa circulatie nu avea tot prostu masina .

 

Ai vazut cumva stadioane de fotbal macar unul la cinci sase licee?

sau macar un teren de sport pentru fiecare liceu ,

de bazin de inot acoperit nici nu mai spun.

 

Fotbalul e ok un sport este bine ca tineri sa faca sport , de toate .

 

Scandalul si imaginea construita la TV si in mass media seamana mai mult a manipulare.

 

normal nu are ce cauta sportul in cadrul emisiunilor de stiiri importante,

 

e cam de rasul lumi manipularea.... trei morti in Irak , atentat in Bagdad , uraniu inbogatin in Iran , Bush in Irak,Somaj la noi , cozi la medicamente ...si....Hagi a mai bagat un gol....

 

chestii de interes general si foarte importante .

 

Cum exista canale de muzica , clasica, populara , MTV , si de Hituri etc asa ar trebui sa fie si pentru sport

si cine vrea sa se uita sa se uita toata ziua la ce sport ai place .

 

La fel de deplasat ar fi si daca dupa fiecare grupaj de stiiri ar anunta ce mai face Madona ,sau Clapton.sau Pavaroti

 

cand ceva nu este la locul sau e ceva dubios ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Interesant ceea ce ai zis Karpi.Shi intru totul adevarat.Scandalurile sunt in general amplificate de mass media pt. ca ea(mass media)considera ca asta e painea ei cand ar putea sa ishi "procure" painea shi din alte subiecte.

Shi pe vremuri cand eram in liceu shi mai provocau rock-erii scandaluri imediat sarea presa shi exagera.

Link to comment
Share on other sites

Karpi, nu inteleg care e treaba cu sportul de masa, practicarea si audienta sunt 2 chestii diferite. Daca ar fi dupa practicanti ne-am uita toata ziua la Eurosport la jogging si fitness.

Fotbalul este spectacol si d'aia are interesul ala sporit. Zi-mi un alt sport care aduna audienta live jde mii de oameni in fiecare weekend + sute de mii la tv si asta vorbim de Romania unde suntem la nivel slabut.

Atat cu offtopicul asta.

Celalalt offtopic, intradevar la TV este supraabundenta de personaje dubioase din lumea fotbalului, isi blocheaza jiji maibah-ul in curtea spitalului este stire sportiva ... asta intradevar e aiurea complet si 100% nesanatos la fel ca si violurile de babe & co.

 

Si acum on-topic, este perfect adevarat ca educatia muzicala lipseste. Muzica este un moft pe la scoli iar instrumentul este ceva exotic. Si aici nu vorbesc de rock in particular ci de orice fel de muzica. Am vrut pt o clipa sa dau niste exemple ce se intampla prin mult ravnitele strainataturi pe care le-am vazut eu dar ma opresc ca imi fac numai sange rau.

Edited by ebola
Link to comment
Share on other sites

Karpi, nu inteleg care e treaba cu sportul de masa, practicarea si audienta sunt 2 chestii diferite. Daca ar fi dupa practicanti ne-am uita toata ziua la Eurosport la jogging si fitness.

Fotbalul este spectacol si d'aia are interesul ala sporit. Zi-mi un alt sport care aduna audienta live jde mii de oameni in fiecare weekend + sute de mii la tv si asta vorbim de Romania unde suntem la nivel slabut.

Atat cu offtopicul asta.

Celalalt offtopic, intradevar la TV este supraabundenta de personaje dubioase din lumea fotbalului, isi blocheaza jiji maibah-ul in curtea spitalului este stire sportiva ... asta intradevar e aiurea complet si 100% nesanatos la fel ca si violurile de babe & co.

 

Si acum on-topic, este perfect adevarat ca educatia muzicala lipseste. Muzica este un moft pe la scoli iar instrumentul este ceva exotic. Si aici nu vorbesc de rock in particular ci de orice fel de muzica. Am vrut pt o clipa sa dau niste exemple ce se intampla prin mult ravnitele strainataturi pe care le-am vazut eu dar ma opresc ca imi fac numai sange rau.

 

Da , fara educatie in general accesibila pentru toti , nu ai spectatori ptr evenimente culturale ce nu poti sa le " savurezi" daca nu ai un minim de pregatire , de acasa si din scoala.

Mai sunt si alte " showuri " mediatice si de propaganda ca fotbalul.Depinde de zona geografica si de obiceiurile locale .

Cum am spus numai fotbal ,telenuvele si manele se da la polupatie.

 

Apropo de offtopic , pai sunt strans legate lucrurile .

Muzica rock a fost dintotdeauna arta , are mesaj serios , nu se canta ca in muzica usoara numa texte de manele .Acest lucru se reflecta in numarul redus si tot mai redus al "fanilor " .

Afaceristi si propagandisti fac din orice sport sau arta un curent de mainstream daca partidul le da ordin .

La noi din rock nu se " face" curent de mainstream , e mai ieftin fotbalul , manelele,si telenuvelele.

Nu trebuie sa ai public educat sau cu pregatire , din potriva oameni cat mai simpli .....

intre tineri efervescenta exista dar nu mai exista organizatori la nivel de "educatia maselor"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Eugen_G

Ce-ar fi daca am facea ca rock-ul sa aiba patrunderea in mase pe care o avea in anii '70-'90?

Ce-ar fi daca am crede in steaua noastra mai mult?

Link to comment
Share on other sites

de ce?...din acelasi motiv pentru care incultura CRESTE, din acelasi motiv pentru care sunt acceptate manelele. si EFECTIV IUBITE...si din acelasi motiv din care apar aprasutele....si , foarte multe stiluri de muzica...DAR FOARTE Multa...da stau sa ma gandesc, acu cativa ani (destui, pe vremea lu mama-mea), exista muzica usoara si muzica populara...azi...PFIU...numa rock-ul are O GRAMADA de stiluri....dar, parerea mea este, ca o concluzie, ca din cauza ascensiunii inculturii....din pacate...a muzicii lautaresti, si , asa cum am spus, a manelelor...care NU AU SENS, AU RITMUL de dat tin tzatze si cur, si ASTA ESTE TOT CE CONTEAZA...din pacate...sa fie ritm si sa se spuna "sa moara dusmanii mei"...."lume perversa"...si cacaturi din astea....muzica era (poate si mai este)...pusa sub semnul artei, dar manelele sunt niste gunoaie....stii cum , si Robbie o zis la fel: "I've nothing against anyone following their dreams - BUT NOT IF THEY'RE CRAP,,,,da????????????..si manelele sunt gunoaie....si oameni care NU MAI gandesc le accepta,....de asta PHEONIX-ul nu mai contaza, sau alte formatii care merita apreciate...

pfiu...bye bye...sper sa aveti rabdatre sa cititi :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Mai e ceva la faza cu rock-ul.E o muzica un pic mai complexa decat celelalte(exceptand clasica shi jazz-ul).

Cei care fac munci mai grele,cu precadere fizice,asculta aproape numai manele,in cel mai bun caz hip-hop.

Ei argumenteaza cu fapul ca sunt prea obositzi ca sa asculte ceva care e atat de complex.

Mai spun ca ei vor sa auda ceva simplu care sa-i destinda,o bere care sa-i faca sa uite de problema shi un pic de odihna.

E purul adevar pt. ca am shi eu rude de genul asta.

Ei zic ca manelele shi alte genuri comerciale vorbesc mai pe limba lor pe cand rock-ul nu.Nu sunt opiniile mele ci ale celor cu care am discutat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Mai e ceva.Majoritatea rock-ului e in engleza iar in 2006(exceptand mediile liceale shi universitare) exista inca un 45% din populatzie care nu stapaneshte aceasta limba,din diverse cauze,unele chiar obiective.

Shi asta e un impediment.

Daca ar exista mai mult rock in romana shi cu versuri mai simple(nu simpliste)s-ar schimba situatzia un pic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Nu zic acum sa apara trupe gen voltaj dar odata(in anii'90) trupele rock se pricepeau sa cante pe limba maselor.acum parca nu mai pot

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Din pacate in Romania multe persoane care asculta rock shi multzi muzicieni(asha zishi) sufera de complexul superioritatzii ceea ce indeparteaza persoanele care ar vrea sa asculte sau macar sa simpatizeze acest gen de manifestare.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Cum vedetzi rockul peste 5-10 ani?

 

Au trecut aproape patru ani de când ai postat întrebarea. Cred cã în acest timp rock-ul și metal-ul au cam dispãrut din cotidianul românesc: nu mai sunt cluburi, organizatorii de concerte s-au sãturat sã iasã în pierdere, mișcarea underground (din anii '90) a îmbãtrânit și s-a cam retras din peisaj. Tot ce ne mai rãmâne de fãcut este sã mergem cu pãrinții și bunicii la concertele cu Rolling Stones, Eric Clapton, Chris Rea, AC/DC, Alice Cooper, Motorhead, Aerosmith, Bob Dylan etc.

 

Acum avem indie, emo, pop-punk și altele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.